Srkačka
Srkačka

 

Inzerce

Tento text jsem se rozhodl napsat, protože bych rád přispěl k lepšímu přístupu k rybám. Tématem jsou srkačky. Budu rád, když rozšíříte tento článek mezi co nejvíc rybářů. Článkem nechci nijak útočit na rybáře, kteří srkačky používají. Pouze bych rád objektivně a věcně zhodnotil výhody a nevýhody srkaček. Pak už je na každém rybáři, aby tyto informace posoudil a zachoval se podle svého.

Co je to srkačka

Srkačka je druh montáže k lovu kaprů a kaprovitých ryb. Základem je spirálovité drátěné krmítko, ke kterému jsou (většinou napevno) připevněné dva krátké návazce (do 5 cm). Princip srkačky je jednoduchý. Kapr při nasávání krmení z krmítka narazí i na háček. Díky krátkému návazci napevno se ryba téměř okamžitě sama zasekne.

Srkačka
Srkačka

Proč je srkačka tak oblíbená

Obliba srkačky je velká a vcelku logická. Je to poměrně stará záležitost, kterou používali už generace rybářů před námi. Velkou oblibu si srkačka získala díky svojí velké účinnosti hlavně při lovu kaprů. Takže velké rozšíření srkaček je způsobené hlavně její účinností a u starších generací rybářů je to nejspíš bude i tím, že jsou na ni prostě zvyklí a nechtějí měnit, co funguje.

V čem je srkačka nebezpečná pro ryby

Použití srkačky přináší dva zásadní problémy. První problém spočívá v tom, že se ryba o srkačku často píchne jinam než do tlamky. Jednak dochází k většímu poškozování ryb a potom také cílené podsekávání ryb za jiné části těla je přinejmenším nesportovní. Druhý, možná ještě vážnější problém, nastává, pokud se ryba se srkačkou utrhne. Háček je s krmítkem spojený napevno. Zpravidla bývá návazec ze silné pletené šňůry, takže ryba nemá možnost se krmítka zbavit a tahá ho za sebou. To není samozřejmě problém jen u srkaček, ale obecně u všech pevných montáží. Problém srkaček je, že ve většině případů jsou používané právě tímto systémem napevno. Kromě těchto dvou zmíněných problémů může ještě nastat jedna nepříjemná věc. Srkačka má krátký návazec z pletené šňůry a velký háček. Je to v podstatě úniková montáž. V okamžiku záběru je ryba už píchnutá a většinou stačí jenom přizvednout prut. Spousta rybářů však i se srkačkou zasekává plnou silou. Prudký zásek v tomto případě není na místě. Může rybu ošklivě poškodit. To samo o sobě není problém srkačky, ale jejího nesprávného použití. Bohužel se s tím u vody setkávám poměrně často. kapr poraněný nešetrnou montáží

Existuje bezpečná verze srkačky?

Ano, i srkačka může být bezpečná. Na samotném spirálovém krmítku není z principu nic špatného. Pokud použijete průběžnou srkačku pouze s jedním návazcem, tak je to naprosto v pořádku a oba problémy klasických skaček jsou vyřešené. Problém je v tom, že jsem se v praxi u vody s touto bezpečnou srkačkou téměř nepotkal.

Method feeder vs. srkačka

A co method feeder, vždyť to je jen drahá moderní srkačka, ne? To je častý názor, se kterým se setkávám. Z části je to samozřejmě pravda, ale je tam jeden podstatný detail. Zatímco srkačka je téměř vždy v nebezpečné verzi napevno, method feeder je z principu bezpečná montáž, pokud je správně navázán. Správně navázán znamená, že návazec není napevno spojený s krmítkem. Je to pouze částečně fixoná montáž, která je spojená tím, že se obratlík návazce lehce nasune do dutinky krmítka. Při silnějším cuknutí tak návazec odpadne od krmítka. Method feeder se běžně používá pouze s jedním návazcem, takže riziko zapíchnutí háčku do jiné části, než do tlamky, je minimální. Samozřejmě, že i method feeder se dá navázat napevno a pak je z mého pohledu stejně nebezpečný jako srkačka. Nejde tady opravdu o tvar krmítka, ale o způsob navázání.

Výhody method feederu oproti srkačce

Je těžké přesvědčovat rybáře, kteří jsou léta zvyklí něco používat, aby udělali změnu. Existuje však pár dobrých argumentů, proč by mohli místo srkačky začít používat method feeder. 1. Method feeder tolik nekroutí vlasec. Spirálové krmítko srkačky má velkou nevýhodu v tom, že se při stahování prázdné montáže často kroutí. Je to způsobené právě spirálovým tvarem krmítka. U plochého methodového krmítka k takovému kroucení nedochází. 2. Účinnost method feederu může být i s jedním návazcem vyšší, než u srkačky s dvěma návazci. Výhoda method feederu je v tom, že dopadne vždycky nástrahou nahoru. Takže je háček vždycky na vrcholu hromádky krmení.

Je to jenom na nás

Prosím šiřte tento článek dál a snažte se vysvětlit svým kolegům, jaká rizika srkačka přináší. Nemá smysl řešit problém se srkačkami urážkami nebo rozbroji. Jediné konstruktivní řešení je podle mě osvěta mezi rybáři. Pak už je to jenom na každém z nás. Za fotku a doplnění článku děkuji Ivanovi Peťovskému. Srkačku na fotce Ivan vytáhl se svým feederem.

Aktualizace: Velký úspěch! Podařilo se prosadit zákaz použití srkaček od roku 2019. Ve změnách pro rok 2019 je doslova uvedeno:

Zákaz lovu na srkačku. Za srkačku se považuje krmítko, ke kterému je přímo přivázán návazec s háčkem (případně návazce s háčky).

Zdroj ČRS – dodatek 2019

Aktualizace: Pro Západočeský územní svaz zákaz srkaček neplatí. Zdroj ČRS

Aktualizace 2020: Opět se vracíme téměř zpět. Srkačka je aktuálně zakázaná pouze ve 3 územních svazích ČRS.

Územní svaz Srkačka
Hl. m. Prahy Povolená
Západočeský Povolená
Středočeský Zakázaná
Jihočeský Zakázaná
Severočeský Zakázaná
Východočeský Povolená
Moravskoslezský Povolená
Orlík Rada ČRS Povolená
MRS Povolená

Zdroj: FB Dušan Hýbner

V Jihočeském územním svazu je navíc zakázáno použití jakýchkoliv pevných montáží, včetně oblíbené feederové montáže páter. Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce vždy snadno samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.

Zdroj informace: Soupis revírů Jihočeského územního svazu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva  

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 4,86 z 5)
Loading...
Inzerce

9 KOMENTÁŘE

  1. Srkačka je zlo a je dost rybářů kteří ji používají.Dosti dlouho jsem pracoval jako rybářská stráž a často jsem řešil potrhané tlamičky od srkaček.Mladší rybáři tento způsob lovu nepraktikují, ale někteří starší ano.Je na tento způsob více záběrů,a o to jde. Tito jedinci bohu žel že to tak musim říci jsou masaři a ti se to těžko odnaučí. Já si rybu také vezmu, mám ryby rád , ale jen omezeně.

  2. Už jste četl mou e-knihu „Jak jsem bojoval s rybami aneb moje montáž s originálním krmítkem a s kuličkou z polystyrenu?“ Je v ní popis, jak chytat ryby bez rizika obvyklých srkaček a rovněž bez používání nebezpečného olova. Kniha vyšla v edici e-knihy jedou a lze ji zakoupit v obchodech. Databook, eReading, eBux a j.
    Ing. Zdeněk Pochylý

  3. Doporučuji vám si knihu zakoupit stojí asi 90,-Kč. Snad to není tolik. Hezký den přeje Ing. Pochylý

  4. Dobrý den, děkuji za podnětný článek – též používám method feeder s částečnou fixací, teď vím o dalším důvodu navíc, proč je to lepší. Nicméně píši hlavně proto, že chci upozornit na překlep (pokud není záměrný:-)) ve větě: „Nemá smysl řešit problém se sračkami urážkami nebo rozbroji.“ Doporučuji opravit na „se srkačkami“. Pěkný den. J. Kraus

    • Dobrý den, Honzo, mockrát díky za upozornění na překlep, opraveno:). Záměrně to tam nebylo. Jedno chybějící písmeno a přeneslo to význam věty někam úplně jinam:D

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno