Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Ahoj Pavle, mám prut Carp Zoom Feeder Serie A, 360cm, 120 g s 3 špičkami. Špičky jsou velmi tuhé, naměřil jsem zatížení 300-500 g ale záběry jsou patrné i od 10 cm rybky. Přesto bych si chtěl dokoupit něco "měkčího". Musím uvažovat k mému prutu (120 g Heavy) také pouze špičky Heavy. Dále mě zajímá jestli všechny feedrové pruty se dělí na Série A, B, C, u některých prutů není tato hodnota uváděna. Nebo rozhoduje hlavně údaj vrhací zátěž. Dík Vašek.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Vašku, nevím čeho přesně se tvůj dotaz týká, každopádně feederové pruty se obvykle dělí na light/medium/heavy a udává se u nich doporučená vrhací zátěž. Dalším údajem může být typ akce prutu, jestli je to tužší prut se špičkovou akcí, nebo měkčí s parabolickou akcí. Špičky k feederovým prutům se značí buď pomocí uncí (oz), nebo také stupnicí light/medium/heavy. S tím, že i u prutu z kategorie heavy mohou být všechny tři typy špiček (light, medium i heavy). Pouze není úplně vhodné kombinovat extra měkké špičky s příliš tvrdými pruty. Například 0,5 oz špička už by na heavy prut do 120 g byla příliš měkká. Ale všechna označení jak u prutů, tak u špiček jsou dost individuální, protože každý výrobce to má odstupňované jinak. Pokud chceš dokoupit měkčí špičku ke svému prutu, nejlépe když si zajdeš vybrat osobně do nějakého rybářského obchodu a vezmeš s sebou horní díl prutu do kterého se zasunují špičky a nejměkčí špičku, kterou teď máš. Můžeš porovnat špičky z nabídky a vybrat takovou, která bude měkčí než ty, co teď máš a zároveň nebude příliš měkká. Nejlepší je si špičku zkusit ohnout. Na značení výrobců se nedá úplně spoléhat.
 • Rybář dotaz:
  dobri den je uš vhodny čas lovit karasi na feeder
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, ano, teď už je určitě dobrá doba na chytání karasů. Karasi se dají chytat už od března.
 • Rybář dotaz:
  Ahoj Pavle , dík za odpověď ohledně vazaču háčků. už jsem hoobjednal, až přijde vyzkouším a dám vědědět. Jještě jednou díky. Libor
  • Pavel Drábek odpověď:
   Snad ti to s vazačem půjde. Určitě dej vědět, jak to dopadlo. Petrův zdar!
 • Rybář dotaz:
  Ahoj Pavle, četl jsem tady něco o vazači háčku. Mám problémy s jemnou motorikiu a neuropatii takže malý háček nemám šanci uvázat. Myslíš že bych si měl tento vazač pořídit? Díky Libor
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Libore, zkusím zjistit u kolegy Pécy, který ten článek psal, jak moc je vazač složitý na jemnou motoriku. Co mě napadá jako nejjednodušší varianta pro tebe, jsou hotové návazce. Dělá je třeba Browning a řada dalších firem. Ten vazač zjistím a ještě ti sem připíšu info. Přikládám ještě odpověď od Pécy, autora článku o vazači: Ahoj Libore, díky za dotaz. Automatický vazač ti s malými háčky určitě pomůže. Rozhodně víc než třeba ten ruční, který přeci jen vyžaduje nějaké to omotávání a otáčení v ruce, s čímž bys kvůli svému hendikepu mohl mít problémy. Avšak i s automatickým vazačem se nějakému tomu jemnému manipulování nevyhneš. Je třeba háček do vazače usadit, zavléknout vlasec a utáhnout smyčku. Jestli je to pro tebe řešitelné asi nedokážu zhodnotit. Budeš muset vazač vyzkoušet sám. Určitě doporučuju objednat pro vyzkoušení jeden z Číny. Stojí pár korun a kdyby ti měl pomoct, můžeš později investovat třeba do nějakého kvalitnějšího.
 • Rybář dotaz:
  dobrý den chtel bich se zeptat či je vhodny na feeder háček owner pinhook, velikost 16 a či je kvalitni.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, háček Pin Hook je na feeder v pohodě použitelný, používám je často a rád. Velikost 16 používám teď aktuálně ve chladnější vodě. Během teplejších částí roku je používám ve velikostech 14 a 12. Kvalita je dost subjektivní, mě vyhovují. Beru to tak, že jsou na poměry feederových háčků spíš levnější, tak když se mi na háčku něco nezdá (ostrost, tvar), hned ho vyměním. Pro mě je důležité, že mi z něj nepadají ryby.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den. Můj prut má max vrhací zátěž kolem 90gramů. Jakou hmotnost krmítek byste doporučil, aby krmítko s návnadou nepřevýšilo max odhozovou hmotnost prutu a dalo se s nimi chytat na řece? A doporučil byste mi nějaké univerzální pouzdro na návazce vhodné pro feeder? Děkuju
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, prut s vrhací zátěží 90g by měl bez problému zvládnout krmítka 40g, s velkou opatrností při náhozu i s vyšší zátěží. Záleží také na velikosti krmítka. Já se svým 80g prutem chytám i na 60g těžká krmítka střední velikosti, ale nahazuji opatrně tahem. Každý výrobce má také trochu jinak nastavenou tu doporučenou vrhací zátěž, která je uvedená na prutu. Někde je větší vůle, někde menší, je to značka od značky. S prutem do 90 g se obvykle dá bez problému chytat i na řece. Záleží jak těžké krmítko udržíte na místě. Pokud nechytáte v extrémně proudném úseku a stačí vám krmítka se zátěží do 60g, tak prut do 90g bude stačit. Co se týká pouzdra na návazce, můžu doporučit tohle: https://www.maver-fishing.cz/obaly-tasky-pouzdra/forpasovnik-plastovy-j955-hooklenght-box-30cm/ jako levnější variantu, případně http://www.sarfix.cz/Preston-Hooklength-Box-large-d651.htm které je podobné jako předchozí, ale trochu bytelnější a zavírání je na magenty, takže se snáze otevírá.
 • Rybář dotaz:
  Pavle chtěl jsem se zeptat jak daleko od košíku vázat háček. Na řece a na stojce. Díky Libor
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Libore, doporučuji začít s návazcem 25-35 cm na stojáku a 70-100 cm na řece. Pokaždé může fungovat jiná délka. Pokud jsou záběry poctivé a daří se je proměňovat, máš vyřešeno. Jinak je potřeba zkoušet. Pokud mají ryby háček moc hluboko, je potřeba zkrátit návazec. Pokud neproměňuješ záběry, tak zkus návazec o kousek prodloužit. Délka se může lišit i podle cílové ryby. Např. na cejny obvykle používám o něco delší návazce, než na kapry.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, pod větším jezem chytávám bílou rybu na plavačku. Když je větší jarní voda, tak tam splávek neudržím. Rád bych si pořídil feeder na lov u dna s bílými červy. Chtělo by to pevnější páteř s citlivou špicí, protože jsou tam plotice, ostroretky ale občas se objeví i parmy a to je pak ta síla potřeba. Vyhovoval by Feeder Delphin Magma II, 300 cm/90g? Event. nějaká jiná možnost?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, nejprve bych začal délkou prutu. Pokud se nejedná o vyloženě malý revír nebo není nedostatek prostoru na březích, volil bych klidně prut s délkou 3,6 m. Díky delšímu prutu budete moci víc zvednout vlasec, takže na něj nebude tolik působit proud. Další věc jsou špičky, na řeku mi přijdou citlivější uhlíkové špičky, protože jsou o něco tužší než sklolaminátové, nebudou se tak snadno ohýbat proudem. Podíval bych se tedy na prut který má sadu uhlíkových špiček. Magma má tuším jen jednu uhlíkovou špičku, ostatní jsou laminát. Potom záleží na vrhací zátěži prutu, jak těžké krmítko se vám podaří v proudu udržet na místě. Vybíral bych pruty s vrhací zátěží v rozpětí 70-90 g. Z prutů, které znám, mi pro tu situaci nejlépe sedí prut Inspiron FD Competition Still. Je to citlivý a zároveň silný prut. Má k sobě tři uhlíkové špičky různých tvrdostí. Dělá se v délce 3,6 m a s vrhací zátěží 75 nebo 90 g. Na krmítka do 50g by stačila ta verze 75g. Na krmítka od 60g výše bych bral raději tu 90g verzi.
 • Rybář dotaz:
  Dobry den, prosim o radu. Je tato sestava vhodna na method - piskovna 80 - 100 m a Labe - feeder krmitko. Prut - Daiwa Ninja X Feeder 3,60m; WG -220g https://www.hiki.cz/vyrobky/rybolov/feedermethod/pruty/daiwa_rod_ninja_x_feeder-100022051 a navijak - Daiwa Roll Ninja Match & Feeder LT https://www.hiki.cz/vyrobky/rybolov/feedermethod/navijaky/daiwa_roll_ninja_match_amp_feeder_lt-100021656, vlasec - MS-range String Pro Feeder linka 0.22mm https://www.hiki.cz/vyrobky/rybolov/feedermethod/vlasce_s328367ry/ms-range_string_pro_feeder_linka-100013840 Dekuji Jarda
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Jardo, ten prut mi přijde zbytečně tvrdý. Podíval bych se spíš po nějakém v délce 3,9m s nižší vrhací zátěží, tak 120-150g. Naviják je určitě vyhovující, ten vlasec neznám, průměr 0,22 je v pohodě, ale na daleké hody bych ho doplnil o silnější šokovku.
 • Rybář dotaz:
  dobri den chtel bich se zeptat či je na feeder vhodny navijak daiwa ninja 2500a
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, tento naviják je vhodný na feeder. Ve velikosti 2500 bych ho doporučil na lehčí chytání v kombinaci s light feederem nebo pickerem.