Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, doporučil byste mi nějaký naviják na heavy feeder?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, obecně bych doporučil nějaký naviják ve velikosti 4000-6000 záleží na typu a výrobci. Je to hodně obecný dotaz, záleží jaký máte plánovaný rozpočet na pořízení navijáku a za jakým účelem budete heavy feeder používat. Pokusím se popsat, jak bych při výběru navijáku postupoval já a dát příklady s navijáky, které mám vyzkoušené. Pokud by se jednalo o heavy feeder určený pro lov s těžšími krmítky na řekách nebo ve větších vzdálenostech na stojatých vodách, volil bych naviják, který má o něco větší cívku a zároveň je odolný, takže nebude mít problém s těžšími krmítky. Pro takové situace bych se nebál použít naviják Preston Centris ve velikosti 4000 nebo 5000, případně nějaké Ryobi vel. 5000. Tyto navijáky mají váhu cca do 380 g a jsou vhodné i pro aktivnější feeder a častější přehazování. Pokud by se jednalo o chytání s heavy feederem zaměřené na větší ryby a statičtější pojetí lovu, volil bych klidně nějaký menší kaprařský naviják s širší mělkou cívkou. Něco ve stylu Daiwa Emcast, ale samozřejmě novější. Tyto navijáky bývají robustnější, lépe to z nich létá na velké vzdálenosti a jsou výrazně těžší, až k 500 g. Při méně častém přehazování ta vyšší váha tolik nevadí.
 • Rybář dotaz:
  Začínám rybařit a vybral jsem si feeder. Tak bych se chtěl zeptat. Mám si pořídit medium nebo hevy ? Info.budu chytat na vodní nádrží Jordán.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, na větší vodě jako je Jordán si dovedu představit využití jak pro medium, tak pro heavy prut. Doporučuji ale pro začátek pořídit jen to medium. Je univerzálnější. Dá se s ním pohodlně chytat na kratší i střední vzdálenosti. Ten heavy prut by dával smysl při lovu na větší vzdálenosti, ale to do začátku není úplně ideální. Lepší je naučit se nejprve chytat na menší vzdálenosti přesně a teprve později se pouštět do větších dálek.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den,chtěl bych poradit jaké krmení +co na háček ve studené vodě,nemám zkušenost začal jsem v létě. Děkuji Jirka
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Jirko, do studené vody většinou neuděláš chybu s nějakým tmavším ploticovým krmením. Výborné, ale trochu dražší je Sensas 3000 Gros Gardons 1kg. Z těch levnějších mám dobré zkušenosti s černou ploticí od Lorpio. Ploticové krmení můžeš použít samotné, nebo ho smíchat s trochou strouhanky, případně i tmavého cejnového krmení. Na háček jsou moje top nástraha do studené vody masní červi, případně mrtví červi, pinky (menší verze masných červů). Dále můžeš vyzkoušet pečivo (toustový chleba, rohlík...) nebo kukuřici.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, nechtěl byste udělat recenzi na prut delphin symbol feed? Moc by mi to pomohlo.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, pokusím se, ale zatím nechci nic slibovat.
 • Rybář dotaz:
  Který naviják se hodí na feeder, s bojovou nebo přední brzdou?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Oba typy jsou vhodné na feeder. Oba typy jsem nějakou dobu používal. Aktuálně používám přední brzdu, ale je to otázka pouze vkusu.
 • Rybář dotaz:
  Hodí se navázec z 0,18 navazcové šňůry na method feeder?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Použitelné to asi bude, ale záleží na konkrétním typu šňůry. Obecně platí že u methodu si člověk nemusí hrát na velkou jemnost, protože díky krátkému návazci má ryba málo času na zkoumání nástrahy a než se rozkouká, je píchnutá. Na druhou stranu je asi zbytečné používat nějaké extrémně naddimenzované pevnosti návazců.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den chtěl jsem se zeptat když používám 0,20 vlacec a chtěl bych k tomu dát flurocarbon jako mám zvolit tloušťku gumy a jak dlouhou. Děkuji za odpověď.Vašek.K
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Vašku, použití feeder gumy bych ti spíš chtěl rozmluvit. Můžeš vyzkoušet, jestli by nefungoval fluocarbon i samotný bez gumy. Tady je popsáno chytání s flucarbonem. Co se týká montáží, v jednoduchosti je síla. Pokud bys trhal, zkusil bych nejprve zapracovat na technice záseku a zdolávání a případně vyhodnoti, jestli má fluocarbon pro tebe až takový přínos. Pokud bys i přesto chtěl feeder gumu vyzkoušet, stačí ji kousek dlouhý 10-15 cm, průměr můžeš zkusit 1-1,25 mm.
 • Rybář dotaz:
  Ahoj Pavle, prosim tě o rady. Vracim se k rybařině a chtěl bych začít s feederem. Budu jezdit hlavně soukromý rybníky, na řeku vůbec. Tam kam budu jezdit jsou kapři a amuři průměrně k 10kg, kapitální i ke 20kg ale s těma nepočítám, že bych vytáhl 😀 1) Jaký prut mám zvolit ? Nahazovat budu budu nejčastěji do 60m. Zaujala mě firma Trabucco, konkrétně tento prut: Trabucco Trinis FX Accurate Feeder 3603 (3) MH 3,6 m 90 g Co si o něm myslíš ? Když budu tahat třeba toho 10ti kg kapra, vydrží to ? Nebo bys mi doporučil rovnou nějakou čistokrevnou Heavynu od Trabucca ? 2) Naviják. Četl jsem o tom, co si tu doporučoval a padl mi do oka naviják Shimano Ultegra 4000, dělají ho se dvěma převodama 4,8:1 nebo 6,2:1, vím že rozdíl je v rychlosti. Jaký bys zvolil ? 3) Kmenový vlasec. Jaký vlasec bys zvolil, vzhledem k tomu jaký ryby chci chytat ? Stačila by pětadvacítka ? Děkuju za odpověď.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj, 1) Trinis neznám, ale nemusíš se bát, že by prut s těmito parametry nezvládl velkého kapra. Pro tu situaci, co popisuješ, bych šel klidně do nějakého MH, ten Trinis podle parametrů v pohodě stačí. Heavy prut bych volil jen ze dvou důvodů - nutnost odhazovat hodně těžká krmítka (například na řeky) a nebo potřeba silového zdolávání velkých ryb na zarostlé vodě. Pokud ani jedno z toho nepotřebuješ, bude podle mě ten Trinis co sis vybral mnohem příjemnější. Do takového prutu se nemusíš bát opřít, pokud použiješ větší háček a dost silný návazec. Pak ti při zdolávání ryby pomůže víc jemnější prut kategorie medium-heavy, než nějaké heavy. 2) Já bych zvolil tu s převodem 4,8:1. 3) Pokud budeš chytat na vodě, kde není moc vázek a ostrých hran na dně, tak pětadvacítka bohatě stačí. Volil bych pro takovou situaci vlasce v rozpětí 0,25-0,28 mm.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, záleží, kde budete chytat. Pokud hlavně rybníky a mírně proudné řeky, tak bych pro začátek volil tu verzi 75g. Verzi 90g bych bral jen na pravidelné chytání na větších řekách nebo velkých přehradách, kde je potřeba házet dál.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, mám feeder Delphin ANUBIS do 90g chytám řeku a velkou stojatou vodu. Většinou kmen 0,22 používám krmítka 40 - 50g ale zdá se mi že už je to na prut celkem dost. Hodně často se mi stává že při náhozu upálím celou montáž. Dokážete poradit co vylepšit abych tolik netrhal? Díky moc za odpověď
  • Pavel Drábek odpověď:
   Kmen 0,22 by měl krmítka do 50g zvládnout, ale záleží i na velikosti krmítka a technice náhozu. S tím prutem, který máte se dá udělat to, že použijete šokový vlasec. Nejprve bych zkontroloval cca posledních 10 metrů kmenového vlasce, jestli není nějaký poškozený. Pokud by byl, tak poškozený kousek od konce odřízněte. Na konec kmenu bych přidal 8 metrů silnějšího vlasce 0,25-0,28 mm. Prut by měl nahazování středně velkých krmítek se zátěží 50g vydržet. Ale není to úplně optimální, když nemáte při nahazování žádnou rezervu (pro použití těžšího krmítka nebo pro delší hod). Na velké stojáky (pokud chytáte dál) a větší řeky mi přijde lepší prut v délce 3,9 m s vrhací zátěží 100-120 g. takový prut už poskytne potřebnou rezervu a bude se vám s ním nahazovat snáze na větší vzdálenosti.