Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, děkuji za odpověď, chtěl bych se zeptat jaký prut byste mi doporučil vy na lov parem, tlouštů a kaprů na řece? Cenový limit mám tak 2500,-. Děkuji
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, v této cenové hladině bych vybíral mezi feeder pruty Cresta Solith Heavy Feeder 3,6m 100g, Giants Fishing Prut Gaube Heavy Feeder 12ft 50-130g, Flagman Prut Feederový Sherman Pro Feeder Heavy 3,6 m 100 g. Ale záleží také na jakém místě budete lovit. Výběr prutů, které uvádím, je takový univerzální na řeky. Pokud byste pravidelně lovil na dolních úsecích našich největších řek (Labe, Morava), klidně bych ještě přitvrdil a vybíral mezi stejnými pruty ale ve verzích s vyšší vrhací zátěží a klidně i v délce 3,9 m, pokud se dělají (minimálně ta Cresta ano).
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký byste mi doporučil feederový prut na řeku, především na lov parem, tlouštů a kaprů. Koukal jsem na jeden heavy feeder od trabucca (https://www.tropicliberec.cz/prut-trabucco-precision-rpl-river-feeder-hh-3-60m-150gr/), nebo se mi ještě celkem zalíbil parmový prut od Korumu (https://www.tropicliberec.cz/prut-korum-barbel-rod-3-60m-2-00lb/). Co si o nich myslíte? Děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký den
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, bohužel nemám ani s jedním prutem osobní zkušenost. Oba vypadají pro lov parem použitelně. Ten Korum je dvojdíl, takže pokud Vám nevadí delší transportní délka, dá se u něj očekávat o něco lepší akce, než u toho třídílu Trabucco. Ideální by bylo si oba pruty prohlídnout naživo. Hezký den. Pavel
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, měl bych na Vás dotaz. Vlastním feederové pruty mivardi enthrix method feeder. 40 až 90gr, délka 3 - 3,6m. Při délce 3,6m ( s mezkousem) jsem použil naviják vel.50 a vše v pohodě ( odhoz a zdolávání). Poté jsem použil délku 3,0m (bez mezikusu) s navijákem vel.50 a objevil se problém se zdoláváním. Při zdolávání ryby jsem ještě bojoval s prvním očkem a ramínkem navijáku, který se dostal mi osu, opřel se o očko v tahu. Jaká velikost navijáku by byla vhodná pro tento typ prutu, abych se při verzi 3,00m nepral s rybou a navíjením současně? Předem děkuji za radu a odpověď Roman Petr
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, já na 3 metrové pruty běžně používám navijáky ve velikostech 2500-4000. Naviják velikosti 4000 se dá považovat za celkem univerzální. Každá firma však může mít trochu jiné velikosti pro označení navijáků, 4000 tedy myslím například velikost od značky Shimano nebo Ryobi. Naviják 4000 by mohl dobře sedět na obě délky prutu. Nevím však, jestli to spolehlivě vyřeší problém s očkem, na délku 3 metry se dá použít i velikost 3000, kde už je rozdíl oproti té 5000 větší a mělo by to být s větší rezervou.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, začala jsme poprvé chytat ne feeder a hodně často dochází k zamuchlání vlasce, vím, že je třeba mít vlasec napnutý, ale, účinek to většinou žádný nemá, mám dát nový vlasec? Děkuji Katka
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Katko, vlasec se ti nejspíš motá kvůli tomu, že je zkroucený. Zkusil bych nejprve odstřihnout jen nejvíce zkroucenou část vlasce v délce přibližně 15-25 metrů. Pokud to nepomůže, tak bude potřeba vlasec vyměnit za nový. U nové vlasce se snaž zamezit jeho nadměrnému kroucení. Základ je dobře vlasec navinout na naviják. Ideální je namotávat vlasec na naviják z cívky vlasce, kterou dáš do kbelíku s vodou nebo u vody dát cívku přímo do vody u břehu, jen je potřeba dát pozor aby nakonec nespadla prázdná cívka do vody. Na webu je taky článek o tom, jak zabránit kroucení vlasce, tam najdeš další tipy.
 • Rybář dotaz:
  Zdravy, co znamena dosponovat silon? To znamena ze musim dotiahnut silon tak aby vznikla takzvana hokejka alebo staci len tak 2 cm napriklad ?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj, u feederu to znamená mít vlasec napnutý tak, aby byla špička jen mírně ohnutá, klidně ty 2 cm, ale záleží na tvrdosti špičky, síle vlasce a zátěži krmítka. Optimální napnutí vlasce je takové, že špička je jen mírně ohnutá, záběry jsou na ni dobře viditelné a zároveň je poznat, když se špička uvolní, že ryba potáhla krmítkem směrem ke břehu. Při napínání vlasce je také potřeba dát pozor, aby sis neposunul krmítkem po dně.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, prosím o radu jaký prut si vybrat: Delphin Magma DUO 330- 390cm 100g a nebo Mikado Ultraviolet Twin Feeder 330-390cm 110g Chytám rybníky, řeky a občas přehradu. Prosím ještě o názor vlasce Awa-s Ion power reflektor. Děkuji mnohokrát za každou odpověď. Jiří.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den Pavle. Po delší době chci vyzkoušet lov z klas. feederu na method s mikropeletami. Chtěl bych se zeptat jaké peletky v letním období preferujete (jakou máte zkušenost), masové s obsahem olejů a ryb. mouček nebo rostlinné se sladkým aroma. Předem děkuji za odpověd. Miroslav.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Miroslave, v teplé vodě dobře fungují obě varianty. Myslím, že úspěch budete mít s obojím. Je možné, že nějaká varianta bude lepší, ale to se spíš může lišit revír od revíru, než podle teploty vody. Aktuálně používám obě varianty zhruba nastejno a nevidím v tom velký rozdíl ve výsledcích. Dlouhodobě mám ale více odchytáno s rybími peletkami s obsahem oleje, takže jim víc věřím. Pokud bych tedy měl doporučit jednu variantu za sebe, tak právě ty rybí (masové) pelety, ty mě málokdy zklamaly. Přeji Vám úspěšný lov.
 • Rybář dotaz:
  Pavle děkuji za reakca na Matrix Prut Aquos Ultra C Feeder Rods 2,7m 30g. Dá se touto jemností zdolat i větší ryba kolem 8,10 a kg. Jáky vlasec o průměru použít a zdali na odhoz mohu použít Fluorocarbon. Děkuji Radeček
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj, prut to určitě zvládne. Vždycky spíš záleží na síle návazce a velikosti a typu háčku, než na tvrdosti prutu. S použitím fluocarbonu na odhoz nemám zkušenost, používám klasický silon.
 • Rybář dotaz:
  Mám dotaz na pruty Matrix Prut Aquos Ultra C Feeder Rods 2,7m 30g dodáván se dvěma uhlíkovými špičkami (1 oz; 1,5 oz) Toto označení mi nic neříká a také se bojím té vrhací zátěže. Jak hodně ji mohun přetěžovat... do této doby jsem používal SPRO Pellet 3,60m 100g medium/heavy.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj, tento konkrétní prut neznám. Každý výrobce udává vrhací zátěž prutu jinak. Někdy to je maximální zátěž prázdného krmítka, jindy to odpovídá spíše celkové hmotnosti naplněného krmítka. Zkusil bych pro začátek maximum krmítka se zátěží 30 g a pokud se ti bude zdát, že prut by mohl zvládnout víc, tak opatrně přidávat.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, rád bych se poradil ohledně správného výběru feedrového prutu. Do nynějška jsem používal takový ten "univerzál" o délce 3,30 metrů se zátěží asi do 70 gramů (chytáno převážně na rybnících či na slepém rameni Labe, do 30 metrů od břehu). Vzhledem k tomu, že plánuji začít chytat i na Labi, rozhodl jsem se pro nákup nového feederu, možná dvou. Dotaz 1/ Pro chytání na rybnících, resp. slepém rameni, plánuji zakoupit něco "jemnějšího", dost možná přímo picker o délce cca 2,4 - 2,7 metrů, neboť chytám především bílou rybu, sem tam nějakého kapříka tak do 60 cm, a myslím, že s pickerem by to mohlo být ještě zábavnější... Navíc, ač s feederem, většinou v těchto případech nepoužívám krmítko, ale pouze průběžné olovo o zátěži do 40 gramů, neboť na krátkou vzdálenost si zakrmím bez krmítka. Myslíte, že je to dobrá volba? Dotaz 2/ Pro chytání na Labi zatím docela tápu, neboť s tímto nemám žádnou zkušenost. Přečetl jsem celkem dost článků na toto téma, ve velké většině z nich se píše o tom, že na větších, resp. na proudících řekách jsou vhodné pruty typu "heavy" o délce 3,90 metru a více, ať již z toho či onoho důvodu. Nicméně, pokud neplánuji chytat na nikterak dlouhé vzdálenosti, opětovně bych to viděl do těch 30 - 40 metrů maximálně, dalo by se za této situace uvažovat o délce / zátěží - 3,0 metru / 100 - 150 gramů? Zaregistroval jsem některé "river feedery" o těchto parametrech. Mohla by toto být dobrá volba? Předpokládám, že v případě chytání na řece už většinou zapojím i krmítko, byť jsem dokonce četl článek i o tom, že někteří rybáři chodí i na Labe chytat s pickerem a bez krmítka (chytání v blízké vzdálenosti od břehu), což nakonec také bude příležitost vyzkoušet, nicméně se domnívám, že zátěž do 40 gramů asi nebude dostatečná, byť u nás v Polabí není proud Labe příliš silný. Za odpověď předem díky. 🙂
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, k prvnímu dotazu: picker by byl určitě použitelný na popsanou situaci. Osobně bych se rozmýšlel spíš nad délkami 2,7-3,0 metru. Delší picker bude mít trochu univerzálnější využití. Druhý dotaz: na řece toho nemám tolik nachytáno, ale osobně bych na řeku volil prut v délce 3,6 metru, pokud není potřeba chytat v příliš silném proudu, tak bych spíš ubral na vrhací zátěži, než na délce. Nějaké silnější medium nebo medium-heavy s vrhací zátěží 80-120 g a v délce 3,6 m mi přijde na popisovanou situaci optimální. Díky delšímu prutu zdvihnete větší část vlasce, takže na něj proud nebude tak působit a budete moci použít o něco lehčí krmítko.