Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Dobrý den pane Pavle. Odjakživa mně lákají velké ryby, a příští rok se chystám zkusit na feeder. Četl jsem Váš článek o 10kg kaprovi, moc mně zaujal. Asi někam vyrazím na soukromák. Jaké vybavení (prut, naviják, vlasec popř. krmivo,háčky, nástraha..) mi doporučíte na větší kapry, jesetery a větší parmy? Děkuji, pěkný den :O)
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, díky za Váš dotaz. Na cílený lov velkých ryb doporučuji prut kategorie heavy s vrhací zátěží v rozmezí 100-150g. Na stojaté vody stačí prut v délce 3,6 m. Na řeku nebo na lov ve velkých vzdálenostech bych volil alespoň 3,9 m dlouhý prut. Naviják ve velikosti 40-60 bude k takovému prutu optimální. Kmenový vlasec bych volil v průměru okolo 0,25 mm a návazec z vlasce 0,22 mm nebo z tenké pletené šňůry. Háčky ve velikosti 6-10 ze silnějšího drátu. Dobrá nástraha na jesetery a parmy může být halibut peleta, na kapry můžete použít také halibut peletu, nebo menší boilie (plovoucí nebo potápivé). Na parmy a jesetery bych volil klasickou průběžnou montáž, na kapry method feeder. Krmení velice záleží na typu revíru a složení rybí obsádky. Na většině revírů potřebujete především odselektovat menší ryby. To můžete například tím, že budete krmit pouze menším množstvím kvalitního method mixu nebo trochou pelet. Na velké kapry můžete zkusit také pálivou návnadu jako popisuju v článku.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den Pavle. Zajímal by mne váš názor na JSA mini krmítka 20g, případně vaše zkušenost s nima. Uvádí se že by měli posloužit k omezení rychlého zasycení ryb na lovném místě. Děkuji za odpověd.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, nemám zkušenost přímo s těmito konkrétními od JSA, ale podobný typ krmítek používám při chytání ve studené vodě. V zimě a brzy na jaře je to rozhodně dobrá volba, pokud chce člověk chytat aktivněji (častěji přehazovat). Výhoda těchto menších krmítek je také to, že dělají menší hluk při dopadu na hladiny, takže se dají také použít při lovu opatrnějších ryb.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý deň.Chcel by som skúsiť začať lov na feeder ale je to pre mňa úplne veľká neznáma.Potreboval by som poradiť úplne od začiatku a vo všetkom ak to je možné.Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, začínám chytat na method feeder a chtěl bych poradit nějaké krmení a peletky, popřípadě klidně i nějaký fajn dip 🙂 .
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, Já ký vlasec by stě mi doporučil na feeder. Chci průměr okolo 0,2. Na jeden prut chci chytat klasický jen s krmítko a na druhý methodfeeder. Při lovu na krmítko používám montáž v pevném oku z vašich stránek, ale mám problém že nynější vlasec je po hodině lovu zhroucený a musím prevazovat. Mám vyhlídnuty vlasec awa-shima ion power feeder. Děkuji za odpověď TO
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, vlasec Awa-shima ion power feeder jsem měl jednu sezonu, úplně mi nevyhovoval. V podobné ceně je Colmic Former na který jsem nedávno psal recenzi. https://nafeeder.cz/recenze-vlasec-colmic-former/. Dobré vlasce na feeder jsou také od značky Shimano, cena už je ale vyšší.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den Pavle. Prosil bych o radu ohledně problému nepravidelnému šustění vlasce mezi očky prutu při náhozu a následnému utržení krmítka. Zdoláno cca 6 kaprů do 50 cm. Sestava: Maver Diamond 360/90, špička 0,75oz Mivardi, krmítko 20gr, Shimano Xage 5000 FC, vlasec Colmic X5000/0,205mm, průběžná montáž - kroucený vlasec, smyčka do smyčky, voda bez vázek, bahno. Četl jsem zde, že tento problém vzniká při používání brzdy a protáčení přes rolnu, který tuto deformaci vlasce způsobuje. Před tím bylo vše bez problému. Nejsem si jistý volbou vlasce, proto tento dotaz. Děkuji i za odpovoděd ohledně špiček glass vs carbon. Miroslav.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Miroslave, problém opravdu nejspíš bude kvůli nadměrnému použití brzdy. Ještě by teoreticky mohla být porouchaná rolnička navijáku - zkuste přes rolničku tahat vlasec a zkontrolujte jestli se hladce otáčí. Pokud je rolnička v pořádku, tak to vidím na tu brzdu. Vlasec jste vybral kvalitní, v tom problém nevidím. Problém s kroucením vlasce při použití brzdy se nedá nijak moc řešit. Jediné, co můžete pro to udělat je co nejvíce se vyvarovat použití brzdy, pokud to není nutné - např. při plnění krmítka a manipulaci s prutem na břehu. Další důležitá věc je vůbec správně vlasec namotat na naviják. Na navíjení nového vlasce je nejlepší dát cívku vlasce do kýble s vodou, aby se mohla libovolně natáčet a vlasec se nekroutil už při prvním navinutí na naviják. U vody je to ještě jednoduší, stačí hodit špulku s vlascem ke břehu do vody a funguje to stejně dobře jako s kýblem. Důrazně nedoporučuji používat na navíjení vlasce el. navíječky v rybářských potřebách. Poslední věc, kterou můžete částečně snížit kroucení vlasce je přidat do sestavy obratlík, který kroucení může alespoň částečně eliminovat. Kroucený vlasec je super jednoduchá montáž, ale toto je jeho drobná nevýhoda. Můžete mezi smyčky návazce a kroucené části vložit malý obratlík. Nedávno jsem měl na feederu většího kapra, který mi tahal přes brzdu prakticky pořád po dobu půl hodiny. Celý kmenový vlasec byl po tomto souboji tak zkroucený, že jsem ho musel vyměnit.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda doporučíte na feeder naviják Delphin Chiméra 40 . Chtěl bych jej naroubovat na prut Delphin Magma II Next Generation . Děkuji za odpověď. Jarda Petráček
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den Jardo, osobní zkušenost s tímto navijákem nemám. Podle parametrů v popisu se tento naviják k prutu Delphin Magma II bez problému hodí. Veliost 40 je, podle mě, na tento prut ideální. Naviják je trochu těžší, ale to je díky volnoběžné brzdě. Všechny navijáky s volnoběžkou jsou o něco těžší.
 • Rybář dotaz:
  Zdravím,chtěl bych se zeptat zda by jste mi mohl doporučit nějaké method mixy do studené vody (podzim,zima,jaro) začínám s feedrem a mám v tom popravdě zmatek.Četl jsem ze někdo jede celoročně sladké a někdo v chladnějším období slané.Děkuji za odpověď Mirek 🙂
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Mirku, moje zkušenost je, že sladké method mixy fungují celoročně dobře. Sladkým krmením nic nepokazíte, takže bych začal právě s ním. Někdy mi ve studené vodě fungují dobře také kořeněné a masové method mixy, ale není na ně takový spoleh, jako na sladké směsi.
 • Rybář dotaz:
  Dá se použít 120ti gramový feeder k lovu bílé ryby v zimě nebo je potřeba něco jemějšího?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, 120g prut sice není pro jemný zimní lov ideální, ale použít se dá. Je důležité použít měkkou špičku (do 1oz) a jemnou koncovou sestavu. Oproti light prutu nebo pickeru, které jsou pro zimní lovy ideální, to bude trochu horší s citlivostí záběru a zážitek ze zdolávání taky nebude takový, jako s jemným prutem.
 • Rybář dotaz:
  Jaké máte zkušenosti s feeder pruty od Delphinu?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, mám zkušenost jenom s prutem Delphin Magma Short feeder a to je velice zdařilý prut. Magmu můžu jen doporučit, k ostatním se bohužel nemůžu vyjádřit.