Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, mohl byste mi poradit ohledně pstružích granulí cca 4mm na method , a by mi změkli a (zgumovatěli),aby trochu lepili v otevřeném krmítku a nespadli mi při náhozu. Namáčim je asi 10 min. a jsou stále tvrdé. Děkuji Michal Lonský
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Michale, pokud to jde, je lepší v tomto případě máčet granule předem, např. večer před rybařením. Namočíš granule na 10-15 min. Poté sliješ přebytečnou vodu, která se do granulí nevsákla, a necháš je zavřené v krabičce do příštího dne. Pokud si nestihneš granule připravit granule dopředu, stačí když je budeš máčet těsně před lovem, ale delší dobu. Když zjistíš, že jsou ještě tvrdé, zkus je namočit na dalších pár minut navíc a zkoušej optimální čas, dokud nebudou připravené.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den.Mám na vás dotaz.Na feederovou dumu a její použítí mám vtom trochu zmatek.Začinám s feederem v mém případě jen na rybnících.Děkuji Jirka
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, feederová guma se používá jen ve specifických situacích, pro běžné chytání není guma potřeba, zvláště ne na stojatých vodách. Více informací najdete ve článku feederová guma. Pro začátek doporučuji chytat co nejjednodušeji. Na rybníky stačí klasická průběžná montáž.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, mám otázku. Nemáte v plánu někdy napsat článek o lovu feedrem na malé říčce, nebo potoce? Mám nedaleko domu jednu takovou říčku, ale rozměrem to připomíná spíše potok. Na vláčku jsem tu kdysi chytal hodně tloušťů, a teď mně napadlo, že bych je mohl zkusit čapnout na feeder. Nemáte nějaké tipy a triky jak uspět? Jaké vybavení se hodí na takový typ vody? Děkuji
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, díky za tip na článek. Zkusím to brzy sepsat. 19.12.2017 EDIT: přikládám odkaz na článek o lovu na malých říčkách
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den pane Pavle. Odjakživa mně lákají velké ryby, a příští rok se chystám zkusit na feeder. Četl jsem Váš článek o 10kg kaprovi, moc mně zaujal. Asi někam vyrazím na soukromák. Jaké vybavení (prut, naviják, vlasec popř. krmivo,háčky, nástraha..) mi doporučíte na větší kapry, jesetery a větší parmy? Děkuji, pěkný den :O)
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, díky za Váš dotaz. Na cílený lov velkých ryb doporučuji prut kategorie heavy s vrhací zátěží v rozmezí 100-150g. Na stojaté vody stačí prut v délce 3,6 m. Na řeku nebo na lov ve velkých vzdálenostech bych volil alespoň 3,9 m dlouhý prut. Naviják ve velikosti 40-60 bude k takovému prutu optimální. Kmenový vlasec bych volil v průměru okolo 0,25 mm a návazec z vlasce 0,22 mm nebo z tenké pletené šňůry. Háčky ve velikosti 6-10 ze silnějšího drátu. Dobrá nástraha na jesetery a parmy může být halibut peleta, na kapry můžete použít také halibut peletu, nebo menší boilie (plovoucí nebo potápivé). Na parmy a jesetery bych volil klasickou průběžnou montáž, na kapry method feeder. Krmení velice záleží na typu revíru a složení rybí obsádky. Na většině revírů potřebujete především odselektovat menší ryby. To můžete například tím, že budete krmit pouze menším množstvím kvalitního method mixu nebo trochou pelet. Na velké kapry můžete zkusit také pálivou návnadu jako popisuju v článku.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den Pavle. Zajímal by mne váš názor na JSA mini krmítka 20g, případně vaše zkušenost s nima. Uvádí se že by měli posloužit k omezení rychlého zasycení ryb na lovném místě. Děkuji za odpověd.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, nemám zkušenost přímo s těmito konkrétními od JSA, ale podobný typ krmítek používám při chytání ve studené vodě. V zimě a brzy na jaře je to rozhodně dobrá volba, pokud chce člověk chytat aktivněji (častěji přehazovat). Výhoda těchto menších krmítek je také to, že dělají menší hluk při dopadu na hladiny, takže se dají také použít při lovu opatrnějších ryb.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý deň.Chcel by som skúsiť začať lov na feeder ale je to pre mňa úplne veľká neznáma.Potreboval by som poradiť úplne od začiatku a vo všetkom ak to je možné.Veľmi pekne Vám vopred ďakujem.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, začínám chytat na method feeder a chtěl bych poradit nějaké krmení a peletky, popřípadě klidně i nějaký fajn dip 🙂 .
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, Já ký vlasec by stě mi doporučil na feeder. Chci průměr okolo 0,2. Na jeden prut chci chytat klasický jen s krmítko a na druhý methodfeeder. Při lovu na krmítko používám montáž v pevném oku z vašich stránek, ale mám problém že nynější vlasec je po hodině lovu zhroucený a musím prevazovat. Mám vyhlídnuty vlasec awa-shima ion power feeder. Děkuji za odpověď TO
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, vlasec Awa-shima ion power feeder jsem měl jednu sezonu, úplně mi nevyhovoval. V podobné ceně je Colmic Former na který jsem nedávno psal recenzi. https://nafeeder.cz/recenze-vlasec-colmic-former/. Dobré vlasce na feeder jsou také od značky Shimano, cena už je ale vyšší.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den Pavle. Prosil bych o radu ohledně problému nepravidelnému šustění vlasce mezi očky prutu při náhozu a následnému utržení krmítka. Zdoláno cca 6 kaprů do 50 cm. Sestava: Maver Diamond 360/90, špička 0,75oz Mivardi, krmítko 20gr, Shimano Xage 5000 FC, vlasec Colmic X5000/0,205mm, průběžná montáž - kroucený vlasec, smyčka do smyčky, voda bez vázek, bahno. Četl jsem zde, že tento problém vzniká při používání brzdy a protáčení přes rolnu, který tuto deformaci vlasce způsobuje. Před tím bylo vše bez problému. Nejsem si jistý volbou vlasce, proto tento dotaz. Děkuji i za odpovoděd ohledně špiček glass vs carbon. Miroslav.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Miroslave, problém opravdu nejspíš bude kvůli nadměrnému použití brzdy. Ještě by teoreticky mohla být porouchaná rolnička navijáku - zkuste přes rolničku tahat vlasec a zkontrolujte jestli se hladce otáčí. Pokud je rolnička v pořádku, tak to vidím na tu brzdu. Vlasec jste vybral kvalitní, v tom problém nevidím. Problém s kroucením vlasce při použití brzdy se nedá nijak moc řešit. Jediné, co můžete pro to udělat je co nejvíce se vyvarovat použití brzdy, pokud to není nutné - např. při plnění krmítka a manipulaci s prutem na břehu. Další důležitá věc je vůbec správně vlasec namotat na naviják. Na navíjení nového vlasce je nejlepší dát cívku vlasce do kýble s vodou, aby se mohla libovolně natáčet a vlasec se nekroutil už při prvním navinutí na naviják. U vody je to ještě jednoduší, stačí hodit špulku s vlascem ke břehu do vody a funguje to stejně dobře jako s kýblem. Důrazně nedoporučuji používat na navíjení vlasce el. navíječky v rybářských potřebách. Poslední věc, kterou můžete částečně snížit kroucení vlasce je přidat do sestavy obratlík, který kroucení může alespoň částečně eliminovat. Kroucený vlasec je super jednoduchá montáž, ale toto je jeho drobná nevýhoda. Můžete mezi smyčky návazce a kroucené části vložit malý obratlík. Nedávno jsem měl na feederu většího kapra, který mi tahal přes brzdu prakticky pořád po dobu půl hodiny. Celý kmenový vlasec byl po tomto souboji tak zkroucený, že jsem ho musel vyměnit.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda doporučíte na feeder naviják Delphin Chiméra 40 . Chtěl bych jej naroubovat na prut Delphin Magma II Next Generation . Děkuji za odpověď. Jarda Petráček
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den Jardo, osobní zkušenost s tímto navijákem nemám. Podle parametrů v popisu se tento naviják k prutu Delphin Magma II bez problému hodí. Veliost 40 je, podle mě, na tento prut ideální. Naviják je trochu těžší, ale to je díky volnoběžné brzdě. Všechny navijáky s volnoběžkou jsou o něco těžší.