Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Dobrý den. Můj prut má max vrhací zátěž kolem 90gramů. Jakou hmotnost krmítek byste doporučil, aby krmítko s návnadou nepřevýšilo max odhozovou hmotnost prutu a dalo se s nimi chytat na řece? A doporučil byste mi nějaké univerzální pouzdro na návazce vhodné pro feeder? Děkuju
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, prut s vrhací zátěží 90g by měl bez problému zvládnout krmítka 40g, s velkou opatrností při náhozu i s vyšší zátěží. Záleží také na velikosti krmítka. Já se svým 80g prutem chytám i na 60g těžká krmítka střední velikosti, ale nahazuji opatrně tahem. Každý výrobce má také trochu jinak nastavenou tu doporučenou vrhací zátěž, která je uvedená na prutu. Někde je větší vůle, někde menší, je to značka od značky. S prutem do 90 g se obvykle dá bez problému chytat i na řece. Záleží jak těžké krmítko udržíte na místě. Pokud nechytáte v extrémně proudném úseku a stačí vám krmítka se zátěží do 60g, tak prut do 90g bude stačit. Co se týká pouzdra na návazce, můžu doporučit tohle: https://www.maver-fishing.cz/obaly-tasky-pouzdra/forpasovnik-plastovy-j955-hooklenght-box-30cm/ jako levnější variantu, případně http://www.sarfix.cz/Preston-Hooklength-Box-large-d651.htm které je podobné jako předchozí, ale trochu bytelnější a zavírání je na magenty, takže se snáze otevírá.
 • Rybář dotaz:
  Pavle chtěl jsem se zeptat jak daleko od košíku vázat háček. Na řece a na stojce. Díky Libor
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Libore, doporučuji začít s návazcem 25-35 cm na stojáku a 70-100 cm na řece. Pokaždé může fungovat jiná délka. Pokud jsou záběry poctivé a daří se je proměňovat, máš vyřešeno. Jinak je potřeba zkoušet. Pokud mají ryby háček moc hluboko, je potřeba zkrátit návazec. Pokud neproměňuješ záběry, tak zkus návazec o kousek prodloužit. Délka se může lišit i podle cílové ryby. Např. na cejny obvykle používám o něco delší návazce, než na kapry.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, pod větším jezem chytávám bílou rybu na plavačku. Když je větší jarní voda, tak tam splávek neudržím. Rád bych si pořídil feeder na lov u dna s bílými červy. Chtělo by to pevnější páteř s citlivou špicí, protože jsou tam plotice, ostroretky ale občas se objeví i parmy a to je pak ta síla potřeba. Vyhovoval by Feeder Delphin Magma II, 300 cm/90g? Event. nějaká jiná možnost?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, nejprve bych začal délkou prutu. Pokud se nejedná o vyloženě malý revír nebo není nedostatek prostoru na březích, volil bych klidně prut s délkou 3,6 m. Díky delšímu prutu budete moci víc zvednout vlasec, takže na něj nebude tolik působit proud. Další věc jsou špičky, na řeku mi přijdou citlivější uhlíkové špičky, protože jsou o něco tužší než sklolaminátové, nebudou se tak snadno ohýbat proudem. Podíval bych se tedy na prut který má sadu uhlíkových špiček. Magma má tuším jen jednu uhlíkovou špičku, ostatní jsou laminát. Potom záleží na vrhací zátěži prutu, jak těžké krmítko se vám podaří v proudu udržet na místě. Vybíral bych pruty s vrhací zátěží v rozpětí 70-90 g. Z prutů, které znám, mi pro tu situaci nejlépe sedí prut Inspiron FD Competition Still. Je to citlivý a zároveň silný prut. Má k sobě tři uhlíkové špičky různých tvrdostí. Dělá se v délce 3,6 m a s vrhací zátěží 75 nebo 90 g. Na krmítka do 50g by stačila ta verze 75g. Na krmítka od 60g výše bych bral raději tu 90g verzi.
 • Rybář dotaz:
  Dobry den, prosim o radu. Je tato sestava vhodna na method - piskovna 80 - 100 m a Labe - feeder krmitko. Prut - Daiwa Ninja X Feeder 3,60m; WG -220g https://www.hiki.cz/vyrobky/rybolov/feedermethod/pruty/daiwa_rod_ninja_x_feeder-100022051 a navijak - Daiwa Roll Ninja Match & Feeder LT https://www.hiki.cz/vyrobky/rybolov/feedermethod/navijaky/daiwa_roll_ninja_match_amp_feeder_lt-100021656, vlasec - MS-range String Pro Feeder linka 0.22mm https://www.hiki.cz/vyrobky/rybolov/feedermethod/vlasce_s328367ry/ms-range_string_pro_feeder_linka-100013840 Dekuji Jarda
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Jardo, ten prut mi přijde zbytečně tvrdý. Podíval bych se spíš po nějakém v délce 3,9m s nižší vrhací zátěží, tak 120-150g. Naviják je určitě vyhovující, ten vlasec neznám, průměr 0,22 je v pohodě, ale na daleké hody bych ho doplnil o silnější šokovku.
 • Rybář dotaz:
  dobri den chtel bich se zeptat či je na feeder vhodny navijak daiwa ninja 2500a
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, tento naviják je vhodný na feeder. Ve velikosti 2500 bych ho doporučil na lehčí chytání v kombinaci s light feederem nebo pickerem.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, chtěl bych začat s feedrem. Ideálně tuto sezonu, ale zároven se nevzdat klasiky na kapra. Byla by pro vás lepší varianta 2 feedry např. jeden prut M a druhý M/H. Nebo jeden M feeder a druhý na kapra s velkým navijákem a pevnějším lanem třeba na boilies etc.?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, teď aktuálně po mnoha letech s feederem pro mě osobně mi více vyhovuje varianta dva feedery. Jeden víc selektivní a druhý víc pro zábavu. Ale Vám bych doporučil pro začátek jeden feeder a druhý prut klasiku tak, jak jste zvyklý. Já jsem začínal také s jedním feederem a druhým "kaprákem". Je to hlavně z toho důvodu, že si nejprve můžete feeder osahat a zjistit, jestli vám tento způsob bude vyhovovat. Do začátku je na vyzkoušení zbytečné kupovat hned dva feedery, když s jedním plánujete stejně chytat víc selektivně. Pokud vás feeder chytne (věřím, že ano:)), tak koupě druhého prutu bude jen otázka času.
 • Rybář dotaz:
  dobrý den nevim jak dobre zbalit feedrovi prut kdiš jedu domu a dam feedrovi prut do auta ale diely su všely jak a nevim kdiš mam medhod krmito tak je to ešte horši protože krmitko je na pevno a nemužu to dat prič jako feedrovi košik prosim oradu.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, máte dvě možnosti, jak sbalit pruty. Buď je pokaždé kompletně odstrojit a dát do plátěných obalů, nebo je nechat navázané a složit je a stáhnout gumičkou nahoře a dole k sobě jednotlivé díly. Pro převoz prutů doporučuji v každém případě nějaký pevný obal na pruty. U method krmítek je to trochu nepříjemné, protože by mohly poškodit při přepravě prut. Jsou opět dvě možnosti. První možnost je odstřihnout montáž a převážet prut bez krmítka. Druhou možností je použít method krmítka, která jdou sundat. Například krmítka Preston Dura ICS mají sundavací zátěž. Aniž byste musel dávat celou montáž pryč sundáte z krmítka jenom zátěž a na vlasci vám zůstane pouze plastová trubička z krmítka, která ničemu nevadí. Před lovem krmítko zase snadno nasadíte zpět.
 • Rybář dotaz:
  Dobry den ja bych se chtěl zeptat jak navázat na konec skrouceného vlasce návazec s háčkem
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, na konci krouceného vlasce dělám očko pro připojení návazce. Návazec připojuji buď přímo na to očko. Mám očko i na návazci a spojím to tak, že provleču ta dvě očka do sebe. Občas pro připojení používám ještě drobný obratlík, který omezuje kroucení návazce. Na očko na konci krouceného vlasce navleču obratlík a na druhou stranu obratlíku navleču přes očko návazec.
 • Rybář dotaz:
  dobry den pujde s method krmítkem chytat na labi v poho tam udržim 30 g košiček tak chci zkusit method ale nevim jestli to mam zkoušet
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, method funguje i na řece. Pokud se vám podaří udržet krmítko na místě, tak doporučuji minimálně tomu dát šanci a vyzkoušet.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím,je to křeslo Flagman Feeder Chair.