Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Ahoj, vybírám feedrový prut kolem 2000 Kč, a kromě široce doporučovaných modelů (SPRO Snyper, Delphin Magma nebo modelů od Trabucca) mě zaujaly ty nižší řady od Colmicu, modely Ghepard a Sniper, oba 3,60 m/90 g a Milo Perception (opět 3,60 m/90 g). Nemáš s nimi nějaké zkušenosti? Druhá otázka - SPRO Cresta Snyper 3,60 verze medium (80 g) a heavy (100 g) - liší se jen odhozovou zátěží nebo je i rozdíl v akci? Který bys doporučil na řeku (Berounka, Vltava, Labe, Orlice...)? Díky.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj, díky za dotaz, s tím bohužel neporadím, ale aspoň tě nasměruji dál:) Ty pruty od Mila a Colmicu neznám. S Colmicem doporučuji obrátit se na Pepu Konopáska, který má zastoupení Colmic pro ČR. Kontakt na něj najdeš na FB nebo colmic-konopasek.cz a ohledně těch gramáží Cresta Snyper zase nejlépe poradí Zdeněk Novák (alias Numen) - kontakt FB nebo Mrk.
 • Rybář dotaz:
  Dá se krmit s feederem zakrmovaci raketou?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Hezký den, ano raketa se dá použít. Medium feeder by bez problému měl zvládnout raketu Spomb mini, která má při naplnění maximální hmotnost 85 g. U Heavy feeder prutů se dá použít i o něco větší raketa. Na feeder bych nedával ty největší velikosti raket, které jsou určené jen na spodové pruty. A při krmení raketou bych doporučil použít dostatečně silný vlasec, případně šokový návazec, alespoň 0.25 mm.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý večer přítel by chtěl vlasec na feeder ,prosím chtěla bych kvalitu.Muzete mi doporučit?Cizinu nejezdí jen ČR
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, za jedny z nejlepších vlasců na feeder aktuálně považuji Preston Sinking Feeder mono a Colmic Fendreel.
 • Rybář dotaz:
  Ahoj. Rád bych si koupil druhý feedrový prut nejraději univerzál (kolem 2000Kč) pro lov bílé ryby ale i většího kapra (zlatý střed). Nejčastěji chytám na Orlici, Labi u Pardubic i na přehradě Pastviny. První prut mám Carp Zoom 360 cm, 120g, série A - výborný. Prutů je trhu dost ale málo kdy je popis úplný. Někdy není uváděna kategorie, akce A,B,C se nepoužívá, někdy je jen zmínka v textu - střední, celá parabola atd. Vrhací zátěž je uváděna příkladně 100g, do 100g či 50-100g. Můžeš mi to blíže vysvětlit. Můžeš mi také doporučit nějaké typy prutů či dobrou značku. Díky Vašek
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Vašku, každý výrobce popisuje vrhací zátěž a akci jinak. Může být velký rozdíl mezi pruty s označením 100 g od dvou různých značek. Není v tom bohužel žádný klíč, podle kterého se řídit, je potřeba si to zjistit přímo od prodejce, jak těžká krmítka prut v reálu zvládne. V cenové kategorii kolem 2000 Kč jsou povedené pruty Trabucco Inspiron FD Competition Still 360 cm/90 g, Cresta Solith Medium Heavy Feeder 3,60m/max.80g a klidně bych se v této cenové kategorii podíval i po značkách jako je Flagman, Browning.
 • Rybář dotaz:
  Jak správně udělat těsto na metod feeder. Zkoušel jsem poprvé a vůbec nedrzelo na krmítku. Děkuji
  • Pavel Drábek odpověď:
   Krmení na method feeder by mělo být o něco vlhčí, než na klasický feeder, ale nesmí být převlhčené, aby z toho byla konzistence pasty. Nejlepší postup na míchání krmení je přidávat vodu po malých dávkách a vždy dobře promíchat. Nejprve postupným přidáváním vody krmení navlhčíte krmení do optimální vlhkosti. To poznáte tak, že jde dobře vytvarovat koule, a zároveň de snadno rozdrobit zpátky na původní sypkou směs. V tuto chvíli nechte krmení cca 10 minut odstát. Poté znovu krmení zkontrolujeme a většinou je potřeba krmení znovu dovlhčit. Znovu po po trochách přidáváme vodu, dokud krmení znovu nemá optimální konzistenci (kontrola s vytvarováním a rozbitím koule). Na závěr můžete případně krmení přesít, ale není to bezpodmínečně nutné.
 • Rybář dotaz:
  když čtu dotazy tak se nikdy nedočtu jaké špičky u prutů používají například do váhy krmítka 20g a co byjste doporučil na kapry do 3kg děkuji za radu
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, nedá se to nijak přesně specifikovat, důležité je, aby se špička dala s 20g krmítkem dobře napnout, aniž by se pohnulo s krmítkem. Orientačně to mohou být špičky s tuhostí přibližně do jedné unce, ale neberte to jako dogma. Každý výrobce může mít trochu jinou tuhost při stejném označení špiček. Špičku bych nevybíral podle cílové ryby, ale podle podmínek při chytání jako je lovná vzdálenost síla větru, vlny. Je potřeba mít vše vyladěné tak, aby krmítko dobře drželo na dně, špička se dala dobře dopnout a zároveň signalizovala dobře záběr. Při úplném bezvětří a na krátkou vzdálenost se dá použít jemnější špička a lehčí krmítko. S rostoucí vzdáleností nebo silnějším větrem je potřeba přidávat na zátěži i na tuhosti špičky, aby byly záběry dobře čitelné. Konkrétně u kaprů bývají záběry dobře čitelné, takže tam volbě špičky nedávám takovou důležitost, jako při chytání jiných druhů ryb. Kapry do 3 kg lze chytat téměř všemi druhy feeder prutů od pickerů po heavy feedery. Záleží na typu revíru. Nejuniverzálnější je nějaký medium prut v délce 3,6 m a vrahcí zátěži v rozmezí 60-90g.
 • Rybář dotaz:
  Ahoj,mám dotaz ohledně prutů na feeder.Rozhoduje se mezi pruty Matrix Aquos a Delphin Magna 2.Oba pruty se pohybují v cenové relaci kolem 2 tisíc.Po pár letech začínám opět rybařit a chtěl bych něco co aspoň trochu vydrží.Dekuji
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj, v cenové relaci kolem dvou tisíc je výběr hodně široký. Osobně bych Aquos z výběru vyřadil a místo něj přidal do užšího výběru pruty Cresta Snyper, Korum Feeder, Maver Reality nebo DAM Sensomax 2.
 • Rybář dotaz:
  Ahoj, mám dotaz ohledně návazcového vlasce na methodfeeder. Mám vytipované tyto vlasce : https://www.uhabakuka.cz/produkt/107645/trabucco-navazcovy-vlasec-super-elite-tournament-018mm630kg50m#var nebo http://www.fiord.cz/ion-power-fgt-50m-vo-bal-10-spulek-p114686/ v pr.0,203mm. Jako kmen http://www.fiord.cz/ion-power-spectran-superfeeder-150m-vobal-10-spulek-p115994/ v pr.0,234 s udávanou nosností 6,9kg. Prut Trabucco Trinis FX Competition 360/90g. Do teď jsem se věnoval klasickému feederu a tam jako návazce používám Mimetix od Colmicu. Chci se zeptat jestli s výše uvedenými návazcovými vlasci máš nějaké zkušenosti, popř.jaký návazcový vlasec by si mi doporučil. Předem dík za odpověď. Libor
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Libore, nemám zkušenost s žádným z jmenovaných vlasců. Moje oblíbené vlasce na method feeder návazce jsou Preston Precision Power a Asso Ultra. Pavel
 • Rybář dotaz:
  trabucco ultimate stillwater
  • Pavel Drábek odpověď:
   Nemám zkušenost přímo s tímto prutem, ale u prutů od Trabucca obecně mám vyzkoušeno, že udávaná vrhací zátěž odpovídá maximální zátěži krmítka včetně krmení. Tj. u 140 g to může být 100-120 g krmítko podle velikosti + krmení. Případně se můžete obrátit s dotazem na ten prut na firmu Vipa, jsou to distributoři značky Trabucco pro ČR.
 • Rybář dotaz:
  Chtěl bych krmení na feeder.Hlavně do studené vody vím že máte 2-3stupnů a taky do 16 stupnů.A pak mě zajímá nástra umělá a nebo boiles.Bude na FOR FISHING a v jakém paviloně
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, do studené vody mi dobře funguje Sensas Gross Gardons a Sensas Dark Salty Feeder. V teplejší vodě kolem 16 stupňů už je výběr krmení hodně široký. Záleží na typu revíru a cílové rybě. Ta Gross Gardons je celkem univerzální, takže se dá použít i při těchto teplotách. Na kapry mám osvědčené krmení Sensas Carpes 3000, Lorpio řady Magnetic, červené krmení od Konopáska, na cejny cejnové krmení Sensas, Lorpio, MVDE (např. turbo black). Umělé nástrahy na For Fishing budou určitě na celé řadě stánků, v nabídce je má například Mikbaits, tak můžete zkusit tam.