Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Zdravím, není to otázka zrovna o feederu. V článku Chytání na feeder: jeden nebo dva pruty? je fotografie kde je za feederovým prutem prut kaprový. Nemohl by jste mi odpovědět co je to za prut a naviják na něm a kde se dá koupit? Děkuji za radu.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, je to Daiwa Emcast 4500 a nějaká starší dělička od SPRO. Obojí je už dost staré a nedá se sehnat.
 • Rybář dotaz:
  Dobry den, jsem rybář začátečník a nedaří se mi rovnoměrně navinout vlasec na naviják. Používám metodu s vlascem ve vodě. Už jsem to zkoušel několikrát a pokaždé se stejným výsledkem. Vždycky mám namotáno do kuželu. Nahoře málo dole moc. Co dělám špatně? Může to být chyba navijáku? Děkuji a s pozdravem, Tomáš Kubát.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Tomáši, neděláš nic špatně. Je to v tomto případě chyba v navijáku, který navíjí vlasec nerovnoměrně. Naštěstí tento problém se dá vcelku jednoduše vyřešit. Řeší se to přidáním nebo odebráním podložek u cívky. Když je dole více vlasce než nahoře, je potřeba podložky odebrat. Záleží jaký máš typ brzdy. U zadní brzdy bývají podložky přímo v cívce nahoře pod tlačítkem na sundavání cívky. Je potřeba sundat horní kryt cívky a pod ním najdeš podložky, tak zkus jednu odebrat. U navijáků s přední brzdou jsou podložky většinou na ose pod cívkou.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, jsem začátečník. Mohu se, prosím, zeptat na váš názor na pruty Matrix Carboflex 80 a 150g? Díky Janoušek
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, bohužel nemám s těmito pruty zkušenost. Viděl jsem je na výstavě a přišly mi sympatické, ale víc k tomu říct nemůžu. Můžete zkusit položit dotaz na tyto pruty ve Facebook skupině Feeder CZ, možná se tam někdo najde, kdo s nimi má zkušenost.
 • Rybář dotaz:
  Dobry den,chtěl jsem se zeptat jaky prut na method feeder na daleke hody.Chytam 20 let klasickou kaprařinu a chci skusit něco jineho.Bydlim u přehrady 80 ha.takže potřebuji občas házet dál.Dival jsem se na Haldorado pruty long cast a potom Shimano speedcast ktere jsou už v jine cenove relaci.Mate o těchto prutech nějake zkušenosti nebo informace a ktere byste mi doporučil. Děkuji vám za doporučeni.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, ani s jedním z těch prutů nemám žádnou zkušenost. Pro tu situaci, co popisujete doporučuji pruty v délce 3,6-3,9 m a vrhací zátěži v rozpětí 80-120 g. To odpovídá kategoriím medium až medium-heavy. Doporučuji pruty s poloparabolickou akcí. Já mám pro tento účel prut MS Range Econ Feeder 3,6 m 80 g a předtím jsem měl Daiwa Aqualite Pellet Feeder 3,9 m 120g, ale oboje jsou to už starší pruty. Z aktuální nabídky by mohl být vhodný např. Korum feeder 3,6 90 g. Tento prut mám vyzkoušený ve verzi do 60 g. Zajímavě vypadá taky prut Trabucco Inspiron FD Carp Distance, je to novinka na rok 2018, ale nemám vyzkoušeno.
 • Rybář dotaz:
  dobrý den, chci se zeptat jak spojit pletenou šňůrku s vlascem bez obratlíku.Viděl jsem na videu,jak dělá návazec nejprve s pletené sňůry ,následně forpas s monofilu. Ještě mě zajímá kolik té pletenky tam dát ? děkuji za případnou odpověd Jozef. Jednalo se o návazec na feeder ,kdy je obratlích s karabinkou na krmítko pod tím gumová zarážka a obratlík ,pak ten monofil.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, pro spojení monofilu s pletenou šňůrou jsou vhodné uzly dvojitý griner nebo krvavý uzel. Nevím přesně z jakého důvodu byla pletenka použitá ve videu, ale pletence bych se u feederu vyhnul, pokud k jejímu použití nemáte nějaký dobrý důvod. Pletenka se typicky používá pro lepší signalizaci záběrů při chytání na velké vzdálenosti nebo pokud ryby berou velice opatrně. Má nulovou průtažnost, takže dobře přenáší záběry na špičku, ale zase při zdolávání je potřeba být víc opatrný. Těsně nad krmítko bych pletenku nedával, to je nejkritičtější místo při zdolávání, pokud už máte rybu nakrátko a udělá prudší výpad, tak o ni můžete přijít. I když se používá pletenka místo kmenu, tak se dává posledních pár metrů (5-10m) monofil, aby celá sestava trochu pružila. Doporučuji taky pročíst článek Feeder s pletenkou tady na webu.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, zajímalo by mne jakou velikost navijáků máte na feederových prutech Korum, vím že jsou to Daiwa Nynja ale jak velké? a ještě bych chtěl vědět jaký naviják k prutu Trabucco Selektor XS Winklepicker, Vy používáte Daiwa Procaster ale nikde v e-shopu jsem ho nenašel. Jaký naviják (nejlépe Daiwa) by byl k tomuto prutu vhodný. Děkuji Vám za rady.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, co se týká velikostí, Daiwa navijáky jsou o něco větší, než navijáky ostatních značek se stejným označením. Na Korumu jsem měl Daiwu ve velikosti 4000, ale přišla mi zbytečně velká na ten prut. Teď tam mám naviják 4000 od SPRO a je to prakticky o velikost menší naviják. Pokud vybíráte Daiwu, doporučuji 3000 na ten Korum a 2000 na Trabucco winkelpicker. U Daiwy pokud se podíváte na Ninju nebo vyšší řady, tak vedle nešlápnete. Záleží, jaký máte rozpočet.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, zaujali mne Vaše pruty Korum, Trabucco a MS Rage. Jen bych chtěl vědět jaký na nich máte vlasce ( prut Trabucco Selektor XS Winklepicker, MS Rage Econ Feeder a dva Korum feedery z minulé recenze), jakou používáte značku, tloušťku a délku návinu? Děkuji za odpověď.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, používám vlasce v průměru 0,18 mm na klasický feeder na všech prutech a 0,22 na method feeder. Aktuálně mám vlasce GTM Stroft, Cralusso Feeder Energy a Cralusso Feeder & Carp Line.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, uvažuji o koupi heavy feeder prutu.Zaujal mě naviják Daiwa ninja 4000 a prut Daiwa powermesh 3,6 150g.Vim že prut je starší model,ale daiwa je solidní značka.Co si o prutu myslite?Recenzi na navijak jsem u vas četl. Původně jsem koukal na Delphin Magma 3,6 150g.Jiz mám od nich light verzi a zvládla i kapry 65 cm +. Děkuji s pozdravem Ladislav Cmunt
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Ladislave, záleží na jaký styl rybolovu to plánujete, jak píšu v recenzi, ta Ninja podle mě není úplně optimální pro větší zátěže 60-80g. Prut Daiwa Powermesh neznám, ale myslím si že v podobné cenové relaci se dá sehnat hodně zajímavých prutů i novějších. Můžu doporučit Korum Feeder (je ve verzi 3,6m 120g nebo 3,9m 150g).
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, zajímalo by mne jestli by byl pro mne vhodný prut MS Rage Econ Feede, chytám na stojácích do 10 ha kapry do 50 cm a popřípadě na menších řekách, chtěl bych použít i method feeder a zároveň si užít i zimní lov? Děkuji za radu.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, Econ Feeder je celkem všestranný prut, ale na situaci, kterou popisujete by se mi v té cenové kategorii mnohem víc líbil Korum Feeder 3,6m 60g. Záleží jak často chytáte na stojácích a jak často na řekách a jak těžká krmítka potřebujete na řece házet. Pokud chytáte hlavně stojáky, tak bych klidně šel do toho Korum, na kapry do 50 cm je to skvělý prut za rozumný peníz.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, nemáte někdy v plánu napsat recenzi na ten Korum prut? Děkuji za informaci.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, recenze Korum feederu je v plánu.