Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář asked:
  Dobrý den, Já ký vlasec by stě mi doporučil na feeder. Chci průměr okolo 0,2. Na jeden prut chci chytat klasický jen s krmítko a na druhý methodfeeder. Při lovu na krmítko používám montáž v pevném oku z vašich stránek, ale mám problém že nynější vlasec je po hodině lovu zhroucený a musím prevazovat. Mám vyhlídnuty vlasec awa-shima ion power feeder. Děkuji za odpověď TO
  • Pavel Drábek replied:
   Zdravím, vlasec Awa-shima ion power feeder jsem měl jednu sezonu, úplně mi nevyhovoval. V podobné ceně je Colmic Former na který jsem nedávno psal recenzi. https://nafeeder.cz/recenze-vlasec-colmic-former/. Dobré vlasce na feeder jsou také od značky Shimano, cena už je ale vyšší.
 • Rybář asked:
  Dobrý den Pavle. Prosil bych o radu ohledně problému nepravidelnému šustění vlasce mezi očky prutu při náhozu a následnému utržení krmítka. Zdoláno cca 6 kaprů do 50 cm. Sestava: Maver Diamond 360/90, špička 0,75oz Mivardi, krmítko 20gr, Shimano Xage 5000 FC, vlasec Colmic X5000/0,205mm, průběžná montáž - kroucený vlasec, smyčka do smyčky, voda bez vázek, bahno. Četl jsem zde, že tento problém vzniká při používání brzdy a protáčení přes rolnu, který tuto deformaci vlasce způsobuje. Před tím bylo vše bez problému. Nejsem si jistý volbou vlasce, proto tento dotaz. Děkuji i za odpovoděd ohledně špiček glass vs carbon. Miroslav.
  • Pavel Drábek replied:
   Zdravím Miroslave, problém opravdu nejspíš bude kvůli nadměrnému použití brzdy. Ještě by teoreticky mohla být porouchaná rolnička navijáku - zkuste přes rolničku tahat vlasec a zkontrolujte jestli se hladce otáčí. Pokud je rolnička v pořádku, tak to vidím na tu brzdu. Vlasec jste vybral kvalitní, v tom problém nevidím. Problém s kroucením vlasce při použití brzdy se nedá nijak moc řešit. Jediné, co můžete pro to udělat je co nejvíce se vyvarovat použití brzdy, pokud to není nutné - např. při plnění krmítka a manipulaci s prutem na břehu. Další důležitá věc je vůbec správně vlasec namotat na naviják. Na navíjení nového vlasce je nejlepší dát cívku vlasce do kýble s vodou, aby se mohla libovolně natáčet a vlasec se nekroutil už při prvním navinutí na naviják. U vody je to ještě jednoduší, stačí hodit špulku s vlascem ke břehu do vody a funguje to stejně dobře jako s kýblem. Důrazně nedoporučuji používat na navíjení vlasce el. navíječky v rybářských potřebách. Poslední věc, kterou můžete částečně snížit kroucení vlasce je přidat do sestavy obratlík, který kroucení může alespoň částečně eliminovat. Kroucený vlasec je super jednoduchá montáž, ale toto je jeho drobná nevýhoda. Můžete mezi smyčky návazce a kroucené části vložit malý obratlík. Nedávno jsem měl na feederu většího kapra, který mi tahal přes brzdu prakticky pořád po dobu půl hodiny. Celý kmenový vlasec byl po tomto souboji tak zkroucený, že jsem ho musel vyměnit.
 • Rybář asked:
  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda doporučíte na feeder naviják Delphin Chiméra 40 . Chtěl bych jej naroubovat na prut Delphin Magma II Next Generation . Děkuji za odpověď. Jarda Petráček
  • Pavel Drábek replied:
   Dobrý den Jardo, osobní zkušenost s tímto navijákem nemám. Podle parametrů v popisu se tento naviják k prutu Delphin Magma II bez problému hodí. Veliost 40 je, podle mě, na tento prut ideální. Naviják je trochu těžší, ale to je díky volnoběžné brzdě. Všechny navijáky s volnoběžkou jsou o něco těžší.
 • Rybář asked:
  Zdravím,chtěl bych se zeptat zda by jste mi mohl doporučit nějaké method mixy do studené vody (podzim,zima,jaro) začínám s feedrem a mám v tom popravdě zmatek.Četl jsem ze někdo jede celoročně sladké a někdo v chladnějším období slané.Děkuji za odpověď Mirek 🙂
  • Pavel Drábek replied:
   Zdravím Mirku, moje zkušenost je, že sladké method mixy fungují celoročně dobře. Sladkým krmením nic nepokazíte, takže bych začal právě s ním. Někdy mi ve studené vodě fungují dobře také kořeněné a masové method mixy, ale není na ně takový spoleh, jako na sladké směsi.
 • Rybář asked:
  Dá se použít 120ti gramový feeder k lovu bílé ryby v zimě nebo je potřeba něco jemějšího?
  • Pavel Drábek replied:
   Zdravím, 120g prut sice není pro jemný zimní lov ideální, ale použít se dá. Je důležité použít měkkou špičku (do 1oz) a jemnou koncovou sestavu. Oproti light prutu nebo pickeru, které jsou pro zimní lovy ideální, to bude trochu horší s citlivostí záběru a zážitek ze zdolávání taky nebude takový, jako s jemným prutem.
 • Rybář asked:
  Jaké máte zkušenosti s feeder pruty od Delphinu?
  • Pavel Drábek replied:
   Zdravím, mám zkušenost jenom s prutem Delphin Magma Short feeder a to je velice zdařilý prut. Magmu můžu jen doporučit, k ostatním se bohužel nemůžu vyjádřit.
 • Rybář asked:
  Zdravím.Sháním pelety na method feeder ale všechny k tomuto učelu jsou docela drahé.Můžete mi poradit jaké používáte vy.PS:Zkuste prosím kouknout na eshop Chyta pust. Jsou z plzně a já také. Děkuji za odpověd a ať se špičky ohýbají. 🙂
  • Pavel Drábek replied:
   Ahoj, co se týká levných pelet na method, tak do krmítka můžu doporučit klasické pstruhové pelety, průměr 4 mm. Na háček potom fungují skvěle feeder pelety Mikbaits, případně ve verzi fluo. Na háček je připevňuju pomocí silikonových kroužků. Jsou to všechno věci za pár korun, které mám vyzkoušené a fungují mi dobře. Ať se daří.
 • Rybář asked:
  Dobrý den, potřeboval bych poradit s večerním/nočním lovem na feeder. Jaké jsou možnosti signalizace? Děkuji za odpověď.
  • Pavel Drábek replied:
   Dobrý den, pro signalizaci záběrů ve tmě jsou dvě základní možnosti. První znich je pořídit si bílý feeder terč, např. nějaký takový, nasvítit si ho a špičky prutů dat před něj. To vyžaduje trochu víc prostoru na břehu. Druhá varianta je připevnit na špičky chemická světýlka - svítící tyčinky. Ty se dají sehnat v každé rybářské prodejně. Vydrží svítit celý večer. Tyčinky ke špičce můžete připevnit pomocí speciálních adaptérů, nebo je jednoduše přilepit lepící páskou. Já je lepím elektrikářskou páskou nebo náplastí bez polštářku. Při použití chemických světel na špičce je potřeba dávat větší pozor, aby se vlasec neomotal kolem špičky a nezlomil jste si kvůli tomu špičku. Jako základ stačí jedno světlo na konci špičky. Pro přehlednější signalizaci se dají použít dvě tyčinky. Lépe se pak sleduje pohyb dvou světýlek vůči sobě. S jednou tyčinkou mám občas problém, že se mi zdá, že se špička pohybuje i když je ve skutečnosti nehybná.
 • Rybář asked:
  Zdravím Pavle , tak že raději tedy 3,60m 90g . Mohu prosím požádat o doporučení váhového rozmezí krmítka či olova a sílu kmenového vlasce na tento typ prutu? Jinak na plavanou používám kmen 0,16 - 0,18 a návazce 0,12 - 0,14 . Omlouvám se, ale asi těch dotazů časem bude více ☺ Děkuji.
  • Pavel Drábek replied:
   Já osobně bych šel na začátek do toho 3.6m 90g. Kmen bych volil v rozmezí 0.18-0.22 mm. Pokud nejsou vázky, klidně tu osmnáctku. Krmítko do 40g by měl ten prut zvládnout bez problému i při silových náhozech. Krmítka do cca 60g jsou použitelná pokud se nahazuje opatrně tahem. Ale na menší stojáky takový krmítka asi moc často nebudou potřeba. A pokud použijete samostatnou zátěž, tak klidně do těch 90g. Pokud je větší nástraha, nebo použijete návnadu v PVA tak raději méně. Pokud to bude v mých silách, rád poradím i s dalšími dotazy:)
 • Rybář asked:
  Dobrý den, stojím před rozhodnutím výběru svého prvního feederového prutu. Od firmy Delphin mám i match prut a tak přemýšlím i o prutu na feeder od této firmy. Stojím před rozhodnutím zda " Prut Delphin Magma Feeder + 5 špičiek - Délka: 3,6m - 120g, nebo Délka: 3,6m - 90g . revíry na kterých budu chytat jsou spíše menšího charakteru - 1,7 ha - 3,5 ha - 3,6 ha . Děkuji.
  • Pavel Drábek replied:
   Dobrý den, zátěž 90 g má všestrannější využití, hodí se jak na bílou rybu, tak na kapry a větší ryby. Těch 120 g je už na těžší feeder. To znamená buď cílený lov velkých kaprů, amurů, případně na lov na větší vzdálenosti.