feederové pruty

Prut je bez nadsázky nejdůležitější součást feederové výbavy. Feederový prut je to, co dělá feeder tak zajímavým. Proto je výběr správného feederového prutu velice důležitý. Přinášíme vám nejucelenější návod na výběr feederových prutů.

Pro feederový prut jsou typické jemné vyměnitelné špičky, které signalizují záběr. Dále mají feederové pruty velký počet drobných oček. Ty zajistí při zdolávání ryb perfektní akci po celé délce prutu.

Základní vlastnosti feederových prutů

Při výběru feederového prutu by nás měly zajímat tyto věci: délka prutu, kategorie prutu, vrhací zátěž, akce prutu, počet oček, počet a typ špiček, váha prutu. Teď si jednotlivé vlastnosti probereme podrobněji.

Délka feederového prutu

Délka 3,6 m (12 stop) je u feederu považovaná za univerzální. Po kratším feederu sáhnete v případě, že chytáte na zarostlých místech s nedostatkem prostoru. Dalšími dobré příležitosti pro kratší feedery jsou lov na malých revírech (říčkách) a lov v těsné blízkosti břehu. Pro všechny tyto případy využijete feederové pruty v délce 3,3 m nebo 3,0 m.

Naopak delší feedery v délkách 3,9 m, 4,2 m se hodí pro lov ve velkých vzdálenostech od břehu na velkých přehradách. Užijete je také na velkých řekách se silným proudem, kde potřebujete mí špičku prutu co nejvýše, aby proud působil na co nejkratší délku vlasce.

Kategorie feederových prutů

Kategorie feederového prutu určují na jak těžké chytání je feeder určený. Trochu to koresponduje s vrhací zátěží, ale ne zcela. Rozlišujeme tyto kategorie feederových prutů (od nejlehčího): picker, light, medium-light, medium, medium-heavy, heavy, extra-heavy. Každá kategorie se hodí na jiný druh ryby, typ vody a styl rybolovu.

Picker – nejjemnější proutek na feeder. Vyrábí se v délkách 2,4-3,0 m. Je určený na chytání poblíž břehu. Hodí se na bílou rybu nebo jemné zimní chytání.

Light (L) – light feeder se hodí pro jemné chytání na kratší vzdálenosti od břehu, ideální prut na plotice, cejny, líny, karasy, oukleje a jinou bílou rybu. Na light feeder samozřejmě vytáhnete i kapříka. Pokud ale jdete cíleně na kapry, je lepší prut z tvrdších kategorií.

Medium-Light (ML) – stále dost jemný prut na kratší vzdálenosti. Už si snáze poradí i s občasnými úlovky kapra. Perfektní prut především na líny, velké cejny, karasy nebo tlouště.

Medium (M) – medium feeder je nejuniverzálnější typ. Ideální je na kratší a střední vzdálenosti do 30 m. Zvládne dobře střední kapry, přitom i zdolávání cejna je na něm pořád zábavné.

Medium-Heavy (MH) – těžší verze medium prutu zvládne už i delší vzdálenosti okolo 40 m. Poradí si hravě s kapry, parmami, velkými cejny, karasy, můžete na ně chytat i candáty, úhoře a další méně typické feederové druhy ryb.

Heavy (H) – heavy feeder je určený na lov ve velkých vzdálenostech, na velkých řekách. Ideální prut na velké kapry, amury nebo parmy.

Extra-Heavy (XH) – prut na řeky do velmi silného proudu nebo na velké přehrady. Zvládne například i trofejní kapry, velké parmy nebo sumce.

Vrhací zátěž (gramáž) feederového prutu

Vrhací zátěž je důležitým kritériem pro volbu správného feederového prutu. Měli byste mít dopředu rozmyšlené, jak těžká krmítka budete při rybolovu používat. Příklad: Pokud budete používat krmítka maximálně do 40 g, bude ideální gramáž do 100 g.

Pickery mají vrhací zátěž do 50 g, light pruty mají většinou vrhací zátěž do 70 g, medium pruty okolo 100 g a heavy feeder do 150 g. Tyto údaje jsou ale pouze orientační, každý výrobce to může mít trochu jinak.

Akce feederového prutu

Akce prutu označuje, která část prutu při zdolávání pracuje a nejvíce se ohýbá. Podle akce prutu se feederové pruty dají rozdělit na tři kategorie:

Špiščková akce (A) – při zdolávání pracuje pouze horní část třetina prutu u špičky. S těmito pruty se dá dobře a přesně nahazovat i do větších vzdáleností, při zdolávání nejsou tak poddajné, je potřeba dobře tlumit výpady ryby rukou a brzdou. Z toho důvodu to není úplně ideální typ pro začátečníky.

Polo-parabolická akce (B) – někdy též semi-parabolická akce je takovým zlatým středem. Prut pracuje přibližně v horní polovině délky. S prutem se dá ještě relativně dobře a přesně nahazovat a přitom při zdolávání již tlumí více výpady ryb, než prut se špičkovou akcí.

Parabolická akce (C) – je to čistě zdolávací verze prutů. Pruty s parabolickou akcí pracují v celé své délce. Zdolávání ryby s takovým prutem je skvělý zážitek. S přesností nahazování do středních a větších vzdáleností je to horší.

akce-feederoveho-prutu

Počet oček

Jak již bylo řečeno v úvodu, feederové pruty mají větší počet oček, než klasické pruty na položenou. Počet oček se nejčastěji pohybuje od 9 do 14. Záleží na zpracování a délce prutu. Obecně platí, že čím více oček (při stejné délce prutu), tím je akce prutu plynulejší.

Při nákupu prutu zkontrolujte nejen počet, ale také kvalitu oček. Prohlédněte si jak jsou usazená, jestli jsou všechna očka v jedné rovině, jestli není některé očko naštíplé nebo zalepené lakem.

Počet a typ feederových špiček

I počet a druh špiček je důležitým kritériem při výběru feeederu. Standardně jsou feedery dodávané se třemi špičkami. Špičky mohou být laminátové nebo karbonové. Karbonové špičky jsou tužší, laminátové jsou měkčí. Většinou mají všechny tři špičky různou tvrdost.

Tvrdost feederových špiček se udává v uncích (označuje se oz). Jedna unce odpovídá 28 g. Označení špičky může vypadat takto: 2 oz. Značí to, jak velká zátěž je potřeba, aby se špička ohnula tak, že tečny na oba její konce budou na sebe kolmé. Více informací najdete v samostatném článku o tvrdosti feederových špiček.

Váha feederového prutu

Feederový prut budete držet hodně často. Neustále nahazujete, taháte ryby, nebo prázdné krmítko. Proto je potřeba aby vám dobře sedl do ruky a nebyl příliš těžký. Nejlehčí feederové pruty v délce 3,6 m váží něco málo přes 200 g. Takový prut v ruce skoro necítíte. Spokojit se ale můžete i s váhou do 300g.

Důležité je i celkové vyvážení prutu poté, co na něj přidáte naviják. Vyzkoušejte jak se vám nový prut drží s nasazeným navijákem.

Závěr

Tak to je vše k výběru feederového prutu. Můžete se podívat také na moje tipy na konkrétní feederové pruty, které podle mě stojí za hřích. Samozřejmě by se vám také měl líbit. Opomenul jsem takové věci, jestli bude mít korkovou nebo pěnovou rukojeť. To jsou věci vkusu každého z nás. Důležité je, aby vám prut dobře sedl. Proto doporučuji před nákupem si prut vyzkoušet naživo. Jestli feeder následně koupíte v kamenné prodejně s rybářskými potřebami nebo na rybářském eshop, je už jedno. Přeju šťastný výběr.

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

14 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, stojím před rozhodnutím výběru svého prvního feederového prutu. Od firmy Delphin mám i match prut a tak přemýšlím i o prutu na feeder od této firmy. Stojím před rozhodnutím zda ” Prut Delphin Magma Feeder + 5 špičiek – Délka: 3,6m – 120g, nebo Délka: 3,6m – 90g .
  revíry na kterých budu chytat jsou spíše menšího charakteru – 1,7 ha – 3,5 ha – 3,6 ha .
  Děkuji.

  • Dobrý den Milane, zátěž 90 g má všestrannější využití, hodí se jak na bílou rybu, tak na kapry a větší ryby. Těch 120 g je už na těžší feeder. To znamená buď cílený lov velkých kaprů, amurů, případně na lov na větší vzdálenosti.

  • Ahoj Milane, ty pruty neznám, takže je nemůžu hodnotit. Na fotkách a videu vypadají dobře. A podle parametrů v popisu by ta 60 g verze prutu byla na menší rybník a ty cílový ryby, co píšeš, ideální.

   Přeju ti šťastnou ruku při výběru. Pokud bys chtěl poradit ještě s něčím, klidně sem napiš.

 2. Dobrý den,
  syn 10 let rybaří 2 roky. Většinou loví plotice a podobné ryby. Rád by chytil kapra, většinou je na menším rybníku. K Vánocům by si přál feeder. Nemám vůbec představu, co by to mělo být. Prosím, můžete mi doporučit co pořídit? Moc ho to baví, u vody vydrží dlouho, ale nemá moc úlovků. Z rodiny nikdo nerybaří. Děkuji za pomoc.

 3. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, chtěl bych začít chytat na feeder, ale nevím si rady s gramáží prutu. Chtěl bych se zaměřit na větší kapra ale i na meší ryby. Přemýšlel jsem o prutu (Mivardi Prut Enigma Feeder 3,6 m 30 – 90 g) myslíte že je to dobra volba? mohl by jste mi prosím poradit, Děkuji ža každou odpověd.

  • Zdravím Marku, prut Mivardi Enigma Feeder může být na začátek dobrá volba, pokud potřebuješ feederový prut za rozumný peníz. Na kombinaci menší ryby a kapry bych volil lehčí variantu prutu Enigma 3,6m 20-75g. Hodně ale záleží, kde všude budeš s prutem chytat. Pokud budeš chytat i na řekách nebo větších přehradách, kde je potřeba dál nahazovat, tak ta verze 3,6 m 30 – 90g, kterou sis vybral je ideální. Na menší rybníky a mírně tekoucí řeky bych bral tu 3,6m 20-75g.

 4. Zdravím, chtěl bych se zeptat jaké šance mám při použití feedermontáží na klasických levnějších prutech. Ty mám a jelikož mám hlouběji do kapsy, nemám v plánu kupovat speciály. Feeder ale jako takový mi přijde hodně zajímavý způsob lovu. Dá se tato technika alespoň trochu spojit s obyč pruty? Díky za odp.

  • Ahoj, určitě se dají feederové montáže použít i na klasických prutech. Rozdělil bych to na dvě části. Method feeder můžeš chytat téměř s libovolným prutem a použít jakékoliv čihátko nebo signalizátor. Method feeder se běžně chytá i s klasickými pruty. Oproti feederovému prutu doporučuji použít o něco větší háček a silnější návazec.
   Potom druhá část jsou feederové montáže s klasickým feederovým krmítkem – košíkem. Ty se dají taky chytat na klasických prutech. Aby byla zachovaná citlivost signalizace záběru doporučuji při tomto způsobu lovu předšpičková čihátka. Zároveň by byla výhoda, pokud by použité klasické pruty byly trochu měkčí, aby bylo možné použít i slabší průměr návazce a menší háček.

  • Zdravím, Adame, hodně záleží na jakém úseku Labe chytáš. Pro úseky s mírnějším proudem (např. okolo Pardubic) by stačil prut kategorie medium heavy v délce 3,6 m s vrhací zátěží okolo 80-100g. Na Labe u Mělníka, kde už to je široký tok bych volil heavy pruty v délce 3,9 m a s vrhací zátěží 120-150 g.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno