Paternoster

0
1138
montáž paternoster

Paternoster je jedna z nejjednodušších a nejpoužívanějších montáží na feeder. Více se používá při chytání na řekách, ale  funguje dobře i na stojatých vodách. Paternoster vypadá tak, že na konci kmenového vlasce mám dva konečky. Na kratším je krmítko, na delším háček.

Jak navázat paternoster:

  1. Na konci kmenového vlasce uděláte přibližně 50 cm dlouhé oko. Oko uvážeme trojtým uzlem.
  2. Vytvořené oko rozstřihneme přibližně v 1/3  délky. Tím nám vznikne kratší a delší konec
  3. Na kratší konec navážeme rovnou krmítko, nebo ještě lépe drobný obratlík s karabinkou, abychom mohli krmítko snadno vyměnit.
  4. Na delší konec můžeme navázat přímo háček. Takto získáme nejjednoduší verzi paternosteru. Místo háčku však můžeme na delším konci udělat drobné očko na návazce a napojit do něj návazec.
  5. Hotovo. Můžete nahazovat.

montáž paternoster

Průběžný paternoster

Odnoží klasického paternosteru je takzvaný průběžný paternoster. Je to takový přechod mezi průběžnou montáží a paternosterem. Navážete ho tak, že si vyrobíte nejprve přívěs na krmítko ze silnějšího vlasce. Na jednom konci přívěsu je o-kroužek, na druhém konci karabinka na krmítko. Přívěs může mít délku okolo 10cm.

O-kroužek přívěsu nasadíte na kmenový vlasec. Na kmenovém vlasci si vytvoříte zarážku (např. plavačkový stopper + uzlík). Pod zarážkou necháte cca 30 cm kmenového vlasce a na konci uděláte očko na návazec.

Průběžný paternoster můžete využít například na závodech, pokud je v pravidlech zakázáno používání pevných montáží. Hodí se taky na stojaté vody.

Druhy ryb

Na paternoster můžete lovit všechny kaprovité druhy ryb v čele s kapry, cejny, tloušti, parmami i ostatními druhy říčních ryb.

Výhody a nevýhody paternosteru

Mezi výhody paternosteru patří jednoduchá a rychlá příprava. Velkou výhodou je, že dobře detekuje záběry, přitom po určité době funguje jako pevná montáž, takže podporuje samozásek.

Nevýhodou je, že při zdolávání ryby táhnete krmítko po dně a může dojít častěji k uváznutí.

Závěr

Paternoster používám ve většině případů jen na tekoucích vodách. Při použití paternosteru dávám vždycky tenčí návazec, aby v případě utržení došlo k utržení pouze slabšího návazce a ne celé montáže s krmítkem.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno