montáž paternoster

Paternoster je jedna z nejjednodušších a nejpoužívanějších montáží na feeder. Více se používá při chytání na řekách, ale  funguje dobře i na stojatých vodách. Paternoster vypadá tak, že na konci kmenového vlasce mám dva konečky. Na kratším je krmítko, na delším háček.

Jak navázat paternoster:

  1. Na konci kmenového vlasce uděláte přibližně 50 cm dlouhé oko. Oko uvážeme trojtým uzlem.
  2. Vytvořené oko rozstřihneme přibližně v 1/3  délky. Tím nám vznikne kratší a delší konec
  3. Na kratší konec navážeme rovnou krmítko, nebo ještě lépe drobný obratlík s karabinkou, abychom mohli krmítko snadno vyměnit.
  4. Na delší konec můžeme navázat přímo háček. Takto získáme nejjednoduší verzi paternosteru. Místo háčku však můžeme na delším konci udělat drobné očko na návazce a napojit do něj návazec.
  5. Hotovo. Můžete nahazovat.

montáž paternoster

Průběžný paternoster

Odnoží klasického paternosteru je takzvaný průběžný paternoster. Je to takový přechod mezi průběžnou montáží a paternosterem. Navážete ho tak, že si vyrobíte nejprve přívěs na krmítko ze silnějšího vlasce. Na jednom konci přívěsu je o-kroužek, na druhém konci karabinka na krmítko. Přívěs může mít délku okolo 10cm.

O-kroužek přívěsu nasadíte na kmenový vlasec. Na kmenovém vlasci si vytvoříte zarážku (např. plavačkový stopper + uzlík). Pod zarážkou necháte cca 30 cm kmenového vlasce a na konci uděláte očko na návazec.

Průběžný paternoster můžete využít například na závodech, pokud je v pravidlech zakázáno používání pevných montáží. Hodí se taky na stojaté vody.

Druhy ryb

Na paternoster můžete lovit všechny kaprovité druhy ryb v čele s kapry, cejny, tloušti, parmami i ostatními druhy říčních ryb.

Výhody a nevýhody paternosteru

Mezi výhody paternosteru patří jednoduchá a rychlá příprava. Velkou výhodou je, že dobře detekuje záběry, přitom po určité době funguje jako pevná montáž, takže podporuje samozásek.

Nevýhodou je, že při zdolávání ryby táhnete krmítko po dně a může dojít častěji k uváznutí.

Závěr

Paternoster používám ve většině případů jen na tekoucích vodách. Při použití paternosteru dávám vždycky tenčí návazec, aby v případě utržení došlo k utržení pouze slabšího návazce a ne celé montáže s krmítkem.

Upozornění: Od roku 2020 jsou v Jihočeském územním svazu zakázané všechny pevné montáže.

Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce vždy snadno samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.

Zdroj informace: Soupis revírů Jihočeského územního svazu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno