Hnojní žížaly – Dendrobeny

0
163
Hnojní žížala, dendrobena, hnoják

Hnojní žížaly neboli dendrobeny jsou velmi účinná a oblíbená nástraha na feeder, plavanou i klasickou položenou. Říká se jim také hnojáci, hnojňáci nebo hnojky. Jsou to drobnější červené žížaly, které jsou oproti rousnicím výrazně “aromatičtější”.

Druhy ryb

Dendrobeny jsou velice univerzální nástraha. Dají se na ně chytat kaprovité ryby i dravci. Jsou výbornou nástrahou na kapry, velké cejny nebo líny. Stejně tak na ně můžete ulovit karase, okouna, úhoře nebo třeba candáta.

Způsob nastražení

Hnojní žížaly při lovu na feeder nastražujeme tak, aby působily co nejpřirozeněji. Žížalu propíchneme ve dvou až třech místech a necháme volnou špičku háčku. Na větší háčky můžeme nastražit i dvě dendrobeny najednou. Můžeme je kombinovat také s jinými druhy nástrah, například s červy, kukuřicí nebo rohlíkem.

Ukázka nastražení hnojáka
Ukázka nastražení hnojáka

Pořízení

Nejsnadněji dendrobeny seženete v rybářských potřebách. Můžete si je také nachytat sami. Hnojní žížaly najdete na okraji starších kompostů a hnojišť. Mají rády mírně zvhlčený substrát a ve velkém se vyskytují pod kameny nebo starými deskami. Pokud je někde na kompostu kus dřeva, hledal bych je nejdříve tam.

Závěr

Hnojní žížaly patří mezi velmi účinné a přitom levné nástrahy. Je to lety prověřená nástraha, kterou používali už naši dědové.

Zdroj obrázku

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 3,50 z 5)
Loading...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here