Hnojní žížala, dendrobena, hnoják

Hnojní žížaly a dendrobeny jsou velmi účinná a oblíbená nástraha na feeder, plavanou i klasickou položenou. Říká se jim také hnojáci, hnojňáci nebo hnojky. Jsou to drobnější červené žížaly, které jsou oproti rousnicím výrazně “aromatičtější”.

Žížala hnojní (Eisenia fetida) a Dendrobena neboli Kalifornská žížala (Eisenia andrei) jsou dva příbuzné druhy.

Druhy ryb

Dendrobeny a hnojáci jsou velice univerzální nástraha. Dají se na ně chytat kaprovité ryby i dravci. Jsou výbornou nástrahou na kapry, velké cejny nebo líny. Stejně tak na ně můžete ulovit karase, okouna, úhoře nebo třeba candáta.

Způsob nastražení

Hnojní žížaly při lovu na feeder nastražujeme tak, aby působily co nejpřirozeněji. Žížalu propíchneme na jednom až dvou místech a necháme volnou špičku háčku. Na větší háčky můžeme nastražit i dvě najednou. Můžeme je kombinovat také s jinými druhy nástrah, například s červy, kukuřicí nebo rohlíkem.

Ukázka nastražení hnojáka
Ukázka nastražení hnojáka

Pořízení

Nejsnadněji dendrobeny seženete v rybářských potřebách. Hnojní žížaly si můžete  nachytat sami. Hnojní žížaly najdete na okraji starších kompostů a hnojišť. Mají rády mírně zvhlčený substrát a ve velkém se vyskytují pod kameny nebo starými deskami. Pokud je někde na kompostu kus dřeva, hledal bych je nejdříve tam.

Závěr

Hnojní žížaly a dendrobeny patří mezi velmi účinné a přitom levné nástrahy. Je to lety prověřená nástraha, kterou používali už naši dědové.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 3,50 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno