Inzerce
Domů Blog

Jak se stát lovcem mníků

Mník jednovousý, ryba opředená tajemstvím, pro mnoho rybářů známá jen z příběhů a povídaček.

Tato ryba mě, jako i mnoho rybářů, vždy fascinovala. Ale její ulovení se mi zdálo jako z říše snů. Z tohoto snění mě vytrhla zpráva o tom, že v mém blízkém okolí se tato ryba nejen vyskytuje, ale dokonce ji pár šťastlivců dokázalo ulovit. Já hned věděl, že mezi tyto “vyvolené” chci patřit také.

Začal jsem se tedy o lov mníků aktivně zajímat a s hrdostí mohu říct, že jsem se stal lovcem mníků! Při lovu této krásné ryby jsem si osvojil několik poznatků, o které bych se s Vámi rád podělil. Třeba Vám některé z mých poznatků pomohou ulovit Vašeho prvního mníka.

Mník jednovousý – trošku teorie

  • Latinsky: Lota lota
  • Řád: Hrdloploutví
  • Čeleď: Mníkovití
  • Původní druh na většině našeho území
  • Chráněný, veden v kategorii “ohrožený”
  • Navzdory tomu, že má mník minimální lovnou délku 30 cm a dobu hájení od 1. ledna do 15. března, si jej rybář smí po ulovení ponechat pouze na revírech, kde je to vysloveně povoleno v popisu výkonu rybářského práva na daném revíru
  • Nejlepší však je pouštět tuto krásnou rybu vždy a všude:-)

Mník je rybou, která žije skrytým způsobem života ve všech pásmech našich toků, především v čistých chladnějších řekách, případně v některých rybnících či jezerech a velkých údolních nádržích.

Mezi rozpoznávací znaky patří široká, zploštělá hlava, na jejíž bradě trčí jeden dlouhý vous. Hlava a hřbet bývají tmavé, boky hnědé nebo černé, mramorované. Břicho má bílou barvu. Šupiny jsou zcela malé, okrouhlé, hluboko vnořené do kůže. Spodní čelist je osázena malými zoubky.

Jeho potravu tvoří různé druhy bezobratlých živočichů a drobné rybky. Mníci se třou v zimním období při poklesu vody pod 7 °C v mělčích úsecích toků s písčitým až štěrkovitým dnem. Na samici připadá až přes milion jiker. Z hospodářského hlediska nemá velký význam.

Kde mníky hledám?

Jako při lovu většiny ryb je pro mě nejdůležitějším bodem při lovu mníků výběr správné lokality a samotného místa lovu. Důležitým aspektem v počátcích mého pátrání po mnících bylo samotné zjištění, zda se mník v daném revíru vyskytuje.

Pokud víte, že mníci v revíru jsou (víte, že je někdo chytil, případně máte informaci, že se do daného revíru vysazují), máte napůl vyhráno. I když se Vám takovéto vzácné informace nedostane, není proč zoufat. Nezbývá tedy, než zkoušet.

Nadějnými místy, kde mníky hledám, mohou být podemleté břehy, kamenné náspy či terasy, skvělými místy jsou dozajista místa pod jezy či ústí potoků a menších říček. Také místa s nejrůznějšími překážkami jako jsou mostní pilíře, potopené větve či dokonce stromy patří také k „horkým“ místům, kde se mohou mníci vyskytovat.

místo na lov mníka
Zajímavé místo s množstvím překážek, tady by mohli být

Mně se nejvíce osvědčila místa, kde silný proud přechází v tišinu, případně kde proud vytváří tzv. „vracáky“, voda se zde motá a vytváří různé víry. Ideálním profilem dna je z mého pohledu přechod písčitého dna na kamenité, tedy s velkým počtem nejrůznějších úkrytů, ze kterých mníci pod rouškou tmy vyplouvají lovit.

Kdy mníky lovím?

Mníka lze lovit s většími či menšími úspěchy v průběhu celého roku (kromě doby hájení). Někteří rybáři tvrdí, že mníky s úspěchem chytají i v letních měsících při zatažené obloze a stoupající přikalené vodě, popřípadě za tmy. Nelze tedy asi konstatovat, že určité období je nejlepší.

Má osobní zkušenost je ale mírně odlišná. Chytám mníky cíleně od října do prosince v závislosti na teplotě vody a počasí – ideální jsou dlouhodobé teploty pod 5°C. Nejúspěšnějším obdobím je pro mě okolí Mikuláše (první prosincový týden). První záběry přicházejí až při soumraku.

Lov mníka za soumraku
Soumrak je ideální dobou pro lov mníka

Na tomto místě bych vyzdvihl pár bodů důležitých při nočním lovu, které jsem při svých začátcích častokrát podcenil. První důležitou věcí je dorazit na místo lovu ještě za světla a dobře si ho připravit.

Doporučuji také prozkoumat profil dna, zjistit kde jsou překážky, popřípadě zaklipovat vlasec a zjednodušit si tím nahazování za úplné tmy. Ze své zkušenosti také vím, že navazovat několikrát za úplné tmy a při teplotách kolem bodu mrazu není zrovna velká zábava.

Od předchozí věty se odvíjí i můj další poznatek. Mějte dostatečnou zásobu návazců. Častokrát se mi podařilo utrhnout sestavu v překážkách. Dalším problémem je hltavost mníků. Ti vás jistě také o nějaký ten háček připraví, než zjistíte, jaký návazec pro danou chvíli zvolit, a také, kdy včas zaseknout, aby mník neměl nástrahu hluboko zažranou.

Vybavení pro lov mníka

Pro lov mníků nebude potřeba mít nějaké speciální vybavení. V tomto případě platí, že v jednoduchosti je síla. Volbu prutu přizpůsobuji místu, na kterém hodlám mníky lovit. Pro místa, na kterých lovím v menších proudech a tišinách, postačují feederové pruty s označením medium.

Ve větších proudech, či ztížených podmínkách je možné sáhnout i po prutech s označením heavy, popřípadě zvolit kombinaci M-H. Nejčastěji volím pruty medium, které jsou v mých podmínkách dostačující.

S výběrem navijáku si také hlavu lámat nemusíme. Volba navijáku ve velikosti 30-50 bude jistě dostačující. Důležitou roli při lovu mníků zcela jistě sehraje kvalitní vlasec. Používám vlasce silnějších průměrů 0,20 – 0,25 mm a návazce stejného průměru jako vlasec kmenový nebo od 0,18 mm, popřípadě pletenou šňůru.

Proč je tak důležité mít kvalitní vlasec? Při lovu mníků lovím často na místech s velkým množství překážek, jako jsou ostré kameny a potopené větve, do kterých mníci po záseku rádi zajíždí. Zde se ke slovu dostává silný vlasec, protože v prvních pár sekundách je potřeba se do prutu více opřít.

Velmi důležité bude zajistit si z důvodu lovu za nízkých teplot kvalitní oblečení a obuv, v neposlední řadě také svítilnu, která je nepostradatelnou součástí nočního rybolovu obecně.

chemické světýlko
Pro signalizaci záběrů používám chemické světélko na špičce feederu

Protože mníky budeme lovit převážně v noci, je důležité zajistit také kvalitní signalizaci záběrů na feederové špičce i potmě. Využívaných způsobů je celá řada. Mezi nejznámější patří osvícení špičky, signalizátory záběru před špičkou, speciální signalizátor na špičce feederu a mnohé další.

Vzhledem ke způsobu lovu (špičky feederů kolmo) používám chemická světélka připevněná ke špičkám za pomocí lepící pásky nebo plastových úchytek.

Nepostradatelnou součástí každého “mníkaře” by měla být zajisté také podložka pod ryby. Mník jako silná a kluzká ryba nevzdává svůj boj ani na břehu. A tak i při absenci podložky využívám mokrého podběráku a trávy abych mníkům neublížil.

Koncová sestava a nástrahy

Jako nejúspěšnější koncová sestava pro lov mníků se mi osvědčila klasická “průběžka”. Olovo v rozmezí 40-80g, případně větší, podle síly proudu v místě lovu, gumová zarážka, obratlík, návazec 15-40cm, velký jednoháček.

Zastavím se u délky návazce a velikosti háčku. Délku návazce, potažmo velikost háčku přizpůsobuji „hltavosti“ mníků. V mých začátcích lovu mníků na feeder se mi častokrát stávalo, že měli mníci nástrahu zažranou velmi hluboko a nebylo možné háček vytáhnout.

Musel jsem návazec uříznout a doufat, že se mník s háčkem vypořádá. Po několika takto chycených rybách jsem začal přemýšlet nad tím, jak tuto věc změnit. Mým cílem bylo mníka chytit a bez následků jej vrátit vodě.

Postupem času jsem přišel na výše zmiňovanou sestavu. Často velmi krátké návazce a opravdu velké háčky spolu s dobře načasovaným zásekem mi zaručily, že háček seděl pevně v koutku tlamky a mník mohl po chvilce zpět do vody.

Samozřejmě tato teorie není pravidlem, ale do jisté míry funguje. Musím také podotknout, že díky této technice – rychlého záseku po prvních zachvěních špičky, velkých háčcích a díky malé délce návazců častěji zasekávám „do prázdna“, a tak přicházím o několik ryb. Je to ovšem malá daň za to, že těmto nádherným rybám neubližuji.

Jako nástrahy pro lov mníků používám nejčastěji mrtvé menší a střední rybky ve velikostech od 5 do 15cm, nebo jejich části. Za ideální nástrahu, která mi přinesla mnoho úspěchů, považuji ouklej kolem 10cm a to díky podlouhlému tvaru těla a výrazné barvě.

Lovím také na plotice či okouny. Lov na jiné nástrahy jako rousnice či játra, které bývají uváděny jako úspěšné při lovu mníků, jsem zatím neměl důvod zkoušet.

Nástražní rybka na mníka
Jako nástražní rybky volím oukleje nebo jejich části

Při několika vycházkách jsem vyrazil porovnat lov mníků na ocásky z rybek v porovnání s lovem na celé rybky. Lov na ocásky se ukázal jako málo selektivní a lákal spíše mníčí „miminka“. Při lovu s celou rybkou bylo záběrů znatelně méně, ryby ovšem byly větší.

Mohla to být náhoda a nemusela. Záleží tedy na Vás, na jaké ryby se zaměříte a věřím, že velikost lovených ryb lze ovlivnit také velikostí nabízené nástrahy.

Několik slov závěrem

Pokud Vás mníci také fascinují jako mě, neváhejte, dobře se oblečte, připravte k jejich lovu a vyrazte na ně. Věřím, že za ten krásný zážitek z jejich lovu to stojí. Věřte mi, že i v zimním období může být u vody krásně a není nutné čekat na to, až se oteplí, aby bylo možné užít si hezkou chvilku u vody. A pokud Vám odměnou za trošku zimy bude Váš první mník? To za to přece stojí, no ne? 🙂

Snad Vám některý z mých poznatků bude k užitku v cestě za úlovkem Vašeho prvního mníka. Hodně štěstí a lovu mníků zdar! 🙂

mník jednovousý
No není to krása 🙂

M. Koucký – Koudy

Novinky z feederu v listopadu 2019

Máme tady pravidelný výběr nejzajímavějších článků a videí o feederu i method feederu za předchozí měsíc.

Články

Tady je výběr nových článků o feederu z českých webů za listopad:

Videa

Česká a slovenská videa o feederu:

Zahraniční videa o feederu (v angličtině):

Závodní feeder

Z feeder skupiny

Ze skupiny Feeder CZ na Facebooku vybíráme:

Z webu nafeeder.cz

V listopadu na webu vyšly tyto články:

Picker 2. díl: Jezero

Ahoj přátelé, v prvním díle jsme si pověděli něco o tom, co je picker. Dnes si povíme něco o délkách pickeru. Pickery mohou být v různých délkách. Ty, které mám já, se pohybují od 2.1 metru do 3 metrů.

Nejvíce využívám pickery dlouhé 2.7 metru. Taková délka pickeru je pro mě ideální. Rád chytám na kratší vzdálenost a tato délka je pro mě akorát. Přestože je to kratší prut, odhazuji s ním na vzdálenost do čtyřiceti metrů.

Už dávno to není o tom, že by byl picker jen na malé ryby. Zvládne i středně velké ryby a tím že je krásně jemný, je zdolávání velikým zážitkem. Pro ty co Picker nevlastní, vřele doporučují ať si nějaký pořídí. I s tak jemným prutem, se dá dostat na zajímavé ryby.

Byl jeden krásný podzimní den. Počasí venku bylo na draka. Foukal silný vítr a já si řekl, že se vypravím na ryby. Protože je podzim a voda už začíná být chladnější, vytahuji ze své sbírky pickery 2.7 metru (musím se vám přiznat, že je používám poslední dobou více, jak tvrdší pruty).

Po práci nachystám věci a vydávám se k vodě. Podle aplikace na místě, kam jsem chtěl jít, fouká vítr přímo proti mě. Tohle dnes nechci, (ačkoliv to stále víc a víc vyhledávám) a tak hledám, kde by to mohlo být lepší.

To je ono, objíždím revír a zastavuji na jednom místě, kde sem chodil z jara na cejny. Vítr mi fouká do zad. Zacházím ještě za takový horizont, kde nefouká vůbec. Tady se mi to líbí. Nachystám krmení, které dnes udělám bohaté.

Použiji dvě různé směsi. Jedna bude sladká, jemná a světlá cejnová směs. Druhá bude naopak tmavě červená s názvem red halibut. Smíchám tyto dvě směsi, a do nich přidám: strouhanku, předem spařenou řepku, hrst anglické vločky, mleté ořechy a smíchám s melasou rozmíchanou ve vodě.

Krmení proseji přes síto, aby bylo krásně jemné. Mezitím, co krmení absorbuje všechnu vodu, si od oka měřím hloubku. Klipuji na klip navijáku na 25 metrech, kde je odhadovaná hloubka kolem tří metrů.

S prutem, který má odhozovou gramáž 40 gramů, a krmítkem 30 gramů se na tuto vzdálenost dostanu z rezervou. Na úvod si nahazují čtyři krmítka na přesnost. Na kmen 0.16 mm dávám návazec 40 cm z 0.12 mm háček 12 z tenkého drátku. Tyto háčky mě nezklamaly ani u silnějších říčních ryb.

Budu chytat ze stopkami na čas. Takhle se mi to líbí. Pravidelně každé čtyři minuty přehazuji. Očekávám že to dnes nepůjde úplně hladce. Ale pletu se. Asi na páté nahození najíždí cejni. Berou opatrně, ale i přesto se mi jich pár podaří vytáhnout.

Potom přichází záběr tvrdým ohnutím špičky. Jen zvedám jemně prut, protože ryba už se sama píchla a mám slabý návazec a tenký háček. Cítím kontakt s rybou a vím, že tentokrát to nebude žádný cejn.

Pár metrů vlasce si vezme, už jsem u klipu. Jsem připravený odklipovat, ale ryba se otáčí a jede ke mě. Štěstí stálo při mě a na podložce končí krásný a podzimní kapřík. Udělám rychle pár fotek a rybu pouštím. Po ní jdou až do tmy cejni.

Za těch pár hodin jsem si zachytal ještě líp, než v létě. Zajímalo by mě, jestli by tak divoké, jako tenhle kapřík, byly i říční ryby. Ale to si povíme zase příště, tak Petrův Zdar.

Nové plecháčky a samolepky nafeeder

Nové plecháčky a samolepky nafeeder.

Plecháček nafeeder
Plecháček nafeeder

Plecháček – objem 330 ml, stříbrný lem. Cena 320 Kč

plecháček a samolepka nafeeder

Samolepka 20×5 cm
náramek nafeeder
náramek nafeeder

Objednávat můžete přes zprávu na Facebooku nebo e-mailem info@nafeeder.cz

Hrnek plecháček 320 Kč

Samolepka 40 Kč
Náramek 100 Kč

Picker 1. díl: bílá ryba

Ahoj, o feederu jako takovém, bylo popsané již mnoho článků. Kdyby byly vytištěné, byla by to určitě velká kniha. Je hodně různých způsobů lovu feederem. Někdo se žene za velkými rybami a podle toho si zvolí feeder s odhozovou zátěží i 120-150g.

Chtěl bych se takovému lovu vyhnout (i když ho občas také provozuji) a rád bych se s vámi podíval na jemnější metodu téhle skvělé techniky. Tím je lov s pickerovými pruty. Nemám v plánu vám tady dávat nějaké rozumné rady a tipy, jak chytat.

Popíši tady pouze svoje bohaté zkušenosti a způsob chytání, který mě baví. Mám různé typy pickerů. Patří mezi to nejcennější vybavení, co mám. Pořád a neustále potřebují mít nové a nové pickery.

Co mě na tomto druhu feederu baví? Je to hlavně tím, že picker je zkrátka krásně jemný feederový prut. Mám tu i takové, které se ohýbají i u cejna do paraboly. Někdo by třeba řekl, na co chytáš jen cejny? Mě osobně tahle ryba baví a když to zkombinujeme s pickrem, je to moc pěkný zážitek. A o ten mi jde v první řadě.

Vážím si každé ryby, i té menší. Samozřejmě že se s tímto prutem dá chytat i ryba větší, ale o tom až příště. S touto technikou lovím po celý rok. Je to takový aktivnější feeder.

Zrovna jsem se chystal vyrazit na ryby. Počasí nebylo nejlepší. Foukal studený vítr a občas přišel nějaký déšť. Chtěl jsem vyrazit na cejny, ale změnil jsem plány. Místo jezera jsem se vydal na menší říčku. Cílem byli plotice.

Dnes už není moc míst, kde by se daly lovit cíleně. Místo, kam jedu, je ploticové. Hned po příjezdu vidím, že je menší řeka dost rozvodněná. Mam tu z minulosti i plotice přes třicet centimetrů.

Rozvodněná řeka mě neodradí a vybalují věci. Použijí picker v délce 2,7 metru. Krmítko čtyřicet gramů snad postačí. Namíchám krmení, které se mi musí líbit. Musí mít hezkou barvu a uvnitř to musí dělat kontrast.

Když je krmení k mé spokojenosti, chystám koncovou montáž. Použijí kroucenou montáž a návazec čtyřicet centimetrů. Vše mám připraveno a nahazuji do proudu tři krmítka na úvod.

Poté připevňuji návazec a na háček dávám dva červy. Mám s sebou v zásobě dip, karamel a ananas fluo. První půl hodinu se nic neděje. Jediné záchvěvy na špičce prutů dělá listí. Po půl hodině plotice najíždí ale nemůžu je zaseknout.

Prodlužuji návazec na šedesát centimetrů. Na záběr čekám trošku déle, ale tentokrát se mi daří zasekávat. Po namočení červů do dipu ananas fluo, jsou záběry prokazatelně dříve. Jak jsem psal, nebylo to o větších rybách ale o to mě dnes nešlo. Příště zkusíme trochu jiné ryby na Picker. Věřím že se najde spoustu lidí, kteří na picker chytají a baví je stejně tak, jako mě. Petrův Zdar.

Novinky z feederu v říjnu 2019

Máme tady pravidelný výběr nejzajímavějších článků a videí o feederu i method feederu za předchozí měsíc.

Články

Tady je výběr nových článků o feederu z českých webů za říjen:

Videa

Česká a slovenská videa o feederu:

Zahraniční videa o feederu (v angličtině):

Závodní feeder

Z feeder skupiny

Ze skupiny Feeder CZ na Facebooku vybíráme:

Z webu nafeeder.cz

V říjnu na webu vyšly tyto články:

Zimní ligy ve feederu

Aktualizováno:

Pokud máte chuť vyzkoušet si atmosféru feederových závodů, máte skvělou příležitost. Stačí se přihlásit na zimní ligu ve feederu. Zimní liga jsou feederové závody s méně formální a velmi přátelskou atmosférou. Těchto závodů se účastní feederoví závodníci, ale mohou se přidat i rybáři bez zkušeností se závody. Stačí chuť a platná povolenka pro revíry, na kterých se zimní liga chytá.

Co je zimní liga

Zimní liga je seriál několika závodů. Vyhodnocují se obvykle výsledky každého závodu zvlášť a potom také celkové výsledky ligy. Pravidla závodu vychází z pravidel pro LRU feeder, jen jsou trochu zjednodušená. Podrobnější informace a propozice je potřeba si zjistit pro každou zimní ligu zvlášť.

Závodní feederaři díky zimní lize nevypadnou ze závodního tempa a rekreační rybáři mají možnost něco se přiučit od profíků a poznat závodní feeder. Zvláště pokud chcete začít se závodním feederem, je pro vás zimní liga skvělá možnost, jak do závodního feederu proniknout.

Zimní ligy jsou obvykle rozdělené podle krajů. Takže nejspíš najdete nějakou v blízkosti svého bydliště. Pokud ne, nezbývá než za novými zážitky cestovat dál.

Tady je seznam zimních lig, o kterých víme. Pokud také sami pořádáte tyto závody, nebo víte o jiné zimní lize, dejte nám vědět. Rádi zimní ligu přidáme na seznam.

Colmic zimní liga

Tato liga patří mezi průkopníky zimních lig u nás. Její první ročník se konal v zimně 2012/2013. Zimní ligu pořádá Radek Černý a letošní ročník bude již osmý. Od ročníku 2016/2017 nese tato soutěž název Colmic zimní liga. Je to dané tím, že ligu podporuje Pepa Konopásek prostřednictvím italské firmy Colmic.

Chytá se na revírech Moravského rybářského svazu. Zde najdete propozice pro letošní ročník. Pokud se budete chtít zúčastnit, sledujte web feederpoint.cz. Můžete si také přečíst, jak probíhali předchozí ročníky zimní ligy.

Jihočeská zimní liga

Propozice k závodům jihočeské zimní ligy najdete na webu jcfeeder.cz. Můžete si opět také projít archiv článků z předchozích ročníků.

Tubertini zimní liga

Liga se bude chytat na revírech ve Středočeském kraji. Zde najdete propozice a předběžné termíny.

 

Jak krmení zvětší svůj objem a váhu po namočení

Vždycky mě zajímalo, kolik se dá připravit hotového krmení z kilového balíčku. Přidáním vody krmení zvětší objem i hmotnost. Zhruba si to množství člověk odměří v míchacím kbelíku nebo v misce. Ale o kolik přesně krmení nabude po navlhčení do optimální konzistence jsem nikdy nezjišťoval.

Proto jsem se rozhodl si na tuto otázku odpovědět. Věřím, že nebudu jediný, koho to bude zajímat. Když už jsem vytáhl váhu a odměrku, rozhodl jsem se, že kromě krmení se podívám také na vlhčené pelety do method krmítka.

Obsah článku

Krmení

Vzal jsem kilové balení krmení běžně dostupné a používané značky. Nejprve jsem převážil a změřil objem suchého krmení. Poté jsem krmení navlhčil do optimální konzistence. Nechal jsem ho 10 minut odstát a znovu dovlhčil.

Tady jsou naměřené výsledky pro 1 Kg suché směsi:

Objem suchého krmení 1,3 litru
Hmotnost krmení po navlhčení 1,6 kg
Objem volně sypaného krmení po navlhčení 2,4 litru
Objem umačkaného krmení po navlhčení 1,4 litru
Množství vody pro navlhčení 1 kg krmení 0,6 litru

Je jasné, že pro každé krmení to může vycházet jinak. Každé krmení saje jinak, jinak se s ním pracuje. Proto je potřeba uvedené hodnoty brát pouze orientačně.

Pelety

Pro měření objemu a hmotnosti pelet jsem použil pstruhové pelety v průměru 3,5 mm. Pelety jsem nejprve dal namočit na 5 minut do studené vody. Poté jsem přebytečnou vodu slil a nechal jsem pelety ještě 10 minut odpočinout.

Pelety do method krmítka

Zde jsou výsledky pro 1 kg pelet:

Objem suchých pelet 1,2 litru
Hmotnost pelet po navlhčení 1,28 kg
Objem volně sypaných pelet po navlhčení 1,9 litru
Objem umačkaných pelet po navlhčení 1,25 litru
Množství vody pro navlhčení 1 kg krmení 0,28 litru

U pelet to je stejné jako s krmením. Bude záležet na průměru i typu pelet a pokaždé může být výsledek jiný.

Umačkané pelety výrazně sníží svůj objem

Závěr

Tento článek jsem si napsal tak trochu pro sebe, abych si usnadnil a zpřesnil odhad v případě, že chci připravit určité množství krmení. Zajímalo by mě, jak to vidíte vy. Jak si krmení odměřujete a jestli to množství nějak řešíte při běžném rekreačním chytání. V závodním feederu je to samozřejmě nutnost, tam jsou limity pro  maximální množství použité návnady.

Podzimní ploticobraní

Když jsem na konci léta odložil method feeder, vrátil jsem se k chytání s klasickým košíkem. Pár vycházek jsem se rozhodl věnovat cílenému lovu plotic. Jak je vidět na úvodní fotce článku, podařilo se mi chytit plotičky malé a ještě menší.

Chytání plotic je moje oblíbená podzimní zábava. Není to jen ploticích, ale jednoduše vezmu ploticové krmení (tentokrát černá plotice od Sensas) a snažím se chytat droboť (a vyhnout se kaprům).

Když neberou plotice, tak tahám většinou cejny dlaňové velikosti, občas se připlete perlín nebo jiná rybka. Jsou to malé ryby a velká zábava. Používám průběžnou montáž nebo průběžný paternoster, malá krmítka. Na háček pár červů, červ + kukla nebo pečivo.

červ a kukla
Červ + kukla na malém háčku

Je to asi nejen z nejednodušších způsobů, jak se dá vůbec s feederovým prutem chytat. A pořád mě tohle chytání baví. Je to skvělý relax a zabavím se i když jdu k vodě jen na pár hodin.

První jednička v 1. feederové lize

3. kolo 1. ligy LRU Feeder – Rataje nad Sázavou

Je tomu už nějaký ten pátek, kdy jsem začal s feederovými závody. Závodní “kariéru” odstartoval se dvěma feederovými pruty jako jednotlivec v Krajském přeboru MRS, později založil tým, se kterým jsem vyhrál divizi a probojoval se do 2. ligy LRU feeder a po třech sezonách ve druhé lize následoval pro letošní sezónu (2019) posun do I.ligy LRU Feeder.

Před startem samotné sezóny bych si nikdy nepomyslel, že článek s tímto názvem budu moct napsat, natož takto brzy. Do premiérové prvoligové sezóny šel náš tým MAVER FEEDER TEAM MORAVIA s pokorou a s myšlenkou, že zkusíme neudělat ostudu a vyzkoušíme si, jak se závodí s těmi nejlepšími závodníky v ČR.

A světe div se, ono se nám od začátku dařilo poměrně dobře. První kolo jsme brali týmovou bramboru za 4. místo a v kole druhém jsme si na bednu dokonce “sáhli”, 3. místo v týmech pro nás bylo skvělým úspěchem a radost v týmu veliká. Navíc jsme se po půlce sezóny zařadili na průběžné 2. místo v týmech a Jenda Stárek a Honza Tomšík skvělými výkony mezi nejlepšími jednotlivce.

Před třetím kolem to tak vypadalo, že bychom třeba ani nemuseli zpět do druhé ligy a když budeme mít ještě trošku štěstí, mohli bychom vychytat nějaký slušný výsledek. Jak si často v týmu opakujeme: “Proprůměrnit se k dobrému výsledku” 🙂

Tréninkový závod a trénink

Na závodní trati v Ratajích nad Sázavou, zvolené pro 3. kolo 1. ligy, nikdo z našeho týmu nikdy nechytal a informací o zdejším chytání jsme měli jen velmi pomálu. Bylo tedy rozhodnuto ještě před sezónou, že se zúčastníme závodu Šternberský Feeder Cup, který se uskuteční 14 dní před ligou a bude tak pěkným ostrým tréninkem na ligový závod.

Na závod jsme vyrazili ve 4 lidech, vyzkoušeli si zdejší trať, různé styly lovu, poznali, o čem zdejší chytání asi bude, užili si fajn víkend s přáteli a posbírali hromadu poznatků a dobrých tipů. To zpětně hodnotím, jako velmi přínosné pro ligový závod.

Takový cejn na Ratajích už potěší
Takový cejn na Ratajích už potěší

Je tu pátek, den před závodem a já (Koudy) s Andrejkou plni odhodlání razíme směr Rataje, prosvištíme dálnicí D1 (prosvištíme=nestáli jsme tam půl dne v koloně). Když přijíždíme, na závodní trati je už rušno, první týmy již trénují.

Jdeme se pozdravit s kamarády a obhlídnout trať. Překvapivě bere dost ryb. Zanedlouho přijíždí zbytek týmu a tak můžeme vyrazit na tréninková místa A4-A6, která nám byla přidělena.

Byl to úsek nedaleko forhontu u nadjezí, kde se očekávaly nejslabší úlovky. Pro trénink dobré místo, máme tak aspoň šanci vyzkoušet si, jak se popasujeme s horšími místy s minimem ryb.

Trénink napověděl, že situace s braním ryb bude podobná jako před dvěma týdny, tedy velmi slabá a půjde o každou rybu. Vyzkoušeli jsme, co jsme mohli, pochytali rozmanitou obsádku ryb a nastavili si jasný plán pro zítřejší den.

Balíme a odjíždíme na ubytování, penzion v Ratajích, kde budeme trávit stmelovací víkend s Maveráky z Čech. 🙂 První večer se “společensky” velmi povedl, a proto si dovolím vynechat jakékoliv detaily 🙂

Andrejka - trenérka a břehařka, která byla velkou oporou týmu :-)
Andrejka – trenérka a břehařka, která byla velkou oporou týmu 🙂

1. závod – sobota

Probouzíme se do uplakaného říjnového rána ještě za tmy, v menším chaosu chystáme vše potřebné a vyrážíme na závodní trať. Rozdělujeme si úkoly a pod deštníky chystáme krmení a živou, Andrejku – naši trenérku a břehařku vysíláme losovat.

Úkol zní jasně, nechceme forhont, který jsme ještě neměli a rádi bychom této malé výhody využili na posledním kole na Labi v Mělníku, kde by měl mít větší význam. Máme přichystáno a Andrejka splnila úkol, paráda, fořt tento víkend nebude. Honza Tomšík jde na A3, Jenda Stárek na B10 a já – Koudy na C3, los vypadá průměrně, uvidíme, jaká bude realita na trati.

Počasí se umoudřilo a mraky se začínají trošku trhat, přesouvám se na své místo C3, což je místo na louce nedaleko zaparkovaných karavanů domácích rybářů. Traduje se, že tady ryby jsou. Nevýhodou ale je, že jsem velmi daleko od forhontu, který na tomto sektoru velmi dobře funguje.

Bude velmi těžké přechytat závodníky blíže forhontu, především první 4 poblíž železničního mostu. No, karty jsou rozdány a je čas se s tím nějak poprat. Zkoumám dno, nacházím místo, které se mi líbí, klipuju pruty, chystám vše potřebné, kontrola krmení v pořádku. Nachystáno, vyladěno téměř k dokonalosti, můžeme jít na to!

Je tu signál krmení. Posílám na místo 5 středních košíků. Všímám si, že jsem oproti většině soupeřů o dost dál, napravo sedící Martin Štěpnička krmí místa dvě. Je tu start závodu. Vím, že je zde neuvěřitelně důležitá první hodina, možná hodina a půl závodu, pak už je to se záběry o dost slabší.

Snažím se být tedy maximálně soustředěný a aktivní. V sektoru se už objevují první úlovky. Já jsem asi 3 nahození bez záběru, Martin po pravici má už 2 ryby. Většina ryb se tahá ze středu řeky, já jsem dál. Zkouším vydržet na místě a vyplácí se to, první záběr je tu.

Vytahuji pěkného cejna, paráda. Jedeme dál. Ryby začaly k mému překvapení krásně brát, to tu neznám. Postupně v pěkném tempu přidávám cejna za cejnem a vypadá to, že jsem na tom dobře. V podobném tempu chytá jen napravo sedící Martin.

Euforie vydržela asi 2h, pak už začaly záběry slábnout a bylo třeba začít vymýšlet. Mám 17 cejnů. Začíná se kazit počasí, pofukuje vítr a opět se zatáhlo. Zkouším zjemnit a pohrát si s dávkováním krmení a živé složky a přináší mi to pár dalších ryb. Začalo pršet a já, abych zůstal co nejpřesnější a aktivní, chytám bez deštníku jen v nepromokavém obleku. Když končí 4 hodina závodu, mám 24 cejnů. Martin po mé pravici mi ale začíná utíkat.

Teď teprve začíná opravdová zkouška pro tvrďáky – ledový vítr, déšť a já se pěkně klepu. Navíc jsem nějak neodhadl čas a mám velmi málo velké patentky na háček, která je zde naprosto stěžejní.

Přichází Andrejka s nemilou zprávou, u forhontu se chytá hodně ryb a to velkých, nebudu na tom údajně moc dobře. Tato informace mě trošku rozhodila z rytmu a chuti v tomto počasí něco dělat, myslel jsem si doteď, že jsem na tom hodně dobře. I přes veškerou nepřízeň, jak špatných zpráv, tak počasí, jsem si po pár sekundách řekl, že to jen tak nevzdám a zabojuju pro tým! Pokračoval jsem v takovém malém závodnickém “transu” (za celých 5h jsem se ani nenapil) až do konce závodu a pár ryb ještě přidal.

Konec prvního kola proběhl v nepříjemném větru a dešti
Konec prvního kola proběhl v nepříjemném větru a dešti

Je tu konec, díky bohu! Tohle bylo jedno z nejtěžších kol, které jsem odchytal, promrzl jsem tak na 3 generace dopředu a nejspíš ještě neudělal dobrý výsledek. S drkotáním zubů sleduji vážení. Martin, který seděl vedle, má 12kg, krásný výsledek. Mých 28 cejnů nakonec váží 9,7kg, což je méně než jsem čekal.

Jdu s váhou a nevypadá to k mému překvapení zase na takový propadák. Porazili mě ještě dva soupeři s váhou nad 10kg a pak forhont a místo vedle forhontu, kde se nachytaly váhy kolem 20kg. Beru tedy sektorovou šestku, pro někoho propadák, pro mě z dnešního místa super výsledek.

Další skvělá zpráva je, že jako tým jsme zachytali parádně. Jenda vybojoval na sektoru B skvělou 2 a Honzík z těžkého místa na áčku pěknou 6. Celkově tedy součet 14, což nám stačí na 3. místo po prvním dni.

Balíme promoklé věci a odjíždíme na ubytování. Teplá sprcha, grog a parádní večeře, na které nás královsky hostil kamarád Roman, který slavil narozeniny, byly krásným zakončením náročného dne.

“Společenský večer a stmelování se” tří Maver týmů z první ligy bylo super a moc se mi líbila myšlenka, že přes den jsme soupeři, kteří si nic nedarují a po závodě kamarádi, i když se známe jen chvíli. 🙂

2. závod – neděle

Nedělní ráno se nese v duchu podobném předešlému ránu, jen chaosu je trochu více, když na ubytování nefungují světla :-). Na závodní trať dorážíme docela brzy, máme tak čas si vše nachystat, rozdělujeme krmení, živou a Andrejka nám už nese dnešní rozlosování. Na sektor A jdu dnes já a to na místo A8, sektor B si zopakuje Jenda a to na místě B1, Honzík zamíří na C8.

Přejeme si štěstí a jdeme na místa. Moje áčko mi přijde jako reprezentační sešlost, když nedaleko mě usedají Čabi, Radynek, Pepa Konopásek a Milan Štěpnička. Vím, že dnes to opravdu nebude zadarmo. Po mé levici si sedá Olivka a tak vím, že mám aspoň Maveráckého parťáka v boji :-).

V tomto závodě se počítala každá rybička
V tomto závodě se počítala každá rybička

Je tu první signál, krmíme. Tentokrát volím dvě místa, která jsem si v přípravě našel a zalíbila se mi, jedno cca v polovině řeky, druhé cca ve 3/4 a protože je zde řeka široká, mám ještě nachystánu záložní variantu na tlouště, pod druhým břehem.

Na obě místa posílám 4 střední košíky krmení a čekám na signál pro start závodu. Začínáme chytat. Zkouším vzdálenější místo, soupeři z obou stran místa v cca polovině řeky. Jarda Kameník po pravici začal pravidelně odchytávat ryby.

Vzdálenější místo mi nepřineslo záběr, jdu proto na bližší místo, kde je to o poznání lepší a začínají se dostavovat první záběry a ryby. Olivka má už taky nějaké ryby a Jarda je suverénně ve vedení. Většina závodníků má ovšem ojedinělé záběry a potvrzuje se, že na sektoru A bude velmi důležitá každá ryba.

Pepa Konopásek chytil z dálky krásného lína a teď zkouší oukleje. V té době mám asi 6 spodových ryb, cejny a podoustev. Čas pomalu ubíhá a já vím, že musím setrvat v taktice, kterou jsem si stanovil před samotným závodem.

Snažím se tedy strojově pokračovat a tato taktika se mi vyplácí, záběry sice slábnou, ale já postupně přidávám ryby do vezírku. Jsou to ojedinělé kusy, ale tady se počítá každá rybička. Přidávám ježdíky, okouna, malou plotičku, ouklej a mezi ně se občas připletla hezká bonusovka v podobě cejna nebo podoustve.

Parádně se rozchytal Čabi a dlouhou dobu všechny přechytával. Pěkně chytal i Olivka, kterému se dařili pěkní cejni. Naopak Jarda Kameník, který vedl od začátku rozdílem třídy, byl bez záběru. Hodinu před koncem zkouším tlouště pod druhým břehem, ovšem bez úspěchu. Poslední hodina byla stěžejní, nebralo už nikomu mimo lovců ouklejí.

V závodě bonusový tloušť nepřišel
V závodě bonusový tloušť nepřišel

Cítil jsem se na umístění kolem středu sektoru a to se mi moc nelíbilo, poslední hodina, musím s tím něco udělat, změnil jsem pár detailů – styl lovu, dávkování krmení a živé složky a do poslední hodiny dal absolutně vše.

Vyplatilo se a jako jediný jsem odchytil ještě několik hezkých spodových ryb. Je tu konec, s tímto kolem jsem nadmíru spokojen, dostal jsem ze sebe maximum, žádná ryba mi nespadla, žádnou jsem neutrhl i přesto, že jsem chytal nejjemněji, jak umím, velkou většinu záběrů jsem využil. Teď už se výsledek mého snažení ukáže na váze.

Váží se od forhontu. Tam má Ondra Hájek 2,9kg, což je pěkný výsledek, dále jsou menší nebo podobné váhy. Pepa Konopásek má 3,7kg, vedle sedící Jarda Kameník rovné 4kg především za krásné ryby ze začátku kola a zatím vede.

Jsem na řadě a tajně doufám, že budu mít alespoň ke 4kg. Váha ukazuje 4.370g, super! Olivka k mému překvapení 3,1kg, čekal jsem, že budeme mít podobnou váhu. Na řadě je Čabi, který vedl velkou část závodu, vytahuje ryby a vím, že bude zle. Váha skáče a zastavuje se na 4.340g. Mám o 30g víc! Nechce se mi tomu věřit. Nikdo už víc nemá a já vyhrávám sektor. Poprvé v lize a zrovna v tomto důležitém závodě.

Jdu se podívat na sektor B, kde jde na řadu k váze náš Jenda, na sektoru B spodová ryba taky téměř nebrala a tak se Jenda pustil týmově do ouklejí. Vytahuje neskutečné akvárko a váží rovné 3kg, což mu vyneslo skvělou 4 v sektoru. Honzík na sektoru C vybojoval parádní 5. Máme za dnešní den součet 10!

Jenda Stárek si užívá pidirybičkaření :-)
Jenda Stárek si užívá pidirybičkaření 🙂

Víme, že bedna bude, teď už je jen otázka, jak se dařilo ostatním týmům. Spokojený jdu balit věci. Vše nahážu do auta a mířím za klukama. Dle našich složitých matematických propočtů to vypadá, že by s námi na bedně mohli být i kluci z Maver Feeder Klubu Třebíč, protože zachytali taky skvěle.

A jak to vše dopadlo?

Sobota
Sektor A – Pavel Velebný – 8.840g
Sektor B – Jakub Šabata – 9.720g
Sektor C – Vladimír Hrabal – 21.850g (rekord závodní trati)

Neděle
Sektor A – Miloslav Koucký (tedy já) – 4.370g
Sektor B – Pavel Velebný – 8.850g
Sektor C – Martin Maťák – 13.710g
Jednotlivci
1. místo – Pavel Velebný – 1+1 – 17.690g
2. místo – Jakub Šabata – 1+2 – 14.060g
3. místo – Antonín Kunst – 2+2 – 28.220g

Týmy
1. místo – MAVER FEEDER TEAM MORAVIA – MRS (Koucký, Stárek, Tomšík) – 24b
2. místo – TUBERTINI FEEDER TEAM ČRS SÚS MO Mladá Boleslav (Kameník, Velebný, Šetina) – 30b
3. místo – Maver Feeder Klub Třebíč (Oliva, Kunst, Ondráček) – 31b

Nejlepší týmy 3. kola 1. ligy
Nejlepší týmy 3. kola 1. ligy

I když se to zdálo neuvěřitelné náš tým MAVER FEEDER TEAM MORAVIA vyhrál tento závod, poprvé v první lize, navíc já poprvé v lize vyhrál svůj sektor. Dokonce se nám podařilo v tomto závodě dostat i do TOP 10 jednotlivců – Jenda Stárek bral skvělým výkonem 7. místo se součtem 2+4 a váhou 9.080g, já jsem mu šlapal na paty se součtem 6+1 a váhou 14.080g a umístil se na pěkném 8. místě.

Byl to krásný pocit z vydařeného závodu a parádního víkendu a my jsme si ho jako ligoví nováčci moc užili. Třešničkou na dortu bylo krásné třetí místo našich kamarádů z týmu Maver Feeder Klub Třebíč a třetí místo Tondy Kunsta v jednotlivcích.

třetí kolo první ligy feederu ovládly Maver týmy
Maverácká víkendová dominance 🙂

Tento skvělý týmový výkon nám upevnil průběžnou druhou pozici v celkovém hodnocení 1. ligy po 3. kolech v soutěži týmu a díky skvělým individuálním výkonům jsou Jenda Stárek na průběžném 2. místě a Honza Tomšík na 3. místě soutěže jednotlivců. Třetí říjnový víkend nás čeká poslední kolo 1. ligy na Labi v Mělníku, kde zkusíme zabojovat o co nejlepší výsledek v naší premiérové ligové sezóně.

Za MAVER FEEDER TEAM MORAVIA
Koudy – M.Koucký

Inzerce