Inzerce
Domů Blog

Recenze: Termohrnek Primus C&H Commuter mug 0,4l

Při rybářských výpravách v chladnější části roku jsou teplé nápoje věc, která vám pobyt u vody hodně zpříjemní. Existuje nepřeberné množství termosek a termohrnků. Já se s vámi dnes chci poděli o tip na velice povedený termohrnek, který používám už řadu led.

Technické parametry

Řeč je o termohrnku značky Primus. Tento hrnek má objem 0,4 litru. Spodní část hrnku se skládá ze dvou plášťů z nerezové oceli, vršek je plastový se silikonovým těsněním. Hrnek je vybavený jednoduchým otevíracím systémem, pro otevření a zavření stačí zmáčknout tlačítko nahoře uprostřed. Pro pohodlné držení má hrnek protiskluzovou povrchovou úpravu.

Rozměry: 197 x 81 mm
Hmotnost: 350 g
Objem: 400 ml

Vývoj ceny

 

Hodnocení

Hrnek používám řadu let nejen na rybářských vycházkách. Mezi základní vlastnosti těchto termohrnků se řadí:

 • dobré izolační vlastnosti – nápoj v něm vydrží dlouho teplý
 • dokonale těsní
 • nápoje z něj nejsou cítit plastem (nádoba je z potravinářské nerez oceli)
 • velice dobře se z něj pije, má dobře vytvarovanou horní část

To jsou věci, které by tak nějak měly být samozřejmé u všech termohrnků. Z vlastní zkušeností vím, že ne vždy tomu tak je.

Mezi hlavní výhody tohoto termohrnku patří:

 • velká odolnost
 • dá se jednoduše a rychle otevírat a zavírat jednou rukou, což na rybách oceníte
 • dobře se drží, neklouže z ruky
 • vejde se do většiny držáků v autě a díky výše popsaným vlastnostem je ideální nejen na ryby, ale také na pravidelné delší cesty autem
 • jednoduchá údržba – horní díl s těsněním se dá snadno rozdělat a opláchnout

Nevýhody termohrnků Primus:

 • někoho může odradit vyšší cena
 • objem 0,4 l není moc, je to daň za kompaktní tvar a dobré izolační vlastnosti

Hrnek Primus se dělá i v levnější celoplastové verzi. S tou nemám žádnou zkušenost. Všechny popsané vlastnosti se týkají nerezové verze.

Závěr

Tento termohrnek se stal neodmyslitelnou součástí mých vycházek už někdy před šesti lety. V zimě ho kombinuji ještě s další termoskou, protože hrnek má sám o sobě celkem malý objem. V teplejším měsících ho používám na kávu při svých krátkých ranních vycházkách k vodě.

 

Historicky největší veletrh FOR FISHING se blíží

Největším svátkem všech rybářů se oprávněně stal veletrh FOR FISHING. V roce 2020 otevře své brány 20. února a během čtyř dnů představí v 5 halách žhavé novinky od dvou stovek vystavovatelů. Veletrh bude historicky největší – obsadí více než 18 000 m2.

11. mezinárodní veletrh FOR FISHING otevře již tradičně rybářskou sezónu. V pěti halách letňanského výstaviště PVA EXPO PRAHA se představí více než 200 firem. K vidění bude i mnoho nováčků z Čech i ze zahraničí: rybářské potřeby Parys, anglická firma Korda, dánská firma Svendsen-sport, italská firma Rolly carp, polská firma Mikado, slovenské firmy Balogh big fish a Fishmania a v neposlední řadě nové české rybářské potřeby AZ FISHING. Veletrh bude opět rozdělen podle rybolovných technik, návštěvníci se tak ve velkém areálu letňanského výstaviště snadno zorientují.

Výzkumná laboratoř, obří akvárium i známé rybářské osobnosti

Pestrý bude i doprovodný program veletrhu. Novinkou bude výzkumná laboratoř, kterou na veletrh přiveze Biologické centrum AVČR. Návštěvníci tak budou moci nahlédnout pod pokličku výzkumu vodních živočichů a zjistit například, jak poznat z šupiny věk ryby.

Nově se uskuteční také charitativní aukce obrazů, jejíž výtěžek poputuje handicapovaným rybářům (ČRS MO KLADRUBY). Připraveno bude i oblíbené rybářské kino nebo návštěvnická soutěž, která bude probíhat po dobu konání veletrhu. Chybět nebude ani přivlačová aréna – obří akvárium, kde bude probíhat prezentace firem preferujících lov dravců.
Veletrh každoročně navštíví i mnoho známých českých i zahraničních rybářů, kteří pro návštěvníky připravují oblíbené přednášky. V roce 2020 se tak budou moci příchozí potkat s Josefem Konopáskem, Martinem Maťákem, Davidem Štruncem, Martinem Grünem, Romanem Matulou, Alanem Blairem nebo Jakubem Vágnerem.

Základní informace:

Vstupenky jsou k dostání už nyní v předprodeji na webu vstupenky-pva.cz/for-fishing-2020 za zvýhodněnou cenu 200 Kč. Na místě budou lístky v prodeji za 250 Kč. Děti do 140 cm a ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma.

Veletrh bude pro návštěvníky otevřen ve čtvrtek a v pátek od 10 do 18 hodin, v sobotu od 9 do 18 a v neděli od 9 do 16 hodin.

Více na www.forfishing.cz.

Feeder a přesnost: skutečně házím přesně?

Aktualizováno:

Když se mluví o přesnosti házení krmítka do co nejmenšího bodu a celkově přesném poctivém chytání, spousta lidí by si mohla říct, že už to není rybaření, ale spíš taková rybářská olympiáda.

Když nad tím tak přemýšlím, něco na tom bude. V každém sportu se sportovci snaží dosahovat co nejlepších výsledků. Třeba u hodu oštěpem do dálky se člověk snaží oštěp házet pokud možno co nejdál a snaží se to stále zlepšovat a házet dál a dál.

Je potřeba přesnost?

Feederař se zase snaží házet krmítko s návnadou co možná nejpřesněji to jde. Ať už chytá na jakoukoliv vzdálenost. Spoustu lidí možná napadne otázka: je to skutečně až tak potřeba? Copak rybě fakticky tak vadí, když budu mít rozkrmený flek 2×2 metry?

Skutečnost je taková, že hrozně záleží na dané situaci. Budu-li u vody sám, nebo kolem mě bude jenom hrstka lidí, nebo pokud mi jde o větší ryby, případně mám-li na chytání celý den a čas mě netlačí, tak na velké přesnosti vskutku nemusí záležet.

Přesné nahazování
Přesné nahazování se vyplácí

Pokud ovšem na chytání až tolik času nemám, popřípadě se budeme bavit o závodním chytání, pak je přesnost opravdu důležitá.

Musím se přiznat, že ani já jsem tomu před několika lety nepřikládal velkou váhu. Když jsem s feederem poprvé začal, chytal jsem klasicky na odhad. Prostě jsem nahodil a od oka jsem to nějak zastavil.

Krok první: klipování

Při běžném chytání to ničemu nijak extra nevadilo. Ryby jsem chytal a myslel jsem, že je to takto v pořádku. Postupně jsem se dostal k tomu, že jsem vlasec začal klipovat pomocí různých gumiček. Popřípadě jsem vlasec upevnil do klipu navijáku.

Klip na cívce
Klip na cívce

Tímto stylem jsem začal chytat stále častěji a začalo mě to skutečně bavit. Ryb jsem najednou začal chytat podstatně více, než do té doby. Bylo to neuvěřitelné. Ta efektivita chytání byla skutečně znát.

Házet, házet, házet

Ale není přesnost jako přesnost. Postupně jsem se začínal zajímat o závodní feeder a začal jsem zjišťovat, že moje přesnost není až tak dobrá, jak jsem si myslel.

Při běžném chytání nebyl rozptyl půl metru doleva doprava nijak zvlášť zásadní. Postupně jsem si začal uvědomovat a hlavně všímat toho, že moje ne úplně dobrá přesnost mi v závodech strašně ubírá skóre (větší prodlevy mezi záběry, menší počet chycených ryb).

Bylo potřeba se na to skutečně zaměřit a začít přesnost poctivěji trénovat. Jak ale pořádně trénovat chytání na přesnost?

Samozřejmě se dá chodit často k vodě, vybrat si na protějším břehu bod a nahazovat na něj. Ale stejně tak, jako třeba boxerovi nestačí jen a pouze dvakrát týdně chodit na trénink, ale musí trénovat i doma, tak i já trénuji přesnost doma.

Každý, kdo chytal na feeder se zaklipovaným vlascem, si už určitě všiml, že trefit krmítko vždy skutečně na jedno jediné malé místo, není až tak jednoduché, jak by se zdálo. A to i přesto, že má zaklipovaný vlasec.

A na čím větší vzdálenost nahazujeme, tím je přesnost horší. Postupným drilem to ale člověk dostane do rukou. Je ale moje přesnost opravdu tak dobrá, jak si myslím? Nejlepší je si svoji přesnost ověřit.

Na vodní hladině to vypadá jinak a člověk si říká, jak mu to jde. Když si ale na volném prostoru položím na zem třeba kýbl s objemem 20 l a zkusím se do něj trefit na 20, 25, 30 i více metrů, zjišťuji, že to až taková sláva není. Není až tak jednoduché udržet ruce a prut v rovině a hodit krmítko skutečně přesně.

Jak přesně položit montáž

Navíc udržet směr hodu je věc jedna, ovšem věc druhá je, naučit se při dorážení krmítka na klip následovat s prutem tah krmítka pokaždé stejně a tak, abych to dokázal krásně položit do stejného místa.

Je totiž ohromný rozdíl, zdali chytám s monofilním vlascem, nebo s pletenkou. Protože pletenka nepruží, je dorážení na klip mnohem ráznější a je třeba naučit se následovat pohyb prutu za krmítkem podstatně jemněji a plynuleji. Jinak se totiž stane, že si přitom prudším cuknutí můžu krmítko strhnout blíž k sobě.

Čím častěji ale házím do jednoho bodu, tím je přesnost lepší a lepší. Postupně jsem se naučil udržet směr a opakovaně jsem se začal trefovat. Chce to ale jediné – házet, házet a zase házet:) A věřte , byl jsem skutečně velice překvapen, jak moc může vadit trefit krmítko hloupých 50 centimetrů vedle. Při závodním feederu to mívá skutečně velký negativní efekt:/ A protože mě závodničina baví, chci se zlepšovat:)

Pohár pro kýblochyta
Pohár pro nejlepšího kýblochyta:)

Závěr

Tímto bych postupně ukončil moje úvahy o přesnosti. Tento článek nemá být o užitečných radách. Takových už bylo napsáno několik.

Chtěl jsem se pouze rozepsat o svých úvahách o přesném chytání na feeder a jakým způsobem vlastně ověřit, jak dobře skutečně umím házet na přesnost. Doporučuji si to zkusit a na hloupé pohledy sousedů se vykašlete:)

Novinky z feederu za prosinec 2019

Máme tady pravidelný výběr nejzajímavějších článků a videí o feederu i method feederu za předchozí měsíc.

Články

Tady je výběr nových článků o feederu z českých webů za prosinec:

Videa

Zahraniční videa o feederu (v angličtině):

Závodní feeder

Z feeder skupiny

Ze skupiny Feeder CZ na Facebooku vybíráme:

Z webu nafeeder.cz

V prosinci na webu vyšly tyto články:

Web NaFeeder.cz v roce 2019

Již tradičně vám přinášíme krátké ohlédnutí za děním okolo webu nafeeder.cz v tomto roce.

Důležitá čísla roku 2019

 • více než 130 tisíc návštěv
 • přes 290 tisíc zobrazení stránek
 • 74 článků od 7 autorů
 • přes 6900 fanoušků na sociálních sítích a 7300 členů ve Feeder CZ skupině

Co se událo v roce 2019 na webu

Co se v roce 2019 nepovedlo

 • nedokázali jsme se tolik zaměřit na tvorbu videa, jak bylo v plánu
 • připravujeme několik novinek, které se nám v roce 2019 nepodařilo dotáhnout a spustit
 • plán na aktualizaci starších článků se podařilo splnit jen částečně

Plány na rok 2020

I v roce 2020 pro vás chceme připravovat zajímavý obsah o rybolovu na feeder. Zde je několik konkrétních chystaných novinek:

 • sloučení webu nafeeder.cz s webem methodfeeder.cz – dává nám smysl mít všechen obsah na jednom místě
 • více lepších videí a fotografií – víme, že vizuální stránka je velmi důležitá a je to oblast, kde se můžeme hodně zlepšovat
 • drobné změny a úpravy vzhledu webu, aby byl web přehlednější a rychle se načítal
 • aktualizace starších článků

Chcete nás podpořit?

Web NaFeeder.cz má od začátku hlavní cíle: popularizace feederu u nás, pomoc začínajícím rybářům poznat kouzlo rybolovu na feeder a pomoci jim zlepšit se. Pokud vás feeder baví a líbí se vám naše myšlenka, můžete nás podpořit. Zapojit se může každý:

Za celou redakci vám všem moc děkuji za přízeň a podporu v roce 2019. Přeji všem rybářům vydařenou sezonu 2020. Užívejte si rybaření a buďte slušní k rybám, přírodě i ke kolegům rybářům.

Pavel

Feeder a krmení v zimním období

6

Ahoj přátelé. Poslední dobou se mě hodně lidí ptá na spoustu věcí okolo feederu.  Nejvíce dotazů je na krmení. Chtěl sem si tohle téma nechat až na jaro, ale rozmyslel sem si to. Takže jak to tedy dělám já?

Osobně si směsi doma podle sebe nemíchám, i když od toho nechci nikoho odrazovat. Do tak studené vody krmení moc nedostanu a to, co tam chci dostat (budeme se bavit o nějakém litru krmení), chci, aby bylo co nejkvalitnější.

zimní krmení

Dnes prozradím nějaké značky (i když to moc nedělám.) Mezi krmením, které teď používám, je na prvním místě Sensas. Za ním následuje MVDE a pak Mivardi. Občas sáhnu i po Traperu.

Krmení MVDE Roach

Všechny používám tmavé. I když někdo na zimu nedoporučuje světlé směsi, já s nimi na některých revírech mám jinou zkušenost. Jsou to ale vody, kde vím že ryba přijímá potravu po celý rok.

Pokud si říkáte, jestli teď nechávám pouze samotnou směs, tak nikoliv. Do krmící směsi přidávám i teď různý partikl, ale už musím být opatrnější, protože někdy i málo krmení je hodně.

Krmení si míchám už doma. Dají se do něj přidat různé přísady. Mou nejpoužívanější jsou červi. Můžete přidat i řepku (jsou to malé drobné částice, které ryby udrží na místě). Dále to můžou být ořechy, konopí, toustový chléb, kukuřice nebo i mikro peletky.

Můžete přidat téměř cokoliv, ale pořád věnujte pozornost tomu, že ryba teď přijímá daleko méně potravy, než v teplé vodě. Jedno takové krmení jsem teď chystal. Byl krásný páteční den, jen čtyři dny do Vánoc. U vody ubylo rybářů a rybářek.

Počasí dnes bylo jak na jaře, až na ten vítr. Ten byl na draka a odrazoval mě od vycházky k vodě. Nakonec když teploměr ukazuje krásných třináct stupňů, jsem se rozhodl, že se k vodě podívám.

Voda už teď bývá studená a tak si míchám krmení doma. Dělám to z toho důvodu, že používám melasu a ta se ve studené vodě moc dobře nerozpouští. Nachystám si tedy vlažnou vodu, do které přidám jahodovou Melasu.

Mezitím, co se rozpouští, si nachystám krmení. Použijí tmavé krmení do kterého přidám dvě lžičky soli, nastrouhaný toustový chleba, rozemletou kukuřici (na kaši), anglickou vločku a posilovač na bílou rybu.

Silný boční vítr

Vše promíchám a přidám vodu s Melasou. Výsledek je hodně výrazně voňavá směs. Přijíždím k vodě a už dopředu vím, že mi bude foukat boční vítr. Kvůli tomuto, nedokáži krmit moc přesně. Na úvodní zakrmení dám tři krmítka a pak dám návazec 0,14mm asi 40 centimetrů a háček 12 z tenkého drátku.

dipovaní červi

Na háček dám dva mrtvé červy a nadipuji ananasovým dipem (dipování v zimě se vyplácí, poslední dobou tomu hodně věřím). Přehazují pravidelně po pěti minutách. Záběry přichází od prvního nahození.

cejn na prutu

Je až zajímavé, že ryby berou od třetí do páté minuty, dřív ne. Ryby brali na nahození, šlo jen o cejny, ale to mě nevadilo. Důležité je, že mi to dneska bralo a mohl sem si to u té vody užít a navíc cejny chytám rád. Příště si povíme něco o krmení do teplé vody ale to až bude zase voda teplá, tak Petrův Zdar.

Lov s pletenkou na feeder

Posuňte se o kousek dál

Lov s feedrovým prutem se stává populárnější. Přibývá víc a víc nadšených rybářů, kteří se do této techniky lovu zamilovali. Na jednu stranu není nic lehčího než navázat krmítko, přidat návazec a chytat. Posléze zjistíte, že se chcete v tom, co děláte, zdokonalit.

Přichází na řadu různé složitější, efektivnější možnosti, jak si pěkně zachytat, když to není třeba vyloženě rybí den. Jednou z často opomíjených důležitých věcí je právě lov s pletenkou (pletenou šňůrou). Proto zde napíši pár postřehů.

Vlastnosti pletenky oproti vlasci

Nevýhody: špatná potápivost

Výhody: vysoká pevnost v nižších průměrech

Možná výhoda, nevýhoda: nízká průtažnost

Eliminování špatné potápivosti

Jeden z nejlepších způsobů, jak zrychlit potopení pletenky po náhozu, je ponořit prut špičkou do vody, co to jen jde. Pletenka se potopí podstatně dříve, a navíc snižujete riziko velkého průvěsu, s kterým mnoho rybářů zápasí, když je například silný vítr.

Vysoká pevnost v nižších průměrech

Z toho vyplývá nižší odpor v proudu, který uplatníte hlavně na řekách. Pletenku o průměru 0,08 mm můžete použít na 90 % vycházek na různé velikostní složení ryb. Nesmíme zapomínat na to, že s pletenkou to lítá opravdu dobře.

Nízká průtažnost

Hlavní důvod, proč ve většině případů dáváme přednost pletence před vlascem, je právě její nízká takřka nulová průtažnost. Umožní nám to lépe rozpoznat a vůbec vidět záběry, číst situaci, která se odehrává v krmení. Často si klademe nejzákladnější otázky, které snadněji můžeme rozpoznat. Máme tam ryby? Nemáme tam ryby?

Nevýhoda nastává ve zdolávání, dá se vynahradit parabolickým prutem, dobře nastavenou brzdou, a hlavně zápěstím a odhadem, jak se ryba bude chovat, kolik má sil atd.

Mělčina - situace pro pletenku
Mělčina, kde až bójky pro lodě ukazují možnou hloubku, studená voda. Ideální situace na pletenku

Možnosti využití pletenky

Lov ve větších vzdálenostech

Použití o dost nižšího průměru pletenky než vlasce vám dává možnost dohodit o pěkný kousek dál. A s rostoucí vzdáleností se začíná víc uplatňovat vlastnost nízké průtažnosti. Díky tomu záběr můžete pěkně vidět, přitom vlasec by většinu záběru zkreslil někdy i všechno vypružil.

Často byste vytáhli jen vycucanou nástrahu nebo prázdný háček. Lítá to pěkně, hůře se to potápí. Nastává ale jeden velký problém, když začne foukat silný vítr. Hrozí riziko velkého průvěsu i odnesení krmítka s montáží mimo vaši krmnou oblast.

Jedna z možností, jak se s tím se ctí vypořádat, je nahodit pod nižším úhlem a větší silou, než jste zvyklí. Použijte těžší krmítko, než se kterým byste obvykle chytali. Třeba krmítko se spodní zátěží krásně letí a vítr ho tolik neodfoukne díky jeho aerodynamickému tvaru a těžišti umístěném dole. Jeden z dalších typů je těsně před dopadem dát prut za sebe, ale ne nahoru, nýbrž do boku.

Krmítka se spodní zátěží pro lov s pletenkou
Nic jiného na daleké náhozy nepoužívám.

Lov ve studené vodě

V měsících, když už je na normálního rybáře opravdu chladno, voda se začíná ochlazovat, apetit ryb slábne, voda začíná být průzračnější, ryby jsou opatrnější atd. Přichází čas na pletenku. Jsou to chvíle, kdy je zapotřebí použít jemnější sestavy a k tomu je potřeba použít dobře pracující prut.

Záběry díky pletence dobře vidíte, akorát je také musíte umět proměnit. Při nízké průtažnosti pletenky nesekejte. Stačí zvednout prut, protože jste ihned v kontaktu s rybou. Při zdolávání si pomáháte zápěstím.

Takový malý tip: když jste zjemnili opravdu na tolik, na co si jen troufnete, chytněte prut jen třeba dvěma prsty. Uvidíte, jak ruka s prutem bude pěkně vypružovat cejní kopance nebo nečekané výpady kaprů.

Parabolický prut pro lov s pletenkou
Parabolický prut velký pomocník při zdolávání, když máte namotanou pletenku.

Závody

Kapitola sama pro sebe. Tam už se bez pletenky skoro neobejdu. Spousta závodníků kolem vás, všude vlasce ve vodě, hromada krmení. Ryba se začne chovat extrémně opatrně, vybírá si sousta, která sežere. Proto se snažím využít opravdu veškeré výhody pletenky a s trochou šikovnosti vynuluji právě její nevýhody.

Závodní feeder a lov s pletenkou
O Mistra Mušova – studená voda, hromada závodníků, lov ve větší vzdálenosti. Další situace pro pletenku.

Tip na pletenku

Nebojte se zainvestovat do něčeho dražšího. Kupte si kvalitní, nejlépe osmipramennou pletenku, která je hladká, kulatá a má dobrou paměť. Vydrží toho podstatně více než vlasec. Rozhodně se vám ta investice vyplatí.

Šokovka

Snažíme se používat co nejnižší průměry pletenky, které by časté nahazování s krmítky plnými krmení nevydržely. Pak je nutné použít šokovku, kterou dělám z obyčejného vlasce vyššího průměru.

Obvykle používám průměr od 0,22 mm do 0,28mm. Délku volím od navijáku po naviják, tedy na dvě délky prutu, když nepočítám s rukojetí. Tady si dejte pozor, abyste vytvořili co nejmenší uzlík, který by tolik nevadil při průchodu očky.

Závěr

Co závěrem? Lov s pletenkou byla pro mě nová kapitola, která mi pomohla jak ze závodního hlediska, tak i při rekreačním chytání. Zjistil jsem, že někdy je opravdu velký rozdíl, když chytáte s pletenkou nebo ne.

Hlavně v chladných měsících, kdy je voda už opravdu studená. Nejdůležitější faktor v zimě je výběr lovného místa, ale hned za to bych řadil lov s pletenkou. Úspěšný lov.

Zimní úlovek s pletenkou - cejn

Za Maver feeder team Moravia

Honza T.

S feederem po východních Čechách – 6. díl: Plačický písník

0

Hradecko i Pardubicko je krajem pískoven. Menší či větší, aktivní nebo opuštěné, zarostlé lesem nebo zaplavené vodou, takové pískovny najdete v hradeckém a pardubickém regionu poblíž téměř každého města či obce.

Zatopená opuštěná ložiska písku poskytují rybářům možnost vyzkoušet specifický druh rybolovu, často ve velkých hloubkách a průzračné vodě. Z některých pískoven se staly soukromé revíry, jinde se nerybaří vůbec, a velké množství z nich je svazovým revírem. Takový je i písník v Plačicích.


Revír MP 451034 – Labe 31

O revíru

Plačický písník je již delší dobu opuštěný zatopený pískový lom o rozloze přibližně 16 ha, nedaleko příměstské části Hradce Králové, Plačic. Jezero se nachází na okraji Hradce Králové mezi nově dostavěnou dálnící D11 a silnicí č. 333 z Hradce Králové do Lázní Bohdaneč.

Odhaduji, že těžba písku zde mohla být ukončena někdy v 80. nebo 90. letech 20. století a dnes je už v okolí písníku postaveno několik chat a břehy jsou zarostlé většími stromy a další vegetací. Zároveň je ale po celém obvodu písníku poměrně dobrý přístup k vodě.

Cesta po jižní straně byla nedávno využívána kvůli stavbě dálnice D11 a dobře se dá dostat i k severní a východní straně díky silnici č. 333. Oproti ostatním písníkům v kraji má ten Plačický asi nejméně strmé břehy.

I když v severní a východní části jsou břehy trochu vyšší, nejedná se o žádné hrany lomu, kde by hloubka padala hned v blízkosti břehu, jako je tomu například na písníku Správčickém či Opatovickém. Jezero v Plačicích je zařazeno pod mimopstruhový revír Labe 31, kde hospodaří MO Hradec Králové.

Lov feederem na Plačickém písníku

Plačický písník je hojně navštěvován kapraři. V letní sezóně je většina míst obsazena bivaky a revír se těší velké oblibě. Domnívám se, že je to zejména díky své skvělé dostupnosti. Pokud se sem zrovna nechcete vypravit na několikadenní výpravu nebo se tlačit o místo, doporučuji vyrazit zjara, či na podzim a třeba s feederem jako já.

Nějaké to místo se tu ale určitě najde i v plné sezóně. Na Plačickém písníku jsem se svým feederem chytal z východní strany od silnice a potom v jihozápadním rohu. Na obou stranách je dobrý přístup k vodě. Na východní straně je jen trochu ztížen rákosovým porostem.

Ze západní strany je břeh více pozvolný a hloubka od břehu menší. Naopak ze severní či severovýchodní strany jsou břehy strmější a hloubka větší. Lovit se dá bez problémů jakkoli dlouhým feeder prutem, a to jak s klasickou, tak method feeder montáží.

Místa k nahazování je všude dostatek. Voda nebyla koncem léta, kdy jsem revír navštívil, úplně nejčistší. Na hladině se objevoval jemný zelený povlak sinic. To však přisuzuji hlavně horkému počasí koncem prázdnin. Při mé podzimní návštěvě byla voda o poznání průzračnější.

Ryby, které jsem zde chytil

Plačický písník je asi ze všeho nejvíc kaprovou vodou. Ale setkal jsem se zde samozřejmě i s bílou rybou, ploticemi či cejny a věřím, že na podzim je zde možné úspěšně lovit i dravce přívlačí.

Na kapry jsem ale měl nejvíc štěstí. Bodovaly všechny druhy nástrah i montáží. Druhá vycházka už tolik záběrů nepřinesla, a vše se točilo okolo malých cejnů.

Závěr

Plačícký písník není vzhledem ke své poloze mezi dvěma rušnými silnicemi úplně klidným místem. Vzhledem ke své výborné dostupnosti a slušné zarybněnosti, je ale velmi populární, především v letní sezóně.

Plačický písník je jedním z mnoha podobných revírů v hradeckém regionu. Stojatá voda se speciálními vlastnostmi pískovny. Čistou vodou, prudkým střídáním hloubek a šancí na opravdu pěknou rybu, především kapra.

Picker 3. díl: Říční ryby

Ahoj přátelé, u pickeru jsme si probrali základy a také délky prutu. Dneska bych se rád podíval i na bojovnější ryby, jak sem v minulém díle sliboval. Nebude to lov drobné bílé ryby, ani lov kaprů.

Zaměřím se na říční ryby. Budeme se bavit o rybím druhu, jako je ostroretka a parma. To jsou ty ryby, které rád vyhledávám s pickerem. Nejen že jsou to pěkné ryby, ale s touto technikou je to i velký adrenalin.

Když zabere taková královna v proudu a špička prutů se ohně razantním způsobem, je to jeden z těch okamžiků, který mě na  rybařině nejvíc baví. Mohl bych takovému rybímu druhu zvolit jiný, tvrdší prut, ale to nechci. Neříkám, že na tvrdší prut to nebude tak dobré, ale s pickerem je to prostě požitek.

Jeden prosincový den jsem se vypravil na řeku. Po příjezdu k vodě teploměr v autě hlásil jeden stupeň pod nulou. “Dnes už konečně trochu zmrzneš”, říkal jsem si. Moc teple jsem se nevybavil, ale i tak si na pár hodin sednu.

Přicházím k vodě a je o dost vyšší hladina a síla proudu. Zase upouští přehradu. Tohle bude s pickerem hodně zajímavé. Dívám se, že na zábradlí jsou rampouchy a kolem je to mokré a namrzlé.

Kapky od splavu se zvedaly a dopadaly na kamení. Sednu si od splavu dál, není tam takový proud. Krmení mám z minule, tak ho jen doplním melasou rozpuštěnou ve vodě. V zimním období si krmení chystám doma, hlavně melasu, která se už v tak studené vodě rozpouští hůř nebo téměř vůbec.

Na karabinku připínám krmítko 30g. Použiji dnes dvě stejně těžká krmítka. Jediný rozdíl bude ve velikosti. To větší použiji na úvodní zakrmení tři krmítek. Poté nasazují krmítko menší a přehazují po každých dvou minutách.

Nedělám to kvůli obnovení vůně a krmení na místě, ale kvůli tomu, abych se hýbal a nebyla mi zima. Kolikrát přehazuji do půl minuty, protože záběry přichází daleko dříve. Po pár vytažených menších ryb (plotice), na které jsem dnes jít nechtěl, zvětšuji nástrahu ze dvou na čtyři červy a doplňuji ananasový fluo dip.

Velikost ryby se zvětšila, ale pouze o větší plotice. Červi dávám bokem a do gumového kroužku nasazuji 8 mm peletu (příchuť česnek halibut). Menší zimní karas zabírá téměř ihned.

Po chvíli se dostávám i na pár ostroretek a nějakou podoustev. Nakonec se dočkám i opatrného záběru od bojovné parmy. Špička pickeru se lehce prohnula. Háček z tenkého drátku sedí pevně v tvrdé tlamce.

Parma na feeder

Využívá každou její sílu a také sílu proudu. S návazcem 0,14 mm se takové ryby nebojím lovit (mám s tím bohatou zkušenost). I přes její sílu končí po chvíli v podběráku. Krásná bojovná zimní ryba.

Přicházející zima už je dost znát na aktivitě ryb. Teď už to bude jen čím dál těžší a těžší, dostat se na lepší velikosti ryb. V zimě je každá ryba zasloužená, ať je malá nebo velká. Jsem nakonec rád, že jsem tu poseděl i v tak chladném počasí.

Promrzl jsem až na kost, ale víte co? Stálo to za to. Jsem rád, že jsem vám mohl ukázat jaké to je lovit s pickerem ve třech rozdílných situacích: první byla drobná ryba, podruhé jsme se podívali na jezero na jiné druhy ryb a dnes jsme si ukázali lov říčních ryb.

Kdybych vám mohl doporučit nějakou z těch tří situací, tak jsou to všechny. Každý by si měl tohle zkusit, protože picker je krásná a někdy i adrenalinová záležitost. Závěrem bych vám chtěl popřát krásnou zimní sezónu a úspěšný lov v příštím roce. Tak zase někdy třeba u pickeru Petrův zdar.