Inzerce
Rybářská televize Zachytáme.cz na Youtube
Domů Blog

Novinky z feederu v březnu 2020

Máme tady pravidelný výběr nejzajímavějších článků a videí o feederu i method feederu za předchozí měsíc.

Články

Tady je výběr nových článků o feederu z českých webů za březen:

Videa

Česká a slovenská videa o feederu:

Zahraniční videa o feederu (v angličtině, polštině..):

Závodní feeder

Z feeder skupiny

Ze skupiny Feeder CZ na Facebooku vybíráme:

Z webu nafeeder.cz

V březnu na webu vyšel jeden článek:

To je z výběru za březen vše. Přeji vám pevné zdraví, pevné nervy a pokud zrovna nemůžete k vodě, doufám, že vás tento výběr článků a videí potěší. Pokud máte tipy na další články nebo videa o feederu, můžete mi je poslat mailem na info@nafeeder.cz nebo přidat do komentáře pod tento článek.

Můj rok s feederem na “Moravském moři” – BŘEZEN

Březen je měsícem, ve kterém začíná astronomické jaro. Počasí bývá ještě značně nestále, ale sluneční paprsky už začínají mít sílu a příroda se začíná pomalu ale jistě probouzet. Teplota vody začíná pozvolna stoupat a aktivita ryb je den ode dne větší.

Mírné zimy

V posledních letech, kdy jsou zimy mírné, je možné jezera s rybářským prutem navštěvovat téměř po celý rok. Hladina bývá souvisle zamrzlá jen po dobu několika dnů v roce a v místech, kde voda proudí (stará koryta řek) lze lovit i v těchto dnech, kdy jsou teploty delší dobu pod nulou.

Já obvykle začínám s feederem na Mušově počátkem února, kdy již hladina není pokryta ledem. Měsíc březen už bývá co do počtu druhů a velikosti ryb zajímavějším měsícem. V březnu zde lovím nejčastěji mimo velkých cejnů i překrásné plotice a perlíny, skaláky (cejnek malý), karasy a aktivní začínají být také kapři.

I v brzkém jarním období, kdy se teploty pohybují v noci kolem nuly a přes den může být i ke 20°C, se držím několika základních pravidel, které jsou pro mě podstatné při každé feederové vycházce.

Jako vždy je stěžejním aspektem volba lovného místa. V březnu častěji vyrážím do mělčích úseků nádrží, kde se voda rychleji prohřívá, což se rybám líbí. V těchto úsecích vyhledávám především krásné perlíny a plotice. Místní ryby zde dosahují velikostí až kolem 40cm.

To jsou pro mě ryby, které nechytám denně a právě brzké jarní období je pro jejich lov nejpříznivější. Po zbytek roku už nejsem v jejich lovu tak úspěšný jako právě na jaře. Jak jsem avizoval v únorovém článku, mám na jezerech několik vytipovaných míst, na které se pravidelně vracím a vím, že šance na ulovení krásných perlínů a plotic je zde velká.

Březnová vycházka za ploticemi a perlíny

Blíží se konec března, teploměr ukazuje ráno 7°C, je krásně jasno a předpověď slibuje až 16°C. Je čas vyrazit na ryby a tak opět mířím na své oblíbené místo na Mušově. Na místo přijíždím kolem 7.30h. Rozbaluji věci a vše chystám.

Krmení mám nachystáno z domu. Jde o tmavou, kořeněnou a aromatickou směs bez hrubých částic určenou pro lov plotic, kterou jsem dnes doplnil o kukuřici z konzervy a mrtvé červy z mrazáku. Klipuji pro dnešek na 36 metrů a na místo posílám 10 větších krmítek s pěkným podílem živé složky – masných červů.

Na základní zakrmení se snažím do vody dostat i dost kukuřice, ať mi na dně něco leží. Abych svoje místo udělal co nejvíce atraktivním, budu dnes stříhat masné červy a kukuřici. Tekutá hmota “kašička”, kterou tak vytvořím, mi dnes bude sloužit jako přírodní posilovač. Částečky budou při správné práci s krmením více vzlínat do sloupce a lákat plotice a perlíny, na které bych dnes chtěl část vycházky zaměřit.

Stříhaní červi
Trojité nůžky v akci – „kašička“ jako přírodní posilovač

Velmi aktivní, přesný a jemný lov

I dnes se zaměřím na další velmi důležitý aspekt – přesnost nahazování, a protože dnes fouká nárazový boční vítr, volím raději takovou vzdálenost, abych dokázal rychleji a co nejpřesněji nahazovat na jedno místo a soustředit na něj co nejvíce ryb.

Na protějším břehu si volím bod, na který nahazuji a snažím se jej co nejpřesněji trefovat, dohazovat doklipu a pokládat prut stále stejným způsobem (předejít velkému dopínání špičky kličkou navijáku). Snažím se být aktivní a často přehazovat, přece jen bych chtěl chytit nějaké perlíny a plotice.

V plánu je postupně zpomalovat v aktivitě a pokusit se pasivnějším lovem i o nějakou větší rybu. Interval přehazování v první hodině volím na 1 minutu. Po dopadu krmítka na dno a dopnutí špičky má ryba asi 60s na záběr.

Vzhledem k tomu, že přehazuji často, není třeba používat velké krmítko. Dnes používám
střední velikost krmítka se spodní zátěží. Postupně budu prodlužovat interval nahazování a přizpůsobím se záběrům ryb.

Lov ryb na kukly na háčku
Dnes chci vyzkoušet na háčku kukly

První nához po zakrmení s nástrahou na háčku a už vidím pohyb na špičce prutu. Při třetím náhozu mám razantní záběr a tak přisekávám, tentokrát do prázdna a vytahuji jen vycucané červy. Čtvrtý nához a následný záběr už přináší první rybku, je to malá plotička.

Snažím se chytat opět velmi jemně, i když si myslím, že dnes jemnost mého náčiní nebude rozhodovat o úspěchu či neúspěchu tak podstatně, jako tomu bylo například před měsícem. Vzhledem k lovné vzdálenosti volím medium prut s navijákem vel. 40 s pletenou šňůrou pro lepší detekci záběrů. Na lov s pletenkou jsem si tu už zvyknul.

Montáž použiji průběžnou, kterou používám po většinu roku, s délkou návazce cca 60cm o průměru 0,10 mm s háčkem velikosti 16.

Detail oka plotice
Poznáte, jaké rybě patří toto oko? 🙂

Ryby začínají brát po půhodince „na hod“ a já vytahuji několik dalších plotic menší a střední velikosti. Mezi ně se přimotalo i pár středních cejnů velikosti kolem 45 cm. Někteří z nich už mají pěknou třecí vyrážku.

Je třeba přitvrdit

Do krmení průběžně přidávám kukuřici, mrtvé červy a pár kukel, aby mé místo bylo co nejvíce atraktivní, každý druhý nához přidávám také kašičku z nastříhané kukuřice a červů. Na mém místě je teď opravdu živo. Pomalu, ale jistě si začínám všímat, že menších rybek ubývá a vytlačují je větší.

Měním návazec za průměr 0,12mm s háčkem vel. 12. Na háček napichuji rozmáčklé zrnko kukuřice a nahazuji asi metr a půl mimo krmné místo. Na záběr teď musím chvíli počkat, první je cejn kolem 50 cm.

Napichuji další zrnko kukuřice a nahazuji na opačnou stranu, opět asi metr a půl od krmného místa. Po 4 minutách přichází razantní záběr a na prutu cítím větší odpor, po krátkém souboji se v podběráku ukazuje hezký karas.

Karas na feeder
Karas neodolal kukuřici na háčku

Hrubší styl lovu mi přináší ještě 2 menší karásky, nějaké cejny a dokonce se mi do místa přimotal i malý kapřík. Tato změna taktiky se ukázala jako úspěšná, velikost ryb se zvětšila a na háčku se ukázaly i jiné druhy ryb.

Možná by i dnes, v brzkém jarním období, šlo úspěšně použít selektivnější nástrahy na háčku jako peletky či boilie menších průměrů a v této fázi začít chytat pasivněji a počkat si třeba na většího kapříka.

Další změna – lov z propadu

Pro kapra jsem si ale dnes nepřišel, chtěl bych chytit nějakého většího perlína, kteří tu dosahují krásných rozměrů a jsou úžasně vybarvení. Zkouším opět trošku pozměnit taktiku. Do krmení přestanu přidávat celá zrnka kukuřice a budu chytat pouze na kašičku, kterou budu v krmítku zátkovat krmením.

Na háček napíchnu kukly, které jsem měl dnes v plánu využít pro lov perlínů a plotic. Prodlužuji délku návazce na cca jeden metr a budu se pokoušet o lov z propadu. Tedy odchytávat ryby ze sloupce nebo nade dnem.

Vypadá to, že změna se rybám líbí, v krmném místě chytím z propadu pár středních plotic a prvního perlína dnešního dne, měří cca 25cm. Když nástraha propadne sloupcem bez povšimnutí, přichází většinou záběr od cejnů. Mezi cejny ze dna se mi podařil krásný skalák (cejnek malý), který nedostál svému jménu a atakuje velikost 40cm. Zalíbily se mu kukly na háčku. Krásná ryba, která mi udělala velkou radost.

Cejnek malý
Cejnek malý, který nedostál svému jménu

Po krásném cejnkovi chytám ještě pár menších plotic a perlínů ze sloupce nebo těsně nade dnem. Rozhoduji se, že už budu končit dnešní lov. Při jednom z posledních náhozů mám záběr ihned po dopadu krmítka na hladinu, prut jsem ani nestačil položit. Cítím větší odpor, že by to byla jiná ryba než pár posledních plotiček?

Styl boje je zvláštní a odlišný od předchozích ryb. Přitahuji rybu ke břehu a nestačím
se divit, nádherný perlín, veliký a překrásně vybarvený. Cílovka se přece jen povedla!
Krásný perlín, jehož délka se blíží 40 cm září na slunci jako poklad.

Stříbrné tělo se zlatavým nádechem a rudými ploutvemi je překrásnou rybou, kterou nechytám každý den. Škoda, že z fotky není poznat, jak krásné barvy tento perlín měl. Ještě chvíli si ho prohlížím a pak opatrně pouštím zpět. Třeba se ještě potkáme, pomyslím si.

Perlín z Mušova

Po úlovku krásného perlína začínám pomalu balit. Jsem moc spokojený, že se tak krásná ryba, na kterou jsem dnes cílil, povedla ulovit. Ne vždy tomu tak je.

Dnes jsem si skvěle zachytal. Aktivita ryb byla opravdu velká a já si užil příjemný jarní den u jezer s feederovým prutem v ruce. Co víc si přát. Uvidíme, co nám přinese na Moravském moři měsíc duben, ale o tom zase příště.

Závěr

Na závěr si dovolím krátké shrnutí mých poznatků, kterých se držím a které doporučuji vyzkoušet při březnovém lovu na Mušově:

 • Zvolte k lovu vhodné místo (zajímavé můžou být už i mělčí úseky)
 • Chytejte přesně, aktivně a jemně
 •  Zvolte kvalitní krmení, připravte si jej den dopředu
 • Vyzkoušejte „kašičku“ do krmítka (nastříhejte, co Vám přijde pod ruku :-))
 • Vyzkoušejte lov z propadu (prodlužte návazec, použijte malé plovoucí nástrahy např. burizon)
 • Zkuste chytat i mimo krmné místo (často se opatrnější ryby drží dále od Vašeho krmného místa)
 • Pozor na klíšťata, začínají být hladová 🙂
 • Pokud máte nějaký nápad, co bych měl na jezerech vyzkoušet já, a napsat o tom, jak jsem byl úspěšný v některém z dalších článků, ozvěte se 😉

Přeju Vám co nejvíc krásných dnů u Novomlýnských nádrží.

Za Maver feeder team Moravia
M.Koucký
Koudy

Mrtví červi – plnohodnotná nástraha a návnada

Určitě většina z vás bude kroutit hlavou. Proč zrovna mrtví červi, když můžou být živí? Nebude přece živá návnada a nástraha pro ryby atraktivnější? Takové otázky jsem si kladl taky, vlastním zkoušením jsem zjistil, že to není úplně pravda.

Nakonec jsem si používání mrtvých červů tak oblíbil, že je používám nejen na svých vycházkách, ale i na závodech. Začneme porovnáním, v čem se liší oproti červům živým.

Rozdíly od červů živých

 1.  je lehčí než živý červ, díky tomu může být pro opatrné ryby výborná nástraha. Dám příklad k zamyšlení. Neutrálně vyvážené nebo odlehčené nástrahy se v kaprařině úspěšně používají už delší dobu.
 2. Nehýbe se. Při větším výskytu nežádoucí drobné ryby ji tolik nedráždí svým pohybem, proto větší ryba má více času na najití správného sousta. Zažili jste, že dáte větší množství červů do krmítka a než nahodíte, tak vám většina vypadá už při náhozu? Nemusíte proto používat zavřená krmítka, která nejsou ve vodě tolik atraktivní a přidat množství (mrtvolek) kolik chcete.
 3. Je měkčí než červ živý.
 4. Lepší prezentace na dně, při napíchnutí zůstane ve stejné poloze po celou dobu.
 5. Možnost použití většího počtu na malý háček, aniž by hrozilo zakrytí hrotu háčku.
 6. Při správném usmrcení se natáhne, takže velikostně se zvětší.
 7. Nemusíte se doma o ně starat.
Nastražení mrtvých červů
Detail dokonalá prezentace
Nastražení mrtvých červů za prostřdek
Při problémech se zaseknutím občas funguje napíchnutí červů za prostředek.

Příprava mrtvých červů

Koupíte si libovolné množství živých červů, zbavíte je od uhynulých pomocí síta. Nasypete krupici (můžete něco jiného) a necháte je v tom pohybovat. Odstraníte na nich čpavek. Obyčejným kuchyňským sítkem je od krupice oddělíte.

Nalijete do nádoby vlažnou vodu, tolik aby po přidání červů byli pod vodou. Nahřejete vodu v konvici nebo na vařiči do bodu varu a pomalu přiléváte. Až se červi přestanou hýbat, tak počkáte cca 30 sekund a slijete vodu. Červi zůstanou na sítě, které ihned začnete polévat studenou vodou. Díky tomu získají zpátky správnou barvu.

Takhle připravené červy si můžete rozdělit do sáčku a dát do mrazáku. Máte kdykoliv po ruce top nástrahu.

Uchování u vody

Červ je již usmrcený a probíhají v něm biologické procesy, které jsou nežádoucí. Při špatném uchování začnou smrdět. V zimě to neřeším, protože je chladno. V létě je potřeba umístit červy do vody, kde vydrží po celou dobu vaší vycházky ve skvělém stavu.

Kapr na mrtvé červy
Kapr neodolal v půlce února mrtvým červům a nebyl jediný.

Konkrétní vhodné situace pro použití mrtvých červů

1. Zimní období, studená voda

Živý červ se ve studené vodě smrskne a přestane se po chvilce hýbat. Vyprovokování ryby jejich pohybem nehrozí. Přichází na řadu mrtví červi, kteří jsou měkčí a lehčí. Na opatrné apatické ryby se jedná o opravdu účinnou zbraň.

Snadněji se jim sousto dostane do tlamy a pomůže to zvýšit vaši úspěšnost záseků. Taky je měkčí, a to se rybám líbí. V zimních měsících jsou vycházky jen třeba na 1-2 hodiny a když nemáte čas, tak nemusíte jezdit do rybářských potřeb nebo červy uchovávat v lednici. Mrtví červi jsou pro mě na lov bílé ryby, ale i kaprů v chladném období nástraha číslo jedna.

cejn na mrtvého červa
V zimě si je nemůžu vynachválit.

2. Opatrní kapři

Nastala situace, kdy máte hromadu přejezdů na prutu. Tušíte, že ryby máte na vašem krmném místě, ale žádná sláva. Kapr v krmném místě stojí a občas něco nasaje, a to bez většího pohybu.

S mrtvými červy, jak už jsem zde psal, je ryba dostane snadněji s menší použitou silou do tlamy a tehdy přichází ta správná chvíle. Kapr nemusí ani chtít konkrétně to vaše sousto sežrat, ale háček se mu zničehonic dostane do tlamy.

3. Velké aktivita drobné nežádoucí ryby

Není moc horších věcí, když vám do krmení najedou plotičky nebo třeba oukleje, a přestože nástrahu dostanete na dno, tak máte velmi rychle záběr. Nikdy mě to předtím nenapadlo, jak drobnou rybu může tolik dráždit její pohyb.

Dám příklad ze závodů. Přijel jsem na vodu, kde je hromada ryb slušných velikostí, ale i spousta ouklejí. Závodníci, kteří dávali živou do krmení, chytali dotěrné oukleje a nemohli se jich zbavit.

Díky svému pohybu je úspěšně drželi na dně, i když se jedná o sloupcovou rybu. Po nedávání živých červů do krmení oukleje odjely a hned se dařilo chytat slušnější ryby.

Nastává otázka, jsou mrtví červi vhodní i na řekách, kde je i proud? (z pohledu feedraře) Plavačkář utáhne koule, které se pomalu rozpouští a mrtví červi z nich vypadávají postupně.

Další výhodou plavačkáře je, že může prochytávat celou část úseku. A taky je známo, že největší proud v řece je na povrchu, u dna díky tření takový proud není. Spousta závodníků by je nikdy na řece nepoužila. Já jsem v tomhle zdrženlivější. Co si o tom myslíte? Klidně napište Váš názor do komentáře.

cejn na mrtvé červy

Shrnutí

Pohodlnost a účinnost mě přesvědčily, že má cenu mrtvé červy používat. Nemusím červy uchovávat v lednici s ostatními potravinami. Rybářský obchod mám celkem daleko, takže když mám čas, vytáhnu z mrazáku sáček s červy a můžu vyrazit.

Nehrozí, že se mi většina zakuklí než půjdu k vodě. Pomohly mi vyhrát na závodech, kde většina závodníku chytala a krmila červy živými. Tím nechci říct, abyste chytali jen na mrtvé červy… Spíš jen ukázat, že existuje i něco jiného a v některých případech i účinnějšího než červ živý. Petrův zdar.

Za Maver feeder team Moravia.
Honza T.

Jan Tomšík feeder fishing

Trabucco Cup 2020

Nebodovaný závod, pouze pro registrované závodníky.

Souřadnice: 49.7681739N, 15.0107964E

mapa závodní trati
Zdroj: Mapy.cz
 • Termín: 11.4. – 12.4.2020
 • Místo konání: Revír 411078 Sázava 7 MO Kácov
 • Organizační výbor
  • Ředitel závodu: Petr Viktora
  • Garant závodu: Josef Klimpera
  • Hlavní rozhodčí: Radana Srbová
  • Jury: bude ustanovena před začátkem závodu
  • Dohled: RS MO Kácov
  • Sponzor: VIPA, Jatky s.r.o. Tismice, MO Kácov, Nikl, DOB Zemní práce, Click2Claim
  • Živé nástrahy zajišťuje Petr Kuchař tel.: 607 382 156
 • Charakteristika vody
  • Řeka mírně tažná, dobře zarybněná
  • Hloubka 1,2 až 2,2m
  • Výskyt ryb: cejn, plotice, karas, kapr, ouklej, tloušť
 • Přihlášení do závodu
  • Emailem na info@vipa-sro.cz
  • Nejpozději do 27.3.2020
   Dbejte prosím na včasné přihlášení popřípadě odhlášení ze závodu!
  • Počet míst je limitován 60 závodníky
 • Startovné
  • 600 Kč
   V ceně startovného je soukromá povolenka
  • Děti do 15 let zdarma
 • Na účet: 0651515163/0800
 • Do vzkazu pro příjemce napište jméno závodníka
 • Trasa
  • Dálnice D1 sjezd 49 Kácov
 • Pravidla závodu
  • Závod probíhá dle ustanovení Závodního a Soutěžního řádu sekce LRU Feeder v platném znění pro rok 2020 se zdůrazněnými pasážemi a upřesněními.
 • Nástrahy a způsob vnadění
  • Celkové množství návnad je omezeno na 12 litrů
  • Celkové množství povolené živých návnad a nástrah je omezeno na 2,5 litru na jedno kolo, z toho maximálně 0,5 litru patentky a maximálně 1/8 litru (nejmenší odměrka velké patentky nad rámec 2,5 litru)
  • Závodníci mohou vnadit při základním vnadění a v průběhu závodu pouze krmítkem maximální velikosti dle ZŘ (průměr 5 cm a maximální délka 7 cm)
  • Při hrubém krmení sestava nesmí obsahovat koncový návazec s háčkem
  • K účasti na závodě je nutné mít následující doklady: registrační průkaz sportovce s platnou známkou pro rok 2020, platný státní rybářský lístek
 • Občerstvení na závodním úseku je zajištěno vybranými specialitami Jatky Tismice.
 • Ubytování pořadatel nezajišťuje
 • Nabízíme možnost ubytování
  • Karavan + bivak na místě
  • Pivovar Kácov 327 324 693
  • Hotel Kácov 327 324 218
  • Sporthotel Kácov 774 851 488
  • Ubytování je 1 km od závodního úseku
 • Pro závodníky jsou připraveny věcné ceny a poháry
 • 1. Vítězové sektoru
  • 1-3 místo děti do 15 let
  • 1-3 místo dospělí
  • 4-10 místo věcné ceny
 • Celkové 1. místo Trabucco Cup putovní pohár + hlavní cena bivak Trakker v hodnotě 16 tis.Kč
 • Pořadatel upozorňuje, že každý závodník se účastní závodu na vlastní nebezpečí a odpovídá za škody jim způsobené a jemu způsobené. Musí dbát na pořádek ve svém okolí. Po skončení závodu je povinen své místo řádně uklidit a to včetně odpadků, láhví a různého dalšího odpadu. Automobily se mohou pohybovat pouze po vyježděných cestách a parkovat pouze na místech k tomu určených dle pokynů pořadatele.
 • Pátek 10.4.2020 od 12:00 do 20:00 je povolen oficiální trénink v celé délce závodní trati. V průběhu tréninku není povoleno uchovávat ryby ve vezírcích. Po ukončení oficiálního tréninku je pro závodníky lov ryb zakázán.

Kontaktní osoby:
Černý 739 157 439
Viktora 736 751 000

Časový harmonogram

Sobota 11. 4. 2020

8:00 – 8:30 Sraz, prezentace
8:30 – 8:40 Oficiální zahájení závodu
8:40 – 9:00 Losování
9:00 – 9:30 Přesun k sektorům
9:30 1.signál Začátek přípravy
10:00 2.signál Kontrola krmení
9:30 – 10:50 Příprava
10:50 3.signál Krmení
11:00 4.signál Začátek 1.kola závodu
15:55 5.signál 5 min. do konce 1.kola
16:00 6.signál Konec 1. kola závodu
16:00 Vážení

Neděle 12. 4. 2020

7:00 – 7:15 Sraz na závodním úseku
7:15 – 7:45 Losování
7:45 – 8:00 Přesun k sektorům
8:00 1.signál Začátek přípravy
8:30 2.signál Kontrola krmení
8:00 – 9:20 Příprava
9:20 3. signál Krmení
9:30 4.signál Začátek 2. kola závodu
14:25 5.signál 5 min. do konce kola
14:30 6.signál Konec 2.kola
14:30 Vážení
15:30 (cca) Vyhlášení výsledků, předání cen

sponzoři

4. Mistrovství světa klubů ve feederu 2020 v Bulharsku

Na letošním mistrovství světa klubů v Bulharsku budou Českou republiku reprezentovat hned dva týmy:

 • PRESTON Feeder Team – MRK.CZ
 • MAVER Feeder team Moravia

V tomto článku vám přinášíme několik základních informací o mistrovství.

České týmy

Začněme představením našich dvou týmů.

Preston feeder team MRK.cz jede na turnaj ve složení Martin Maťák, Radek Černý, Jan Zavřel, Jakub Šabata, František Filák, Martin Janečka a dále kapitáni Michal Porteš a
Jan Vojta a delegáti Viktor Šťovčík a Jiří Malý.

Maver feeder klub Moravia bude ve složení Miloslav Koucký, Jan Tomšík, Jan Stárek, Andrea Pechalová, Petr Ondráček, Vladimír Oliva a dále kapitáni Antonín Kunst a Roman Srb a delegáti Tomáš Priehoda a Vítěslav Král st.

Přehled členů českého týmu i ostatních týmů najdete na webu mistrovství.

Základní informace

Termín: 30. – 31. 5. 2020

Místo konání: Plovdiv, Bulharsko

Celkově bude na mistrovství soutěžit 42 týmů z 23 zemí.

Informace o revíru

Chytat se bude na veslařském kanále. Kanál má rovné břehy, obdélníkový tvar. Je dlouhý 2200 metrů a široký 120 metrů. Hloubka je 2,5 metru ve všech závodních sektorech.

V revíru se vyskytují tyto druhy ryb: kapr, karas, amur, plotice, jelec tloušť. V propozicích je také uvedeno, že se v závodu nebudou započítat úlovky tolstolobika bílého.

Harmonogram turnaje

Tréninky budou probíhat ve dnech 25.-29.5. (pondělí – pátek).

Závod bude probíhat ve dvou kolech v sobotu 30.5. a v neděli 31.5. Od 8 hodin budou mít závodníci přístup do závodního úseku a závod bude vždy probíhat od 10 do 15 hodin. Zveřejnění výsledků prvního kola můžeme napjatě očekávat v sobotu po 17. hodině a celkové výsledky budeme znát v neděli v 17.30. Slavnostní předání cen bude od 19 hodin.

Budeme oběma našim týmům fandit a doufat v pěkný výsledek. O průběhu mistrovství a výsledcích vás budeme informovat. Sledujte náš web a naši Facebook stránku.

Web turnaje: https://fishing-tournaments.info/en/

Novinky z feederu v únoru 2020

Máme tady pravidelný výběr nejzajímavějších článků a videí o feederu i method feederu za předchozí měsíc.

Články

Tady je výběr nových článků o feederu z českých webů za únor:

Videa

Česká a slovenská videa o feederu:

Zahraniční videa o feederu (v angličtině):

Závodní feeder

Z feeder skupiny

Ze skupiny Feeder CZ na Facebooku vybíráme:

Z webu nafeeder.cz

V únoru na webu vyšly tyto články:

To je z únorového výběru vše. Pokud máte tipy na další články nebo videa o feederu, můžete mi je poslat mailem na info@nafeeder.cz nebo přidat do komentáře pod tento článek.

Můj rok s feederem na “Moravském moři” – ÚNOR

“Moravské moře”, přeloženo do češtiny Novomlýnské nádrže, které tvoří kaskáda tří vodních nádrží, byly vybudovány na dolním toku řeky Dyje v letech 1975 – 1989 na ploše 3 226 ha a patří zcela jistě mezi nejvýznamnější rybářské lokality celé jižní Moravy.

Známé jsou jak po celé České republice, tak i v zahraničí (v posledních letech např. díky prestižnímu kaprařskému závodu Stairs2Hell). Jsou pověstné úlovky obřích kaprů, sumců, candátů, ale i mnoha dalších ryb. Věřím, že každý si na jezerech najde to své.

Novomlýnské nádrže
Silueta Pálavy, tady jsem doma 🙂

Trošku teorie

Novomlýnské nádrže jsou tvořeny rybářskými revíry:
Rybářský revír Dyje 7
Horní (Mušovská) nádrž (Nové Mlýny I.) byla napuštěna v roce 1979 a zabírá plochu 531 ha (délka hráze 2 484m, max. hloubka 4m). Tato nádrž nese jméno zaniklé obce Mušov, která se však nacházela v místě střední nádrže.
Rybářský revír Dyje 6 – nesvazový
Střední (Věstonická) nádrž (Nové Mlýny II.) byla roku 1994 vyhlášena přírodní rezervací. Nádrž má plochu 1 033 ha a její maximální hloubka dosahuje 5,3m. Na jednom ze dvou ostrovů, které zde vznikly po napuštění nádrže, stojí zbytky kostela sv. Linharta, který byl součástí dnes již zatopené obce Mušov.
Rybářský revír Dyje 5
Největší ze tří Novomlýnských nádrží je Dolní (Novomlýnská) nádrž (Nové Mlýny III.) s plochou 1 668 ha s maximální hloubkou 7,8m.

Jak jsem již psal výše, věřím, že každý si na jezerech najde to své. Já se jako zarytý feederař na jezerech věnuji po dobu celého roku především lovu na feederové pruty. Rád bych Vám v menším seriálu článků popsal své zážitky, poznatky a zkušenosti z lovu na “Moravském moři”, soustavě vodních nádrží, které mi neuvěřitelně přirostly k srdci a cítím se na nich doma. Každý článek bude popisovat jednu či více vycházek v každém z měsíců v roce a to jakým způsobem v daném období na jezerech lovím a jaké mám úspěchy či neúspěchy.

Únor

Únor je pro mnoho rybářů měsícem, kdy je rybářské vybavení odloženo někde v koutě a na první vycházku při nízkých teplotách není ani pomyšlení. Mezi tyto rybáře se neřadím a když to počasí dovolí mé první vycházky v roce směřuji na Novomlýnské nádrže, kde se i v zimním, či brzkém jarním období dá skvěle zachytat.

V posledních letech, kdy jsou zimy mírné, je možné jezera s rybářským prutem navštěvovat téměř po celý rok. Hladina bývá souvisle zamrzlá jen po dobu několika dnů v roce a v místech, kde voda proudí (stará koryta řek) lze lovit i v těchto dnech, kdy jsou teploty delší dobu pod nulou.

Já obvykle začínám s feederem na Mušově počátkem února, kdy již hladina není pokryta ledem. Cílovou rybou je pro mě cejn, který na Mušově dorůstá krásných velikostí a je rybou, která je aktivní po celý rok. V únoru jsou tyto ryby pro mě číslo jedna.

Tři velcí cejni z Pálavy
I v únoru se dají nachytat krásné ryby – týmový trénink a 3 ryby, které zabraly téměř ve stejnou dobu

V zimním období, kdy se teploty pohybují kolem nuly, se držím několika základních pravidel, které jsou podstatné při každé feederové vycházce, ovšem v zimě častokrát rozhodují o úspěchu či neúspěchu. Prvním velmi důležitým aspektem je volba lovného místa, je třeba zvolit místo, kde se ryba v zimě přirozeně vyskytuje.

Na Mušově je často dobrým ukazatelem koncentrace rybářů v daném úseku. Není nutné chytat v jejich bezprostřední blízkosti, což by mohlo být naopak na škodu. Zbytečně byste měli “konkurenci”.

Stačí vyzkoušet lov v dané oblasti (přece jen jsou nádrže obrovské). Já mám již několik vytipovaných míst, na které se pravidelně vracím a vím, že šance na ulovení ryby je zde velká.

Únorová vycházka za cejny

Je polovina února, teploměr ukazuje ráno 1°C, polojasno a předpověď slibuje až 8°C, což je na únor nádhera, je čas vyrazit na ryby, a tak mířím na své oblíbené zimní místo na Mušově. Na místo přijíždím kolem 9h, rozbaluji věci a vše chystám. Krmení mám nachystáno z domu.

Jde o tmavou, kořeněnou a aromatickou směs bez hrubých částic určenou pro lov plotic, kterou jsem doplnil pouze hrstí soli a navlhčil již předchozí večer. Klipuji pro dnešek na 51m a na místo posílám 10 středních krmítek s minimem živé složky – masných červů.

Krásný únorový den na Mušově
Krásný únorový den na Mušově

Dalším ze stěžejních aspektů v zimním období je přesnost nahazování, ideální je zvolit si vzdálenost, ve které jsem si jistý, že budu dostatečně přesný, já obvykle volím vzdálenost mezi 40 a 60m dle síly větru.

Na protějším břehu si zvolím bod, na který nahazuji a snažím se jej co nejpřesněji trefovat, dohazovat do klipu a pokládat prut stále stejným způsobem (předejít velkému dopínání špičky kličkou navijáku).

Snažím se být aktivní a často přehazovat, v zimním období je to častokrát náročné a raději bych měl ruce v kapsách v teple, ale vím, že tak bych moc ryb nechytil :-). Interval přehazování volím dle aktivity ryb, v první hodině, kdy ryby nebývají moc aktivní, přehazuji klidně po 1 – 2 minutách po dopadu krmítka na dno.

Vzhledem k tomu, že přehazuji často není třeba používat velké krmítko, stačí menší či střední velikost abych ryby nepřesytil, ale stále opakovaně vytvářel pachovou stopu s malým množstvím krmení na dně na svém krmném místě a lákal tak na něj ryby.

Video: Jak krmení pracuje 80s po dopadu krmítka na dno v chladné vodě:

Čekání na záběr
Ryby si často dávají se záběry na čas

Na Mušově se mi často stává, že prvních 30 – 60 min nemám ani náznak záběru a vždy pochybuji, zda nedělám něco špatně a přemýšlím co změnit. Ve většině případů stačí pouze vydržet v přehazování, trefovat se co nejpřesněji na krmné místo a ryby do něj po nějaké době začínají pomalu najíždět.

To se nejprve projevuje drobnými pohyby špičky prutu. Dnes to trvá cca 40 minut a mám první záběr, který je na zimní období poměrně razantní, špička se několikrát ohne a já opatrně zasekávám spíše přizvednutím prutu.

Montáže

V zimním období totiž chytám velmi jemně. Jako závodník ve feederu to beru jako dobrý trénink lovu větších ryb na jemné náčiní. Vzhledem k lovné vzdálenosti volím nejčastěji medium pruty s navijáky vel. 30-40 s pletenou šňůrou pro lepší detekci záběrů, které jsou v zimě častokrát velmi jemné, i když na Mušově to nebývá pravidlem. Nejčastěji volím průběžnou montáž s délkou návazce 40-80 cm o průměru 0,08 – 0,12 mm s háčkem velikosti 18 – 12 dle aktivity ryb.

Dnes jsem začal s háčkem vel. 16 na návazci 0,10 mm dlouhém 60 cm, a proto zasekávám spíše pozvednutím prutu a zdolávám rybu opatrně. Užívám si souboje s pěkným cejnem kolem 45 cm, což je pro mě po zimě ryba, která opravdu potěší. Cejnovi zachutnali dva červení masní červi.

Cejn z Pálavských jezer
Cílová ryba chycena

Záběrů začíná přibývat a já vytahuji několik dalších cejnů v rozmezí 40-50cm, některým už začíná třecí vyrážka. Krátce po poledni, tedy asi po 2,5 hodiny lovu, ovšem začínají záběry slábnout až ustanou úplně, utišil se vítr a hladina je klidná jako zrcadlo, rozestoupily se mraky a svítí slunce, které má na únor velikou sílu.

Vypadá to, že to se cejnům dnes nelíbí. Začínám tedy vymýšlet, jak se jim dostat na zoubek. Zkouším zjemnit na návazec 0,08 mm / háček vel.16 a přestávám do krmení přidávat živou. Na háček putují 2 mrtví červi.

Mrtví červi
V zimě mi občas fungují lépe mrtví než-li živí červi

Tato změna mi přináší pěkného cejna, pak je ovšem delší dobu opět klid. Zkouším tedy sáhnout po „chemické laboratoři“ a používám postupně jak tekuté atraktanty, ve kterých máčím nástrahu v podobě živých či mrtvých červů, tak sypký posilovač, který přidávám v různém množství přímo do krmení.

Dříve jsem měl za to, že takto atraktivní krmení či nástraha patří spíše k teplým měsícům, ovšem již několikrát jsem si vyzkoušel, že i v zimním období není na škodu vyzkoušet tzv. „přiostřit“ 🙂

Dnes to funguje, přidávám do krmení sypký posilovač na bázi ovocné příchutě, zvětšuji sousto (3-4 červi) a nahazuji kousek mimo krmné místo. Nechávám nástrahu ležet delší dobu. Záběry přicházejí a jsou razantnější, myslím, že i ryby jsou o trošku větší. Daří se mi tímto způsobem dostat na břeh ještě asi 4 pěkné cejny.

Červi v krmení a krmítko se zadní zátěží
V průběhu lovu měním dávkování živé nástrahy či velikost krmítka

Můj čas, který mohu obětovat pro dnešní den rybám vypršel. Balím a vyrážím spokojeně domů. Dnes se mi podařilo chytit kolem 12 cejnů ve velikostech 40-55cm. Žádnou jinou rybu jsem nechytil.

V únoru se mi na Mušově daří chytat těchto ryb nejvíce, občas se mi podaří ulovit plotici, cejnka a výjimečně kapříka, karase či další druhy. Druhové složení se značně rozšiřuje v měsíci březnu, kdy přichází oteplení a zvyšuje se aktivita ryb. O tom, jakým způsobem a co chytám na Mušově v březnu ale až zase příště :-).

Závěr

Na závěr si dovolím krátké shrnutí mých poznatků, kterých se držím a které doporučuji vyzkoušet při zimním lovu na Mušově:

 • Zvolte k lovu vhodné místo
 • Chytejte přesně, aktivně a jemně
 • Zvolte kvalitní krmení, připravte si jej den dopředu
 • Vyzkoušejte změnit dávkování živé nástrahy do krmení (zkuste červy nastříhat)
 • Když ryby neberou neváhejte něco změnit
 • Vyzkoušejte atraktanty (sypké či tekuté posilovače)
 • Vyzkoušejte lov na mrtvé červy
 • Zkuste nástrahu popotáhnout po dně (může vydráždit rybu k záběru)
 • Dobře se oblečte, občas tam trošku fouká 🙂
Double cejnů na Mušově – únor 2020
Double cejnů na Mušově – únor 2020

Přeju Vám co nejvíc krásných dnů u Novomlýnských nádrží.

Za Maver feeder team Moravia
M. Koucký
Koudy

3 průběžné montáže na feeder

Aktualizováno:

V tomto  článku bych vám rád popsal tři základní feederové montáže, se kterými si vystačíte v naprosté většině situací u vody. Všechny tři montáže jsou průběžné, to znamená, že je můžete používat na všech revírech v rámci Českého i Moravského rybářského svazu.

1. Průběžná montáž s krouceným vlascem

Nejjednodušší montáž pro lov s klasickými košíky, která je zároveň odolná proti zamotání, je průběžná montáž s krouceným vlascem. Tato montáž se někdy označuje také jako kroucený návazec na feeder nebo jednoduše kroucenka.

Průběžná montáž s krouceným vlascem
Průběžná montáž s krouceným vlascem

Montáž se skládá z obratlíku s karabinkou pro zavěšení krmítka, gumového stoperu (plavačkářský “myší bobek”) a ze zdvojené zkroucené části kmenového vlasce, která je zakončená smyčkou pro připojení návazce (smyčka do smyčky)

Celá montáž vypadá takto:

Postup navázání

 1. Na kmenový vlasec navlečeme drobnou karabinku s obratlíkem
 2. Dále na kmen přidáme gumový stoper
 3. Vytvoříme zkroucenou část (obvykle v délce 7-15 cm)
 4. Na horním konci zkroucené části vytvoříme trojitý uzel, který jednak chrání kroucenou část před rozmotáním a zároveň slouží jako zarážka pro gumový stoper nad ním
 5. Na spodku kroucené části do vytvořené smyčky napojíme návazec a do karabinky připneme krmítko

Kroucená montáž byla popsána již mnohokrát. Zdůraznil bych jen dvě kritické části této montáže, se kterými jsem se dříve dost natrápil:

Gumový stoper – nevyplácí se na něm šetřit, ty obyčejnější se často roztahují a praskají. Pokud koupíte kvalitní stopery, tak drží tam, kde mají a nemáte s tím problém.

Dobré stopery ušetří mnoho starostí
Dobré stopery ušetří mnoho starostí

Délka kroucené části – měla by být taková, aby sahala lehce pod spodní okraj krmítka. Pokud je kroucená část příliš krátká a končí někde kolem půlky krmítka, tak je pravděpodobnost zamotání při náhozu mnohem vyšší.

Zároveň nezapomeňte, že délka kroucené části se přičítá k délce návazce. Čistě funkčně a technicky je kroucená část již součást návazce. Ničemu to nevadí, ale je dobré si uvědomit že najednou chytáte s delším návazcem, než pokud byste stejný návazec použili bez kroucenky.

2. Průběžný paternoster

Paternoster patří k typickým feederovým montážím. Klasický paternoster je pevná montáž. Dá se však navázat i průběžně. Nebude to samozřejmě úplně stejné, ale důležitou vlastností paternosteru je citlivost a tu získáme i u průběžného paternosteru.

Průběžný paternoster
Průběžný paternoster

Postup navázání

Průběžný paternoster vážu s krouceným vlascem stejně jako předchozí montáž. Jediné rozdíly oproti průběžce s krouceným vlascem jsou adaptér na páternoster místo karabinky a delší kroucená část. Opět se mi osvědčilo aby kroucená část vlasce končila až pod krmítkem.

Při vázání můžete postupovat podle návodu u průběžky, pouze v bodě jedna na vlasec navlečete páternostorový adaptér místo karabinky. Jak si vyrobit adaptér na paternoster pěkně popsal ve videu Jenda.

Druhou možností, jak vytvořit adaptér na paternoster, je připevnit ho ke krmítku, a ne na kmen. Na kmenovém vlasci si nechám jen karabinku, jako při průběžné montáži. Když z toho chci mít průběžný páter, dám  mezi krmítko a karabinku kousek silnějšího krouceného vlasce s očkem na obou koncích.

Tato druhá možnost dává větší flexibilitu. Přechod mezi průběžnou montáží a průběžným páternosterem je v tomto případě snadný a není potřeba převazovat celou montáž. Stejně tak si mohu rychleji upravit délku adaptéru na páter.

Průběžný páter
Adaptér přímo na krmítku (nahoře) dává větší flexibilitu, než adapter určený na kmenový vlasec (dole)

K adaptéru na páter  bych na závěr doplnil, že čím kratší bude, tím víc se bude chování montáže při záběru podobat průběžce a naopak čím delší bude, tím více se blížíme páternosteru. Já obvykle používám adaptéry v délce 7-10 cm, které kombinuje tak trochu výhody průběžky a páteru.

Průběžný method feeder

Method feeder je velice účinná montáž pro lov kaprů. Dá se s ním cíleně chytat také další druhy ryb jako jsou cejni, líni nebo amuři. Základem montáže je ploché krmítko a krátký návazec (téměř vždy používám 10 cm).

Průběžný method feeder
Průběžný method feeder

Na mnoha  místech se můžete dočíst, že fixovaná nebo částečně fixovaná montáž u method feederu podporuje samozásek. Já poslední rok používám už jen výhradně zcela průběžnou montáž a nemám problém s počtem záběrů, ani úspěšností záseku. Nezaznamenal jsem žádný pokles oproti době kdy jsem chytal s částečně fixovanými montážemi.

Postup vázání

Průběžný method feeder je velice jednoduchý na navázání.

 1. Na kmenový vlasec navlečeme ploché method feederové krmítko
 2. Pod krmítko navážeme adaptér na návazec. Osobně se mi osvědčily rychlovýměnné korálky, ale může to být klidně obratlík či jiný adaptér. U průběžného způsobu navázání je potřeba, aby obratlík nedržel pevně v otvoru krmítka. Pokud je potřeba, můžeme to zajistit přidáním dostatečně velkého gumového korálku mezi krmítko a obratlík.
 3. Do adaptéru připojíme návazec.
Rychlovýměnný korálek
Rychlovýměnný korálek

Pokud tuto jednoduchou montáž chcete ještě vylepšit, doporučuji použít method krmítka s rychlo-výměnným systémem. Tento systém umožňuje rychlou výměnu krmítka bez nutnosti převazování celé montáže. Tento systém nabízí například firmy Preston Innovations, Matrix a Guru. Osobně mám vyzkoušený ICS systém od Prestonu.

Princip rychlo-výměnných krmítek je představený v tomto videu:

 

U method feederu je podle mě důležitá volba háčku – velikost, tvar, tloušťka drátu, ostrost. Dále má vliv prezentace nástrahy – vzdálenost od háčku, velikost nástrahy, plovoucí/neutrální/potápivá. To jsou věci, kde se vyplatí zkoušet a kde ve výsledku můžete získat nebo ztratit nějaké záběry navíc.

Oproti tomu volbě průběžné nebo částečně fixované montáže nepřikládám takovou důležitost. S vhodným ostrým háčkem funguje efekt samozáseku velice dobře i s průběžnou montáží.

Plně průběžná montáž má také tu výhodu, že krmítko hned od záběru je volné, takže si ryba o něj nevyklepe háček tak snadno. To může pomoci zvýšit úspěšnost zdolání.

Proč používat průběžné montáže

Použití průběžných montáží je bezpečnější pro ryby. Pokud dojde k přetržení kmenového vlasce, krmítko (zátěž) sklouzne a ryba ho za sebou netahá.

Další důvod pro průběžné montáže je změna v bližších podmínkách výkonu rybářského práva u některých revírů. V rámci jihočeského územního svazu je zakázáno použití všech pevných montáží. Takže na těchto revírech ani jinou možnost nemáte. Pevné montáže jsou zakázané také při mezinárodních soutěžích a na řadě našich i zahraničních soukromých revírů.

Někde pevné montáže nejsou zatím zakázané, někde už zakázané jsou. Pokud si zvyknete používat všude průběžné montáže, nebudete muset měnit svoje návyky podle toho, na jakém revíru zrovna chytáte. To je pro mě celkem pádný argument, abych začal používat průběžné montáže vždy a všude.

Závěr

Tímto článkem jsem vám chtěl na jednom místě ukázat všechny základní možnosti, jak navázat montáž na feeder průběžně. Jedná se o známé montáže, ale ke každé jsem se snažil přidat nějaké tipy navíc.

Novinky z feederu za leden 2020

Máme tady pravidelný výběr nejzajímavějších článků a videí o feederu i method feederu za předchozí měsíc.

Články

Tentokrát jsem na žádném českém webu nedohledal žádný nový článek o feederu. Mám tady alespoň dva delší posty z Facebooku, které vydají za kratší článek:

Videa

Zato pěkných videí o feederu se v lednu objevilo víc než dost.

Zahraniční videa o feederu (v angličtině):

Závodní feeder

Z feeder skupiny

Ze skupiny Feeder CZ na Facebooku vybíráme:

Z webu nafeeder.cz

V lednu na webu vyšly tyto články:

Recenze: Termohrnek Primus C&H Commuter mug 0,4l

Při rybářských výpravách v chladnější části roku jsou teplé nápoje věc, která vám pobyt u vody hodně zpříjemní. Existuje nepřeberné množství termosek a termohrnků. Já se s vámi dnes chci poděli o tip na velice povedený termohrnek, který používám už řadu led.

Technické parametry

Řeč je o termohrnku značky Primus. Tento hrnek má objem 0,4 litru. Spodní část hrnku se skládá ze dvou plášťů z nerezové oceli, vršek je plastový se silikonovým těsněním. Hrnek je vybavený jednoduchým otevíracím systémem, pro otevření a zavření stačí zmáčknout tlačítko nahoře uprostřed. Pro pohodlné držení má hrnek protiskluzovou povrchovou úpravu.

Rozměry: 197 x 81 mm
Hmotnost: 350 g
Objem: 400 ml

Vývoj ceny

 

Hodnocení

Hrnek používám řadu let nejen na rybářských vycházkách. Mezi základní vlastnosti těchto termohrnků se řadí:

 • dobré izolační vlastnosti – nápoj v něm vydrží dlouho teplý
 • dokonale těsní
 • nápoje z něj nejsou cítit plastem (nádoba je z potravinářské nerez oceli)
 • velice dobře se z něj pije, má dobře vytvarovanou horní část

To jsou věci, které by tak nějak měly být samozřejmé u všech termohrnků. Z vlastní zkušeností vím, že ne vždy tomu tak je.

Mezi hlavní výhody tohoto termohrnku patří:

 • velká odolnost
 • dá se jednoduše a rychle otevírat a zavírat jednou rukou, což na rybách oceníte
 • dobře se drží, neklouže z ruky
 • vejde se do většiny držáků v autě a díky výše popsaným vlastnostem je ideální nejen na ryby, ale také na pravidelné delší cesty autem
 • jednoduchá údržba – horní díl s těsněním se dá snadno rozdělat a opláchnout

Nevýhody termohrnků Primus:

 • někoho může odradit vyšší cena
 • objem 0,4 l není moc, je to daň za kompaktní tvar a dobré izolační vlastnosti

Hrnek Primus se dělá i v levnější celoplastové verzi. S tou nemám žádnou zkušenost. Všechny popsané vlastnosti se týkají nerezové verze.

Závěr

Tento termohrnek se stal neodmyslitelnou součástí mých vycházek už někdy před šesti lety. V zimě ho kombinuji ještě s další termoskou, protože hrnek má sám o sobě celkem malý objem. V teplejším měsících ho používám na kávu při svých krátkých ranních vycházkách k vodě.