Rybářský lístek

Rybářský lístek je jedním z povinných dokladů, které rybář potřebuje, aby mohl rybařit na státních svazových vodách v ČR. V tomto článku se dozvíte vše důležité o získání, platnosti a cenách rybářského lístku.

Inzerce

Jak získat rybářský lístek

Pro získání prvního rybářského lístku musíte složit test znalostí. Test se skládá z několika okruhů:

Následně již pro získání rybářského lístku stačí doložit původní rybářský lístek. Žádost o rybářský lístek podáte na obecním úřadě obce s rozšířenou působností. Formulář s žádostí získáte na úřadě a můžete si stáhnout také na webu rybářského svazu.

Teď už víte, kde vyřídit rybářský lístek. Jak dlouho trvá vyřízení rybářského lístku? Obvykle se rybářský lístek vyřizuje obratem.

Rybářský lístek cena

Cena rybářského lístku 2023. Cena závisí na době platnosti. Platnost si můžete zvolit:

Platnost rybářského lístku Cena rybářského lístku pro dospělé
1 rok 100 Kč
3 roky 200 Kč
10 let 500 Kč
Na dobu neurčitou 1000 Kč

Testy na rybářský lístek

Pokud chcete složit test na rybářský lístek, kontaktujte místní rybářskou organizaci v místě vašeho bydliště. Dostanete informaci, jak a kdy bude možné dělat zkoušky na rybářský lístek. Po úspěšném absolvování testu získáte osvědčením o získané kvalifikaci. Můžete si také vyzkoušet test na rybářský lístek online.

Rybářský lístek pro děti

Rybářský lístek mohou získat také děti a mládež do 15 let. Pro dětský rybářský lístek platí stejné podmínky. Pouze ceny rybářských lístků jsou nižší:

Platnost rybářského lístku Cena rybářského lístku pro osoby do  18 let
1 rok 50 Kč
3 roky 100 Kč
10 let 250 Kč
Na dobu neurčitou 1000 Kč

Rybářský lístek na dobu neurčitou

Doživotní rybářský lístek lze získat jako jiný státní rybářský lístek.

Rybářský lístek pro cizince

Cizinci mohou získat rybářský lístek, pokud doloží obdobný doklad rybářského lístku z jiného státu. Pro jednorázové návštěvy a rybaření v ČR mohou cizinci využít rybářský lístek na 30 dní, kde není potřeba dokládat kvalifikaci. Cena 30 denního rybářského lístku je 200 Kč.

Jak získat rybářský lístek bez zkoušek

Rybářský lístek bez zkoušek můžete získat pokud jste již dříve rybářský lístek měli a doložíte ho při žádosti. Stejně tak pokud máte propadlý rybářský lístek, můžete si na základě něj požádat o nový. Druhou možností je krátkodobý rybářský lístek na 30 dnů za 200 Kč.

Další časté dotazy související s rybářským lístkem

Co potřebujete pro rybaření na svazových (státních) vodách?

Kromě rybářského lístku potřebujete také rybářskou členskou legitimaci, zaplacenou členskou známku pro aktuální rok, splněnou povinnost brigád a povolenku pro lov ryb. Pro získání všech povinných dokladů se obraťte na místní rybářskou organiazci v okolí vašeho bydliště.

Kolik stojí celorepubliková povolenka na ryby?

Cena celorepublikové povolenky na ryby pro rok 2023 je 4150 Kč pro mimopstruhové revíry a 4350 Kč pro pstruhové revíry.

Kolik stojí rybaření?

Náklady na veškeré potřebné doklady a brigády se pohybují okolo 2500 Kč ročně. U dětí a mládeže do 15 let jsou ceny výrazně nižší. Může to být 700-900 Kč ročně. Počáteční investice na pořízení základního vybavení se může pohybovat v rozmezí 3500-5000 Kč.

Kde platí celosvazová povolenka?

Spolu s celorepublikovou povolenkou dostanete popisy rybářských revírů, pro které je povolenka platná. Revíry i povolenky jsou rozdělené na mimopstruhové a pstruhové. S mimopstruhovou povolenkou můžete rybařit pouze na mimopstruhových reívrech a se pstruhovou povolenkou na pstruhových revírech. Povolenka neplatí na soukormých revírech.

Kdo vydává rybářský lístek

Rybářský lístek vydávají obecní úřady obcí s rozšířenou působností (odbory životního prostředí).

Kde koupit rybářský lístek

Rybářský lístek pořídíte na obecním úřadu obce s rozšířenou působností. Se získáním prvního rybářského lístku vám pomůže místní rybářská organizace (testy).

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (11 hlasů, průměr: 3,91 z 5)
Loading...
Inzerce

49 KOMENTÁŘE

  • Ahoj Jirko, jak postupovat máš popsáno v článku. První krok je ozvat se místní rybářské organizaci v tvém bylišti a domluvit se na zkoušky. Pokud bys potřeboval najít kontakt na organizaci, napiš mi e-mail na info@nafeeder.cz

 1. Dobrý den sme na dovolené ve Frymburku manžel by chtěl rybařit ale nemá rybářský lístek vždy sme byli na soukromých tam jej nepotre buje a tady nám řekli že musí mít svazovou ale tady mu ji nedají jde to prosím s nějakým třeba zakoupením jako pouze hostování na ten týden děkuji vera

   • Dobrý den právě jsem získal rybářský lístek na 30 dnů. ale pořád si nejsem jistý jestli mi fakt stačí jen ten to doklad, jedu na dovolenou a budu přímo u Vltavy, Purkarec, tak mě zajímá jestli můžu už chytat, no já jen aby nebyl policejní průšvih..děkuji za informaci

    • Zdravím Pavle, rybářský lístek sám o sobě k lovu ryb nestačí, to by byl průšvih zcela jistě. Je potřeba ještě povolenka k lovu ryb. Povolenka pro nečleny rybářského svazu (hostovačka) se dá sehnat na 7 dní, 14 dní nebo roční. Povolenku seženete u místní rybářské organizace v místě, kde budete chtít rybařit.

 2. Celorepubliková povolenka platí i v revírech Moravského rybářského svazu? Jestli ne, tak proč celorepubliková?

  • Ahoj, celorepubliková povolenka platí pro Český i Moravský rybářský svaz. Potom jsou ještě celosvazové povolenky a ty platí jen v rámci jednotlivých svazů.

 3. Ahoj, mám dotaz bratr si vyřídil 30-ti denní rybářský lístek, musí si ještě něco k tomu vyřídit? Třeba ulovkac?

  • Ahoj, samotný rybářský lístek pro chytání nestačí. Ještě je potřeba si koupit povolenku k lovu ryb. Pokud bratr není členem rybářského spolku a má krátkodobý lístek, může si koupit krátkodobou povolenku pro hosty na týden nebo měsíc. Pro nákup povolenky je potřeba se obrátit na místní rybářskou organozaci.

 4. Dobrý den,chci se zeptat…můj kamarád z Polska by chtěl rybařit v okolí Koblov. Co vše k tomu potřebuje když není z ČR prosím?

  • Zdravím, je potřeba zjistit, jestli rybníky (revíry) jsou svazové (státní) nebo soukromé. Pokud jsou ryby soukromé, pravidla pro lov si určuje vlastník revíru, často stačí zakoupit povolenku. Na svazové rybníky je ptřeba mít rybářský lístek (rybářský lístek pro cizince 30 denní), který seženete na obecním úřadě s rozšířenou působností. A dále je potřeba povolenka k lovu ryb pro nečleny. Ta se dá pořídit u místní rybářské organizace.

   • Zdravím chci se zeptat chtěl bych si udělat rybářský lístek a je jedno kde sloužím zkoušky nebo musím na místě trvalého bydliště děkuji

 5. Postavené na hlavu -cizinec zaplatí 200,-Kc na 30 dnů a já člen rybářského svazu zaplatím za hostesku v jiném kraji 1000 Kč,- na 10 dnů jo jo jsme to ale hospodáři

  • Přesně tak, Laďa zaměňuje rybářský lístek s povolenkou. Cizinec si musí pořídit rybářský lístek, ale ten sám o sobě k rybolovu nestačí. Potom ještě musí mít povolenku k lovu ryb pro nečleny, která je mimochodem o něco dražší než hostovací povolenky pro členy. Jinak si myslím, že je dobře, že je rybolov na našich revírech snadno dostupný pro všechny.

  • Zdravím, tak trochu to vypadá spíš na povzdech a řečnické otázky. Každopádně si k tomu dovolím krátký komentář. Celorepubliková povolenka existuje, takže rozdělení na dva svazy a několikero územních svazů je jen věc nějaké vnitřní struktury, která v reálu rybáře nijak zásadně neomezuje. Ohledně počtu dokladů, ani k vykonávání myslivosti nebo řízení auta nestačí jen jediný doklad. Rybářský lístek, členská legitimace a povolenka má za mě svoje opodstatnění. Mě osobně spíš vadí, že to ještě v dnešní době není možné vyřídit online. Ale na digitalizaci se už pracuje, tak se snad i v tomhle jednou dočkáme.

 6. Možná to vidíte jako řečnické otázky ale v zahraničí stačí jedna kartička a unás musíme mít rybářský lístek,členskou legitimaci známku a povolenku? Takže když si koupím celorepublikovou povolenku tak můžu chytat i na jížní moravě např nové mlýny nebo na Diji? Slyšel jsem něco jinného..

  • Pokud si koupíte celorepublikovou tak můžete lovit po celé ČR. Poté je celosvazová a s tou můžete lovit jen v ČRS/MRS podle toho na jaké revíry si ji koupíte. Pak ještě klasická územní. S lovem v zahraničí nemám zkušenost.

  • No mít rybářský lístek, členskou známku i povolenku v jedné kartičce nebo ještě lépe v nějaké aplikaci v telefonu by bylo fajn, na tom se shodneme. V rámci svazu to zatím nejde, ale pak je řada soukromých a klubových vod i u nás, kde stačí jediný doklad – povolenka pro daný revír.

   • Zdravím nikde se nemohu dočíst jestli mužů ve Východočeským územním svazu chytat na povolenku 2022 do 10.01.2023 jako je to u jiných svazů
    Děkuji za info.

    • Ahoj Hynku, nevím jak to přesně je, ale řídil bych se přednsotně tím, co je napsáno na povolence. Já mám na svoji Východočeské uvedenou platnost jen do 31.12.

 7. Dobrý den chci se zeptat pokud mám udělane rybařske papíry v minulem mistě bydliště jestli si povolenku mohu zaplatit v novém mistě bydliště nebo v tom starém kde jsem bydlel příští rok
  děkuji za odpovėd

  • Zdravím, záleží jak ti to víc vyhovuje. Povolenku si můžeš zaplatit v místě původního bydliště, nebo můžeš přestoupit do rybářské organizace v místě nového bydliště. Pro přestup je potřeba si u organizace v původním bydlišti vyřídit převodku. Tu odevzdáš v nové organizaci, staneš se členem tam a budeš si povolenky a vše ostatní zařizovat tam.

 8. Dobrý den.
  Mám čerstvě zařízený rybářský lístek, povolenku i legitimaci. Avšak všimla jsem si, že v rybářském lístku je špatně napsané jedno písmenko u mého příjmení. Psala to ručně paní úřednice a místo V napsala L. Jak bych měla postupovat? Děkuji.

  • Dobrý večer, doporučuji Vám ozvat se na úřad, kde jste rybářský lístek vyřizovala a domluvit se na postupu přímo s nimi. Předpokládám, že svou chybu napraví a vydají Vám nový rybářský lístek.

 9. Dobrý den,můj syn 13 roku má prosly rybarsky listek. Zeptám se ( asi dost blbe). Na úřadě mu vystaví nový? Musí u toho být zákony zástupce nebo mohu poslat babičku? A co k tomu bude potřebovat?
  Moc dekuji za radu

  • Dobrý den, když přinesete prošlý rybářský lístek na úřad, tak bez problémů vydají Vašemu synovi nový. Nevím jistě, jestli je k vyřízení potřeba zákonný zástupce, nebo stačí jiný příbuzný. Ideální by bylo, abyste si zkusila zavolat přímo na úřad a zeptala se jich na to, jak to požadují.

 10. Dobrý večer jmenuji se Hana kalusová a potřebuji pro Začátečníka rybářský prukaz v Česku a v nemecku jak a kde. to mám udělat moc vám děkuji

  • Zdravím, v Česku se rybářské lístky vydávají na obecních úřadech. Pro krátkodobý lístek není potřeba zkoušky, ale na roční rybářský lístek je potřeba splnit zkoušku. Zkoušky organizují rybářské organizace v místě. Doporučuji se obrátit na obecní úřad, kde Vám poradí, komu se ozvat. Bohužel netuším, jak to funguje v Německu.

 11. Prosím o radu. Jsem Ukrajinec. Žiji v Německu poblíž hranic vaší země. Bydlím velmi blízko a radši bych s tebou šel na ryby. V Německu není rybolov tak rozvinutý a dostupný. Mohu vstoupit do Českého rybářského svazu a složit zkoušku nebo je dostupná pouze pro obyvatele ČR?

  • Pro rybáře, kteří nežijí v ČR, existuje rybářský lístek na omezenou dobu 30 dní, kde není potřeba dělat žádné zkoušky. K tomuto rybářskému lístku je ještě potřeba přikoupit povolenku k lovu ryb. Pokud byste chtěl mít povolení k lovu ryb na celý rok, bylo by potřeba udělat zkoušky a vstoupit do Českého rybářského svazu. Jak to přesně funguje pro rybáře ze zahraničí netuším, ale předpokládám, že by Vám to měli umožnit. Bylo by nejlepší, abyste se zkusil domluvit u místní rybářské organizace ve Vašem okolí.

 12. Dobrý den. Chci si koupit rybářský lístek, ten starý jsem ztratil, musím bezpodmínečně dělat nové zkoušky? Děkuji za odpověď

 13. Dobrý den,mám svazovou povolenku na Jihomoravský kraj(mládež).Viděl jsem že se dá koupit i 7 denní povelenka pro mládež na jiný kraj ale nemohl jsem najít kde ji můžu koupit. Preferoval bych zakoupení online ale nevadí mi zakoupení v jakékoliv prodejně.Abych to více upřesnil chtěl bych chytat v Moravskoslezkém kraji přesně na mimopstruhové Olši (Olše 4,5,6,7).
  Děkuji za odpověd.

 14. Dobrý den, po 10 letech se chci vrátit k rybám, nemohu ovšem najít starý rybářský lístek. Na úřadě vyžadují buď starý lístek nebo osvědčení, že jsem udělal zkoušky. To taky nemám. Přece musí mít na úřadě nějakou evidenci ne? 😃 klidně ty zkoušky udělám znovu, ale nechápu to. Přece musí vědět, že jsem ten lístek už měl 🤷‍♂️😉

 15. Ano, stačí si dojít na rybářský svaz, kde jste byl v minulosti organizován a tam záznam určitě mají. Já jsem měl něco podobného. Vystavili mě potvrzení (stačí napsané od ruky s podpisem a razítkem svazu). Na úřadě Vám na základě tohoto potvrzení vystaví lístek nový. S pozdravem Petrův zdar J. Fessl

 16. Dobrý den. Jmenuji se Vlad jsem z Ukrajiny. Mám doklady, zaměstnanecka karta. Mohu složit zkoušku a získat rybářský listek na dobu neurčitou, a koupit celeropublikové povolenky na ryby pro rok 2024 Brno (Jihomoravský kraj)??? Děkuji Vam

  • Dobrý den, Vlad, zkuste si tuto informaci ověřit přímo na obecním nebo městském úřadě. Měli by Vám poradit, jaké doklady potřebujete pro vydání rybářského lístku na dobu neurčitou. Pokud jste přímo v Brně, tak kontakt pro Brno najdete zde: https://www.brno-stred.cz/urad-mc/zivotni-situace/zivotni-prostredi/zadost-o-vydani-rybarskeho-listku Pro vydání rybářského lístku budete muset nejprve splnit zkoušky. Zkoušky mají na starost rybářské organizace. Takže se můžete zeptat na úřadě na podrobnosti, potom se musíte domluvit s rybářskou organiazcí na složení zkoušek. Kontakt na organizaci v brně najdete zde: https://mrs.mrsbrno.cz/ Po úspěšném složení zkoušek dostanete od rybářské organizace potvrzení, se kterým si můžete nechat na úřadě vystavit rybářský lístek. Až budete mít rybářský lístek, musíte se přihlásit do rybářské organozace a potom si můžete koupit povolenku.

 17. Dobrý večer,Chci se zeptat.Jsem členem u Dačických rybářů (Jihočeský kraj)A chtěl bych letos si koupit členství u jihomoravských rybářů.Budu platit zápisné??Když sem ho platil u jihočeských.Díky za odpověd..

  • Zdravím, Filipe, asi moc nechápu důvody pro kupování členství na jižní Moravu. Pokud chceš povolenku na jižní Moravu, tak nemusíš kupovat členství, stačí že jsi členem ČRS. Infom je tady? https://mrs.mrsbrno.cz/pro-rybare/#cenik Pokud chceš přestoupit (nebýt už v Dačicích), tak myslím, že zápisné nebudeš platit, ale potřeboval bys k tomu převodku ze své původní organizace.

 18. Dobrý den, dnes jsem zjistil, že mám na povolence i na legitimaci špatně napsané jméno, i když na lístku ho mám správně. Co mám dělat?

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno