naviják na feeder

Vybíráte nový naviják na feeder a už vám jde hlava kolem ze všech diskuzí a recenzí na internetu? Pokud si s výběrem feederového navijáku nejste jistí, tento článek vám pomůže ujasnit si, co od navijáku potřebujete.  A potom už při výběru chybu neuděláte.

Každý doporučuje to, s čím je sám spokojený a dohady o tom jestli je nejlepší přední brzda nebo bojová brzda jsou nekonečné. Kde je tedy pravda? Pravda je jen to, že co vyhovuje jednomu, nemusí (většinou ani nebude) vyhovovat vám.

Jak budu chytat?

Na úvod si položte tuto jednoduchou, ale naprosto zásadní otázku. Volbu navijáku je dobré přizpůsobit stylu lovu na feeder. Záleží přitom na těchto věcech:

 • Typ revíru
 • Druh cílových ryb
 • Vzdálenost do které budete chtít nahazovat
 • Parametry prutu na který naviják přijde

Tyhle věci si nejprve promyslete. Až to budete mít, tak se rovnou můžeme pustit dál do výběru navijáku podle základních parametrů.

Velikost navijáku na feeder

Správná velikost navijáku je extrémně důležitá. Výhodou malých navijáků je, že jsou lehké. Čím je naviják větší, tím se s ním zase lépe nahazuje a rychleji navíjí silon. Velikosti navijáků ve skutečnosti označují velikost cívky navijáku. Velikosti se značí čísly 10, 20, 30, 40… nebo 1000, 2500, 3000, 4000.

Navijáky velikosti 20-30 se hodí pro lov na kratší a střední vzdálenosti. Jsou dobré na stojaté a mírně tekoucí revíry. Nejlépe budou vyvážené s pruty light, medium i pickerovými pruty. Menší velikost navijáku než 20 na feeder nedoporučuju.

Velikost navijáku 40 je na feeder nejuniverzálnější. Hodí se na medium i heavy pruty pro lov na všech typech revírů a všech druhů ryb. Větší navijáky 50-60 bych použil jen na extrémní podmínky: extra heay prut, lov na hodně velké vzdálenosti, velké cílové ryby, těžké zátěže okolo 100g.

Brzda navijáku

Jestli zvolit přední brzdu, zadní bojovou nebo volnoběžnou brzdu není zas až tak důležité. Vyberte si takovou brzdu, na kterou jste zvyklí. A pokud ještě nevíte, jaký typ vám nejlépe vyhovuje, pak bych vám doporučil přední brzdu. Ta je nejuniverzálnější a nejjednodušší na ovládání.

Mnohem důležitější než typ brzdy je, aby brzda dobře fungovala a snadno se vám ovládala. Důležité je, aby chod brzdy byl plynulý, aby se nezasekávala. To můžete vyzkoušet i bez silonu tím, že povolíte brzdu a prsty shora zkusíte pootočit cívkou. Nemělo by se stát že nejprve brzda klade odpor a začne se protáčet až poté co se odsekne.

Převodový poměr navijáku

Převodový poměr znamená, kolik otáček udělá řadič vlasce na jedno otočení kličky. Převodový poměr se udává ve tvaru 5,1:1. Tedy pět otoček řadiče okolo cívky na jedno otočení kličkou Těch 5,1:1 je mimochodem ideální poměr pro feederové navijáky. Převodový poměr se pohybuje od 4,0 do 6,2 a na feeder bychom se měli držet ideálně okolo těch pěti.

Ložiska v navijáku

Ložiska jsou důležitá pro hladký chod navijáku. Ale počet ložisek není, to podle čeho byste měli vybírat naviják. Minimum jsou tři ložiska a to většina navijáků na trhu má. Zvláště u levnějších navijáků pak rozhodně neplatí, že čím více ložisek, tím lepší naviják.

Značka

Co se týká výběru značky navijáku, doporučuji jediné. Vybírejte ze značek, které jsou známé. Tyto značky již mají nějakou pověst a spíše si budou hlídat kvalitu. Mezi takové značky navijáků patří SPRO, Daiwa, Ryobi, Shimano, Okuma, Mivardi, Trabucco a řada dalších.

Co dál by měl naviják mít

Samozřejmostí by dnes měla být u všech navijáků kovová cívka. Dalším nutným minimem je nekonečná uzávěrka zpětného chodu. To znamená, že v jakékoliv poloze zastavíte kličku, nemělo by jít pohnout kličkou v opačném směru ani o kousek.

Vyzkoušejte naviják

Než naviják koupíte, nebo případně poté, co vám přijde z e-shopu, pořádně si naviják zkontrolujte. Základní věci, které je potřeba kontrolovat (a jak):

 • hladký chod bez vibrací (vyzkoušet otočit kličkou)
 • vůle v kličce (zkusit zakývat kličkou v místě napojení na naviják)
 • vůle na cívce (hlavně u navijáků se zadní brzdou, shora zahýbat s cívkou)
 • plynulost chodu brzdy (povolit brzdu a rukou zkusit otáčet cívkou)
 • funkčnost přepínače zpětného chodu (zkusit přepnout tlačítko a navíjet pozadu)
 • rovnoměrné ukládání vlasce na  naviják (zda je vše v pořádku, zjistíte až po navinutí vlasce na cívku)
 • zda se točí rolnička (protahujte rolničkou vlasec a podívejte se, zda se otáčí)

Teď už víte všechno důležité pro výběr správného navijáku na feeder. Můžete se ještě podívat na konkrétní tipy na nákup navijáků. Přeji šťastnou volbu a spoustu úlovků s novým navijákem.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

10 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,mohu poprosit o radu jaký první feedroví prut.Info hledam na internetu je toho plno.Zhruba chci chytat prevazne na rece Vltava,reka v tech mistech skoro stoji ale je široká,tak myslim feeder Medium 3,6m vrhací zátěž do 100g.A k výběru značky,vybral sem shimano Alivio CX 3,6m 100g Medium.Navijak Qvantana 4000.Dekuji moc za odpoved.

  s pozdravem Martin Porkristl.České Budějovice.

  • Dobrý den Martine, prut Shimano Alivio medium je rozhodně dobrá volba do začátku. Ten naviják neznám, ale podle parametrů je vyhovující. Pokud chcete poradit, jestli jste vybral správně, tak podle mě je to rozumná volba.

 2. Ahoj Pavle,moc vám děkuji za odpověď.Pruty mám tedy zhruba vybrány,chci koupit dva.Nevím jestli vzít oba stejné,ale asi jo.Ještě se zeptám,jaký kmenový vlasec mám použít?Myslím 0,18 by mohlo stačit,vím je to podle toho co chci lovit.A na konec jaký ten naviják,velikost 4000 na medium prut stačí jak píšete.Ohledně brzdy,nevím nevadí mi ani bojová,přikláním se k přední brzdě,však když bych chtěl chytat i v noci,jestli není lepší ta volnoběžka.Díky za odpověď.Martin

  • Ahoj Martine, kmenový vlasec bych na mírně tekoucí řeku bral klidně 0,20mm. Záleží ještě jestli tam není moc vázek. Pokud by byly vázky, tak i silnější. Ohledně brzdy je to fakt o tom, co každému vyhovuje. Zkoušel jsem na feeder všechny typy brzd a momentálně jsem skončil u předních brzd. Ale rozhodně bych nechtěl tvrdit, že jsou nejlepší, jen mi teď nejvíc vyhovují. I v noci se dají dobře využít všechny typy brzd.

   • Ahoj Pavle,díky za informace,máš nějaký tip na výrobce vlasců,jak kmenových tak návazcích,víš co je odzkoušené,co se týče háčků to samé.Vím že jich bude plno,bojím se že přijdu do prodejny a prodavač mi prodá co bude chtít.
    Nejsem v rybaření úplný začátečník,chytal sem od mala,nic méně teď se do toho pouštím znova a feeder
    je pro mne úplná novinka.Rád bych se potom klidně podělil o svoje zkušenosti a chyby.Jinak máš
    perfektní články o feedru.Jednoduše vysvětlené,skvěle napsané.Díky za to.

    • Můj oblíbený vlasec na feeder je Colmic Former. Některé moje oblíbené háčky najdeš na konci článku o háčcích. Kdybych měl vybrat jen dva druhy, tak Colmic Nuclear N500 a Owner Pin Hook. Ale existuje velké množství dobrých háčků. Díky za pochvalu, Martine. Budu moc rád, když se s námi podělíš o svoje zkušenosti s feederem.

 3. Ahoj Pavle,pořád se nemůžu rozhodnout jaké pruty vybrat,na ty shimana alivio cx medium moc dobré recenze nejsou,ještě jsem koukal na Delphin Magma light feeder ty jsou docela dobré podle recenze,ještě k odhozové zátěži 90g nebo 120g?Jak jsem psal,chytat budu převážně řeky,ne proudící a trošku větší přehrady.Vím je toho hodně na výběr.

  • Ahoj Martine, k tomu Aliviu za tu cenu nemůžeš čekat zázraky, ale s ohledem na cenu mi to přijde jako povedený prut pro začátečníky. Chytal jsem s ním krátce, takže moc víc ti k tomu neřeknu. Záleží jaký máš cenový strop. Ty Delphin Magma pruty jsou super, mám ho ve verzi 3.3m 100g Ta verze 90g je typický medium prut, který můžeš vzít i na řeku a dá se s ním chytat zároveň i trochu jemněji. Ta 120g verze je spíš heavy prut na kapry, do proudu nebo na velký vzdálenosti. Delphin Magma je prut spíš se špičkovou akcí, pracuje horní třetina prutu. Pěkně se s ním nahazuje. To Alivio je oproti tomu hodně měkký. Pokud bys úplně nebyl omezený cenou, super prut je taky MS Range Econ Feeder. Pro tebe by byl vhodný ve verzi 3,6m 100g.

  • Ahoj Václave, nedá se říct, co je lepší nebo horší. Obojí má svoje výhody i nevýhody. Pletenka má velice nízkou průtažnost, takže lépe přenáší záběry. Zároveň může být ale její nízká průtažnost nevýhoda při zdolávání, kdy častěji hrozí vyříznutí ryby. Na vlasci mohou jsou hůře čitelné záběry na větší vzdálenost, ale zase je příjemnější na zdolávání.
   Pokud bys chtěl použít pletenku, doporučuju dát nakonec ještě kus vlasce (6-10m).

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno