Líni na feeder
Líni na feeder

Lín je krásná ryba. Díky své bojovnosti patří mezi vítané úlovky na feeder. Na většině našich revírů je úlovek lína vzácnost. Chytají se spíš nahodile při lovu jiných druhů ryb. Dnes si popíšeme, jak se zaměřit při lovu s feederem pouze na lína.

Místa lovu

Lín má rád stojaté vody s bahnitým dnem. Takže rybníky a slepá ramena jsou ideální. Líni se často zdržují v blízkosti zarostlých břehů. Vyhovují jim  keře nad vodou, rákosí. Na tato místa se zaměřte. Líny většinou chytám ve vzdálenosti do 5-25 m od břehu, ale velmi záleží na typu revíru.

Doba lovu

Lín se dá chytat od jara do podzimu. Největší úspěchy při lovu línů mám na jaře, zhruba od konce dubna do poloviny června. Úlovky lína přicházejí nejčastěji během dne, méně v noci. Většinu svých línů jsem chytil za slunečného počasí.

lín ulovený na feeder
Tento lín zabral na hnojáka

Vybavení a montáž

Na lov línů poblíž břehu jsou ideální pruty kategorie light nebo picker. Použít se dá i prut medium.

Požívám kmenový vlasec 0,22 mm a návazce 0,14-0,16 mm. Háček volím velikosti 12-8. Krmítka nasazuji spíš lehčí, do 35 g. používám klasickou průběžnou montáž s délkou návazce 20-35 cm.

Nástrahy

Mojí nejoblíbenější nástrahou na líny jsou hnojní žížaly (dendrobeny). Dobře fungují i větší rousnice. Vedle těchto top nástrah se dají líni s úspěchem chytat na masné červy, kukuřici, rohlík, těsto, mini boilie nebo pelety. Tyto nástrahy chutnají i dalším kaprovitým rybám, takže u nich často bývá problém vyselektovat líny.

lin-na-feeder-2

Krmení a taktika lovu

Při lovu línů většinou krmením šetřím. Jde o to, že masivnější zakrmení většinou naláká na krmné místo jiné druhy ryb. Lín je hejnová ryba a je poměrně plachý. Hejno kaprů nebo cejnů může líny z krmného místa vyhnat.

Na líny používám krmení od různých značek, které je přímo určené k lovu tohoto druhu ryb. Línové krmení dělá například Sensas nebo Lorpio. Do krmení přidávám nastřihané rousnice a dendrobeny a kukuřici. Na úvod nakrmím 3-5 větších krmítek a pak už krmím jen malým krmítkem a přikrmuji až po ulovení lína.

Pokud berou jiné druhy ryb, tak nepřikrmuji. V takovém případě často zkouším i lov bez krmítka pouze se zátěží. Na větší líny mi dobře fungovalo i použití miniboilie na úvodní zakrmení. Stačí hrst miniboilie, osvědčily se mi ovocné příchutě.

Dva líni ulovení na feeder
Dva líni ulovení na feeder

Záběr a zdolávání

Záběr lína na feeder bývá většinou poctivý a razantní. Obvykle se nejprve špička feederu mírně zatřese a během chvilky dojde k plynulému ohybu. Někdy se špička rovnou rychle ohne bez předchozího varování.

Při zdolávání se lín drží u dna. Zvláště větší líni dělají podobné výpady kolem břehu jako kapr. S přiměřeně jemným nářadím (medium nebo light feeder) je zdolávání lína krásný rybářský zážitek.

Video: Zdolávání lína

Závěr

Ulovení lína vyžaduje velké úsilí a trpělivost (pokud nejste na vyloženě línové vodě, kde je jich spousta). O to cennější je pak každý úlovek této zlaté rybky.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno