Nastražení boilies na vlasovém přívěsu

Jde boilies a feeder dohromady? Podle mě jednoznačně ano! Boilies už dávno není jen o několika hodinovém čekání na kapitální kapry. Dá se použít i na velmi aktivní způsob lovu na feeder. Na boilies můžete s feederem chytat různé druhy ryb všech velikostí.

Jaké druhy boilies jsou vhodné na feeder

Pro lov na feeder se většinou používá boilies malých průměrů, někdy nazývané také jako mini boilies. Nejčastěji jsou to kuličky o průměru 6-14 mm. Ale můžete samozřejmě vyzkoušet i větší průměry. Je to většinou chytací boilies, tedy boilies určené jen na háček, ne na krmení.

Chytací boilies má atraktivní barvy a velmi silnou příchuť. Díky tomu je to pro ryby velice lákavé sousto. Vybrat si můžeme z potápivé nebo plovoucí varianty. Pokaždé může lépe fungovat něco jiného.

Jaké druhy ryb se dají na boilies ulovit

Boilies má většina rybářů spojené s lovem velkých kaprů. Pokud ale použijeme malé 10 mm boilie při lovu s krmítkem na feeder, můžeme ulovit kapry všech velikostí a mnoho dalších druhů ryb. Mezi nejčastější úlovky na boilies, kromě kaprů, patří: cejni, karasi, líni, amuři, parmy a tloušti.

karas na boilies
Na boilies se dá ulovit i pěkný karas

Nastražení boilies

Boilies se umisťuje pod háček na vlasový přívěs neboli na vlas. Je to kousek vlasce, který pokračuje pod háčkem a je zakončený očkem. Přes očko se boilies navleče na vlas pomocí boilies jehly a zajistí se boilies zarážkou, která se provleče do očka.

Správná délka vlasu je taková, že se boilies po nastražení buď lehce dotýká oblouku háčku, nebo je mezi boilies a háčkem pár milimetrů mezera.

Nastražení boilies na vlasovém přívěsu

Při lovu na feeder dávám většinou boilies na návazec z klasického silonu. Kapraři používají různé pletené šňůry a ztužené návazcové materiály. Mě se osvědčil silon v průměru 0,18-0,22 mm. Háček vážu bezuzlovým vázáním, takže mám na návazci rovnou i vlasový přívěs.

Dá se použít i návazec bez vlasového přívěsu. Buď se dá přívěs na háček dodatečně připevnit, nebo můžete použít speciální silikonové adaptéry pro umístění nástrahy pod háček.

Feeder montáže pro lov na boilies

Při lovu na boilies používám obvykle průběžnou montáž s krmítkem a návazcem v délce okolo 20-30 cm. Velikost háčku přizpůsobuji průměru použitého boilies. Nejčastěji volím háčky číslo 12-6.

Další skvělou montáží, která je přímo předurčená pro lov na boilies je method feeder. Tato montáž se vyznačuje kratším návazcem v délce okolo 10 cm a plochým method krmítkem.

method feeder s peletkami
Method feeder a boilies

Pro jaké situace se boilies hodí

Proč vůbec zkoušet nástrahy jako je boilies? Vždyť s feederem se dá vetšinou dobře zachytat na červy nebo kukuřici. Boilies má podle mě při lovu na feeder řadu předností. Přeci jen je i malé boilies o něco selektivnější a může přinést záběry trochu větších ryb. Dá se s ním dobře cílit na konkrétní druh ryb, např. ovocné boilies na amury.

Nastražení pod háčkem dělá z boilies účinnější nástrahu než klasické nástrahy na háčku. Tím, že je háček volný, snáz se zasekne. V situacích, kdy ryby dobře berou a nevadí jim ani tvrdší nástraha, má boilies tu výhodu, že dobře drží u háčku. Na jedno boilies můžu vytáhnout klidně pět i více ryb a pořád bude použitelné. Měkké nástrahy jako kukuřice se snáz trhají z háčku nebo vlasového přívěsu a tak se musí měnit téměř po každé rybě.


Volba příchuti

Boilies se vyrábí v celé paletě různých příchutí. Někde fungují lépe ovocné příchutě, jinde zase rybina a jiné “smrady”. Základní rozdělení příchutí boilies je na sladké, ovocné, rybí a masové a kořeněné.

Ovocné boilies používám ve studené vodě, na jaře a na podzim a celoročně také pro lov amurů a línů. Rybí a masové příchuti se hodí do teplé vody na kapry, karasy a velké cejny.

Taktika pro lov s boilies

Při lovu na boilies využívám nejčastěji některou z těchto tří krmných taktik.

  1. na boilies jenom chytám – Krmím vnadící směsí do které přidávám kukuřici a peletky a na háček dávám silně atraktivní chytací boilies ve výrazné barvě. Používám klasické feeder krmítko nebo method krmítko. Tato taktika je použitelná na menší kapry a prakticky všechny druhy a velikosti ryb.
  2. chytám na boilies a krmím směsí partiklu, pelet a boilies – Používám boilies, které je určené i na krmení a pomocí praku nebo krmné rakety si dopředu připravím krmné místo. Následně chytám na boilies a opět používám krmítko, aby ryby nástrahu mezi návnadou lépe našly. Je to o něco selektivnější přístup, kdy se snažím na krmné místo dostat větší kapry, cejny nebo amury. Ale většinou je pořád dost záběrů a chytám i menší ryby.
  3. chytám a krmím pouze s boilies – Toto je nejselektivnější přístup, kdy se snažím  opravdu o ty větší kousky a na záběr už můžu čekat i pár hodin. Místo si prokrmuju pár hodin před lovem nebo několik dní předem. Není opět vyloučeno, že budu tahat malé a střední ryby, ale mám větší šanci na slušnější úlovek. Tohle už má blíž ke kaprařině, než k feederu.

Občas tyto taktiky mezi sebou různě kombinuju a upravuju si je podle situace. To rozdělení není nijak striktní. Můžu například na každý prut zkoušet jiný přístup. Na jeden prut dám krmítko s vnadící směsí. Druhý prut mám s klasickou zátěží a jako krmení používám jen pár kuliček boilies na PVA šňůrce.

Závěr

Hodně rád chytám s feederem na klasické nástrahy jako jsou červi, kukuřice, žížaly nebo pečivo. Jejich účinnost při lovu na feeder je pořád bezkonkurenční. Myslím si ale, že jsou situace, kdy boilies může při lovu na feeder fungovat stejně dobře nebo dokonce lépe. Chce to jen zkoušet a nebránit se změnám. Jak se k použití boilies při lovu na feeder stavíte vy? Jde to k sobě? Nebo to pro vás už není feeder? Napište mi do komentáře pod článek.


Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
Inzerce

5 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj je to právě super zážitek na feeder tahat velký ryby.Akce prutu je úžasná a pocit nepopsatelný,než to tahat jako poleno.Ano na červy,kuku atd chytáme hodně ale není na škodu nastražit boilies nebo u mě velice atraktivní 18mm Robin red peletu a ty ryby stojí opravdu za to čekání.

    • Ahoj Martine, díky za komentář. Souhlasím, občas není od věci udělat změnu a zkusit štěstí na větší rybu.

  2. Ahoj feedraři, Pavle opět moc hezký článek. Chytám na feeder krátce a boilies jsem tam ještě neměl. Je to krásná metoda lovu a myslím, že se na háček nebo pod háček může dát téměř vše. Mě třeba na tom feedru nejvíc baví to zkoušení a já zkouším hodně a rád. Dle mého názoru bude boilies selektivnější nástraha a pokud někoho nebaví chytat cejny, ať už na červa nebo zrnko kukuřice, tak ať si tam dá boilies a uvidí. Někdy prostě stačí trefit místo a čas a je téměř jedno, co jim tam dáváte a co mám vypozorované, tak to, že i když mám na krmné místě hejno cejnů, kapři tam v povzdálí někde jsou a kolikrát pomůže i pokažený nához trochu mimo krmné místo a za chvíli je tam. Prostě zkoušet, zkoušet a zkoušet. Když chcou kousat nachytáš, když ne, můžeš tam dávat co chceš a nic, proto si myslím, že je důležitější rybu najít nebo dostat na místo kvalitním krmením a pak už jen zkoušet co jim bude chutnat nejvíc. Na závěr lze podotknout, že každý den je jiný a každý den funguje něco jiného a to je na tom právě to krásné. Kdyby furt všichni chytali, tak nemáme co chytat. 😀 Ať se daří a špičky ohýbají..Ahoj

  3. Ahoj, taky chytám na feeder krátce, ale mám podobné zkušenosti jako Bauwič. Je třeba opravdu zkouše a zkoušet a hlavně mít trpělivost. Na boilies se chytá opravdu parádně. Jinak díky za článek, je moc pěkný.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno