Home Druhy ryb Jak se stát lovcem mníků

Jak se stát lovcem mníků

4
Jak se stát lovcem mníků

Aktualizováno:

Mník jednovousý, ryba opředená tajemstvím, pro mnoho rybářů známá jen z příběhů a povídaček.

Tato ryba mě, jako i mnoho rybářů, vždy fascinovala. Ale její ulovení se mi zdálo jako z říše snů. Z tohoto snění mě vytrhla zpráva o tom, že v mém blízkém okolí se tato ryba nejen vyskytuje, ale dokonce ji pár šťastlivců dokázalo ulovit. Já hned věděl, že mezi tyto “vyvolené” chci patřit také.

Začal jsem se tedy o lov mníků aktivně zajímat a s hrdostí mohu říct, že jsem se stal lovcem mníků! Při lovu této krásné ryby jsem si osvojil několik poznatků, o které bych se s Vámi rád podělil. Třeba Vám některé z mých poznatků pomohou ulovit Vašeho prvního mníka.

Mník jednovousý – trošku teorie

  • Latinsky: Lota lota
  • Řád: Hrdloploutví
  • Čeleď: Mníkovití
  • Původní druh na většině našeho území
  • Chráněný, veden v kategorii “ohrožený”
  • Navzdory tomu, že má mník minimální lovnou délku 30 cm a dobu hájení od 1. ledna do 15. března, si jej rybář smí po ulovení ponechat pouze na revírech, kde je to vysloveně povoleno v popisu výkonu rybářského práva na daném revíru
  • Nejlepší však je pouštět tuto krásnou rybu vždy a všude:-)

Mník je rybou, která žije skrytým způsobem života ve všech pásmech našich toků, především v čistých chladnějších řekách, případně v některých rybnících či jezerech a velkých údolních nádržích.

Mezi rozpoznávací znaky patří široká, zploštělá hlava, na jejíž bradě trčí jeden dlouhý vous. Hlava a hřbet bývají tmavé, boky hnědé nebo černé, mramorované. Břicho má bílou barvu. Šupiny jsou zcela malé, okrouhlé, hluboko vnořené do kůže. Spodní čelist je osázena malými zoubky.

Jeho potravu tvoří různé druhy bezobratlých živočichů a drobné rybky. Mníci se třou v zimním období při poklesu vody pod 7 °C v mělčích úsecích toků s písčitým až štěrkovitým dnem. Na samici připadá až přes milion jiker. Z hospodářského hlediska nemá velký význam.

Kde mníky hledám?

Jako při lovu většiny ryb je pro mě nejdůležitějším bodem při lovu mníků výběr správné lokality a samotného místa lovu. Důležitým aspektem v počátcích mého pátrání po mnících bylo samotné zjištění, zda se mník v daném revíru vyskytuje.

Pokud víte, že mníci v revíru jsou (víte, že je někdo chytil, případně máte informaci, že se do daného revíru vysazují), máte napůl vyhráno. I když se Vám takovéto vzácné informace nedostane, není proč zoufat. Nezbývá tedy, než zkoušet.

Nadějnými místy, kde mníky hledám, mohou být podemleté břehy, kamenné náspy či terasy, skvělými místy jsou dozajista místa pod jezy či ústí potoků a menších říček. Také místa s nejrůznějšími překážkami jako jsou mostní pilíře, potopené větve či dokonce stromy patří také k „horkým“ místům, kde se mohou mníci vyskytovat.

místo na lov mníka
Zajímavé místo s množstvím překážek, tady by mohli být

Mně se nejvíce osvědčila místa, kde silný proud přechází v tišinu, případně kde proud vytváří tzv. „vracáky“, voda se zde motá a vytváří různé víry. Ideálním profilem dna je z mého pohledu přechod písčitého dna na kamenité, tedy s velkým počtem nejrůznějších úkrytů, ze kterých mníci pod rouškou tmy vyplouvají lovit.

Kdy mníky lovím?

Mníka lze lovit s většími či menšími úspěchy v průběhu celého roku (kromě doby hájení). Někteří rybáři tvrdí, že mníky s úspěchem chytají i v letních měsících při zatažené obloze a stoupající přikalené vodě, popřípadě za tmy. Nelze tedy asi konstatovat, že určité období je nejlepší.

Má osobní zkušenost je ale mírně odlišná. Chytám mníky cíleně od října do prosince v závislosti na teplotě vody a počasí – ideální jsou dlouhodobé teploty pod 5°C. Nejúspěšnějším obdobím je pro mě okolí Mikuláše (první prosincový týden). První záběry přicházejí až při soumraku.

Lov mníka za soumraku
Soumrak je ideální dobou pro lov mníka

Na tomto místě bych vyzdvihl pár bodů důležitých při nočním lovu, které jsem při svých začátcích častokrát podcenil. První důležitou věcí je dorazit na místo lovu ještě za světla a dobře si ho připravit.

Doporučuji také prozkoumat profil dna, zjistit kde jsou překážky, popřípadě zaklipovat vlasec a zjednodušit si tím nahazování za úplné tmy. Ze své zkušenosti také vím, že navazovat několikrát za úplné tmy a při teplotách kolem bodu mrazu není zrovna velká zábava.

Od předchozí věty se odvíjí i můj další poznatek. Mějte dostatečnou zásobu návazců. Častokrát se mi podařilo utrhnout sestavu v překážkách. Dalším problémem je hltavost mníků. Ti vás jistě také o nějaký ten háček připraví, než zjistíte, jaký návazec pro danou chvíli zvolit, a také, kdy včas zaseknout, aby mník neměl nástrahu hluboko zažranou.

Vybavení pro lov mníka

Pro lov mníků nebude potřeba mít nějaké speciální vybavení. V tomto případě platí, že v jednoduchosti je síla. Volbu prutu přizpůsobuji místu, na kterém hodlám mníky lovit. Pro místa, na kterých lovím v menších proudech a tišinách, postačují feederové pruty s označením medium.

Ve větších proudech, či ztížených podmínkách je možné sáhnout i po prutech s označením heavy, popřípadě zvolit kombinaci M-H. Nejčastěji volím pruty medium, které jsou v mých podmínkách dostačující.

S výběrem navijáku si také hlavu lámat nemusíme. Volba navijáku ve velikosti 30-50 bude jistě dostačující. Důležitou roli při lovu mníků zcela jistě sehraje kvalitní vlasec. Používám vlasce silnějších průměrů 0,20 – 0,25 mm a návazce stejného průměru jako vlasec kmenový nebo od 0,18 mm, popřípadě pletenou šňůru.

Proč je tak důležité mít kvalitní vlasec? Při lovu mníků lovím často na místech s velkým množství překážek, jako jsou ostré kameny a potopené větve, do kterých mníci po záseku rádi zajíždí. Zde se ke slovu dostává silný vlasec, protože v prvních pár sekundách je potřeba se do prutu více opřít.

Velmi důležité bude zajistit si z důvodu lovu za nízkých teplot kvalitní oblečení a obuv, v neposlední řadě také svítilnu, která je nepostradatelnou součástí nočního rybolovu obecně.

chemické světýlko
Pro signalizaci záběrů používám chemické světélko na špičce feederu

Protože mníky budeme lovit převážně v noci, je důležité zajistit také kvalitní signalizaci záběrů na feederové špičce i potmě. Využívaných způsobů je celá řada. Mezi nejznámější patří osvícení špičky, signalizátory záběru před špičkou, speciální signalizátor na špičce feederu a mnohé další.

Vzhledem ke způsobu lovu (špičky feederů kolmo) používám chemická světélka připevněná ke špičkám za pomocí lepící pásky nebo plastových úchytek.

Nepostradatelnou součástí každého “mníkaře” by měla být zajisté také podložka pod ryby. Mník jako silná a kluzká ryba nevzdává svůj boj ani na břehu. A tak i při absenci podložky využívám mokrého podběráku a trávy abych mníkům neublížil.

Koncová sestava a nástrahy

Jako nejúspěšnější koncová sestava pro lov mníků se mi osvědčila klasická “průběžka”. Olovo v rozmezí 40-80g, případně větší, podle síly proudu v místě lovu, gumová zarážka, obratlík, návazec 15-40cm, velký jednoháček.

Zastavím se u délky návazce a velikosti háčku. Délku návazce, potažmo velikost háčku přizpůsobuji „hltavosti“ mníků. V mých začátcích lovu mníků na feeder se mi častokrát stávalo, že měli mníci nástrahu zažranou velmi hluboko a nebylo možné háček vytáhnout.

Musel jsem návazec uříznout a doufat, že se mník s háčkem vypořádá. Po několika takto chycených rybách jsem začal přemýšlet nad tím, jak tuto věc změnit. Mým cílem bylo mníka chytit a bez následků jej vrátit vodě.

Postupem času jsem přišel na výše zmiňovanou sestavu. Často velmi krátké návazce a opravdu velké háčky spolu s dobře načasovaným zásekem mi zaručily, že háček seděl pevně v koutku tlamky a mník mohl po chvilce zpět do vody.

Samozřejmě tato teorie není pravidlem, ale do jisté míry funguje. Musím také podotknout, že díky této technice – rychlého záseku po prvních zachvěních špičky, velkých háčcích a díky malé délce návazců častěji zasekávám „do prázdna“, a tak přicházím o několik ryb. Je to ovšem malá daň za to, že těmto nádherným rybám neubližuji.

Jako nástrahy pro lov mníků používám nejčastěji mrtvé menší a střední rybky ve velikostech od 5 do 15cm, nebo jejich části. Za ideální nástrahu, která mi přinesla mnoho úspěchů, považuji ouklej kolem 10cm a to díky podlouhlému tvaru těla a výrazné barvě.

Lovím také na plotice či okouny. Lov na jiné nástrahy jako rousnice či játra, které bývají uváděny jako úspěšné při lovu mníků, jsem zatím neměl důvod zkoušet.

Nástražní rybka na mníka
Jako nástražní rybky volím oukleje nebo jejich části

Při několika vycházkách jsem vyrazil porovnat lov mníků na ocásky z rybek v porovnání s lovem na celé rybky. Lov na ocásky se ukázal jako málo selektivní a lákal spíše mníčí „miminka“. Při lovu s celou rybkou bylo záběrů znatelně méně, ryby ovšem byly větší.

Mohla to být náhoda a nemusela. Záleží tedy na Vás, na jaké ryby se zaměříte a věřím, že velikost lovených ryb lze ovlivnit také velikostí nabízené nástrahy.

Několik slov závěrem

Pokud Vás mníci také fascinují jako mě, neváhejte, dobře se oblečte, připravte k jejich lovu a vyrazte na ně. Věřím, že za ten krásný zážitek z jejich lovu to stojí. Věřte mi, že i v zimním období může být u vody krásně a není nutné čekat na to, až se oteplí, aby bylo možné užít si hezkou chvilku u vody. A pokud Vám odměnou za trošku zimy bude Váš první mník? To za to přece stojí, no ne? 🙂

Snad Vám některý z mých poznatků bude k užitku v cestě za úlovkem Vašeho prvního mníka. Hodně štěstí a lovu mníků zdar! 🙂

mník jednovousý
No není to krása 🙂

M. Koucký – Koudy

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (10 hlasů, průměr: 4,70 z 5)
Loading...
Previous article Novinky z feederu v listopadu 2019
Next article Picker 3. díl: Říční ryby
Rybařím více než 20 let. Od roku 2013 se věnuji závodnímu feederu, jsem kapitánem feederového týmu <a href="https://www.facebook.com/maverfeederteammoravia/">MAVER feeder team Moravia</a>, který jsem založil a probojoval se s ním až do nejvyšší feederové soutěže v ČR - I. Ligy LRU Feeder.

4 COMMENTS