lov kapra na method feeder
lov kapra na method feeder

Method feeder byl je už od samého začátku určený především k lovu kaprů. Dají se s ním lovit i další kaprovité ryby, ale žádný jiný druh není s method feederem více spjatý, než právě lov kaprů.

V českých vodách je kapr pravidelně vysazován téměř všude a je oblíbený mezi řadou rybářů. Pokud chceme chytat velké kapry, obvykle volíme selektivnější metody lovu na boilies.

Pakliže chceme chytat kapry všech velikostí a zároveň velmi efektivně, je method feeder dobrá volba. Nepřipravíme se o šamci chytit i větší rybu a zároveň můžeme dosáhnout dobrých výsledků při lovu kaprů všech velikostí.

Výhody method feederu při lovu kaprů

Method feeder má při lovu kaprů řadu výhod. Mezi největší řednosti method feederu patří, že s ním můžete uspět i ve velmi krátkém čase a s minimálním množství nástrahy. Není výjimkou vycházka, kdy za dvě hodiny chytnete 5-10 kaprů a spotřebujete necelý kilogram krmení.

Montáže pro lov kaprů na method

Všechny montáže na method feeder jsou jen různé obměny základní průběžné montáže s plochým krmítkem. Method krmítko navlečete na kmenový vlasec a pod ním je krátký návazec okolo 10 cm.
Můžete nechat montáž zcela průběžnou, nebo ji fixovat pomocí silikonového stoperu či zasunutím obratlíku do dutinky krmítka. Důležité je, aby se celá montáž stala větším tahem znovu průběžná a byla tak bezpečná pro ryby.

Vybavení pro lov kaprů na method feeder

Pro lov kaprů na method používám menové vlasce v průměrech 0,22 – 0,25 mm. Ideální je rychle potápivý vlasec s nižší průtažností určený pro lov na feeder.

Návazce se pohybují v průměru 0,18-0,22 mm. Jsem zastáncem vlasců z monofilu. Řada rybářů používá také pletenku jako materiál na návazce.

Důrazně nedoporučuji používat na návazce pro method feeder fluocarbon. Nemá totiž velkou nosnost při prudkých pohybech, ke kterým u method feederu dochází dost často. Krátký návazec pak nápor obvykle nevydrží a flucarbon praská.

Háčky na method feeder používám nejčastěji ve velikostech 12-8. Jsou lepší modely s širším obloukem a ze silnějšího drátu. Velká ostrost a pevnost by měla být samozřejmostí.

Pro pruty platí při lovu kaprů totéž, co obecně pro method feeder. Jsou vhodné pruty s poloparabolickou až parabolickou akcí, které pracují po téměř celé své délce.
Vrhací zátěž přizpůsobujeme délce náhozu.

Není potřeba používat vyšší vrhací gramáže, pokud na lovné místo dohodíme i s lehčím prutem. I Větší ryby se dají rychle a bez problémů zdolat například i s prutem do 45 g. Při zdolávání obvykle není limitující vrhací zátěž. Je to síla návazce a velikost háčku, které určují, jak moc se můžeme do prutu opřít. Naopak měkčí pruty nám mohou udělat při zdolávání větších ryb lepší službu, než tužší pruty s vyšší vrhací zátěží.

Krmení

Do plochého method krmítka můžeme při lovu kaprů použít buď máčené pelety nebo vnadící směs. U vandících směsí se dá použít klasické ostré feederové krmení nebo method mxy, které jsou vyráběné speciálně pro method feeder.
Pelety a krmení můžeme také spolu kombinovat, buď v poměru 50:50 nebo v jiném libovolném poměru. Důležité je, aby bylo krmení pro ryby dostatečně atraktivní. Někdy se vyplácí použít krmení v kontrastní barvu vůči nástraze. Například světlou nástrahu nad tmavým krmením.

Nástrahy

Nejčastěji při lovu kaprů používám drobnější pelety nebo boilies. Obvyklý průměr nástrahy je 5-12 mm. Zkouším různé tvary, barvy, veliksoti, plovoucí i potápivé nástrahy. Pokaždé může fungovat lépe něco jiného. I pro nástrahy platí, že by měly být při method feederu pro kapry maximálně dráždivé, ať už příchutí nebo barvou.

Dají se použít i jiné nástrahy, jako je kukuřice, umělá kukuřice nebo rohlíkové boilies. Optimální je nastražit nástrahu na vlas pod háček.

Taktika lovu kaprů

Při lovu kaprů na method feeder můžete vyzkoušet různé taktiky. Základní dva přístupy jsou chytání na jednom přesném místě, kde si vytvoříte krmný flek. Naprosto opačný přístup spočívá v aktivním vyhledávání ryb, kdy pokaždé zkoušíte házet do jiného místa.

Závěr

Lov kaprů na method feeder mě baví svou jednoduchostí a efektivitou. Stačí minimum vybavení, trocha krmení nebo pelet a můžete vyrazit. Pokud v daném revíru je obsádka kaprů, method feeder je jeden z nejsnadnějších způsobů, jak se k nim dostat. Zároveň si method feeder uchovává kouzlo jemného rybaření s ohebnou špičkou.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno