Lín na kroupy
Nádherně vybarvení a zdraví líni

Krásné podzimní říjnové ráno, mlha se válí nad vodní hladinou mého nejoblíbenějšího jezera, první sluneční paprsky se ji snaží proříznout a já se pln očekávání „stěhuji“ se svojí feederovou výbavou k vodě.

Pojem „stěhovat se“ je v mém případě poměrně trefný, od doby, kdy jsem začal se závodním feederem, se moje vybavení poněkud rozrostlo a já velikou většinu nezbytně potřebuji i na běžné vycházky :-).

Příprava

Dnešní vycházka bude testovací, hlavní složkou mé vnadící směsi budou pro dnešek netradiční kroupy. Cílovou rybou by měl být lín, který se na tomto místě vyskytuje i v krásných velikostech, vnadící směs tedy bude díky kroupám dosti hrubá, přidáním komerční vnadící směsi laděna do čokoládovo-kořeněné příchutě.

Jako nástrahy použiji tradiční nástrahy – masné červy, hnojáky, kukuřici, případně větší peletky, kdyby braly menší ryby.

Vnadící směs plná krup
Vnadící směs plná krup rybám chutnala

Chystám všechny věci, rozbaluji pruty, vzdálenost pro dnešní lov volím kolem 30m od břehu. Na břehu jsme s parťákem sami a máme obří vodní plochu pro sebe, není tedy třeba chytat moc daleko.

Úvodní zakrmení

Po zaklipování prutů se již naplno věnuji zakrmení lovného místa. Na místo posílám 10 decových krmítek plných směsi složené z krup a vnadící směsi s hrstí masných červů a hrstí kukuřice.

Na prvním háčku letí do vody masňáci, na druhém hnojáci. Z počátku chci chytat aktivněji a přehazovat po cca 5 min, abych do vody dostal co nejvíce krmení a mé místo bylo pro ryby atraktivní a na dně leželo co nejvíce lákavých soust.

První záběry na sebe nenechávají dlouho čekat a obě špičky začínají být v pohybu. Vypadá to, že na mém krmném místě je pěkně živo.

První rybou je statná cejní slečna, půlmetrová lopata si pochutnala na masňácích a po krátkém souboji končí v podběráku, kde ji zbavuji ostrého překvapení a pouštím zpět.

Změna taktiky

Sluníčko už vyhnalo mlhu z vodní hladiny a rybí koncert začíná, mám již šestého cejna přes 50cm, plotici kolem 30cm a nestíhám obsluhovat oba pruty. Taková rybařina sice jen tak neomrzí (alespoň já si ji užívám), ale dnes je cílovou rybou lín.

Je tedy třeba udělat pár změn. Přestávám chytat aktivně na menší sousta a přezbrojuji na pořádnou porci hnojáků na větším háčku a na druhém prutě volím jako nástrahu 2 zrnka kukuřice.

Zkrátil jsem návazec na cca 50cm a začal chytat na okrajích mého krmného místa, kde bych očekával větší ryby, kterým se obvykle do centra dění, kde “válčí” o chutné sousto mnoho menších ryb, moc nechce.

velký cejn
O pěkné cejny nebyla nouze

Chytím ještě několik cejnů, kteří svými parametry atakují 60 centimetrovou hranici, ale na záběry již čekám déle. Nástrahu ještě zvětšuji (3-4 zrnka kukuřice pod háčkem, 8-10 masných červů, pop-up) a nechávám ji ležet 10-15 min, pokud nepřijde záběr dříve.

Mé místo se uklidnilo, na špičce již nevidím tolik přejezdů. Tak jsem si to představoval, teď už by mohly přijít záběry od zajímavějších ryb.

Ukazují se líni

Přehazuji po delší době do středu krmného místa, po cca 8 min přichází krásný záběr a podle stylu boje poznávám, že na háčku tentokrát cejn nebude. Ke břehu přitahuji prvního zeleného fešáka dnešního dne, má kolem 30cm, je krásně vybarvený a udělal mi velkou radost. Rychlá fotka a míří zpět do vody.

Lín
Dorůstající generace

Přehazuji vytažený prut a už vidím, že špička druhého prutu je v pohybu. Zasekávám a cítím pěkný odpor, ryba si odvíjí vlasec a vyráží prudce do strany. Kukuřice se zalíbila kapříkovi. Po krátkém souboji je na břehu hezký šupináč.

kapr chycený na kroupy
I kapříkům se kroupy zamlouvaly

Během lovu hrubším stylem vytahuji ještě několik kapříků a cejnů, mezi kterými přichází netypický záběr, po jeho zaseknutí poznávám, že kapr ani cejn to nebude, že by zase lín? Rybu opatrně přitahuji ke břehu a když se na hladině objeví krásné a mohutné zlato-zelené tělo, jsem v sedmém nebi.

Osobáček na prutě, teď si to jen nepokazit. Po pár výpadech je lín v podběráku a já si mohu užít tu vítěznou chvíli pohledem na krásnou zdravou rybu ze svazovky. Tak přece jen se další zelenáč nechal nalákat na kroupy 🙂

Můj největší lín ze svazovky
Můj největší lín ze svazovky

Pár fotek s krasavcem a míří zpět do jezera. Do konce lovu se nám podařilo tímto stylem chytit ještě několik menších línů a větších cejnů. Cílová ryba tedy byla chycena, vyzkoušel jsem si, že vnadící směs, jejíž hlavní složkou jsou kroupy, se rybám líbí.

Kroupy jsou levné, po uvaření podstatně zvětší svůj objem a jsou tedy levnou a účinnou složkou do vnadící směsi. Zajímavé bylo i potvrzení toho, že větší ryby braly spíše po okrajích krmného místa, kde jsem po aktivnějšího rybolovu záměrně nechával nástrahu ležet delší dobu. Užili jsme si krásný den v přírodě a věřím, že se za našimi zelenáči brzy vrátíme.

Lín na kroupy
Když líni baští kroupy

Nádherně vybarvení a zdraví líni

Použité vybavení a krmení

Pruty: Maver Skyline 3,60m
Navijáky: SPRO Red Arc 10400
Vlasec: River Stone 0,22mm
Návazce: SLR 0,14 a 0,16mm
Háčky: Owner Pin Hook vel. 10 a 12
Montáž: průběžná, 50-70 cm

Použitá vnadící směs:

Povařené kroupy 1kg v suchém stavu – propláchnuté po uvaření
Vnadící směs čokoládovo – kořeněná příchuť – 1kg v suchém stavu
• Dovlhčeno a promícháno na hrubou směs (viz obr.)
• Přidávána kukuřice, masní červi

M. Koucký – Koudy

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
Inzerce
Rybařím více než 20 let. Od roku 2013 se věnuji závodnímu feederu, jsem kapitánem feederového týmu MAVER feeder team Moravia, který jsem založil a probojoval se s ním až do nejvyšší feederové soutěže v ČR - I. Ligy LRU Feeder.

1 komentář

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno