Značení feederových špiček oz

4
1377
Jednoduchý test porovnání tvrdosti špiček
Jednoduchý test porovnání tvrdosti špiček
Inzerce

Aktualizováno:

Často slýchám dotaz, co znamená označení oz u feederových špiček. Feederové špičky jsou běžně označené jako 1 oz, 2 oz, 3 oz apodobně. V tomto článku vysvětlím, o co jde.

Zkratka oz značí unci. Unce je jednotka hmotnosti a jedna unce odpovídá přibližně 28 gramům. Jedná se tedy o označení tvrdosti feederových špiček. Pozor, nepleťte si to však s vrhací zátěží. Prut s vrhací zátěží 90 g a špičkou 1 oz stále zvládne vrhací zátěž 90 g. Neplatí, že 1 oz špička by vrhací zátěž takového prutu snížila na 28g.

Je to tedy pouze orientační označení o tvrdosti špiček. Znamená to pouze to, že špička 1 oz je měkčí než špička 2 oz.

Označení oz udává orientační tvrdost špiček. Například  špička 1 oz je měkčí než špička 2 oz.

Jak se určuje hodnota oz pro špičku

Pouze pro zajímavost také uvádím, jak se dostaneme k tomu, že se špička označí konkrétní hodnotou oz. Jedná se o hmotnost, která je potřebná k tomu, aby se špička ohnula do pravého úhlu. Znamená to tedy, že např. špička 2 oz se ohne do pravého úhlu při zatížení přibližně 56 g.

Ohnutím do pravého úhlu je myšleno, že přímky, které vzniknou protažením obou konců špičky, svírají pravý úhel. Ale to už zabíháme od ryb trochu do geometrie. Tento údaj nemá v praxi žádné kloudné využití.

Jak porovnat tvrdost špiček, když chybí označení oz

Na závěr jedna praktická rada, jak rychle poznat, která ze špiček je nejměkčí a která nejtvrdší. Všechny špičky, které chcete mezi sebou porovnat, uchopte mezi prsty v místě mezi posledním a předposledním očkem. Špička, která se vlastní váhou nejvíce ohne, je nejměkčí. Špička s nejmenším ohybem je nejtvrdší.

Jednoduchý test porovnání tvrdosti špiček
Jednoduchý test porovnání tvrdosti špiček

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

4 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den. Jaký máte názor na kvalitu sklolamino špiček přip. zkušenost při rybolovu s nimi ? Mám pruty Maver Diamond 360/90 gr, 1 1/2 oz, 1oz, 3/4 oz. 1oz, kterou používám, chytám pouze na stojaté vodě. Nedávno jsem zlomil 1oz špičku a jako alternativu uvažuji o glass špičce Jaxon nebo Mivardi (cca 124 kč). Přeji hezký den. Předem dík za radu.

    • Zdravím Miroslave. Pokud jste zvyklý na uhlíkové špičky, bude sklolaminát o trochu horší. Mají trochu pomalejší akci a mají větší tendenci se ohýbat proudem nebo ve větru. Zkrátka jsou takové línější. Jako levnější alternativa to je použitelné. Pokud byste měl možnost někde sehnat uhlíkovou špičku, dal bych ji přednost. Špičky značek Jaxon i Mivardi jsou v rozumné kvalitě, mám vyzkoušeno.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno