Feederová poradna

Ptejte se na cokoliv ohledně rybolovu na feeder. Pokud budu vědět, rád vám odpovím.

Vaše otázka je úspěšně odeslaná. Objeví se zde, jakmile na ni odpovím.

Otázky a odpovědi:

 • Rybář dotaz:
  Dobrý den,prosím o radu na nějakou tyčku na podběrák chci začít závodit a nerad bych šáhl vedle cena tak do 2000 a delka 4m děkuji
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, se závodním feederem zkušenost nemám, tak jsem se ptal kluků z NaFeeder.cz týmu a ti doporučují tyč Flagman Mantaray Elite Strong Match 350.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den Pavle,v tipech na koupi prutu jste zmínil i Trabuco Ultimate Master feeder.Máte s tímto prutem nějaké zušenosti,či vaši kamarádi?Celkem mě zaujal,ale rád bych věděl něco víc,než jen reklamní popisek.Díky moc.Luboš
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Luboši, s tímto prutem nemám zkušenost. Ne všechny ty pruty z článku mám vyzkoušené. Jsou tam pruty, které mě zaujaly a po kterých bych se sám díval, pokud bych řešil nákup prutu. Doporučuji prohlédnout si ten prut někde naživo, případně se můžete zkusit zeptat ve Feeder skupině, jestli ho někdo má.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, chci se zeptat, na jaké chytání je vhodný tenhle prut: Trabucco - Prut Sygnum MRX-V 3,9m 125g. Já bych rád chytal na přehradě a větší řece.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, jedná se o heavy prut, který je určený na hrubší pojetí feederu. Na velké přehrady a řeky může být vhodný. Na tyto revíry se však dá použít i o něco jemnější prut. Záleží, jak těžká krmítka potřebujete nahazovat a jak daleko chcete házet na přehradě.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den,chci se zeptat,jaká značka a velikost háčku je vhodná na method feeder.Mám totiž problém,že v polovině případů se mi ryba vypne.Díky.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý den, háčků, které jsou vhodnoné na method feeder, je velké množství. Můžu Vám dát tip na svoje aktuálně nejoblíbenější. První z nich je Trabucco XS Specimen (recenze zde). Můj druhý oblíbený typ háčku je Preston PR 39. Velikost háčku je potřeba volit podle zátěže krmítka. Čím je těžší krmítko, tím větší háček bych použil. Ty háčky, které jsem psal, používám s krmítky 30-45g v těchto velikostech: Trabucco XS Specimen ve velikosti 12, Preston PR 39 ve velikosti 10. U těchto háčků a těchto velikostí nemám problém s padáním ryb. Další věcí, která může úspěšnost zdolaných ryb ovlivnit, je délka návazce. Obvykle začínám na 10 cm a pokud mám problém s proměňováním záběrů nebo padáním ryb, tak o pár centimetrů prodloužím.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý den, chtěl bych si koupit nový prut, budu se zaměřovat na kapry (method), chytat budu na řece (Morava) nebo menších přehradách. Jaký prut by jste my doporučil, já jsem se díval na Delphin Magma II next generation 360 cm, jen nevím jakou vybrat gramáž. Rozpočet mám okolo 2000-2500Kč. Díky za odpověď Zbyněk
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím Zbyňku, Magma mi přijde na method zbytečně tuhá. Sice jsem s ní nějakou dobu method taky chytal, ale úplně mi neseděla. V tomto rozpočtu na dané podmínky doporučuju Trabucco Inspiron FD Competition Still - 3,60m/90g, nebo Korum Feeder 3,6 m 90 g 3-díl. Oba pruty teď na method používám v nižších gramážích (nechodím na řeky, spíš menší stojáky).
 • Rybář dotaz:
  Zdravím Pavle, díky za odpověď z 28. srpna a mám ještě doplňující dotaz. K prutu Feeder, Serie A, 360 cm, 120g mám 3 nepopsané špičky ( zelenou, oranžovou a červenou). Ohýbají se v 1/3 (akce A) a proto se domnívám, že jsem naměřil to neuvěřitelné zatížení 200 až 400g. To jsou skutečně tak velké rozdíly v zatížení špiček akce A,B,C. Díky za odpověď. Vašek.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ahoj Vašku, tvrdost špiček se označuje v uncích (oz) a označuje to, jak velká zátěž je potřeba, aby se špička ohnula do pravého úhlu (podrobnosti v článku o špičkách). Je to však spíše orientační značení. Pokud jsi naměřil zatížení 200 až 400 je to možné, ale je to pro tebe opět jenom nějaké fiktivní číslo, které nemá pro praxi žádný velký význam. Zásadní je, jak se špičky v reálu chovají a jestli jsou dost citlivé pro signalizaci záběrů, jestli jsou pro tebe vyhovující.
 • Rybář dotaz:
  Koupil jsem si začátkem roku prut Feeder Competition, Serie A, 360 cm,120g, 3 špičky ( 2 ze sklolaminátu a 1 z frafitu), značka Carp Zoom Maďarsko. Přesto že uvedené špičky jsou mimořádně tvrdé od 200 do 400 g (přibližné zatížení) tak při chytaní na nejměkčí špičku (zelenou) mi zřetelně signalizuje i záběr 10 cm ryby. Chytám první rok a úspěšnost lovu je nečekaná, přesto se mi tvrdost špiček zdá příliš velká. Dají se dokoupit měkčí špičky? Díky za odpověď. V. Mařík
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, náhradní špičky se dají určitě dokoupit. Nevím jak je to s originálními špičkami k tomu konkrétnímu prutu, ale dají se použít špičky jiných značek. Nejjednodušší by bylo vzít díl do kterého se nasazují špičky do nějaké větší rybářské prodejny, kde mají náhradní špičky. A na místě si můžete vybrat správný průměr náhradní špičky a požadovanou tvrdost. Můžete si vzít i ty špičky které už máte, abyste si jejich tvrdost mohl porovnat se špičkami v prodejně. Jako druhá varianta je změřit si průměr špičky na konci, který se zasouvá do prutu a objednat si náhradní špičku přes eshop podle naměřeného průměru.
 • Rybář dotaz:
  Dobry vecer Pavle, som rybar zaciatocnik a chystam sa na kupu svojho prveho prutu na feeder. Rozmyslam nad kombinaciou black opium feeder 3.6m a navijak chimera od delphin. Co si myslite o tejto kombinacii? Dakujem za odpoved.
  • Pavel Drábek odpověď:
   Zdravím, myslím si že prut Black Opium Feeder je pro začátek dobrá volba na stojaté vody a mírně tekoucí. Ten naviják neznám. Obecně naviják s volnoběžnou brzdou se dá na feeder bez problému použít. Já mám raději přední brzdu, ale je to hlavně věc vkusu a zvyku.
 • Rybář dotaz:
  Dobrý večer Pavle, plácám se ve výběru prutu na feeder už několik dní a dostal jsem se do bodu kdy mám příliš mnoho informací, které se na mě valí ze všech zákoutí internetu. Našel jsem akci Trabucco prut precision RPL SSW Master Feeder 3.60m 90g + naviják. Mají ho i v místním kameném obchodě, proutek jsem si ošahal docela se mi líbí, a jestli se mi zalíbí feeder tak bych koupil příští měsíc druhý prut už z vyšší cenové kategorie. Prosím o váš názor co si myslíte jak o prutu tak o tom přidáném navijáku. Osobně se přikláním k tomu že jako pro začínajícího rybáře by mi mohl stačit, vzhledem k tomu že kupuji i veškerou ostatní výbavu. Díky za odpověď. Martin
  • Pavel Drábek odpověď:
   Dobrý večer Martine, pruty z řady Precision jsou pro začátek slušné i s ohledem na jejich cenu. Ten naviják, co je k tomu, neznám, ale podle parametrů v popisu to nebude žádná velká sláva.
 • Rybář dotaz:
  Pavle jsem začátečník ale jak chytat na feeder při větru ?
  • Pavel Drábek odpověď:
   Ve větru používám těžší krmítka a buď špičku víc ohnu, nebo použiju tvrdší špičku, aby s ní vítr tolik necloumal. To je hlavní rozdíl. Záběry jsou hůř čitelné, takže sekám jen ty, které dobře rozeznám - velký ohyb špičky nebo soustavné třepání špičky.