Belgická montáž

2
891
belgická montáž
Inzerce

Aktualizováno:

Svou oblíbenou variantu belgické montáže nám na feeder srazu ukázal Pavel Sičák. Postup vázání si popíšeme v tomto článku.

Postup navázání

Připravíme si asi 60-80 cm silonu o něco silnějšího, než používáte na kmen. V polovině silon přehneme a navlečeme na něj rychlovýměnný mikroobratlík. Ve spodní polovině u obrtlíku vytvoříme  kroucený návazec. Kroucený návazec zakončíme klasicky uzlem.

Na vlasec nad krouceným návazcem navlečeme karabinku s korálkem, která hladce klouže po vlasci a oba volné konce vlasce na konci svážeme. Tím se karabinka s korálkem dostane do pevného oka, jaké známe u klasické belgické montáže.

Na samotný závěr navážeme na horní konec smyčky obrtlík pro napojení na kmenový vlasec.

belgická montáž
Hotová belgická montáž od Pavla Sičáka

Použití a výhody belgické montáže

Výhoda Pavlovi verze belgické montáže je v tom, že si celou montáž můžete připravit dopředu. Když ji potřebujete použít, stačí ji připevnit ke kmenovému vlasci, přidat návazec a krmítko a můžete chytat.

Tato montáž je skvělá také v tom, že se nemotá při nahazování. Díky tomu, že je krmítko v pevném oku, je montáž citlivá jako průběžná, ale zároveň podporuje samozásek, jako pevná montáž. Pokud použijete dostatečně velký rozdíl mezi průměrem kmenového vlasce a návazce, nehrozí utržení celé montáže.

Upozornění: Od roku 2020 jsou v Jihočeském územním svazu zakázané všechny pevné montáže.

Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce vždy snadno samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.

Zdroj informace: Soupis revírů Jihočeského územního svazu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Akorat to ma nevyhodu podobnou jako srkacka, ve svem dusledku, taky jsem to pouzival, ale kdyz se nad tim zamyslis a nedej boze se ti utrhne tenhlle pripraveny navazec i s krmitkem tak to pak ryba vlaci porad cele s sebou.

    • Ano, je to pevná montáž. Riziko utržení celé sestavy tam vždycky teoreticky hrozí. Ale toto riziko se dá snížit na minimum použitím dostatečně velkého rozdílu mezi nosností kmenového vlasce a návazce. Srovnání se srkačkou mi ale přijde nespravedlivé. U srkačky jsou obvykle návazce ze silné pletenky a pokud se má montáž se srkačkou někde přetrhnout, tak to zpravidla je na kmenovém vlasci, protože návazec má větší nosnost. Pokud je montáž správně použitá (rozdíl kmen vs. návazec) je to srovnatelné spíš s pevným páternosterem a jinými bezpečnějšími pevnými montážemi.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno