malý kapřík na feeder

Souboj s kaprem na jemném feederovém prutu je úžasný zážitek. Každý, kdo někdy zdolával kapra na feeder vám to potvrdí. Jak ale na kapra vyzrát? V tomto článku najdete přehled nejdůležitějších informací o lovu kapra na feeder. Začneme rovnou přípravou na lov – potřebným vybavením.

Inzerce

Vybavení

Kapr je velmi bojovná ryba a už i tříkilový kapřík dobře prověří vaši výbavu. S tím je potřeba počítat a pořádně se na to připravit.

Feederové pruty na kapra

Pokud jdete cíleně na kapra, doporučuji použít pruty medium až heavy. Medium pruty se hodí na většinu situací. Medium prut vám lépe pomůže zdolat kapra snáze než tuhý prut heavy. Po heavy prutu sáhněte jen pokud potřebujete nahazovat dál, chytáte v blízkosti překážek nebo se cíleně chystáte na větší kapry z kategorie 5kg+.

Na kapry se hodí pruty s vrhací zátěží 70-100 g, což odpovídá zmíněným medium prutům. Při extrémnějším chytání se může hodit prut až 150 g.

Ideální délka prutu na kapry je 3,6 m. Jenom pro lov ve velkých vzdálenostech nebo v silném proudu se používají delší pruty 3,9 – 4,2 m. Kratší pruty 3,0 – 3,3 m doporučuju brát jen na malé revíry, pro chytání v blízkosti břehu a na místech, kde není dost prostoru pro manipulaci s delším prutem.

Akce prutu záleží na vašem vkusu. Začátečníkům doporučuju spíš pruty s parabolickou akcí. Tyto pruty pracují po celé své délce. Díky své velké ohebnosti udělají spoustu práce za vás. Naproti tomu pruty se špičkovou akcí jsou tužší. Lépe a přesněji se s nimi nahazuje. Ale zdolávání kaprů je s nimi těžší. Musíte víc výpady ryby tlumit pohyby rukou.

Naviják a vlasec na kapry

Naviják pro lov kaprů na feeder by měl mít především kvalitní brzdu s hladkým plynulým chodem. Brzda je klíčová pro bezproblémové zdolání kapra. Jestli to bude přední brzda nebo zadní brzda už záleží jen na vašem zvyku. Velikost navijáku volte podle použitého prutu. Na medium se hodí velikost 40. Heavy pruty snesou navijáky o velikosti 40-60.

Na kapry na feeder je dobré použít vlasec v průměru 0,18-0,22 mm. Čím je vlasec slabší, tím míň je pro ryby nápadný. A čm je silnější, tím větší vám dává jistotu při zdolávání. Na lehčí a střední krmítka do 40g a vody bez překážek stačí průměr 0,18 mm.

Ostatní výbava už je společná pro všechny ostatní cílové ryby a způsoby feederového chytání. Zdůraznil bych jen dostatečně prostorný podběrák a podložku pod ryby.

Nástrahy

Kaprovi se přezdívá vodní prase. A jak známo dobré prase všechno spase. To sedí. Kapr se díky své žravosti a zvědavosti dá chytit na všechno možné od červa přes rohlík až po kuličku polystyrenu.

Mezi nejúčinnější nástrahy na kapry ale patří: kukuřice, boilie, pelety a červy. Při lovu kapra výborně funguje umístění nástrahy na vlasovém přívěsu pod háčkem. Ve studené vodě bývají účinnější spíš drobná sousta jako 2-3 červy, zrnko kukuřice nebo malá peletka. Jakmile se voda oteplí, kapři začnou intenzivněj žrát a můžeme používat větší a tvrdší sousta.

Při lovu kaprů bývá často problém s bílou rybou (cejni, plotice, karasy), která se dostane k soustu na háčku rychleji, než kapr. To můžeme řešit několika způsoby. Menší ryby můžete odradit:

  • vynecháním velmi atraktivních a měkkých nástrah (červi, rohlík, žížaly)
  • umístěním nástrahy pod háček na vlasový přívěs
  • větší nástrahou (např. místo jednoho zrnka kukuřice tři)
  • můžete začít krmit pouze peletami a kukuřicí bez vnadící směsi
  • nepoužívat krmnou směs v krmítku
  • chytat na okraji krmného místa nebo o pár metrů vedle

Krmení

Na lov kaprů se hodí hrubší krmení. Příchuť může být jakákoliv na sladké, rybí nebo kořeněné bázi. Do krmení na kapry přidávám vždycky nějaké částice jako kukuřici, peletky, červy, pšenici, řepku nebo konopí. Pevné částice v krmení déle udrží kapry na krmném místě.

Montáže

Při lovu kaprů nejčastěji používám jednoduchou průběžnou montáž s návazcem 20 – 40 cm. Na jaře a v zimě používám slabé 0,12 mm návazce s háčky 12-18. V teplé vodě je vhodné použít silnější návazce o průměru 0,16-0,18 a větší háčky 8-12.

Když kapři berou opatrně, návazce zjemním. Pokud mi ryby při zdolávání padají nebo se mi nedaří zasekávat, prodloužím návazec. Pokud mají ryby háček hluboko, je naopak čas na zkrácení návazce.

Vyberte správné místo lovu

Volba správného lovného místa je klíčová. Zjistěte si o revíru, na kterém se chystáte lovit, co nejvíce informací. Zajímat by vás mělo jaké je tam dno, jaké jsou tam hloubky, výskyt překážek pod vodou, velikost a počet obsádky kaprů, atd.
Ideální místa pro lov kaprů se mění v průběhu roku i během dne. Brzy zjara se mi vždy osvědčilo chytat v mělčí části revíru a na řece v tišinách. Jak se voda otepluje postupně se přesouvám na hlubší části revírů. Kapři se rádi zdržují u různých překážek, nerovností dna, ostrůvků, pod převislými stromy, v blízkosti břehů nebo v blízkosti vodních rostlin. Taková místa jim poskytují dostatek přirozené potravy a úkryt.

Dobrým místem tedy můžou být různé hrany dna, lavice nebo původní koryto toku na dně nádrže. U takových míst však často hrozí uváznutí nebo přetržení vlasce. Proto při volbě místa musíte přemýšlet i nad tím, jestli jste schopní rybu bezpečně zdolat.
Kapři se dají dobře chytat na bahnitém i písčitém dně. Když je větrné počasí, tak se často vyplácí chytat na návětrné straně. Tam se kapři sjíždějí za nahromaděnou přirozenou potravou.

Taktika

Úspěšné taktiky lovu kapra musí vycházet z chování kaprů. O kaprovi víme, že je to hejnová ryba, někdy opatrná, ale vždycky velmi hladová. Pokud se nám podaří nalákat na místo celé hejno, často ryby ztrácí ostych v konkurenčním boji o potravu. Kapr rád sbírá potravu ze dna a spíše ho nalákáme na větší částice jako kukuřice nebo pelety.

Vnadící směs + partikl

Nejvíce se mi při lovu kaprů na feeder osvědčuje úvodní zakrmení těsně před začátkem lovu vnadící směsí s přimíchanou kukuřicí a k tomu ještě samotnou kukuřicí. Vnadící směs naláká kapry svou vůní a kukuřice je udrží na místě. Většinou si vystačím s 10 koulemi krmení a 15 košíky praku s kukuřicí. Pak už krmím vnadící směsí jen v krmítku a po každém zdolaném kaprovi přistřelím pár praků kukuřice.

Samotný partikl + krmítko

Pokud vím, že na revíru je extrémně přemnožená bílá ryba a je problém se dostat přes cejny a plotice ke kaprům, vynechávám při úvodním zakrmení vnadící směs. Zakrmím pouze kukuřicí. Množství záleží na velikosti revíru. Když mám čas připravuju si krmné místo pár hodin až půl den dopředu.

Čím dříve před začátkem lovu vnadím, tím větší množství kukuřice používám. V létě není problém si večer zakrmit místo 3 kg kukuřice a ráno jít chytat. Když vnadím těsně před začátkem lovu, vystačím si s půl kilem kukuřice na úvodní zakrmení. Při lovu krmím vnadící směsí pouze v krmítku. Pokud je tlak bílé ryby extrémní, vynechávám vnadící směs i v krmítku.

Pouze vnadící směs bez partiklu

Trochu neobvyklá, ale občas velmi účinná taktika může vypadat i naopak. Při krmení úplně vynecháte partiklové částice a pár hodin před lovem vnadíte pouze velkým množstvím hodně mokré vnadící směsi. Kapry přiláká vůně a mrak krmení a začnou hledat větší sousta. Jenže žádné pořádné sousto nikde nenajdou, pouze jemnou vnadící směs. To je dokáže vyprovokovat tak, že jsou nepříčetní a vrhají se na vaši nástrahu na háčku téměř okamžitě po dopadu.

Tato taktika se hodí hlavně na léto a pouze pokud nejsou velké vlny nebo proud a často riskujete nájezd bílé ryby místo kaprů. Když to však vyjde, stojí to za to.

 Záběr, zásek a zdolávání

Záběry kapra na feeder jsou rázné a nezaměnitelné. Záběr se projeví plynulým ohnutím špičky. Případně nejprve se špička mírně zatřepe a následně se ohne. Občas bývá záběr velmi rychlý. Proto je dobré být stále připravený k záseku, a v případě, že se prutu nemůžete plně věnovat, mějte povolenou brzdu!

Při takovém poctivém záběru kapra stačí většinou prut přizvednout, případně pouze mírně krátce přiseknout. Prudký zásek by skončil utržením nebo vyříznutím kapra.

Když už máte vytouženého kapra na prutu, zbývá ještě ho úspěšně zdolat! Zdolávání by mělo proběhnout co nejrychleji, aby se snížilo riziko ztráty ryby a také vyplašení krmného místa. Po záseku se kapr většinou rozjede. S tímto výpadem počítejte a nesnažte rozjetého kapra zastavit nebo obrátit hned za každou cenu.

Po celou dobu zdolávání udržujte napnutý vlasec a prut se snažte mít v pravém úhlu k vlasci. Díky tomu utlumíte lépe všechny výpady ryby prutem. Jakmile budete mít kapra u břehu, je dobré dostat ho k hladině a nechat ho loknout vzduchu. Poté se kapr už většinou nechá bez komplikací navést do podběráku.

kapr-na-feeder

Závěr

K ulovenému kaprovi, stejně jako k jiné rybě, se chovejte s úctou. Jestli mu dáte svobodu nebo ne, je na vás. V každém případě s rybou manipulujte šetrně. Zbytečně neprodlužujte jeho pobyt na suchu, dotýkejte se ho jen mokrýma rukama atd. jistě to znáte.

Kapr patří mezi moje nejoblíbenější ryby hlavně díky svojí bojovnosti. Někdy může být kapr snadným úlovkem jindy vás hodně potrápí a nic vám nedá zadarmo. Teď už víte vše důležité. Zbývá jen nabalit výbavu, obrnit se trpělivostí a vyrazit k vodě.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (9 hlasů, průměr: 4,89 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno