Home Revíry S feederem po východních Čechách – 6. díl: Plačický písník

S feederem po východních Čechách – 6. díl: Plačický písník

0
S feederem po východních Čechách – 6. díl: Plačický písník

Hradecko i Pardubicko je krajem pískoven. Menší či větší, aktivní nebo opuštěné, zarostlé lesem nebo zaplavené vodou, takové pískovny najdete v hradeckém a pardubickém regionu poblíž téměř každého města či obce.

Zatopená opuštěná ložiska písku poskytují rybářům možnost vyzkoušet specifický druh rybolovu, často ve velkých hloubkách a průzračné vodě. Z některých pískoven se staly soukromé revíry, jinde se nerybaří vůbec, a velké množství z nich je svazovým revírem. Takový je i písník v Plačicích.


Revír MP 451034 – Labe 31

O revíru

Plačický písník je již delší dobu opuštěný zatopený pískový lom o rozloze přibližně 16 ha, nedaleko příměstské části Hradce Králové, Plačic. Jezero se nachází na okraji Hradce Králové mezi nově dostavěnou dálnící D11 a silnicí č. 333 z Hradce Králové do Lázní Bohdaneč.

Odhaduji, že těžba písku zde mohla být ukončena někdy v 80. nebo 90. letech 20. století a dnes je už v okolí písníku postaveno několik chat a břehy jsou zarostlé většími stromy a další vegetací. Zároveň je ale po celém obvodu písníku poměrně dobrý přístup k vodě.

Cesta po jižní straně byla nedávno využívána kvůli stavbě dálnice D11 a dobře se dá dostat i k severní a východní straně díky silnici č. 333. Oproti ostatním písníkům v kraji má ten Plačický asi nejméně strmé břehy.

I když v severní a východní části jsou břehy trochu vyšší, nejedná se o žádné hrany lomu, kde by hloubka padala hned v blízkosti břehu, jako je tomu například na písníku Správčickém či Opatovickém. Jezero v Plačicích je zařazeno pod mimopstruhový revír Labe 31, kde hospodaří MO Hradec Králové.

Lov feederem na Plačickém písníku

Plačický písník je hojně navštěvován kapraři. V letní sezóně je většina míst obsazena bivaky a revír se těší velké oblibě. Domnívám se, že je to zejména díky své skvělé dostupnosti. Pokud se sem zrovna nechcete vypravit na několikadenní výpravu nebo se tlačit o místo, doporučuji vyrazit zjara, či na podzim a třeba s feederem jako já.

Nějaké to místo se tu ale určitě najde i v plné sezóně. Na Plačickém písníku jsem se svým feederem chytal z východní strany od silnice a potom v jihozápadním rohu. Na obou stranách je dobrý přístup k vodě. Na východní straně je jen trochu ztížen rákosovým porostem.

Ze západní strany je břeh více pozvolný a hloubka od břehu menší. Naopak ze severní či severovýchodní strany jsou břehy strmější a hloubka větší. Lovit se dá bez problémů jakkoli dlouhým feeder prutem, a to jak s klasickou, tak method feeder montáží.

Místa k nahazování je všude dostatek. Voda nebyla koncem léta, kdy jsem revír navštívil, úplně nejčistší. Na hladině se objevoval jemný zelený povlak sinic. To však přisuzuji hlavně horkému počasí koncem prázdnin. Při mé podzimní návštěvě byla voda o poznání průzračnější.

Ryby, které jsem zde chytil

Plačický písník je asi ze všeho nejvíc kaprovou vodou. Ale setkal jsem se zde samozřejmě i s bílou rybou, ploticemi či cejny a věřím, že na podzim je zde možné úspěšně lovit i dravce přívlačí.

Na kapry jsem ale měl nejvíc štěstí. Bodovaly všechny druhy nástrah i montáží. Druhá vycházka už tolik záběrů nepřinesla, a vše se točilo okolo malých cejnů.

Závěr

Plačícký písník není vzhledem ke své poloze mezi dvěma rušnými silnicemi úplně klidným místem. Vzhledem ke své výborné dostupnosti a slušné zarybněnosti, je ale velmi populární, především v letní sezóně.

Plačický písník je jedním z mnoha podobných revírů v hradeckém regionu. Stojatá voda se speciálními vlastnostmi pískovny. Čistou vodou, prudkým střídáním hloubek a šancí na opravdu pěknou rybu, především kapra.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,75 z 5)
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here