Můj rok na moravském moři - březen

Březen je měsícem, ve kterém začíná astronomické jaro. Počasí bývá ještě značně nestále, ale sluneční paprsky už začínají mít sílu a příroda se začíná pomalu ale jistě probouzet. Teplota vody začíná pozvolna stoupat a aktivita ryb je den ode dne větší.

Mírné zimy

V posledních letech, kdy jsou zimy mírné, je možné jezera s rybářským prutem navštěvovat téměř po celý rok. Hladina bývá souvisle zamrzlá jen po dobu několika dnů v roce a v místech, kde voda proudí (stará koryta řek) lze lovit i v těchto dnech, kdy jsou teploty delší dobu pod nulou.

Já obvykle začínám s feederem na Mušově počátkem února, kdy již hladina není pokryta ledem. Měsíc březen už bývá co do počtu druhů a velikosti ryb zajímavějším měsícem. V březnu zde lovím nejčastěji mimo velkých cejnů i překrásné plotice a perlíny, skaláky (cejnek malý), karasy a aktivní začínají být také kapři.

I v brzkém jarním období, kdy se teploty pohybují v noci kolem nuly a přes den může být i ke 20°C, se držím několika základních pravidel, které jsou pro mě podstatné při každé feederové vycházce.

Jako vždy je stěžejním aspektem volba lovného místa. V březnu častěji vyrážím do mělčích úseků nádrží, kde se voda rychleji prohřívá, což se rybám líbí. V těchto úsecích vyhledávám především krásné perlíny a plotice. Místní ryby zde dosahují velikostí až kolem 40cm.

To jsou pro mě ryby, které nechytám denně a právě brzké jarní období je pro jejich lov nejpříznivější. Po zbytek roku už nejsem v jejich lovu tak úspěšný jako právě na jaře. Jak jsem avizoval v únorovém článku, mám na jezerech několik vytipovaných míst, na které se pravidelně vracím a vím, že šance na ulovení krásných perlínů a plotic je zde velká.

Březnová vycházka za ploticemi a perlíny

Blíží se konec března, teploměr ukazuje ráno 7°C, je krásně jasno a předpověď slibuje až 16°C. Je čas vyrazit na ryby a tak opět mířím na své oblíbené místo na Mušově. Na místo přijíždím kolem 7.30h. Rozbaluji věci a vše chystám.

Krmení mám nachystáno z domu. Jde o tmavou, kořeněnou a aromatickou směs bez hrubých částic určenou pro lov plotic, kterou jsem dnes doplnil o kukuřici z konzervy a mrtvé červy z mrazáku. Klipuji pro dnešek na 36 metrů a na místo posílám 10 větších krmítek s pěkným podílem živé složky – masných červů.

Na základní zakrmení se snažím do vody dostat i dost kukuřice, ať mi na dně něco leží. Abych svoje místo udělal co nejvíce atraktivním, budu dnes stříhat masné červy a kukuřici. Tekutá hmota “kašička”, kterou tak vytvořím, mi dnes bude sloužit jako přírodní posilovač. Částečky budou při správné práci s krmením více vzlínat do sloupce a lákat plotice a perlíny, na které bych dnes chtěl část vycházky zaměřit.

Stříhaní červi
Trojité nůžky v akci – „kašička“ jako přírodní posilovač

Velmi aktivní, přesný a jemný lov

I dnes se zaměřím na další velmi důležitý aspekt – přesnost nahazování, a protože dnes fouká nárazový boční vítr, volím raději takovou vzdálenost, abych dokázal rychleji a co nejpřesněji nahazovat na jedno místo a soustředit na něj co nejvíce ryb.

Na protějším břehu si volím bod, na který nahazuji a snažím se jej co nejpřesněji trefovat, dohazovat doklipu a pokládat prut stále stejným způsobem (předejít velkému dopínání špičky kličkou navijáku). Snažím se být aktivní a často přehazovat, přece jen bych chtěl chytit nějaké perlíny a plotice.

V plánu je postupně zpomalovat v aktivitě a pokusit se pasivnějším lovem i o nějakou větší rybu. Interval přehazování v první hodině volím na 1 minutu. Po dopadu krmítka na dno a dopnutí špičky má ryba asi 60s na záběr.

Vzhledem k tomu, že přehazuji často, není třeba používat velké krmítko. Dnes používám
střední velikost krmítka se spodní zátěží. Postupně budu prodlužovat interval nahazování a přizpůsobím se záběrům ryb.

Lov ryb na kukly na háčku
Dnes chci vyzkoušet na háčku kukly

První nához po zakrmení s nástrahou na háčku a už vidím pohyb na špičce prutu. Při třetím náhozu mám razantní záběr a tak přisekávám, tentokrát do prázdna a vytahuji jen vycucané červy. Čtvrtý nához a následný záběr už přináší první rybku, je to malá plotička.

Snažím se chytat opět velmi jemně, i když si myslím, že dnes jemnost mého náčiní nebude rozhodovat o úspěchu či neúspěchu tak podstatně, jako tomu bylo například před měsícem. Vzhledem k lovné vzdálenosti volím medium prut s navijákem vel. 40 s pletenou šňůrou pro lepší detekci záběrů. Na lov s pletenkou jsem si tu už zvyknul.

Montáž použiji průběžnou, kterou používám po většinu roku, s délkou návazce cca 60cm o průměru 0,10 mm s háčkem velikosti 16.

Detail oka plotice
Poznáte, jaké rybě patří toto oko? 🙂

Ryby začínají brát po půhodince „na hod“ a já vytahuji několik dalších plotic menší a střední velikosti. Mezi ně se přimotalo i pár středních cejnů velikosti kolem 45 cm. Někteří z nich už mají pěknou třecí vyrážku.

Je třeba přitvrdit

Do krmení průběžně přidávám kukuřici, mrtvé červy a pár kukel, aby mé místo bylo co nejvíce atraktivní, každý druhý nához přidávám také kašičku z nastříhané kukuřice a červů. Na mém místě je teď opravdu živo. Pomalu, ale jistě si začínám všímat, že menších rybek ubývá a vytlačují je větší.

Měním návazec za průměr 0,12mm s háčkem vel. 12. Na háček napichuji rozmáčklé zrnko kukuřice a nahazuji asi metr a půl mimo krmné místo. Na záběr teď musím chvíli počkat, první je cejn kolem 50 cm.

Napichuji další zrnko kukuřice a nahazuji na opačnou stranu, opět asi metr a půl od krmného místa. Po 4 minutách přichází razantní záběr a na prutu cítím větší odpor, po krátkém souboji se v podběráku ukazuje hezký karas.

Karas na feeder
Karas neodolal kukuřici na háčku

Hrubší styl lovu mi přináší ještě 2 menší karásky, nějaké cejny a dokonce se mi do místa přimotal i malý kapřík. Tato změna taktiky se ukázala jako úspěšná, velikost ryb se zvětšila a na háčku se ukázaly i jiné druhy ryb.

Možná by i dnes, v brzkém jarním období, šlo úspěšně použít selektivnější nástrahy na háčku jako peletky či boilie menších průměrů a v této fázi začít chytat pasivněji a počkat si třeba na většího kapříka.

Další změna – lov z propadu

Pro kapra jsem si ale dnes nepřišel, chtěl bych chytit nějakého většího perlína, kteří tu dosahují krásných rozměrů a jsou úžasně vybarvení. Zkouším opět trošku pozměnit taktiku. Do krmení přestanu přidávat celá zrnka kukuřice a budu chytat pouze na kašičku, kterou budu v krmítku zátkovat krmením.

Na háček napíchnu kukly, které jsem měl dnes v plánu využít pro lov perlínů a plotic. Prodlužuji délku návazce na cca jeden metr a budu se pokoušet o lov z propadu. Tedy odchytávat ryby ze sloupce nebo nade dnem.

Vypadá to, že změna se rybám líbí, v krmném místě chytím z propadu pár středních plotic a prvního perlína dnešního dne, měří cca 25cm. Když nástraha propadne sloupcem bez povšimnutí, přichází většinou záběr od cejnů. Mezi cejny ze dna se mi podařil krásný skalák (cejnek malý), který nedostál svému jménu a atakuje velikost 40cm. Zalíbily se mu kukly na háčku. Krásná ryba, která mi udělala velkou radost.

Cejnek malý
Cejnek malý, který nedostál svému jménu

Po krásném cejnkovi chytám ještě pár menších plotic a perlínů ze sloupce nebo těsně nade dnem. Rozhoduji se, že už budu končit dnešní lov. Při jednom z posledních náhozů mám záběr ihned po dopadu krmítka na hladinu, prut jsem ani nestačil položit. Cítím větší odpor, že by to byla jiná ryba než pár posledních plotiček?

Styl boje je zvláštní a odlišný od předchozích ryb. Přitahuji rybu ke břehu a nestačím
se divit, nádherný perlín, veliký a překrásně vybarvený. Cílovka se přece jen povedla!
Krásný perlín, jehož délka se blíží 40 cm září na slunci jako poklad.

Stříbrné tělo se zlatavým nádechem a rudými ploutvemi je překrásnou rybou, kterou nechytám každý den. Škoda, že z fotky není poznat, jak krásné barvy tento perlín měl. Ještě chvíli si ho prohlížím a pak opatrně pouštím zpět. Třeba se ještě potkáme, pomyslím si.

Perlín z Mušova

Po úlovku krásného perlína začínám pomalu balit. Jsem moc spokojený, že se tak krásná ryba, na kterou jsem dnes cílil, povedla ulovit. Ne vždy tomu tak je.

Dnes jsem si skvěle zachytal. Aktivita ryb byla opravdu velká a já si užil příjemný jarní den u jezer s feederovým prutem v ruce. Co víc si přát. Uvidíme, co nám přinese na Moravském moři měsíc duben, ale o tom zase příště.

Závěr

Na závěr si dovolím krátké shrnutí mých poznatků, kterých se držím a které doporučuji vyzkoušet při březnovém lovu na Mušově:

  • Zvolte k lovu vhodné místo (zajímavé můžou být už i mělčí úseky)
  • Chytejte přesně, aktivně a jemně
  •  Zvolte kvalitní krmení, připravte si jej den dopředu
  • Vyzkoušejte „kašičku“ do krmítka (nastříhejte, co Vám přijde pod ruku :-))
  • Vyzkoušejte lov z propadu (prodlužte návazec, použijte malé plovoucí nástrahy např. burizon)
  • Zkuste chytat i mimo krmné místo (často se opatrnější ryby drží dále od Vašeho krmného místa)
  • Pozor na klíšťata, začínají být hladová 🙂
  • Pokud máte nějaký nápad, co bych měl na jezerech vyzkoušet já, a napsat o tom, jak jsem byl úspěšný v některém z dalších článků, ozvěte se 😉

Přeju Vám co nejvíc krásných dnů u Novomlýnských nádrží.

Za Maver feeder team Moravia
M.Koucký
Koudy

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (5 hlasů, průměr: 4,60 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno