helikoptéra na feeder

Montáže jsou častým tématem dotazů, které mi chodí. Tady na webu najdete nejpoužívanější montáže pro lov na feeder. V tomto článku si představíme, které montáže jsou vhodné pro lov na stojatých vodách v různých situacích.

Inzerce

Obecně pro montáže na stojaté vody platí, že se používají spíše kratší návazce 10-40 cm. Pro lov na stojatých vodách obvykle stačí lehčí krmítka, než pro lov v proudu. Hmotnost krmítka volíme tak, abychom dohodili na požadovanou vzdálenost a zároveň aby krmítku umožnilo napnout vlasec a udržet přitom montáž na místě.

Průběžná montáž – univerzální montáž

Pokud bych měl vybrat jednu montáž, která vyhovuje téměř všem situacím pro lov na stojatých vodách, byla by to průběžná montáž. Je velmi jednoduchá, dobře létá a umožňuje dobrou signalizaci záběru.
Postup navázání najdete v článku o průběžné montáži. Nejraději mám variantu s krouceným vlascem. Můžete si tuto montáž přizpůsobit podle sebe. Mezi kroucený vlasec a návazec dávám často mikroobratlík.

průběžná montáž

Pokud se nedaří zasekávat, můžete pár centimetrů nad krmítko dát silikonový stopper, který z montáže udělá bezpečnou částečně fixovanou montáž podporující samozásek.

Pro cílený lov kaprů: method feederová montáž

Method feederová montáž je velmi efektivní pro lov kaprů, zvláště v teplejších částech roku. Je složená z průběžného plochého krmítka a krátkého návazce okolo 10 cm. Nástraha se nejčastěji umisťuje na vlasový přívěs pod háček. Detaily najdete v článku o method feederových montážích.

method feeeder montáž

Pro daleké hody: helikoptéra

Pro daleké hody na stojatých vodách můžete použít již zmíněný method feeder. Ploché krmítko má skvělé letové vlastnosti a krátký návazec se nekroutí. Pokud chcete však chytat stylem, který je bližší klasickému feederu, je vynikající montáží feederová helikoptéra.
Pro ještě lepší letové vlastnosti zkombinujte helikoptétovou montáž s krmítkem se spodní zátěží.

helikoptéra na feeder

Do hlubokého bahna: balaton s jedním návazcem

Hluboký nános bahna je vcelku častý problém, se kterým se musíme na našich rybnících potýkat. Pro chytání na bahně v hloubce několika desítek centimetrů se hodí balaton. Udrží totiž nástrahu v horní části sedimentu.
Pro účely feederu si kalsický balaton lehce upravíme. Především doporučuji použít jen jeden návazec a ten mít o něco slabší, než kmenový vlasec. Podrobnosti se opět dozvíte v samostatném článku o montáži balaton.

montáž balaton

Upozornění: Od roku 2020 jsou v Jihočeském územním svazu zakázané všechny pevné montáže.

Zátěž (nebo krmítko), musí být na udici upevněna tak, aby se po utržení vlasce vždy snadno samovolně uvolnila. Použít lze pouze odepínacích (vypínacích) zátěží, nebo zátěží a krmítek průběžných. V případě použití průběžné zátěže (nebo krmítka) smí být fixována pouze zarážkou upevněnou na vlasci od zátěže směrem k háčku. Mezi zátěží (nebo krmítkem) a prutem nesmí být žádná další zarážka.

Zdroj informace: Soupis revírů Jihočeského územního svazu s bližšími podmínkami výkonu rybářského práva

Příště si podrobněji popíšeme feederové montáže pro lov na řekách.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 3,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno