Hotové návazce
Výsledek: jeden návazec je jako druhý a všechny dobře drží v pouzdru

Při lovu na method feeder je docela velká spotřeba návazců. Občas utrhnete, někdy je zase třeba měnit kvůli špatnému háčku. Je fajn mít v zásobě připravené návazce, abychom se navazováním nezdržovali u vody.

Někdy je také potřeba změnit délku návazce, velikost nebo typ háčku nebo průměr vlasce. Ve všech těchto případech oceníte návazce, které jsou přehledně uložené v zásobníku na návazce (forpasovníku).

Jaké návazce si připravuji na method feeder

Nejprve bych rád představil, jaké typy návazců na method feeder používám. Neberte to jako dogma, můžete se inspirovat, ale nesnažte se slepě kopírovat a připravujte si návazce, které vyhovují vám.

Pro lov na method feeder nepoužívám návazce z pletené šňůrky ani z fluocarbonu. Návazce si přiravuji z klasického vlasce (silonu). Používám vlasce určené pro přípravu návazců, které se prodávají v menších návinech než kmenové vlasce na naviják.

Pomůcky pro přípravu návazců
Pomůcky pro přípravu návazců

Návazcový vlasec používám nejčastěji v průmětu 0,17-0,22 mm. Návazce si připravuji v délkách 10, 12,5 a 15 cm. Nejčastěji používám háčky s očkem ve velikostech 14-8. Háčky navazuji bezuzlovou metodou a na konci vlasového přívěsu mám rychlozarážku nebo silikonový kroužek na nástrahy.

Na druhém konci návazce vážu očka přes která návazec připevňuji do rychlovýměnného korálku nebo obratlíku na kmenovém vlasci. Nepoužívám žádná rovnátka ani nic podobného.

Jak si zjednodušit přípravu návazců

Pokud připravujete víc návazců, každé drobné zjednodušení vám může urychlit práci. Já používám pro přípravu smyček na návazci vazač smyček (loop tyer). Dají se s ním uvázat pevné smyčky ve velmi krátké době a s minimální námahou. Navíc se díky němu dají uvázat smyčky v přesně požadované vzdálenosti.

Vazač smyček - užitečný pomocník

Přesná délka návazců

Návazce vážu v přesných délkách. Rybám rozdílu plus mínus centimetr v délce návazce nevadí, ale přesná délka návazce má jiné výhody. Návazce o stejné délce se dobře ukládají do forpasovníku.

Navíc pokud přesně víte, na jakou délku návazce chytáte a funguje vám to, nebo nefunguje, máte přesnou informaci pro budoucí vycházky o tom. Spousta rybářů si myslí, že délku návazce odhadnou přesně, ale může se stát, že začnete chytat postupně na čím dál delší návazce a ani si toho nevšimnete.

Měření přesné délky návazce
Měření přesné délky návazce

Jak tedy připravit stejně dlouhé návazce? Nejprve navážete háček a poté si odměříte vzdálenost na uvázání koncové smyčky. Na měření vzdáleností slouží některé forpasovníky, ale stačí také obyčejný kousek prkýnka do kterého natlučete dva hřebíčky v přesné vzdálenosti.

Uložení návazců

Existuje mnoho druhů krabiček a zásobníků na návazce. Já si návazce pro method feeder ukládám do forpasovníku, kde je několik pozic a na každou pozici se dá dát nad sebe až 6 návazců. Ke každé pozici si fixem popíšu průměr vlasce a velikost háčku. Na jedné pozici mám vždy stejné návazce.

Závěr

Dlouho jsem chodil k vodě jen s pár návazci a další návazce jsem si navazoval podle potřeby přímo u vody. Čím méně mám však času na ryby, tím je pro mě každá chvíle u vody vzácnější. Chci chytat a ne se zdržovat navazováním. Proto mám na method feeder připravenou zásobu návazců v různých délkách, průměrech vlasce a velikostech háčků.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno