Maver Cup feeder a plavaná
Sedm prvoligových závodníků v jednom sektoru, a navíc ve stejných barvách.

Dne 18. 5.–19. 5. se uskutečnil 1. ročník závodu v Uherském Hradišti na řece Moravě. Zajímavostí tohoto závodu je, že se zde soutěží jak v disciplíně feeder, tak i v plavané. V obou disciplínách jsou rozděleny zvlášť sektory pro feeder a plavanou. Řeka Morava je suprová voda pro chytání, ale musí téct, jinak v ní není moc ryb.

Trénink

Kluci v pátek pilně trénovali
Kluci v pátek pilně trénovali.

Přislíbili jsme účast, popravdě ani nás nikdo přemlouvat nemusel. Nestává se to moc často, ale na trénink jsem z důvodu školních povinností nemohl přijet. Parťáci to brali zodpovědněji, poctivě po polední hodině trénovali.

Jsem celý nedočkavý, tak volám, co a jak. Ryby tu jsou, akorát se moc neukazují velcí cejni. Berou váhově slušné ryby, hlavně skaláci, parmy a kapři. Teče to tak, že 70 g krmítko se dá zastavit na druhé straně.

Po příjezdu domů ze školy, házím všechno vybavení do auta a jedu směr Uherké Hradiště. Bylo to hodně na rychlo, takže jsem musel doufat, že jsem všechno vzal. Obvykle se připravuji o dost delší dobu.

Navíc jsem měl narozeniny, tak kupuji nějaké dobré pití na oslavení. Přijíždím skoro za tmy. Co mě čeká, hotové maso z grilu a živý přenos hokejového utkání v noťasu, poté padne pár panáků, pivek u posezení s přáteli.

Kluci mají už krmení namícháno. Mícháme krmení skoro vždy den předem. Nechávám to na jejich dobrém uvážení, co budeme chytat. Není to nejdůležitější závod sezony, tak si trochu každý míchá, čemu on sám věří. Hlavní krmení bude Gold pro bream od MVDE s hlínou z místních krtinců.

Jako záložní krmení si beru wonderblacka s groskou, klidně bych záložní krmení vynechal, ale Golda máme málo, navíc mně Jenda mimikou ukazuje, že může být potřeba. Beru tedy 6 litrů Golda a 4 litry WB s GG. Do povolených 12 litrů mě to akorát stačí s posilovači, kukuřicí a konopím.

Koudyho krásná parma z tréninku.
Koudyho krásná parma z tréninku.

První kolo

Ráno vstávám brzy a jdu si projít závodní úsek. Příroda tu celkem žije, i pár ryb se ukazuje na hladině. Losování začíná v 9:30, takže nemusíme nikam spěchat. Rozděláváme malou patentku, dáváme živou do odměrných misek, připravujeme potřebné vybavení.

Začíná losování. Mám za úkol vytáhnout i něco Jendovi. Vytahuji mu vrchní forhont, místo aby měl radost, tak mi začne nadávat. Los k závodnímu chytání holt patří. Já si vytahuji neutrální místo B7.

Prostředky mám rád, nerad vstupuji do závodu s nějakou výhodou, či nevýhodou. Kluci tu navíc trénovali, vedle mého místa seděl Jenda, dařilo se mu na 30 metrech. Fungovalo obecně v tréninku hodně živé v krmení.

Začíná krmení. Krmím asi dva litry. Vzdálenost nechávám na 30 metrech. Krmítko obmotávám izolačkou z důvodu velkého množství živé návnady. Do krmítka dávám doslova vše, kromě malé patentky, jedná se o kukly, kukuřici, červy, hnojku a konopí.

Ze začátku vytahuji 7 ryb, nikdo nemá, tak rychlý nástup jak já. Říkám si, kdyby to tak pokračovalo. Zničehonic záběry ustávají, až úplně přestanou. Hraji si s množstvím živé, ale marně. Vedle mě sedící Zdeněk Kejnar začíná pravidelně chytat solidní cejny.

Vidím, že dává posilovač. O Ondrovi Hájkovi ani nemluvím, chytal ryby, jak se mu zachtělo. Dávám taky posilovač, uvidíme, jestli je to trochu přiměje k žravosti. Posilovač trochu pomohl, ale pořád to není ono. Zkouším zatraktivnit co nejvíce místo. Dávám stříhané červy, ale také nic moc.

Už krmení nevěřím, proto vyhazuji celou misku do trávy. Musím zkusit záložní krmení. Ve vezírku mám do teď doslova rybí zoo. Sumce, tlouště, plotici, kapra, cejna, cejnka. Do krmítka nemám v plánu dávat moc živé.

Mám ¾ osminky velké patentky. Trošku velké do krmítka, 3 až 4 patentky velké na háček s jedním červeným červem. Po třetím náhozu to začíná pěkně šlapat, tahám slušné cejny a na každý nához. Za necelou hodinu vytahuji odhadem 8-9 kg.

To už slyším hvizd oznamující konec závodu. Se Zdeňkem na tom budeme podobně, Ondra Hájek má jasnou jedničku. Mára Vik taky něco má. Váha se ukazuje 13,5 kg. Zdeňka porážím o necelé 1 kg, Mára má taky o něco méně.

Je z toho 2 v sektoru. Paráda. Bohužel, klukům se moc nedařilo, výjimkou byl pouze zkušenostmi ostřílený Láďa Oliva. Je mi to trochu blbé říct, že mám dvojku, když jsem nebyl ani na tréninku, s ostatními jsem většinu závodu držel tempo, až jsem musel vyhodit krmení. Záložka mě v tomto kole zachránila.

Po prvním kole někomu fungovala hnojka, někomu jen červi, bylo to strašně různorodé. Vodítkem pro mě bylo posledních 40 min. v 1. kole. Posilovač nebyl špatný, ale budu ho dávat jen z velké nouze.

Druhé kolo

Maver Cup feeder a plavaná
Sedm prvoligových závodníků v jednom sektoru, a navíc ve stejných barvách.

Při losování vytahuji A10, není to nic jiného než pro závodníky velmi oblíbený antiforhont. Navíc mám v sektoru 2 jedničkáře. Celkově je nás 7 maveráků v jednom sektoru. Hájek, Peterka, Holčák, ti kluci na něco v 1. kole přišli a jsou opravdoví říční specialisté.

Vzdálenost volím stejnou a s dávkováním živé začnu opatrněji. Ryby berou snad i víc, jak v 1. kole. Bohužel, jsou to o dost menší ryby, hlavně skaláci. Pokus s hnojkou v krmení o vyplašení drobné ryby se nepovedl. Chemickou cestou hodně riskuji, že vyplaším i ty velké.

Je mi jasné, že malé ryby veškerá zajímavá sousta sežerou a pro velké ryby nic nezůstane. Zkouším selektivní metodu s partiklem. Do krmení dávám kukuřici, konopí a kukly, účelem je, aby to v místě krmení co nejmíň žilo. Mám v plánu chytat na velkou patentku na háčku, podle mého názoru se jedná o sousto, které ryba nejochotněji sežere.

Vím, že rybí aktivita se v průběhu závodu bude postupně snižovat. Selekce vychází a velkým cejnům to nevadí. Hodinu a půl chytám podle svých představ, malá ryba neotravuje a velká ochotně bere.

Pomalu se začíná braní snižovat a já přecházím na patentku v krmení. Rybám se to líbí a malé ryby jsou asi nažrané. Ke konci mi jedna ryba nedává vůbec šanci. Tu trhám. Začíná se blížit liják, z toho důvodu pořadatelé předčasně ukončují závod.

Sumec na feeder
Sumec je krásná ryba, ale v závodě je na krmném místě nežádoucí.

Mám 40 ryb. Můj odhad je, že mám tak 20 kg. Vedle na konci sektoru B jsou velké váhy běžně přesahující hranici 20 kg. Zleva se mi zdálo, že tolik zase ostatní nechytali. Vytahuji vezírek, nemůžu ho pomalu vytáhnout nahoru z důvodu pěkně strmého břehu, ještě že mi pomohl parťák Koudy.

Mám skoro 30 kg, kde se to tam vzalo 😊. Ráďa Holčák má o něco méně. Postupně, jak se jde k forhontu, tak stále mám určité naděje na dobré umístění. Poráží mě akorát Jarda Peterka s váhou přes 40 kg.

Mám nakonec dvojku v sektoru, to bylo asi mé maximum, co jsem v momentální situaci mohl chytit. Nevím, jestli se mám radovat nebo smutnit, budu asi celkově čtvrtý. Balím věci, odjíždím na parkoviště u místa vyhlášení.

Jde za mnou Peťa a říká: Že to nakonec klaplo a jsem třetí. To jsem nečekal. Má radost se nedá popsat. Je to moje první bedna na řece, když nepočítám 20ti metrovou řeku Jihlavu, kde se udrží 20ti gramové krmítko.

Andrejka je dlouhodobě suverénní mezi ženami, Královi zase mezi mládežníky.
Andrejka je dlouhodobě suverénní mezi ženami, Královi zase mezi mládežníky.
Vešel jsem se mezi 6 nejlepších feedristů tohoto závodu.
Vešel jsem se mezi 6 nejlepších feedristů tohoto závodu.
Nejlepší závodníci v plavané.
Nejlepší závodníci v plavané.

Závěr

Na závěr dodám, že úspěch není jenom o jednotlivcích, ale o dobrých rybářích, kteří si pomáhají a navzájem si sdělují své poznatky. Díky parto, abych nezapomněl, také děkuji pořadatelům za skvěle organizovaný závod. Určitě příště pojedem zas.

Vybavení

Prut: Maver diamond extreme 3,9 m 140 g
Naviják: Shimano catana 4000
Kmen: pletenka Maver Dual band 0,05mm
Koncová sestava: průběžka s kroucenkou, návazcový vlasec Maver SLR 0,14mm o délce 70 cm, háček Maver 1130 č. 14

Za Maver Feeder team Moravia,
Honza T.

Jan Tomšík feeder fishing

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce
Chytám ryby od 8 let, závodnímu feedru se věnuji poslední roky. Moje největší úspěchy jsou juniorský mistr České republiky a nejnovější je postup s týmem Maver feeder team Moravia do 1.ligy LRU feeder.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno