Třebes
Třebeš

Třebeš je okrajová část Hradce Králové. Pomyslné centrum dříve příměstské vesničky Třebeš s křížkem a malým rybníčkem je dodnes rozpoznatelné, i když zbytek původní obce je již kompletně pohlcen městem. Právě sem vás dovede cyklostezka z Hradce, pokud míříte směrem na jih.

Inzerce

Když jsem se sem před několika lety přestěhoval, vedla jedna z mých prvních víkendových procházek do přírody právě ke slepému rameni řeky v bezprostřední blízkosti Třebše. Třebeš je dnes klasickou městskou periférií, a tak v tomto prvním kousku přírody za hranicí města bývá velmi živo. Okolo třebešského slepého ramena potkáte pejskaře, běžce, cyklisty, v zimě běžkaře a dokonce i milovníky přírodního saunování, kteří zde, poblíž ústí slepého ramene do řeky Labe rádi navštěvují stylovou saunu Nuuk. Přes všechen tento provoz si na břehu určitě dokážete najít klidnější místečko, odkud je možné poškádlit zdejší rybí osádku.

Slepé rameno Třebeš, Hradec Králové (MP 451 034 – Labe 31)

O revíru

Slepé rameno Třebeš je pozůstatkem původních dvou velkých meandrů Labe, rozkládajících se jižním směrem od Hradce Králové. Dnes je Labe v těchto místech regulováno do jednoho velkého oblouku a slepé rameno Třebeš tak leží v lukách mezi ním a příměstskou částí Hradce Králové, Třebší.

Jedná se o stojatou vodu rozdělenou do dvou částí cestou s malou propustí. Po obou stranách slepého ramene vedou polní cesty, na kterých panuje poměrně čilý vycházkový provoz. Celková rozloha třebešského ramene může být dobré 4 ha, a pokud byste se chtěli okolo projít, podél obou meandrů ujdete přibližně dva kilometry po každé straně. Slepá ramena jsou jedinečnými lokalitami, zejména v tom smyslu, že vykazují charakteristiky stojatých vod, ale s jarem nebo jakýmkoli zvýšením hladiny v řece se do nich dostává říční rybí osádka.

Stejně tak je tomu i v třebešském slepém rameni. V jeho severní části, oddělené malou hrází s cestou je samozřejmě možnost výměny vody a ryb složitější, čemuž nasvědčuje především nejsevernější cíp, zvaný Prales. Přes léto zaplaven zelenou kvetoucí vodou, zarostlou stulíky a plnou popadaných stromů a dalších překážek nejen na dně, ale i po březích.

Přes zimu naopak neprostupná vegetace mizí a není-li zamrzlo a místo toho třeba jako letos zvýšená hladina vody v Labi, se příbřežní mělčiny zaplavují, voda se vyměňuje a je možné se dostat i na tato místa, v létě prakticky nepřístupná.

Lov feederem na třebešském slepém rameni

Slepé rameno Třebeš se nachází v bezprostřední blízkosti jedné z největších rezidenčních oblastí Hradce Králové – Moravského předměstí. Z toho důvodu je samozřejmě nejen turistický, běžecký a pejskařský, ale i rybářský tlak na tuto lokalitu extrémní.

Je to prostě pro spoustu lidí nejblíž, kam mohou vyrazit na ryby, třeba i pěšky. Po březích celého třebešského ramene se nachází velké množství rybářských místeček, častokrát i opatřených improvizovanými kamennými lavičkami, či trvale zapíchnutými vidličkami.

Podél téměř celé jižní části slepého ramene se dostanete i autem. Zde bývá počet rybářů největší a místa nejvíce „vysezená“. Nejste-li líní dojít kousek pěšky, dají se najít moc hezká místa například na západní i východní straně severní části třebešského ramene, kde se rozlévá do své nejširší části.

Na východní straně ovšem v letní sezóně pozor na pejskaře koupající zde své miláčky na malé pláži, či příznivce otužování, kteří sem chodí plavat sami. S feederovým prutem lze prakticky na všech místech, která si zde k lovu vyberete dobře manipulovat. Snad jen s výjimkou jihozápadní strany severního cípu, kde jsou břehy dost strmé a přístup k vodě je zde pouze na malá místečka zasekaná do břehů.

Okolo třebešského ramene určitě najdete moc pěkná, ba i klidná místa, kde vám hladoví pejsci na procházce puštění z vodítka nebudou ujídat z kbelíčku s rybí návnadou (jako se to stalo jednou i mně a zděšenou majitelku psa jsem musel ubezpečovat, že červi ani to ostatní skutečně není nijak otrávené). Natrefíte zde ale i na místa, která vás ke klidnému posezení asi lákat nebudou, a která bohužel a příliš okatě poukazují na blízkost velkého města.

Ryby, které jsem zde chytil

Vzhledem k rybářské frekventovanosti tohoto místa, je jasné, že zde na svém prutu můžete očekávat jen ty nejotrlejší rybí jedince. Dá se zde chytit celá řada druhů bílé ryby. Cejni, cejnci, plotice, perlíni. Věřím, že při troše štěstí lze narazit i na kapříka, lína nebo sumečka amerického.

Třebes - okoun
Okoun

Mám toto místo rád hlavně na podzim. Je plné dravčích skrýší a se štikami či okouny se tu dobře pobavíte, i když nečekejte žádné trofejní kousky. Buďte připraveni i na to, že se zde okolo vás budou motat všudypřítomné divoké kachny nebo tu a tam od řeky zbloudilá nutrie. S těmi by žádný rybář na prutu skončit nechtěl.

Třebes - Cejn
Cejn

Závěr

Slepé rameno Třebeš bylo první místo, kam jsem vyrazil na ryby po svém přestěhování do Hradce Králové. Pokud bydlíte někde poblíž, je to vynikající vycházkové místo, kam zaskočíte takřka v „bačkorách“ na ryby. Třeba jen proto, že máte pár chvilek volna, které chcete strávit u vody bez nějakých přílišných ambicí na výsledek.

Pokud bych chtěl vzít na ryby děti, jít právě sem by byla asi také dobrá volba. Množství dobře přístupných míst v bezprostřední blízkosti „civilizace“ navíc s možností sáhnout si, byť třeba pouze na malou rybku, je pro výuku rybářských základů jako dělané.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 4,33 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno