S feederem po východních Čechách – 4. díl: Hromkovy mokřady

0
256
Hromkovy Mokřady

V mládí jsem přestal rybařit v nějakých 19 letech, kdy jsem se po střední škole odebral z rodného městečka do hradeckého velkoměsta za dalším studiem. Někdy v roce 2011 mě kamarád Michal, tehdy příležitostný rybář daleko víc než já ovšem rovněž bez oficiální povolenky, jen tak z hecu vytáhnul na krátkou rybářskou výpravičku na Hromkovy mokřady.

Právě v tuto dobu mi ta rybařina nějak padla zpátky do oka a v roce 2014 po téměř 15 letech jsem měl nový rybářský lístek, obnovenou povolenku a stal jsem se znovu i formálně tichým bláznem. Hromkovým mokřadům bych tímto rád poděkoval za připomenutí, jak krásná je rybařina a za nahození zpět do sedla 🙂

Hromkovy mokřady, Lípa nad Orlicí (Soukromý revír – www.rybacka.cz)

O revíru

Hromkovy mokřady je soustava rybníků na okraji vesničky Lípa nad Orlicí. Rybníky vlastní (jak již název napovídá) pan Hromek a na největším z nich provozuje soukromý rybářský revír. Na ostatních, menších chová ryby (pstruhy, mladé kapry a další) a rybaření zde není povoleno.

Největší rybník má rozlohu přibližně 1 hektar a uprostřed malý ostrůvek. Prakticky po všech stranách s výjimkou hlavní hráze zarostlé k křovím se dá najít místo k lovu. Na severovýchodní straně v malém ohybu se nachází chatka, kde pan Hromek úřaduje, vydává povolenky, váží ulovené ryby, které si chcete ponechat, vaří kafe nebo natočí pivo. Vedle chatky má i zastřešené posezení s lavicemi, kde v patře ve dvou malých pokojíčcích lze po domluvě přenocovat.

K rybníkům Hromkovy mokřady se dostanete jednoduše přímo od hlavní silnice č. 11 Hradec Králové – Ústí n. Orlicí. U benzínové pumpy za obcí Lípa n. O. je třeba odbočit vlevo mezi ploty, což je na tak frekventované silnici poměrně složitý úkol. Myslím dokonce, že nesplnitelný neboť je zde tuším plná čára. Je ale možné v pohodě se otočit u benzínky a z opačného směru pak odbočit naproti hospodě vpravo.

Parkoviště je v bezprostřední blízkosti lovného rybníka. Rybník se nachází v ne příliš klidném místě. Z jedné strany je hlavní silnice 11 z druhé pak v podobné vzdálenosti železniční trať. Co chvíli vytrvalé hučení hlavní silnice přetne ještě drncání vlaku. Klidné poslouchání bzučících včel v korunách lip zde moc nečekejte.

Lov feederem na Hromkových mokřadech

Revír funguje v soukromém režimu, takže před jeho návštěvou doporučuji prostudovat specifická pravidla lovu na webu. Ale žádné záludnosti v nich nečekejte. Budete-li se chovat normálně, slušně, prostě tak jak chcete, aby se chovali i ostatní, nebudete mít s dodržováním pravidel žádné problémy.

Na revíru platí systém “chyť a pusť”. Nicméně si lze po dohodě s panem Hromkem předem domluvený počet ryb ponechat a podle váhy a ceníku před odjezdem zaplatit. Terénní překážky zde nečekejte ani ve vodě ani okolo ní. Rybník je pozůstatkem po těžbě písku, nachází se v rovném poli a místa k lovu okolo něj jsou řádně uklizená, obhospodařovaná a vyčištěná tak, jak se na soukromý revír patří. Rezervace míst zde nefunguje. Sednete si prostě tam, kde je volno.

U chaty na severovýchodní straně je malé posezení, kde se často, zejména v příznivém počasí zastavují cyklisté, turisté a rodiny s dětmi (pan Hromek má okolo rybníků více zvířátek, což se samozřejmě líbí především dětem). Takže pana Hromka nebo kohokoli, kdo bude schopen vám prodat povolenku zde najdete především v odpoledních hodinách, o víkendech a v letní sezóně.

Chcete-li dorazit a na nikoho nečekat, určitě doporučuji předem panu Hromkovi zavolat a odsouhlasit s ním hodinu příjezdu. Je to velmi milý chlapík, není se čeho bát 🙂

Jaké druhy ryb jsem ulovil

Relativní návštěvnickou (tedy nejen rybářskou ale i turisticku) vytíženost a hlučnou polohu revíru mezi silnicí a železnicí vám plně vykompenzuje jeho zarybněnost.

Dnes už je všude soukromých revírů hromada a každý má nějaké to “nej”. Největší kapry, největší sumce, nejvíce největších kaprů, atd… Hromkovy mokřady asi nejsou nej, ale bez ryby zde rozhodně neskončíte. Naopak, když vidím všechna ta “nej” soukromáků, mám obavu tam s feederem vůbec jet.

Upřímně, asi nechci na feederový prut zapřáhnout 16 kilového kapra. Buď zničím kapra nebo výbavu. Chci si prostě zachytat a pokud už mířím na soukromý revír je to zpravidla proto, že moje územní povolenka mi běžný lov v té dané lokalitě už nedovoluje.

Jako pro feederaře není pro mě hon za trofejními kousky tou nejdůležitější motivací proč na soukromý revír. Hromkovy mokřady jsou v tomto skvělé. Není to žádný kaprodrom. Zachytáte si na feeder různé druhy a velikosti ryb. Natrefíte samozřejmě kapry, větší i menší. Jste-li vyznavečem přívlače, máte možnost zkusit si techniku na candátech či štikách.

Tu a tam vám červa z háčku vhltne malý okoun nebo duhák a budete-li mít štěstí jako já, vyzkoušíte si i souboj s jesetery. Pan Hromek má vysazené dva druhy. Jesetera sibiřského a krásného jesetera ruského, černě tygrovaného. Tak nádhernou rybu jsem nikde jinde neulovil, i když ten, který přijel ochutnat mou nástrahu byl ještě junior s “pouhými” 120 centimetry délky.

 

Závěr

Hromkovy mokřady jsou v dnešní době poměrně netypickým soukromým revírem. Panuje zde totiž pravá venkovská rodinná atmosféra. S panem Hromkem v pohodě poklábosíte a na jeho rybníce si moc hezky zachytáte, i když tu asi z vody nevytáhnete svého největšího kapra v životě.

Hromkovy mokřady je přesně to místo kam vzít na ryby kamaráda, který už na rybařinu třeba málem zapomněl. Otevřít mu prostě znova oči. Pro tuhle jejich vlastnost se tam i já moc rád vracím.

Inzerce

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno