S feederem po východních Čechách – 3. díl: Jesípek

0
263
Jesípek

S feederem rybařím nejčastěji v Hradci Králové nebo v nejbližším okolí. V okolí Hradce Králové a Pardubic, kde Labe ve svém původním korytu meandrovalo širokými oblouky labskou rovinou je nespočet slepých ramen vzniklých nejčastěji právě regulací jeho původního toku. Ale třeba například i těžbou písku.

Celá řada takových slepých ramen je nepřístupná a rybáři nedotčená. Přes léto zarostlá hustou vegetací nebo i zaslepená natolik, že v nich již nedochází k výměně vody a slepé rameno postupně vysychá. Společným jmenovatelem všech těchto míst je samozřejmě kalná, bahnitá voda, stojící hladina často porostlá listy vodních rostlin, napadané stromy do vody s hromadou tajemných rybích skrýší. Kdykoli se na takovou vodu podívám, říkám si co asi v těch zákoutích žije.

Slepé rameno Jesípek, Hradec Králové (MP 451 034 – Labe 31)

O revíru

Slepé rameno Jesípek je posledním z levobřežních labských slepých ramen, které spadá do revíru Labe 31 pod správou MO Hradec Králové. Nachází se přibližně 300 metrů severozápadně od hradecké centrální čístírny odpadních vod. Už tato informace by možná leckterého rybáře od toho místa odradila. Věřte však, že přítomností ČOV není Jesípek nijak zasažen.

Jesípek - slepé rameno Labe
Jesípek – slepé rameno Labe

Byl jsem na Jesípku chytat několikrát a žádný nadměrný zápach, hluk či jiný druh znečištění způsobený nedalekoku čístírnou jsem zde nezaznamenal. K Jesípku se dá dostat nezávisle ze dvou stran. K východní straně slepého ramene vás dovede polní cesta od hradecké místní části Třebeš. K severní či severozápadní straně se dostanete cestou podle hlavního toku Labe.

Obě cesty jsou od trafostanice v Třebši nezpevněné, plné výmolů a po dešti s hlubokými kalužemi. Osobně nedoporučuji jezdit sem autem (i když je to možné, žádná zákazová značka vjezd nezakazuje) hlavně proto, že k vodě přeci chodíme především za klidem a vrčení našich plechových miláčků patří spíš do garáže než na ryby, a také proto, že vzhledem ke kvalitě cesty můžete velmi snadno část svého autíčka nechat v jednom z výmolů.

Pobřežní cesta kolem Labe má být navíc podle posledních informací z magistrátu v roce 2018 přeměněna na cyklostezku a vyasfaltována. Tato stavba s sebou, jak předpokládám, dozajista přinese i zákaz vjezdu motorových vozidel.

Vzhledem k relativní odlehlosti a složitější dostupnosti Jesípku není toto slepé rameno pod takovým rybářským tlakem jako například sousední rameno Třebeš, kterému se budu věnovat v některém z následujících dílů. Nejpřístupnější místa k lovu na Jesípku se nachází na jeho východní straně v hlavním ohybu a pak po obou stranách severního konce.

V jižní části, v okolí napojení na Labe, se Jesípek rozdvojuje a vytváří malý ostrov. Okolí ostrova a okolí přítoku Labe je nepřístupné, zarostlé a plné popadaných stromů. Vzhledem k blížícímu se vybudování cyklostezky a souvisejícím stavebním pracím se ale domnívám, že toto místo dozná velké změny, neboť právě napojení Jesípku na Labe má přemostit lávka.

Lov feederem na Jesípku

Vyrazit s feederem na slepé rameno jako je Jesípek chce trochu více přípravy. Nejprve místní. To znamená obhlédnout nejprve patřičné lovné místo především vzhledem k překážkám, o které můžete své návazce ztrácet (lekníny, stulíky, popadané stromy atd). Echolot může hodně pomoci.

Dna slepých ramen jsou jen zřídkakdy čístá a bez překážek. Z tohoto pohledu je východní strana Jesípku snazší. Je hlubší, s převážně písčitým dnem bez vodní vegetace. Severní strana má naopak hladinu přes léto téměř celou pokrytou listy vodních rostlin. Volně nahazovat feederem zde lze pouze v několika místech.

Druhá fáze přípravy se týká cílové ryby. Pokud budete mířit na líny nebo stydlivé kapříky, patrně zvolíte vodní džungli v severní části a s tím tedy také silnější vlasce nebo úplně nejlépe vyměníte feeder za plavačku. Na východní straně nahodíte feeder zcela volně kamkoli před sebe a budete mít patrně ihned na prutu cejny, perlíny, plotice nebo cokoli jiného z labské osádky, na co zrovna navnadíte či nastražíte.

Závěr

Slepá ramena jsou jedinečnou kombinací stojaté a tekoucí vody. Rybí osádka se mění každý rok, s každou velkou vodou, ale lovná strategie je zpravidla hodně podobná lovu na rybnících. Stejně tak je to na Jesípku.

Jesípek je na dohled od největší hradecké rezidenční oblasti, přesto rybolov zde není žádný urbanfishing. Jde o poctivý kousek divočiny, a to nejen proto, že sem musíte kousek dojít pěšky a prodírat se k lovnému místu křovím nebo překračovat spadlé stromy.

Dostat se na Jesípek na ryby vyžaduje chvíli chůze s báglem na zádech, a tak ti, kteři sem přijdou vědí, proč jdou zrovna sem. Jesípek je voda bez odpadků, bivaků a narvaných offroadových dodávek, opilců a řvoucího rádia. Kéž to tak zůstane.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno