Stoper s malým olůvkem

Krmítko je pro lov na feeder naprosto typické. Dá se tedy vůbec mluvit o feederu, pokud nepoužívám krmítko? Ať už to nazveme jakkoliv, je jisté že s feederovými pruty se dá chytat i bez krmítka a může to občas dávat i smysl.

Když sebereme krmítko, přijdeme o velkou část výhod feederu. Pořád tu ale zbývají dvě nezanedbatelné výhody a tou je možnost použít jemnou koncovou montáž a velká citlivost špičky při signalizaci záběru.

Kdy mi dává smysl chytat bez krmítka

Tady jsou typické příklady toho, kdy se vyplatí přemýšlet o feederu bez krmítka.

  • revíry se zákazem krmení
  • lov dravců na feeder
  • lov kaprovitých ryb v místě, kde se přirozeně vyskytují
  • feederová kaprařina – selektivní lov větších ryb na boilies nebo pelety
  • selektivnější chytání ryb všech velikostí, kdy krmení krmítkem nahradíme prakem nebo raketou

Revíry se zákazem krmení

Existují revíry kde se nesmí při rybolovu krmit. Tady samozřejmě nemáme na výběr co se týká použití krmítka. Můžeme ale vybírat rybolovnou techniku – plavanou, feeder nebo klasickou položenou.

Feederový prut má v těchto situacích výhodu v tom, že umožní použití jemnějších montáží a to i při lovu na delší vzdálenosti a zároveň velmi citlivě signalizuje záběry. Plavaná samozřejmě bude také velmi dobře fungovat. A i klasická položená se dá provozovat v “odlehčeném” pojetí s jemným prutem, menšími háčky a předšpičkovým čihátkem. Je to jen na vás, která technika vám bude nejblíže.

Lov dravců na feeder

Při lovu dravců pomocí feederového prutu se bez krmítka také obejdete. Občas krmítko používám pro přilákání drobných rybek na lovné místo, ale není to úplně typické. Při lovu dravců oceníte především citlivou indikaci záběru pomocí špičky a okamžitý kontakt s rybou při záseku. Podrobnosti najdete v článcích o lovu candátů a úhořů na feeder.

Lov kaprovitých ryb v místech přirozeného výskytu

Typickým příkladem je lov kaprů, línů nebo amurů v blízkosti břehu, pod převislými stromy, na návětrné straně nebo u jiných zajímavých míst. Dalším typickým příkladem může být lov tloušťů na řekách.

Buď na svém lovném místě přímo vidíte ryby a projevy jejich přítomnosti (neocenitelným pomocníkem jsou polarizační brýle), nebo chytáte na místě, kde se dá jejich výskyt předpokládat.

Na takových místech může být chytání bez krmítka stejně účinné, nebo ještě efektivnější než lov s krmítkem. Takto to mám alespoň já vyzkoušeno. Vysvětluji si to tím, že náhozy bez krmítka méně plaší ryby na místě. Zvláště pokud chytám blízko břehu. Dále krmení může přilákat další ryby (často menší) a původní zajímavější ryby se stáhnou do ústraní.

V takovém případě používám jako nástrahu nejčastěji pečivo, pár červů, kukuřici, lančmít nebo malou peletu. Prostě nějakou atraktivnější nástrahu.

Feederová kaprařina

Pokud zvolíte výrazně hrubší pojetí feederu s tím, že se chcete dostat k nějaké lepší rybě a krmíte pouze peletami nebo boiliesem, tak použití krmítka také vždy nedává smysl. Hlavně na revírech s mnoha malými rybami byste celou snahu o větší rybu mohli krmením zazdít.

Další podobnou variantou může být chytání i menších ryb kdy si místo krmítka vytvoříte krmné místo kukuřicí, pšenicí, kroupami, peletami nebo jinými částicemi. K takovému zakrmení používám prak nebo zakrmovací raketu. Větší část krmení putuje na úvodní zakrmení a průběžně jen po trochách přikrmuji.

Závěr

Krmítko k feederu neodmyslitelně patří. Většinu času chytám s krmítky, ale když mi to dává smysl, rád zkouším i chytání se samotnou zátěží. Třeba lov v blízkosti břehu jen s lehkou zátěží a jemným vybavením si moc užívám.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (7 hlasů, průměr: 4,57 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno