candát na feeder

Candát nepatří k typickým úlovkům na feeder. Přesto se dá s feederovým prutem úspěšně lovit. Přečtěte si, jak na cílený lov candátů s feederovým prutem. V článku si rozebereme vše, od místa lovu, vybavení, nástrah až po taktiku lovu a zdolávání. Candát je krásná ryba a je snadné propadnout jeho lovu.

Inzerce

Místa lovu

Candáty můžeme najít ve velkých údolních nádržích. Běžně se vyskytují také v rybnících a v řekách cejnového pásma. Není od věci si před lovem vytipovat revír, kde se candáti běžně vyskytují. I když je to vcelku rozšířený druh, nemusí mít všude příhodné podmínky.

Pokud najdeme revír, kde se candáti vyskytují, můžeme k přejít k hledání vhodného místa pro lov v rámci daného revíru. Candáti se vyskytují tam, kde je jejich přirozená potrava – drobné rybky. Mají rádi zlomy dna a místa s kamenitým dnem. Po setmění candáti často najíždí do příbřežních mělčin za drobnými rybkami. Tato místa jsou za tmy horký tip.

Doba lovu

V letních měsících bývá nejlepší doba na lov candátů večer po setmění. V létě se dají candáti lovit přes den, pokud je zataženo a deštivo. Skvělá doba pro lov candátů začíná s podzimem a trvá až do zamrznutí. V chladném období je slušná šance na ulovení candáta po celý den.

Několikrát jsem se setkal s tím, že candáti brali jako diví v tom nejhorším počasí, kdy si říkáte, že je lepší být doma. Pršelo, foukal chladný vítr a candáti brali jak smyslů zbavení. Ale jestli se z toho dá dělat nějaké závěry, protože častokrát jsem v podobně nevlídném počasí nechytil vůbec nic.

Několikrát jsem se setkal s tím, že candáti brali jako diví v tom nejhorším počasí

Nástrahy

Při cíleném lovu candátů na feeder máte prakticky jen dvě možnosti nástrahy: mrtvou rybičku nebo kus rybky. Nejčastěji se nastražuje ocásek, řízek z boku nebo přední polovina rybky. Perfektně funguje, pokud mrtvou rybku nadlehčíte korkem, aby se vznášela kousek nade dnem.

Nejlepší nástražní rybičky jsou plotice, oukleje nebo malí cejni. Velikost nástražní rybičky je ideální mezi 8-12 cm. Z větších rybek je možné nastražit ocásek. Rybku nastražuji na jednoháček. Optimální místo na zachycení rybky je hlava nebo ne hřbetě kousek pod hřbetní ploutev.

Candát se dá ulovit také na všechny druhy žížal (rousnice, dendrobnény). Žížaly ale nejsou na candáty úplně nejvhodnější, protože chutnají i jiným druhům ryb a je velice pravděpodobné, že se k žížale dostane jiná ryba dřív.

Mám i několik kuriózních úlovků candáta na různé rostlinné nástrahy jako je kukuřice, rohlíkové boilie nebo těsto. Ačkoliv byl candát vždy chycený za tlamku, jedná se spíše o náhodu. Moje teorie je, že candáty v těchto případech vyprovokovala zářivá žlutá nebo bílá barva nástrahy.

Vybavení a montáž

Pro lov candátů je vhodný medium feeder. Na velkých revírech neprohloupíte ani s heavy feederem. Naviják pro lov candátů volím nejméně ve velikosti 40. Kmenový vlasec v průměru 0,22 až 0,25 je naprosto vyhovující.

Pro lov candátů používám průběžnou montáž s plochou zátěží s očkem. Důležité je mít v sestavě obratlík, aby nedocházelo ke kroucení vlasce. Moje sestava vypadá tak, že  na kmenový vlasec dám karabinku. Do ní zavěsím zátěž okolo 40g. Pod karabinku dám gumový korálek a pod něj navážu obratlík.

Do obratlíku navleču 40 cm dlouhý návazec ze silonu v průměru 0,18-0,22 mm. Na candáty používám háčky s rovným obloučkem a středně dlouhým ramínkem ve velikostech 4-2. Je to extrémně jednoduchá montáž, ale díky větší nástraze se nezamotává při nahazování a funguje skvěle.

Taktika lovu, možnosti krmení

Při lovu candátů většinou nekrmím, spíše se snažím trefit do správného candátího místa a doby. Někdy je možné si předem před lovem připravit místo klasickým světlým feederovým krmením na bílou rybu. To používám hlavně v letních měsících.

Na svoje lovné místo si nalákám bílou rybu a následně do ní začnou najíždět dravci jako jsou okouni a candáti. Když vidím, že dravci do rybek na krmném místě najíždí, chytám candáty i s krmítkem, kam dávám stejnou krmnou směs.

Záběr a zdolávání

Při lovu na mrtvou rybku i na kousek rybky se snažím zasekávat každý výraznější pohyb špičky. Často se stává, že rybu netrefíte. Do rybky možná najíždí menší candáti, okouni nebo jiní dravci. Pokud vás záseky do prázdna neodradí, úspěch se časem dostaví.

Candát není velký bojovník. Občas trochu skáče a snaží se setřepat z háčku. Pokud nic neuspěcháte, brzy budete moci candáta navést nad podběrák. Pozor na ostré hřbetní ploutve. Candát je velmi choulostivá ryba. Pokud ho chcete pustit, je optimální ho odháčkovat ještě ve vodě. Pokud to nejde, zkraťte candáta pobyt mimo vodu na minimum.

Závěr

Lov candáta je příjemná změna oproti klasickém „kaprovému“ chytání na feeder. Feeder je skvělý způsob pro ulovení pěkných candátů. Při lovu na rybku můžete chytit také úhoře nebo menšího sumce. Zkrátka je to velké feederové dobrodružství.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (11 hlasů, průměr: 4,45 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj,
    moc pěkný článek. Taky se pokouším chodit s feederem na candáty, ale zatím bezúspěšně. Chtěl bych se zeptat, jestli mi můžeš prozradit, jak daleko při lovu candáta na feeder nahazuješ a taky, jestli náhodou nemáš nějaké video, ve kterém je vidět, jak se chová špička prutu při záběrech candáta. Moc děkuji.

    • Ahoj Nikolo, díky. Chodím teď na candáty většinou večer a chytám na rybníku. V takových případech nahazuju kousek od břehu, tak do 10 m. Pokud chytám přes den, tak to hážu dál od břehu. Ale je to různé dřív jsem chytával na revíru kde byla kousek od břehu hrana s kameny, kde se dali candáti lovit během celého dne. Video záběru nemám, ale často je to rychlý prudký ohyb.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno