Zdolávání kapra s feederovým prutem
Zdolávání kapra s feederovým prutem

Zdolávání ryby je třešnička na dortu při rybaření. Když se všechno dobře podaří, proměníte záběr a na prutu je slušná ryba, zbývá ještě důležitá a taky zábavná část – úspěšně a šetrně dostat rybu na břeh.

Inzerce

Ve zdolávání ryb se snažím neustále zlepšovat. Pořád v tom u sebe vidím rezervy. Vybral jsem pár tipů, které mi aktuálně pomáhají k lepšímu a rychlejšímu zdolání ryb, hlavně kaprů.

Špička prutu dole

Možná je to jen můj pocit, ale zdá se mi, že když dám v první fázi zdolávání špičku dolů do strany, místo nahoru, ryba je klidnější a snáze se nechá navést ke břehu. Až když je ryba blíž u břehu zvedám špičku klasicky nahoru.

Jak mi vysvětlil Ivan v diskuzi pod článkem na Facebooku, je to způsobené, tím že rybě nezvedám tolik hlavu ode dna. Proto se necítí ohrožená a tolik se nebrání.

Jakub v diskuzi ještě správně poznamenává, že tento způsob zdolávání se dá využít jen na čistých místech bez vázek nebo ostrých hran na dně. Tam kde jsou překážky, je potřeba mít špičku během zdolávání naopak co nejvýš. Oběma díky za jejich postřehy.

Kdy použít: na menší ryby do cca 4 kg. Na čistých místech bez vázek, kamenů a ostrých hran.

Zpětný chod navijáku

Pokud ryba hodně táhne a odvíjí přes brzdu, dá se místo brzdy použít zpětný chod navijáku (motáte kličkou dozadu). To má dvě výhody. Oproti brzdě zpětný chod nekroutí vlasec. A ryba nepociťuje tak velký odpor při použití zpětného chodu, jako u brzdy. To má za následek to, že ryba bývá více klidná.

Použití zpětného chodu místo brzdy pro mě bylo na začátku docela těžké a nepoužívám to pokaždé ani teď. Musíte si dávat pozor na kličku, abyste ji nepustili, jinak hrozí, že se rychle roztočí a vlasec se zamotá u navijáku.

Kdy použít: na střední a větší ryby, které vymotávají více vlasce z navijáku. Na velké ryby lze zpětný chod kombinovat s brzdou.

Řízení pohybu ryby

Ryba často táhne proti směru odporu. Pokud se ryba rozjede ne zrovna správným směrem a hrozí zamotání do vázky nebo prutů souseda, můžete ji zkusit nasměrovat jinam.

To se dá udělat dvěma způsoby. Buď výrazně polevíte v tahu a necháte vlasec jen mírně napnutý. Ryba často při povolení zastaví nebo změní směr. To je trochu riskantní tah a používám to až v situacích, kdy už není co ztratit.

Ještě než dojde k něčemu takovému, dá se ryba mírně usměrňovat tím, z jaké strany vyvíjíte tah. Pokud vám například ryba zajíždí nebezpečně na levou stranu a vy držíte prut se špičkou směrem do pravého boku, zkuste špičku prutu otočit také na levou stranu. Nezní to úplně logicky, ale mám vyzkoušeno, že tento manévr obvykle rybu zastaví v úprku do strany.

Kdy použít: pokud máte vedle sebe další rybáře, pokud je ryba u vázky nebo do ni míří a nejste schopni ji otočit.

Dostat rybu co nejdřív z krmného místa

Poslední tip na závěr je věc, která se mi nesčetněkrát vymstila. Dejte si pozor, abyste si zdoláváním ryby zbytečně moc nerozplašili krmní místo. Častěji to hrozí při chytání v blízkosti břehu, než na otevřené vodě.

V každém případě je dobré dostat po záběru rybu co nejrychleji mimo krmný flek. U menších ryb můžete využít momentu překvapení a na začátku je co nejrychleji přitáhnout alespoň o pár metrů blíž.

Větší ryby nebo i střední, které se po záseku pořádně rozjedou, udělají tu práci za vás. Jen je dobré, nesnažit se je hned zastavovat nebo otáčet. Úprk pár metrů od krmného místa je přesně to, co potřebujete.

Při chytání v blízkosti břehu s rybou klidně přejdu pár metrů po břehu bokem od zakrmeného místa (pokud to jde).

Kdy použít: vždycky, když jste schopní toho dosáhnout. Nejvíc se to projeví pokud chytáte v blízkosti břehu.

Závěr

Základem je použít sestavu přiměřenou velikosti lovených ryb. Hlavně kmenový vlasec, návazec a velikost a typ háčku by vám měla umožnit rybu zdolat bez zbytečných průtahů. Zmíněné tipy vám v tom mohou jen pomoci.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,75 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno