Naviják Daiwa Ninja 4000 A

Dnes půjdeme k úplným základům. Správné nastavení brzdy navijáku považuji za jeden z důležitých aspektů celého rybolovu. Popíši, jak k nastavení brzdy přistupuji. Postupně se můj pohled na používání brzdy měnil a vyvíjel. Popsaný přístup je použitelný pro všechny typy brzd.

Inzerce

Co od brzdy očekávat

Brzda by měla pomoci utlumit silnější tah na vlasec. Typicky to jsou situace:

  • prudký záběr
  • nepřiměřeně silný zásek
  • výpad ryby při zdolávání

Jednoduše by měla brzda přijít ke slovu ve chvíli, kdy už prut svým ohybem nedokáže pohyb utlumit a bez brzdy by došlo k přetržení návazce s rybou.

Co určitě nechcete

Ještě než se pustím do vysvětlení, jak brzdu nastavuji, uvedu dva extrémy, které rozhodně od nastavení brzdy nechcete. Prvním extrémem je brzda povolená tak, že se cívka neustále protáčí i při sebemenším odporu, například při stahování prázdného krmítka. To je začátečnická chyba, která velmi brzy vede ke kroucení vlasce.

Druhý extrém je brzda utažená až na doraz (jak se říká „na krev“). Tohle nastavení brzdy používám jen, když uváznu, nebo pokud potřebuji otočit rybu od vázky. Brzda, která nikdy neproklouzne znamená v případě prudšího výpadu ryby utržený návazec, ohnutý háček nebo vyříznutou rybu. A to dokáže i rozjetý násadový kapr ve velikosti kolem 40 cm.

Jak nastavuji brzdu na feeder

Dříve jsem měl v oblibě používání dvou poloh brzdy: záběrové nastavení a zdolávací nastavení. Tento přístup nahrává použití volnoběžné brzdy. Ale není to nutností. Dá se to praktikovat i s navijákem s jednoduchou přední nebo zadní brzdou. Kde mám po nahození více povolenou brzdu (záběrovou) pro případ prudkého záběru.

Při záseku pak přidržuji cívku rukou, aby se cívka prudce neroztočila a hned po záseku si brzdu dotáhnu do zdolávací polohy. Stačí si pamatovat o kolik je brzdu potřeba pootočit a dělat to stejně. Od tohoto způsobu už jsem upustil.  Ale při statičtějším lovu, kdy čekám na záběr delší dobu, mi to pořád dává smysl.

Aktuálně se snažím mít nastavení brzdy po celou dobu lovu stejné a co nejméně ho měnit. Na začátku si nastavím brzdu podle síly návazce tak, aby při záseku i zdolávání brzda zabrala dřív, než dojde k utržení návazce. To pak funguje většinou dobře i při záběru. Ale i tak je potřeba být u prutů a připraven.

Brzda při nahazování

Důležité je mít brzdu nastavenou tak, aby při náhozu neprokluzovala. Čím delší a prudší náhozy, těžší krmítko, tím je potřeba mít brzdu více dotaženou. Prokluzující brzda při náhozu pohltí část energie, kterou do náhozu dáváte. Takže se zkrátí délka náhozu a nečekaný pohyb cívky může zhoršit i přesnost.

Nevěnuji se prutům = brzdu povoluji

Určitě nechci přijít o své pruty a tak když se na nějakou doubu nevěnuji prutům, brzdu raději povolím víc. Při prudkém záběru si ryba může vymotat vlasec z navijáku a já mám čas navíc na to, abych se chopil prutu.

Zní to celkem jednoduše, ale nesčetněkrát jsem v tom udělal chybu a málem o ten prut přišel. Pokud spoléháte při záběru na brzdu (takzvaný hrčák nebo jízdu) neklipujte vlasec přímo na klip na cívce. A v neposlední řadě, nezapomeňte na povolenou brzdu při záseku. Brzda více na volno v kombinaci s prudkým zásekem vede k nepěkné motanici vlasce (takzvané paruce na navijáku).

Další aspekty nastavení brzdy

Nastavení brzdy řeším přednostně podle síly návazce, dále podle velikosti a typu háčku. Brzda je pro mě ochranná pojistka před utržením nebo vyříznutím ryby. Důležité je také zmínit, že brzda spolu s prutem napomáhá ke zdolání ryby tím, že rybě klade přiměřený odpor.

Nadměrné používání brzdy může vést ke kroucení vlasce. Proto brzdu téměř nepoužívám při manipulaci na břehu pro odvíjení vlasce. Místo toho vlasec povoluji překlapěčem nebo zpětným chodem navijáku.

Zpětný chod navijáku může do značné míry nahradit funkci brzdy při zdolávání. Má oproti brzdě celou řadu výhod, kterým se věnuje Honza v samostatném článku o použití zpětného chodu. Při použití zpětného chodu mám brzdu o něco málo více utaženou a brzda v tomto případě slouží už pouze jako poslední pojistka pro případ že udělám chybu při práci se zpětným chodem.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno