Síto na krmení
Síto na krmení

Síto na krmení je jedna ze základních pomůcek pro závodníky v lovu ryb na feeder a plavanou. U rekreačních rybářů není použítí síta tolik rozšířené. Dává smysl přesívat krmení i když nezávodíte? Na tuto otázku vám nabídnu svůj pohled v tomto článku.

Inzerce

Dlouho jsem síto na krmení nepoužíval a pořád zastávám názor, že to pro rekrační rybáře není zásadní nutnost. Na druhou stranu si ale myslím, že síto vždycky pomůže krmení zlepšit.

Na co má vliv použití síta na krmení

Když si namícháte krmení do optimální konzistence, necháte ho pár minut odstát a poté ho ještě trochu dovlhčíte, můžete ho rovnou začít používat, nebo ho ještě přesít přes síto.

Síto v krmení rozbije hrudky a především ho krásně provzdušní. Na co to má v reálu vliv? Rozdíl poznáte možná už při plnění krmítka, protože se vám s krmením bude lépe pracovat. Hlavně se ale bude krmení mnohem lépe a rovnoměrněji uvolňovat z krmítka. Tím jak silně krmení umáčknete budete mít plnou kontrolu nad tím, jak se má krmení z krmítka rychle uvolnit. Nebude do toho vstupovat žádná náhodná proměná v podobě hrudek nebo sušších míst krmení.

Síto na krmení
Síto pomůže krmení vždycky

Kdy síto na krmení používám

I když jsem přesvědčený, že síto může vždycky pomoci krmení zlepšit, ne vždycky ho použiji. Na krátkých vycházkách na 1-3 hodiny se bez něj často obejdu. Ne vždy musí být perfektní kvalita krmení rozhodující faktor úspěchu.

Síto používám:

  • na většině delších vycházek na 4 a více hodin
  • na závodech i na gulášových a sranda závodech
  • při chytání v těžkých podmínkách (na základě očekávání, nepříznivého počasí nebo předchozí zkušenosti z revíru)
  • na hlubších vodách se chyby v konzistenci krmení mohou projevit více

Jediným důvodem, proč vlastně síto nepoužívám pokaždé je moje lenost a pohodlnost. Což je ale taky celkem pádný důvod. Přeci jen chodíme k vodě pro zábavu, tak na sebe nemusíme být pokaždé tak přísní:)

Podle čeho vybírat síto na krmení

Pokud se chystáte pořídit své první síto na krmení, na závěr pro vás mám pár tipů podle čeho vybírat. Jsou tři hlavní parametry podle kterých síta pořizovat – průměr ok, velikost a tvar a materiál síta.

Průměr oka síta záleží na hrubosti krmení a také na tom, jestli budete chtít využít síto i na péči o červy nebo patentky. Nejčastější velikost ok u sít jsou 1,9 mm, 3,4 mm, 5,4 mm případně 3-4-6 mm v závislosti na výrobci. Přitom pokud pořizujete první síto, doporučuji jít zlatou střední cestou a to průměr 3,4 mm, který je vcelku univerzální.

Co se týká velikosti a tvaru síta, vyrábějí se kulatá síta na kbelíky na krmení o objemu 18, 25 nebo 40 litrů a čtvercová nebo obdélníková síta na různé menší hranaté vaničky.

Běžně jsou dostupná kovová drátěná síta. Kulatá síta na kbelíky se dají sehnat také v provedení z plastové obruče v kombinaci s nerezovým pletivem. Plastová síta jsou výrazně dražší.

Závěr

Použití síta může být občas to nejjednodušší, co můžete okamžitě zlepšit ve svém chytání. Jindy síto nebude mít zásadní vliv na výsledek vašeho chytání. Setkal jsem se s dotazem, jestli má smysl síto používat síto i u method feederu. Podle mě je u methodu použití síta stejně důležité, jako u klasického feederu (ne-li ještě důležitější). Při použití method krmítka chceme aby krmení pracovalo co nejlépe a aby se na krmítku rozpadalo rovnoměrně a hlavně pokaždé stejně. S tím může síto na krmení výrazně pomoci.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno