Přísady do feederového krmení

0
1292
feederové krmení
Inzerce

Aktualizováno:

Pro všechny rybáře, kteří si připravují vnadící směs na ryby doma, nebo s tím chtějí začít, přináším seznam vhodných přísad do krmení. Většinou se jedná o levné suroviny, takže výsledná cena doma připravené směsi může být výrazně nižší, než u kupovaných krmných směsí. Jejich účinnost přitom může být velmi dobrá.

Někdo může používat domácí krmení z finančních důvodů, někoho zase těší, připravovat si krmení na ryby sám. Pokud nemáte s mícháním domácích směsí žádné zkušenosti, zde najdete pár receptů na levné domácí krmení. Teď už k samotným přísadám do krmení

Ječmenný šrot

Šroty z obilnin jsou oblíbeným základem mnoha domácích vnadících směsí. Ječmenný šrot je díky vyššímu obsahu lepku dobře lepivý. Má jemnou strukturu a velmi světlou barvu. Ve směsi vydává přirozenou vůni, která ryby láká. Seženete ho v hospodářských potřebách. Ječmenný šrot je objemová přísada, může tvořit až. 50% směsi.

Kukuřičný šrot

Kukuřičný šrot má hrubší strukturu, není v něm lepek, takže není příliš lepivý. Má světlou nažloutlou barvu a opět vydává pro ryby lákavou vůni. Kukuřičný šrot také pořídíte v hospodářských potřebách. Kukuřičný šrot je objemová přísada. Může tvořit až 50% směsi.

Konopný šrot

Konopný šrot je hodně atraktivní přísada, takže to nepřehánějte s množstvím. Podíl do 20 % je dostačující.

Řepkový šrot

Řepka rybám sama o sobě velmi chutná. Namletá řepka se ještě více rozvoní a zatraktivní vaši vnadící směs. Podíl do 30 % směsi je naprosto v pořádku.

Strouhanka

Strouhanka je hodně lepivá a její jemná rohlíková vůně dobře láká ryby. Strouhanku koupíte v každém supermarketu a pekařství. Je levná a účinná. Kvůli vyšší lepivosti doporučuji používat maximálně do 1/3 celkového objemu směsi.

Hlína

Hlína se používá především při lovu na řece. Má několik důležitých vlastností. Dělá zákal, který láká ryby. Je těžká, drží krmení u dna a je lepivá, takže zvyšuje kompaktnost krmení. Pokud máte k dispozici kvalitní zdroj hlíny, je to velmi levná přísada. Použil bych ji maximálně do 1/3 z celkového objemu krmení. Hlína musí být prosátá. Existuje spousta druhů hlíny, vyhněte se použití písčité nebo jílovité hlíny.

Rybí moučka

Rybí moučka zvyšuje atraktivitu vnadících směsí. Je hodně lepivá. Doporučuji použít maximálně 20 % z celkového objemu krmení.

Ovesné vločky

Ovesné vločky před použitím na hodinu máčíme. Jsou hrubé ale zároveň dobře lepivé. Takže je můžeme použít až v 50% poměru z celkového objemu směsi. Ryby láká jejich přirozená vůně obilnin. Koupíme je velmi levně v každém supermarketu.

Rýže

Vařená rýže je především objemová složka krmení. Má hrubší strukturu, ale zároveň dobře lepí. Rybám voní a dobře přejímá pachy, takže se dá ještě vylepšit různými atraktory. Rýži můžete použít až do 50 %  podílu z celkového objemu směsi. Je to opět velmi levná, dobře dostupná a účinná složka krmení.

Řepka

Do krmení se přidává řepka spařená, nebo pár minut vařená. Je to velmi atraktivní přísada, hlavně pro cejny a kapry. Stejně jako jiné partiklové nástrahy, se řepka přidává v maximálně takovém poměru, aby nenarušila soudržnost krmení. Maximální podíl všech partiklů v krmení by měl být přibližně do 1/3, záleží na typu směsi. Optimální je smíchat více druhů partiklů dohromady. Řepku seženete v rybářských potřebách, nebo v hospodářských potřebách.

Konopí

Konopné semínko je další druh partiklu, který dobře funguje jako přísada do krmení. Láká plotice, cejny i kapry. Konopné semínko přidáváme do krmení uvařené. Nejsnadněji seženete konopí pro ryby přímo v rybářských potřebách.

Niger

U nás relativně málo známá přísada. Jsou to drobná olejnatá semínka. Rybám moc chutnají. Dají se přidat tak jak jsou, nebo drcená, případně spařená horkou vodou. Kapraři niger také používají jako součást ptačích zobů do boilie směsí.

Pivovarský slad

Nasládlá chuť ječmene nebo pšenice je pro ryby lákavá. Slad se dá použít ve formě hrubšího šrotu. Dnes je domácí vaření piva stále populárnější a tak se dá slad relativně snadno a levně pořídit ve specializovaných obchodech a eshopech.

Pivovarské mláto

V podstatě to stejné jako v předchozím případě. Mláto je “vyvařený” slad. Pro ryby je také velice atraktivní. Dá se vysušit a použít jako šrot.

Kukuřice

Kukuřice je snad nejpoužívanější partiklová složka do krmení. Láká kapry, cejny i další kaprovité ryby. Do krmení můžete přidat kukuřici z plechovky, mraženou nebo doma uvařenou kukuřici. Kukuřici seženete v supermarketu, v rybářských  potřebách a kukuřici na vaření koupíte i v hospodářských potřebách.

Anglická vločka

Anglická vločka je hrubší dobře stravitelná přísada do krmení. Pro ryby je atraktivní svou vůní i barvou. Používá se do 20 % z celkového objemu vnadící směsi. Anglickou vločku seženete v rybářských potřebách.

Drcené kukuřičné lupínky

Kukuřičné lupínky zvednou vaše krmení do sloupce. Pokud je to pro vás žádoucí, můžete je do směsi přidat.

Drcené sušenky/piškoty

Drcené sušenky nebo piškoty přidají krmení nasládlou vůni a chuť. Jsou hrubší přísadou, ale po namočení obvykle dobře lepí. Používám je v podílu do 20 % z celkového objemu směsi. Pro rybářské účely se dají sušenky sehnat levně z několika zdrojů – u výrobci sušenek většinou prodávají  ve svých podnikových prodejnách úlomky. Piškoty se dají pořídit obdobně, případně se dají použít piškoty pro psy, které jsou levnější.

Drobné peletky (halibut, pstruží granule, beteinové..)

Drobné peletky v průměrech do 4 mm jsou vítaným zpestřením směsi. V krmení fungují jako hrubší částice, které udrží ryby déle na krmném místě. Použil bych maximálně čtvrtinový podíl pelet v krmení, aby se vnadící směs moc nerozpadala.

Psí granule

Levné psí granule mohou být další atraktivní objemovou složkou vašeho krmení. Psí granule přidávám do krmení rozmočené. Tvoří maximálně 1/3 z celkového objemu směsi. Seženete je v chovatelských potřebách i supermarketech, takže jsou opět dobře dostupné.

Granule pro hospodářská zvířata

Granule pro hospodářská zvířata jsou levnou a atraktivní přísadou. Jedná se o drobné, rychle rozpustné světlé peletky. Pro ryby jsou použitelné granule pro slepice, králíky a ryby. Je potřeba dát pozor na složení, aby v granulích nebyla nějaká léčiva nebo jiné látky, které by rybám mohly vadit. Tyto granule se dají sehnat v hospodářských potřebách.

Živé složky

Živé složky výrazně zvyšují atraktivitu krmení. Všechny živé složky do krmení pořídíte nejsnáze v rybářských potřebách.

Červi

Červi jsou v krmení velmi atraktivní. Přidávám je až na konec do hotové vnadící směsi. Množství červů i jiných druhů živé nástrahy v krmení doporučuji spíš menší. Cílem je upoutat ryby a udržet je na místě, ne je zasytit a odvést pozornost od nástrahy na háčku.

Stříhané žížaly

Stříhané žížaly jsou další atraktivní složkou krmení. Ke stříhání žížal se používají speciální nůžky s více noži. Opět stačí menší podíl v krmení.

Patentky

Patentky jsou pro ryby magnet. Stejně jako jiné živé složky je používáme v krmení střídmě. Patentky jsou pro ryby součástí přirozené potravy, proto je velmi dobře znají.

Tekuté přísady a dochucovadla

Melasa

Melasa je sladká voňavá přísada, která zvyšuje atraktivitu krmení. Melasa vzniká při výrobě cukru. Dá se pořídit v rybářských potřebách. Melasa se rozmíchá do vody na vlhčení krmení.

Anýz

Anýz rybám velmi voní. Kapři ho milují. Do krmení anýz přidávám tak, že používám odvar z anýzu pro vlčení vnadící směsi. Druhou variantou je přidat drcený anýz. Anýz se dá koupit v každém supermarketu.

Badyán

Velmi opatrně můžete dávkovat drcený badyán a pořádně ho rozmíchat v krmení.

Chilli

Stačí opravdu velmi malé množství dobře rozmíchané. Rybám se líbí i mírně pálivá chuť chilli. Pokud to ale přeženete, výsledek bude opačný, než jste chtěli.

Perníkové koření

Tak jako s každým kořením se musí i perníkové koření dávkovat opatrně. Správné množství zvýší atraktivitu krmení, ale pokud to přepísknete, ryby spíš odeženete.

Česnek

Česnek rybám voní, zvláště kapři ho milují. Platí však, že se to s česnekem nesmí přehnat. Vyvařím pár pokrájených stroužků ve vodě. A tento odvar z česneku použiji na provlhčení krmení.

Koriandr

Do krmení můžeme v malém množství přidat také drcený koriandr.

Maggi – polévkové koření

Ryby mají rády také slanou chuť. Stačí přidat pár kapek do vody na vlhčení krmení.

Vanilka

Drcená vanilka je opět skvělým atraktorem. Další možností je naložit vanilkové lusky na pár týdnů do vodky a přidávat do krmení pár kapek tohoto výluhu. Případně můžete zavřít do nepropustné dózy strouhanku s vanilkovým luskem a po pár týdnech máte skvělý práškový posilovač. Použít se dá také vanilkový cukr nebo puding.

Závěr

Existuje obrovské množství přísad do krmení na ryby. Tento seznam není konečný, průběžně ho budu rozšiřovat. Budu rád i za vaše tipy v komentářích.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno