Co je to picker a jak s ním lovit

Picker je lehčí verze feederového prutu. Pickerové pruty se vyznačují kratší délkou (nejčastěji v rozmezí 2,4-3,0 m) a menší vrhací zátěží (do 50g). Pickerové pruty (někdy označované také jako winkle picker) jsou určené pro velmi jemný způsob lovu na feeder.

Pro jaké situace se hodí pickerové pruty:

Pro jaké druhy ryb je picker vhodný

Pickerový prut se skvěle hodí pro lov bílé ryby jako jsou plotice, cejni, cejnci, perlíni. Další druhy, které se dají dobře chytat s pickerem, jsou karasi a líni. Mohlo by se zdát, že na lov kapra je picker příliš jemný. Pravdou je, že menší kapři okolo 2-3 kg nejsou pro picker žádný problém.

plotice na feeder
Plotice je ideální cílová rybka pro jemné chytání

Díky akci jemného prutu můžete bezpečně zdolat i větší ryby na poměrně tenkém návazci. Na cílený lov větších kaprů nebo chytání v blízkosti překážek však tyto pruty stavěné nejsou.

Jak vybrat správný pickerový prut

Pickerový prut vybíráme podle způsobu využití, druhu revírů, které budeme navštěvovat a podle nejčastější cílové ryby.

Základní parametry, podle kterých pickerový prut vybíráme, jsou délka, vrhací zátěž a akce prutu. Důležité jsou však také věci jako počet oček a jejich provedení, jaké špičky má prut a kolik jich je dodáváno k prutu.

Délka pickeru

Picker se nejčastěji dodává v délkách 2,4-3,0 m. Krátké pickery 2,4 m jsou ideální na malé říčky a potoky, na zarostlé revíry, kde je hodně stromů a keřů na břehu, na častý lov v těsné blízkosti břehu. Délka 2,7 m je poměrně univerzální.

Delší picker 3,0 m je vhodný na větší revíry a na lov i ve větších vzdálenostech od břehu. S krátkým pickerem byste měli problém dohodit dál, ale hlavně je pak problém při záseku na delší vzdálenost.

S délkou souvisí i přepravní délka prutu. Většina pickerů je ve dvoudílném provedení. Proto myslete před koupí i na to, jestli vám délka složeného pickeru vyhovuje.

Vrhací zátěž

Vrhací zátěž pickerů se pohybuje nejčastěji v rozmezí 15-50 g. Jsou samozřejmě i výjimky s větší gramáží. Gramáž vybíráme opět podle způsobu lovu. Na menší vzdálenost stačí lehčí krmítko a tím pádem i menší gramáž prutu.

Čtěte také:  Přední brzda versus bojová brzda

Pro větší vzdálenosti je potřeba použít těžší krmítko, aby se dala špička napnout a montáž zůstala na místě. Při výběru se řídím pravidlem použít co nejjemnější sestavu, která pro danou situaci dává smysl.

Akce

I když jsou všechny pickery poměrně jemné i tady jsou velké rozdíly v akci. Platí zde to samé, co při výběru akce klasických feederových prutů. Pruty se zdolávací parabolickou akcí pracují v celé své délce. Jsou skvělé na zdolávání, můžeme s nimi použít i ty nejtenčí návazce.

Parabolické pruty jsou však horší při nahazování. Nedá se s nimi nahazovat na větší vzdálenost tak přesně jako s pruty se špičkovou akcí.

Pruty se špičkovou akcí kromě lepších vlastností při nahazování umožňují také jistější zásek na větší vzdálenosti. Můžete s nimi také použít tenké návazce, jen musíte být při zdolávání obezřetní. Prut nevytlumí výpady ryby tak dobře, proto při zdolávání musíte víc pracovat s brzdou a rukou.

Montáže pro lov s pickerem

Pro lov s pickerovými pruty můžete využít všechny klasické feederové montáže v jemnější verzi. To znamená menší a lehčí krmítka, drobnější háčky, tenčí návazce. Pro zimní lov bílé ryby může vypadat pickerová sestava takto: kmen 0,16 mm, krmítko 15g, návazec 0,10 mm háček vel. 18.

Nejčastěji při lovu na picker používám průběžnou montáž. Stejně dobře se dá použít paternoster. Dokonce s pickerovým prutem můžete chytat také s method feederem. Jen je opět potřeba volit lehčí a menší krmítko okolo 20 g.

 

Konkrétní příklady pickerových prutů

Nabídka pickerových prutů je velmi široká. Na ukázku vybírám pár prutů v různých cenových hladinách.

Mivardi Enigma Picker

Rovex Captive Picker

Garbolino Super Rocket Picker

Saenger Econ Picker

Garbolino Challenger Picker 2S

 

Závěr

Na lovu na feeder je krásná jeho variabilita. Můžete chytat s heavy feedery v hodně hrubém stylu, který se blíží kaprařině. Nebo můžete vzít jemný pickerový prut a na tenkém návazci se bavit s bílou rybou. Nebo cokoliv mezi tím. Pořád to bude feeder a bude s ním zábava.

Sdílejte článek

1 Hvězdička2 Hvězdičky3 Hvězdičky4 Hvězdičky5 Hvězdiček (Zatím nikdo nehodnotil)
Loading...
1 172 zobrazení

Pavel Drábek

Feeder je moje nejoblíbenější rybolovná technika. Jsem zakladatelem a šéfredaktorem webu nafeeder.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 

shares