Feeder v zimě

0
609
kapr v podběráku
Inzerce

S feederem můžete úspěšně lovit i přes zimu. Ve studené vodě bude nejspíš méně záběrů, než obvykle, ale každý úlovek bude o to cennější. Není nad to, když se dá ukrátit čekání na hlavní rybářskou sezonu několikahodinovou vycházkou s feederem do zimní přírody.

Místo lovu

V zimě je volba správného místa extrémně důležitá. Ryby jsou ve studené vodě méně aktivní a pokud je správně nelokalizujete, nemusí se vám podařit je stáhnout krmením z větší dálky.

Na tekoucích vodách ryby hledáme v tišších a hlubších částech nebo na hranici proudu a tišiny. Dobrá místa mohou být také v blízkosti překážek a zlomů.

Na stojatých vodách hraje hloubka lovného místa také důležitou roli. V rybnících a nádržích hledáme ve studené vodě ryby spíše v hlubších částech revíru. Neplatí to však beze zbytku.

Při chladném počasí a zatažené obloze hledám ryby ve hloubce. Někdy naopak mohou ryby být na mělčině. Těsně po rozmrznutí ledu a při slunečných dnech očekávám ryby spíše na mělčině. Mělčiny se začínají prohřívat jako první. To ryby láká.

tišina na potoce

Druhy ryb

Jaké ryby se dají v zimě lovit? Na stojatých vodách chytáme nejčastěji cejny, plotice, kapry a karasy. Na tekoucích revírech patří mezi zimní úlovky navíc tloušť, parma nebo podoustev. Za soumraku se dají na řekách cíleně lovit i mníci, kteří jsou nejaktivnější přes zimu.

Montáže

Zimní feederové montáže by měly být co nejjednodušší a co nejjemnější. Používám průběžnou montáž s kratším návazcem (20-25 cm). Háčky volím co nejmenší (časté velikosti 14-18) a návazec co nejjemnější (0,10-0,14 mm). Krmítka vybírám střední nebo menší s gramáží podle potřebné délky hodu. Na řece je potřeba zohlednit i sílu proudu.

Nástrahy

Mezi moje nejoblíbenější zimní nástrahy patří červi, rohlík a kukuřice. Červi mohou být i mrtví, nebo kukly. Rohlík nejraději používám čerstvý nebo pařený. Z dalších nástrah se dá použít třeba těsto nebo pelety.

Krmení

Na zimu se mi nejvíce osvědčilo lehké tmavé krmení. Nejraději používám sladké nebo kořeněné mixy. S cejnovým nebo ploticovým krmením neuděláte chybu. Do krmení nepřidávám žádné částice, aby se ryby nezasytily. Maximálně můžeme přidat trochu rozmixované kukuřice z plechovky.

Ve studené vodě krmím velmi málo. Na úvodní zakrmení použiju 3-5 krmítek vnadící směsi. Pak krmím už jen krmítkem při lovu.

Závěr

Zimní rybolov na feeder má svoje kouzlo. Ve studené vodě potěší každý úlovek. Chodíte na ryby i přes zimu? Pochlubte se svými zimními úlovky do komentářů.

 

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno