Moje cesta za 10 kg kaprem na feeder

0
448 zobrazení
kapr 10 kg na feeder
Inzerce

Nedávno se mi podařilo pokořit jednu velkou rybářskou metu. I když mi při lovu na feeder nejde primárně o lov trofejních ryb, doufal jsem, že se jednou dostanu k úlovku kapra z kategorie 10kg a více.

Moje cesta za vysněným desetikiláčem na feeder byla dost dlouhá. Můj příběh rozhodně není vzorem, jak lovit velké kapry na feeder co nejlépe a nejefektivněji. Z úlovku mám ale velkou radost, tak jsem se rozhodl, že se s vámi přeci jen podělím o pár postřehů z lovu.

Disclaimer: abych předešel případným dotazům, upozorňuji předem, že kapra jsem neulovil na svazové vodě, ale na klubovém revíru🙂 Konkrétní revír si nechám pro sebe.

Method feederové rychlovky

V létě jsem měl na ryby paradoxně ještě méně času, než v ostatních částech roku. V práci jsem doháněl resty za dovolenou a tak jsem se dostával k vodě jen na pár hodin brzy ráno nebo večer.

Pro letní chytání je ráno a večer ideální doba. Jediná chybka byla v tom, že jsem měl na rybaření vždycky jen dvě nebo tři hodiny. Takže jsem zvolil co nejjednodušší taktiku a rozhodně jsem neusiloval o selektování velkých ryb.

Na takové rychlé vycházky je ideální volbou method feeder. Můžete s ním chytit rybu už pár minut po nahození. Já jsem při každém takovém letním lovu postupoval stejně a tahle taktika se mi osvědčila na více revírech.

Na úvod jsem si vytvořil malé krmné místo z kukuřice z plechovky. Pomocí velkého zakrmovacího krmítka jsem při úvodní zakrmení dopravil obsah celé plechovky na krmné místo. Volil jsem lov dál od břehu na nějakých 35 metrů.

Kukuřice a pelety
Plechovka kukuřice na úvodní zakrmení a máčené peletky do krmítka

Na letní měsíce není plechovka kukuřice žádné velké množství. Pokud se mi podařilo udržet přesnost a krmení skončilo na jednom místě, kapři najeli velmi rychle. Následně jsem vyměnil zakrmovací košík za method feederovou sestavu a chytal jsem s ní na prokrmeném místě.

Do methodového krmítka jsem použil peletky a na háček nejčastěji malou plovku nebo halibut peletku. Fungovalo to skvěle i v kombinaci s posilovačem. Při každé vycházce jsem pochytal několik kapříků v rozpětí 40-50 cm a spoustu malých cejnů.

I s jemnou montáží jde zdolat větší ryba, ale…

Moje montáž se skládá z návazce z fluocarbonu 0,18 mm a háčku velikosti 10. Na kapříky běžné násadové velikosti to stačí s přehledem. Není to vyloženě montáž na cílený lov větších ryb, ale na revíru bez vázek by ani větší ryba nemusela být při této sestavě problém.

Při jedné z vycházek v půli srpna jsem za soumraku zapřáhl větší rybu. Po záseku okamžitě následoval silný tah a po pár vteřinách se  ryba utrhla. Zřejmě se vysvobodila o jednu z mála vázek, které na dně jsou. Kmenový vlasec o průměru 0,22 mm to neustál. Konec byl pěkně zkroucený. Šlo vidět, že ho ryba o něco odřela.

Tento záběr mě nabudil k dalším vycházkám na stejné místo. Tajně jsem doufal, že se mi znovu podaří natrefit na slušnější rybu. Času na ryby bylo pořád stejně málo, takže jsem na své taktice nic neměnil.  Pouze jsem nahradil klasickou kukuřici za chilli kukuřici.

Počkám do půl dvanácté

Další vycházka probíhala klasicky. Přijel jsem k vodě po osmé. Ještě před soumrakem jsem zakrmil plechovkou chilli kukuřice. Nasadil jsem chemická světýlka na prut a čekal, co bude. Byl konec srpna, končil jeden z posledních skutečně teplých letních dnů. Brzy se začalo stmívat.

Čtěte také:  První závod našeho týmu Na Feeder CZ MO Brandýs nad Labem Stará Boleslav

Kapři byli při chuti, záběry přicházely praktiky na hod. Velikost ryb se pohybovala opět okolo 40-50 cm. Super zábava po náročném dni. Po desáte záběry ustaly. Přisuzoval jsem to tomu, že krmné místo už bylo “vyluxované”. Přesto se mi ještě nechtělo jet domů. Řekl jsem si, že zkusím vydržet čekat do půl dvanácté a uvidím, co se bude dít.

Moc se toho nedělo. Před jedenáctou přišel přeci jen jeden záběr. Byl z toho štíhlý bojovný šupík o délce 53 cm. Zatím nejslušnější ryba z tohoto místa. Nahodil jsem znovu s tím, že dodržím svůj plán a ještě jim dám chvíli šanci. Téměř vždy u mě tyto situace končí tak, že počkám do předem stanoveného času. Ryba nepřijde, tak to sbalím a jedu domu.

noční šupináč 53 cm
noční šupináč 53 cm

Půl dvanáctá už se blíží, zbývá už jen pár minut. Zrovna netrpělivě kontroluji čas. Když mě od telefonu vytrhne prudký záběr, který mi rve prut nekompromisně z vidliček. Tentokrát jsem zareagoval včas a stihl jsem na poslední chvíli povolit brzdu. O kolik ryb už jsem tímto způsobem přišel!

Poté následoval suverénní úprk do půli rybníka. Takový tah ryby jsem s feederem ještě nezažil. Rozklepali se mi kolena. Těžko říct, jestli za to mohl noční chlad nebo adrenalin. Tipuji to na kombinaci obojího. Ryba si jezdila kam chtěla a brzda vytrvale bzučela.

Čas rychle utíkal a souboj byl zatím zcela v režiji ryby. Na čistém revíru mi neměla moc kam zajet. Jediné, čeho jsem se obával, bylo překřížení se silony sousedů. Přeci jen ryba měla slušný radius. S návazcem 0,18 mm jsem mohl sice klást rybě odpor, ale na žádné důraznější přibrzdění jsem prostor neměl.

Akce prutu a brzda navijáku pracovaly na jedničku. Po nějaké době (přišlo mi to jako věčnost), začala ryba přeci jen zkracovat výpady a několikrát se ukázala těsně u hladiny asi deset metrů od břehu.

Poté následovalo několik prudkých úprků šikmo od břehu, až se konečně postupně ryba unavila a po dalších cca pěti minutách přetahování se jsem měl před sebou krásně stavěného lysce. Unavená ryba se nechala přesvědčit k přistání v mém podběráku. Skvělý pocit po takovém souboji!

kapr 10 kg v celé své parádě
krásně stavěný lysec

Odnesl jsem rybu na podložku abych si ji prohlédl a zvážil. Váha ukázala 10 kg. Když jsem se podíval na hodinky, zjistil jsem že souboj trval půl hodiny. S čelovkou a telefonem jsem se pokusil kapra alespoň nějak nafotit. Zůstal jsem u vody sám a foťák jsem nechal doma. Na co taky tahat foťák na takovou chvíli, že?:)

Kapr 10 kg detail hlavy

Potom jsem se ještě naposledy pokochal a vypustil rybu zpátky. Pro mě to je životní úlovek na feeder. Nejen svou velikostí, ale hlavně bojovností. Na takový souboj se jen tak nezapomíná. Přesně kvůli takovým zážitkům mě to vždycky znovu a znovu táhne k vodě.

Inzerce

1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here