
Nedávno se mi podařilo pokořit jednu velkou rybářskou metu. I když mi při lovu na feeder nejde primárně o lov trofejních ryb, doufal jsem, že se jednou dostanu k úlovku kapra z kategorie 10kg a více.
Moje cesta za vysněným desetikiláčem na feeder byla dost dlouhá. Můj příběh rozhodně není vzorem, jak lovit velké kapry na feeder co nejlépe a nejefektivněji. Z úlovku mám ale velkou radost, tak jsem se rozhodl, že se s vámi přeci jen podělím o pár postřehů z lovu.
Disclaimer: abych předešel případným dotazům, upozorňuji předem, že kapra jsem neulovil na svazové vodě, ale na klubovém revíru🙂 Konkrétní revír si nechám pro sebe.
Obsah článku
Method feederové rychlovky
V létě jsem měl na ryby paradoxně ještě méně času, než v ostatních částech roku. V práci jsem doháněl resty za dovolenou a tak jsem se dostával k vodě jen na pár hodin brzy ráno nebo večer.
Pro letní chytání je ráno a večer ideální doba. Jediná chybka byla v tom, že jsem měl na rybaření vždycky jen dvě nebo tři hodiny. Takže jsem zvolil co nejjednodušší taktiku a rozhodně jsem neusiloval o selektování velkých ryb.
Na takové rychlé vycházky je ideální volbou method feeder. Můžete s ním chytit rybu už pár minut po nahození. Já jsem při každém takovém letním lovu postupoval stejně a tahle taktika se mi osvědčila na více revírech.
Na úvod jsem si vytvořil malé krmné místo z kukuřice z plechovky. Pomocí velkého zakrmovacího krmítka jsem při úvodní zakrmení dopravil obsah celé plechovky na krmné místo. Volil jsem lov dál od břehu na nějakých 35 metrů.

Na letní měsíce není plechovka kukuřice žádné velké množství. Pokud se mi podařilo udržet přesnost a krmení skončilo na jednom místě, kapři najeli velmi rychle. Následně jsem vyměnil zakrmovací košík za method feederovou sestavu a chytal jsem s ní na prokrmeném místě.
Do methodového krmítka jsem použil peletky a na háček nejčastěji malou plovku nebo halibut peletku. Fungovalo to skvěle i v kombinaci s posilovačem. Při každé vycházce jsem pochytal několik kapříků v rozpětí 40-50 cm a spoustu malých cejnů.
I s jemnou montáží jde zdolat větší ryba, ale…
Moje montáž se skládá z návazce z fluocarbonu 0,18 mm a háčku velikosti 10. Na kapříky běžné násadové velikosti to stačí s přehledem. Není to vyloženě montáž na cílený lov větších ryb, ale na revíru bez vázek by ani větší ryba nemusela být při této sestavě problém.
Při jedné z vycházek v půli srpna jsem za soumraku zapřáhl větší rybu. Po záseku okamžitě následoval silný tah a po pár vteřinách se ryba utrhla. Zřejmě se vysvobodila o jednu z mála vázek, které na dně jsou. Kmenový vlasec o průměru 0,22 mm to neustál. Konec byl pěkně zkroucený. Šlo vidět, že ho ryba o něco odřela.
Tento záběr mě nabudil k dalším vycházkám na stejné místo. Tajně jsem doufal, že se mi znovu podaří natrefit na slušnější rybu. Času na ryby bylo pořád stejně málo, takže jsem na své taktice nic neměnil. Pouze jsem nahradil klasickou kukuřici za chilli kukuřici.
Počkám do půl dvanácté
Další vycházka probíhala klasicky. Přijel jsem k vodě po osmé. Ještě před soumrakem jsem zakrmil plechovkou chilli kukuřice. Nasadil jsem chemická světýlka na prut a čekal, co bude. Byl konec srpna, končil jeden z posledních skutečně teplých letních dnů. Brzy se začalo stmívat.
Kapři byli při chuti, záběry přicházely praktiky na hod. Velikost ryb se pohybovala opět okolo 40-50 cm. Super zábava po náročném dni. Po desáte záběry ustaly. Přisuzoval jsem to tomu, že krmné místo už bylo „vyluxované“. Přesto se mi ještě nechtělo jet domů. Řekl jsem si, že zkusím vydržet čekat do půl dvanácté a uvidím, co se bude dít.
Moc se toho nedělo. Před jedenáctou přišel přeci jen jeden záběr. Byl z toho štíhlý bojovný šupík o délce 53 cm. Zatím nejslušnější ryba z tohoto místa. Nahodil jsem znovu s tím, že dodržím svůj plán a ještě jim dám chvíli šanci. Téměř vždy u mě tyto situace končí tak, že počkám do předem stanoveného času. Ryba nepřijde, tak to sbalím a jedu domu.

Půl dvanáctá už se blíží, zbývá už jen pár minut. Zrovna netrpělivě kontroluji čas. Když mě od telefonu vytrhne prudký záběr, který mi rve prut nekompromisně z vidliček. Tentokrát jsem zareagoval včas a stihl jsem na poslední chvíli povolit brzdu. O kolik ryb už jsem tímto způsobem přišel!
Poté následoval suverénní úprk do půli rybníka. Takový tah ryby jsem s feederem ještě nezažil. Rozklepali se mi kolena. Těžko říct, jestli za to mohl noční chlad nebo adrenalin. Tipuji to na kombinaci obojího. Ryba si jezdila kam chtěla a brzda vytrvale bzučela.
Čas rychle utíkal a souboj byl zatím zcela v režiji ryby. Na čistém revíru mi neměla moc kam zajet. Jediné, čeho jsem se obával, bylo překřížení se silony sousedů. Přeci jen ryba měla slušný radius. S návazcem 0,18 mm jsem mohl sice klást rybě odpor, ale na žádné důraznější přibrzdění jsem prostor neměl.
Akce prutu a brzda navijáku pracovaly na jedničku. Po nějaké době (přišlo mi to jako věčnost), začala ryba přeci jen zkracovat výpady a několikrát se ukázala těsně u hladiny asi deset metrů od břehu.
Poté následovalo několik prudkých úprků šikmo od břehu, až se konečně postupně ryba unavila a po dalších cca pěti minutách přetahování se jsem měl před sebou krásně stavěného lysce. Unavená ryba se nechala přesvědčit k přistání v mém podběráku. Skvělý pocit po takovém souboji!

Odnesl jsem rybu na podložku abych si ji prohlédl a zvážil. Váha ukázala 10 kg. Když jsem se podíval na hodinky, zjistil jsem že souboj trval půl hodiny. S čelovkou a telefonem jsem se pokusil kapra alespoň nějak nafotit. Zůstal jsem u vody sám a foťák jsem nechal doma. Na co taky tahat foťák na takovou chvíli, že?:)
Potom jsem se ještě naposledy pokochal a vypustil rybu zpátky. Pro mě to je životní úlovek na feeder. Nejen svou velikostí, ale hlavně bojovností. Na takový souboj se jen tak nezapomíná. Přesně kvůli takovým zážitkům mě to vždycky znovu a znovu táhne k vodě.
Skvělý zážitek přenesený k pc. Začínám po více jak 10 letech chytat, nakonec dospívám k názoru chytat na feeder a na způsob method feeder, přijde mi to nejvíce jednoduché a po práci apod.. je to rychlovka a účinná věc. Říkám si, je vůbec možné na takovou sestavu chytat kapry větší, než těch 50 cm? Tohle jste vytáhnul krásných 10 kilo, asi vyjímka.. takže s feederem se připravit na časté záběry, zábavné chytání ale menší a střední ryby? Když bych chtěl jednou chytit nějaký hovado třeba taky přes 10 kilo a třeba 90 cm, tak musím asi volit jinou techniku? Dlouhé chytání, silný vlasce, hrozně moc krmení, boilies a pelety a čekat? Jen to tak rekapituluji, je toho plný internet, budu rád za odpověď.
Děkuji.
Ahoj, method feeder je super na krátké vycházky. K method feederu se dá přistupovat různě. Já mám aktuálně raději víc aktivní pojetí, kdy chci chytit co nejvíce ryb bez ohledu na velikost. Při takovém rybaření jsou větší ryby spíše výjimkou, jak píšeš. Ale method feeder se dá použít i pro cílený lov větších kaprů. Pokud bych se chtěl dostat na větší ryby, základ je dobrá znalost revíru a správná volba místa. Pořád vycházím z toho, že máš na chytání s method feederem pár hodin, takže je potřeba se snažit větší ryby najít. Co se týká samotného lovu, dá se přizpůsobit větším rybám takto: větší nástrahy a háčky, méně časté přehazování (je potřeba zároveň použít větší krmítko), méně atraktivní návnada, chytání ve větší vzdálenosti nebo na místech, kde mají ryby větší klid. Občas větší ryby „stojí“ i za místem na kterém chytáš menší kapříky. Proto se vyplatí po nějaké době rybaření posunout se o pár metrů za krmné místo a nechat déle nahozeno, tohle mi několikrát přineslo slušnější rybu.