Method feeder na řece
Method feeder na řece

Často se setkávám s dotazem, jestli je method feeder vhodný také pro lov na řece. Rozhodl jsem proto sepsat pár svých postřehů ohledně použití method feederu na řece.

Inzerce

Proč method feeder

Nejprve bychom si měli ujasnit, proč bychom vůbec měli chtít na method feeder chytat. Method feeder je určený pro efektivní lov kaprovitých ryb. Jsou situace, kdy může být tato metoda efektivnější, než feeder s košíkem v klasickém pojetí.

Na řece jsou z větší části právě kaprovité ryby, takže tato část použití method feederu dává smysl. Kapři, velcí cejni, parmy nebo tloušti mohou být ideální cílové ryby. Pokud máte navíc pocit, že byste mohli chytat ryby na řece efektivněji, než dosud, může být method feeder jedna z věcí, které stojí za vyzkoušení.

Základní problém při lovu na řece

Při lovu v proudu je u method feederu, stejně jako u klasického feederu, stěžejní, jestli jste schopní udržet krmítko na místě. Čím víc voda táhne, tím větší to může být problém. Pokud krmítko nedrží a splavuje se, nemá cenu tento způsob lovu řešit.

Na řece je základ těžší krmítko. Obvykle je potřeba 60g a více. V menším proudu a v nadjezí s i vystačíte i se zátěžemi okolo 40g. Pokud ani těžké krmítko nechce držet na místě, ale už moc nezbývá, můžete zkusit trochu zdrsnit spodní stranu krmítka, aby lépe drželo na dně. Používají se buď drátěné „nožky“ nebo plastové stahovací pásky, které se ustříhnou na délku cca 1 cm.

S těžším krmítkem nastává u method feederu ještě problém s častějším vyřezáváním ryb. Proto je vhodné použít větší háčky ze silnějšího drátu. Háčky číslo 8-10 mohou být dobrá výchozí velikost. Na řece také používám na poměry method feederu trochu delší návazce mezi 10-15 cm.

Výhody method feederu na řece

Method feeder na řece má podobné přednosti, jako na stojaté vodě. Základ je to, že se jedná o lákavé sousto kdy je krmení koncentrované na jednom malém místě a uprostřed voňavé hromádky krmení je nástraha. Na řece to má však trochu jin rozměr. V proudící vodě dochází k rychlému odplavování krmení z krmítka. Ryby jsou zvyklé na hledání zdroje potravy ve směru proti proudu.

Vysoké efektivity můžeme s method feederem dosáhnout, pokud část krmení na plochém krmítku vydrží delší dobu. Můžeme chytat s peletami i vnádící směsí. Krmení by však mělo být víc „utažené“, než na stojaté vodě. Ideálně i po 10  minutách bychom měli vytáhnout krmítko se zbytkem návnady. Je několik cest jak toho dosáhnout.

Já jsem experimentoval s tím, že jsem si připravil dvě oddělená krmení, jedno bylo víc provlhčené a mělo konzistenci téměř pasty a druhé bylo také dost lepivé, ale rozpadalo se snáze. Na krmítko jsem pak dal nejdřív tu hutnější část krmení, poté jsem přidal nástrahu a na horní  vrstvu jsem použil snáze rozpadavé krmení.

Závěr

Pokud uvažujete o vyzkoušení method feederu na řece, můžete začínat postupně. Nejprve se ujistěte, že jste schopní udržet ploché krmítko na lovném místě. Pokud to jde, můžete první pokusy s method feederem zrealizovat na rozkrmeném místě z klasického feederu.

Method feeder na řece nemusí být vždycky ta nejlepší volba. Na stojatých vodách má, podle mého, mnohem širší využití. Pokud jsou však vhodné podmínky a dokážete výhody method feederu na řece využít ve svůj prospěch, můžete si dobře zachytat. Znám řadu rybářů, kteří jsou s method feederem na řece dlouhodobě úspěšní.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno