Shimano Exage s bojovou brzdou

V minulém článku jsme si popsali, jak funguje volnoběžná brzda. Tentokrát si představíme bojovou brzdu navijáku (Fightin’ Drag). Bojová brzda navijáku je mechanismus, který umožňuje rychle povolit brzdu (například pokud dojde k prudkému výpadu ryby).

Jak vypadá bojová brzda

Bojová brzda je součástí zadní brzdy. Je tedy umístěná na spodním konci navijáku. Samotná bojová brzda je otočná páčka, která se nachází nad klasickou zadní brzdou. Brzdu na navijáku s bojovou brzdou si nastavíte na optimální odpor maticí zadní brzdy tak, jak jste zvyklí u klasické zadní brzdy.

Jak funguje bojová brzda

Pokud však potřebujete náhle brzdu uvolnit, nemusíte otáčet zadní brzdou, stačí povolit páčku bojové brzdy doleva. Krátkým pohybem bojové brzdy o cca 45-60° výrazně povolíte brzdu. Je to srovnatelné s tím, jako byste klasickou zadní brzdu otočili o cca dvě otáčky.

Stejným principem můžete pomocí bojové brzdy brzdu navijáku rychle utáhnout. Pouze stačí posunout páčku bojové brzdy z prostřední polohy doprava.

Bojová brzda tak vlastně eliminuje jednu z nevýhod citlivé zadní brzdy. Zadní brzdy jsou totiž obvykle hodně dlouhé. To znamená, že musíte brzdou hodně točit, abyste ji dostali z polohy utaženo do polohy povoleno.

Kdy se používá bojová brzda

Bojová brzda je vhodná pro celou řadu situací a rybolovných technik. Uplatnění najde nejen ve feeederu, ale například také v plavané nebo přívlači. Bojová brzda vám pomůže zachránit situaci, kdy dojde k prudkému výpadu ryby a nemáte zrovna optimálně seřízenou brzdu.

Kdo se někdy v takové situaci ocitl, jistě mi dá za pravdu, že je téměř nemožné během chvilky povolit běžnou přední nebo zadní brzdu, zvláště pokud má delší chod. Máte tak jednu dvě vteřiny, během kterých nejprve zapruží vlasec. Poté můžete pár okamžiků získat narovnáním prutu a pak už vám jen ryba zamává ocasní ploutví.

Bojovou brzdou se dá jedním rychlým pohybem uvolnit brzdu i v těchto kritických situacích. Samozřejmě, pokud by měl člověk správně seřízenou brzdu, tak by bojová brzda potřeba nebyla.

Takové situace mohou nastat prakticky kdykoliv při lovu s feederem. Pokud chytáte bojovnější druhy ryb, jako jsou kapři, amuři nebo parmy, potká vás to určitě častěji. Zvláště amuři jsou pověstní tím, že se “odráží od břehu”.

Někteří rybáři bojovou brzdu využívají také pro rychlé uvolnění vlasce při manipulaci s prutem na břehu.

Příklad navijáku s bojovou brzdou:

 

Závěr

Co si tak vzpomínám, bojová brzda měla největší popularitu při lovu na feeder cca před deseti lety. Od té doby spousta rybářů přešla na přední brzdy.

Je to trend, neznamená to, že by bojová brzda na feeder už postrádala význam. Volba typu brzdy je otázka vkusu každého rybáře. Nejlepší je chytat tak, jak vám to vyhovuje. Bez ohledu na trendy. A bojová brzda má ve feederu rozhodně pořád co nabídnout.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno