Desatero pro šetrnou manipulaci s rybou

0
265
kapr na feeder
Inzerce

Aktualizováno:

Každá ulovená ryba si zaslouží šetrné zacházení. Ať už je to kapitální úlovek nebo malá plotička. Zopakujme si základní zásady,  jak omezit stres a poškození ryby při vylovení na minimum.

1. Zamezte kontaktu ryby se suchými předměty

Ať už je to síť podběráku, podložka nebo vaše ruce, všechno musí být namočené ještě než se tím ryby dotknete. Kontaktem se suchými předměty rybě poškodíte slizovou vrstvu. Ryba s poškozenou slizovou vrstvou je náchylnější k zaplísnění a jiným infekcím.

2. Pokud to není nutné, nevytahujte rybu vůbec z vody

Často jde rybu vyháčkovat přímo ve vodě. Kapry a větší ryby můžete vyháčkovat v podběráku, menší cejny a plotice ze břehu. Jen pozor, ať přitom nezlomíte špičku. Někdy to nejde. Buď je břeh příliš strmý, nebo si chcete úlovek změřit a vyfotit. Pak postupujte podle dalších bodů.

3. Mějte připravenou podložku na větší úlovky

Pokud vytahujete na břeh většího kapra, nejspíš ho nebudete moci vyháčkovat přímo v podběráku. Pro takové případy mějte připravenou podložku na ryby. Podložku polijte vodou, než na ni rybu položíte.

4. Používejte bezpečné montáže

Za bezpečné montáže považuji sestavy s jedním návazcem, které jsou průběžné nebo jen částečně fixované. Každopádně při utržení musí zátěž odpadnout od návazce, aby ji ryba za sebou nevláčela. Návazec by měl mít menší nosnost než kmenový vlasec, aby k případnému přetržení došlo hned na návazci.

5. Rybu šetrně vyháčkujte rukou nebo obústkem

Rybu zbavte háčku co nejrychleji a nejšetrněji. K tomu se ideálně hodí plastový obústek, jaký používají závodní plavačkáři i feederaři. Použít můžete i klasický peán. Pokud je háček příliš hluboko, raději návazec ustřihněte, háček časem sám vypadne.

6.  Používejte šetrnou bezuzlovou síťovinu

Síť podběráku by měla být z jemné bezuzlové tkaniny. Ta je k rybám nejšetrnější. Zabraňuje poškození ploutví, šupin a slizové vrstvy. Ze stejného materiálu by měl být i sak na přechovávání ryb.

7. Podebírejte rybu tak, aby nedošlo k jejímu poranění

Ryba by měla být v podběráku vždycky rovně natažená, pokud je ohnutá a “sedí” si na zadní části těla, může dojít k poškození páteře. Platí to především pro větší úlovky kapra i jiných kaprovitých ryb. S trochou cviku se bezpečné podebírání rychle naučíte. Důležité je taky používat dostatečně prostorný podběrák.

8. Používejte prostorný sak pro přechovávání ryb

Ryby pokud možno nesakujte vůbec. Výjimkou jsou závody a ponechání úlovku. Pokud rybu umístíte do saku, měl by být dostatečně prostorný. Sak na ryby by měl mít zpevněné kruhy a jak už jsem psal, měl by být z jemné bezuzlové tkaniny.

9. Nenechávejte rybu příliš dlouho na břehu

Pokud rybu vyháčkujete na břehu, chcete si ji vyfotit, změřit a zvážit, postupujte maximálně rychle. Vše potřebné si dopředu nachystejte. Ryba pár minut na břehu vydrží, ale čím je tento pobyt kratší, tím lépe.

10. Neházejte s rybou při pouštění

Rybu nikdy do vody zpět neházejte, ale vypusťte ji rukou nebo podběrákem. Při prudkém dopadu na se může ryba snadno poranit.

Závěr

Ryby jsou živí tvorové a měli bychom se k nim podle toho chovat. Rybařina není jen hon za kapitálními úlovky, ale je taky o úctě k rybám a k přírodě.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno