5 nejsnadnějších způsobů jak zlomit feederovou špičku

4
289
feederové špičky

Aktualizováno:

Každé zlomení feederové špičky zamrzí. Přitom si člověk nadává, že to bylo kvůli takové zbytečnosti. Podívejte se na pět nejčastějších důvodů zlomení špičky a přečtěte si jak tomu předejít. Pokud se budete řídit těmito tipy, omezíte riziko zlomené špičky na minimum.

Nához s omotanou špičkou

Toto je úplná klasika, vlasec se po zdolávání ryby trochu zkroutí a než nabijete krmítko, omotá se jednou dvakrát okolo špičky až na samotném konci prutu. Pokud si tohon nevšimnete a vší silou nahodíte plné krmítko, je vymalováno. Nepříjemný praskavý zvuk signalizuje v lepším případě utržení montáže, ale většinou to odnese právě špička.

Jak tomu předejít: Před každým nahozením si ověřte, že vlasec klouže snadno mezi očky, potáhnutím rukou nebo navinutím kousku vlasce. Po této kontrole už vlasec nechte napnutý a rovnou nahazujte. Každým povolením vlasce vzniká riziko omotání špičky. Zvláště pokud je vlasec pokroucený.

Prut za hlavou

Při navádění ryby na krátký podběrák nebo při snaze vylovit rybu rukou dáte prut co nejvíce do kolmé polohy a pak ještě kousek dozadu a lup. Špička je na dva kusy. Když se špička zvednutého prutu dostane za vaše záda, dostanete se s prutem do takzvaného mrtvého bodu. V kombinaci s vlascem směřujícím kousek před prut, špička prutu už díky ostrému úhlu s vlascem nepruží, jak by měla a i jemným cuknutím vlasce snadno dojde k jejímu zlomení.

Jak tomu předejít: Nedělat to. Vím, velmi objevné, ale je to opravdu tak jednoduché. Pořiďte si dostatečně dlouhý podběrák a vyhněte se při manipulaci s prutem poloh, kdy vlasec k prutu svírá menší úhel než 90°. Nebo česky: nedávejte špičku prutu za hlavu, když na něm máte rybu těsně u břehu.

Připletla se pod nohu

Možná to znáte. Radujete ze zdolaného kapra, který odpočívá na podložce. Z vlasce je motanice vedoucí od podběráku kolem podběr a vaší nohy. Prut je položený na zemi jak vám odpadl z ruky po napínavém souboji. Uděláte pár kroků pro metr, kapr sebou mrskne, přiskočíte k němu a najednou zjistíte, že stojíte na špičce a ta je vejpůl.

Jak tomu předejít: Nikdy nepokládejte prut na zem. Vždycky ho umístěte zpět do podpěry  nebo stojanu. Zorganizujte si dobře místo lovu už na začátku. Promyslete si celý postup zdolávání ryby: kde budete mít podběrák, jak budete manipulovat s rybou na břehu, jak po zdolávání bez problému vrátit prut do stojanu.

Připletla se do dveří od auta

Občas se při balení na ryby nebo z ryb stane, že prut je o chlup delší než by měl být. Někdy ten kousek navíc trčí nešikovně z otevřených dveří nebo kufru auta. A zpravidla to zjistíte až když zabouchnete. Tady už jde nejen o špičku, ale i o ostatní díly prutu. Rozsah škod pak závisí na razanci s kterou jste dveře zavrali a taky trochu na štěstí.

Jak tomu předejít: Nejezdit na ryby autem. Haha. Dobře, úplně by stačilo používat kvalitní dobře polstrované obaly na pruty a v tom shonu při balení myslet kromě toho, abyste si nezapomněli červi v ledničce, taky na to, kde jsou špičky prutů v momentě, kdy zavíráte dveře.

Pokus kam až se špička ohne

Feederová špička snese neskutečné ohnutí a občas ze zvědavosti někdo vyzkouší, kam až to jde. Jde ohnout fakt hodně. Blbý je, že jakmile jednou dosáhneme té pomyslné mezní hranice, nejde to vzít už zpět. Prostě se špička zlomí a je to v háji.

Jak tomu předejít: Pro tento případ úplně stačí udržet zvědavost na uzdě a nepouštět se do těchto riskantních experimentů přecházejících často nechtěně do kreštestu.

Plus jedna bonusová příčina na tři písmena

Tu ale snad ani nemá cenu zmiňovat. Žádný sportovní rybář, který to myslí se svým koníčkem vážně, se s ní jistě nikdy ani nesetkal. A kdyby přece jen ano, jak tomu předejít? Nechlastat na rybách!

Edit: Doplněno. Díky Ivanovi za jeho komentář s dalšími dvěma častými důvody pro zlomení feederové špičky.

Nahazování se zkrouceným vlascem

Pokud máte hodně zkroucený vlasec, udělají se na něm smyčky a očka, které neprojdou přes jemná očka špičky. Zkroucený vlasec se ve chvíli, kdy není napnutý, také rád omotá okolo špičky. Pokud si toho nevšimnete včas, při náhozu uslyšíte nepříjemný zvuk prasknuté špičky.

Vlasec se může kroutit z několika důvodů. Nejčastěji kvůli špatné technice navinutí vlasce na naviják. To dělají hodně elektrické navíječky vlasce. Dále kroucení může být způsobené nadměrným používáním brzdy (při dlouhém zdolávání, nebo časté manipulaci). Nakonc může vlasec kroutit také nevhodné krmítko nebo montáž. Vyhlášená jsou tím například drátěná spirálová krmítka.

Použití příliš měkké špičky pro prudké náhozy na velkou vzdálenost

Pokud je špička příliš měkká (např. 0,5 nebo 1 oz), může se při prudkém náhozu rozkmitat. Vlasec se díky tomu opět omotá okolo špičky a je zle. Předejdete tomu používáním přiměřeně tvrdých špiček pro danou vzdálenost lovu (jemné špičky na krátké vzdálenosti, střední a tvrdé špičky na delší vzdálenosti).

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

4 KOMENTÁŘE

  1. Vím ještě o několika způsobech : za 1 nahazování se zkrouceným vlascem – diky málemu průměru oček u špišky zkroucený vlasec neprojde a zadrhnese – řach, vždy je potřeba vyhodit na vycházce aspon 10 metrů vlasce a celé to navázat znovu,za 2 : použití příliš měkké špičky při nahazování na velkou vzdálenost – 0.5,1 oz při odhozu krmítka zakmitá měkka špička a vyhodí kmenový vlasec pterý se omotá kolem špičky – Řach !

      • To jsou moje nemilé zkušonosti bojoval jsem s tím víc jak půl roku než jsem po nevím kolika debatách s feederaři zjistil kde je ve mě chyba 😀 co já jsem takhle zlomil špiček a urval krmítek oooooo hodně 😀 ale bylo to potřeba ted už s tím problemy nemám 🙂 nejdůležitější bylo zlepšit nahazování v tom byla taky moje velká chyba :/

        • Přidal jsem to do článku. Z vašich chyb se teď mohou poučit i další rybáři. Třeba to pár zlomených špiček zachrání. Díky.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno