V průběhu loňského víkendového srazu fanoušků NaFeeder.cz jsem viděl poprvé v akci automatický vazač háčků. Chlapi ze závodního týmu vysvětlovali jeho přínos při plnění návazcových boxů před sezónou.

Proč vazač

Kvalita uzlíku zůstává pokaždé stejná a malé háčky, hojně využívané v návazcích při závodním feederu, se pomocí automatického vazače navazují mnohem kvalitněji a rychleji než holýma rukama. Chtěl jsem si vazač vlastnoručně vyzkoušet a tak jsem si z Číny jeden kousek objednal.

Na první pohled můžete nabýt dojmu, že používání automatického vazače je příliš komplikované se vším tím provlíkáním, zastrkáváním a zajišťováním, ale věřte mi, že je to jen optický klam z neznámého.

První uvázání háčku vám možná chvilku potrvá. Nebo svůj první uzlík budete muset uříznout a začít znovu. Ale od druhého háčku se z vás stane naprostý rutinér a naplno oceníte přínos tohoto malého pomocníka, obzvlášť pokud před vámi na stole leží prázdný návazcový box z minulé sezóny, který žalostně volá o doplnění zásob.

Abych vám ve vaší prvotní bolestné zkušenosti ulehčil (a pro ty, kteří váhají, zda si tohle bateriové kolečko pořídit nebo ne), vysvětlím princip jeho fungování. Připravil jsem krátký názorný návod na uvázání háčku s vysvětlením všech kroků a několika vlastními postřehy z praktického použití.

Příprava

Automatický vazač háčků ve velikosti, ve které jsem si jej objednal já, se hodí k navazování menších háčků na slabší vlasce či šňůřky. Bavíme se tu o háčcích do velikosti cca 10 a menší a o vlascích o tloušťkách do 0,18 či 0,20 mm.

Větší háčky a silnější vlasce jsou na tento strojek přeci jen trošku humpolácké a manipulování s nimi a vazačem není tak praktické a efektivní. Sám jsem zkoušel uvázat háček vel. 4 na vlasec síly 0.30 mm a na trojí pokus jsem neuspěl.

Při omotávání vlasec klouzal z ramínka, dobře nedržel a při utahování vznikaly nepěkně baňaté uzly. Navíc silnější silony a větší háčky přeci jen šikovněji vezmete do prstů než do automatického vazače.

Pro následující fotopříklad jsem použil háček velikosti 12 a tmavě červený monofil síly 0,14 mm.

Usazení háčku

Tlačítkem na boku vazače s označením SET rozevřete čelisti na středu omotávacího kolečka. Čelisti se rozevřou, když tlačítko posunete ve směru šipky SET směrem vzad od kolečka.

Do čelistí usadíte háček ramínkem směrem do středu kolečka. Omotávací kolečko povede vlasec a okolo ramínka jej bude pravidelně omotávat. Ramínko háčku by mělo zasahovat až co nejblíže do středu omotávacího kolečka, aby omotávání bylo co nejefektivnější a uzlík co nejpevnější.

Příprava vlasce

Příprava vlasce pro uvázání háčku začíná prostrčením středem omotávacího kolečka ze zadní strany vazače směrem k přední straně s usazeným háčkem.

Na přední straně zajistíte provlečený vlasec za pojistku na omotávacím kolečku. Stačí pouze zavléknout, nemusí se nikde nic uzlovat. Není třeba ani žádný speciální trik ohledně toho, z které strany háčku vlasec vést. Prostě jen provléknout ze zadní na přední stranu vazače a zajistit.

Kratší konec ponechte v délce do 5 cm od pojistky. Tento krátký konec vlasce bude později použit pro omotání ramínka háčku. Nenechávejte jej tedy příliš krátký, ale ani příliš dlouhý, aby se naopak nezamotával do mechanismu omotávacího kolečka.

Teď přichází první krok, který bude chtít trochu cvik. Ale jak jsem napsal na začátku, po druhém pokusu se i z této části stane rutina. Krátký konec vlasce tedy máme zajištěný pojistkou na omotávacím kolečku.

Dlouhým koncem vlasce je teď třeba provést omotání ze zadní strany přes spodní plastovou zarážku směrem ke středovému výřezu omotávacího kolečka a zase zpátky na zadní stranu a směrem ven.

Udržujte si vlasec napnutý. Spodní plastová zarážka vám vlasec udrží, nebude z ní klouzat pryč. Po omotání přes zarážku směrem ke středovému výřezu vyveďte dlouhý konec vlasce směrem ven z vazače a přidržte si dlouhý konec rukou na zadní straně vazače, aby se vám dlouhý konec vlasce nepletl při další manipulaci. Pořád utahujte, ať se vám vlasec nikde nekudrnatí nebo nedělá oka.

Vázání

Vše je připraveno. Háček pevně usazen, krátký konec vlasce zajištěn pojistkou, dlouhý konec omotán přes spodní zarážku směrem ven středovým výřezem a zajištěn naší rukou na zadní straně vazače. Posuvným tlačítkem na horní hraně vazače spustíte omotávání, posunutím tlačítka směrem vzad (ve směru šipky ON).

Středové omotávací kolečko začne pracovat. Napočítejte přibližně 6 až 8 omotů, to myslím stačí. Na ramínku háčku uvidíte jak hezky strojek rovná omoty vedle sebe a uzlík se pěkně pravidelně rýsuje.

Dokončení uzlu

Jsme skoro hotovi. Posledním krokem je posunutí spodní zarážky směrem vzhůru po připravené drážce i s naším zajištěným vlascem.

Tento krok vytvoří smyčku, kterou utáhneme omotané ramínko háčku a vlastně vytvoříme uzlík. Po přesunutí spodní zarážky směrem nahoru nám připravená drážka pomůže sesunout smyčku směrem do středového průřezu, k omotanému háčku.

Postupně utahujeme za delší konec vlasce tak, že smyčku dotáhneme až k samotnému háčku, který je stále sevřený v kovových čelistech uvnitř omotávacího kolečka.

Uzlík je hotov. Teď už zbývá jen naposled dotáhnout, odepnout z vazače a zastřihnout. Dotahování uzlíku provádíme pomalými tahy za delší i kratší konec vlasce.

Poté háček uvolníme z kovových čelistí, opět pomocí tlačítka SET a naposled dotáhneme v ruce za oba kousky vlasce

Při utahování někteří kolegové doporučují silon navlhčit a předejít tak jeho poškození přehřátím v průběhu stahování uzlíku.

Teď už stačí jen zastřihnout kratší konec vlasce, uvázat požadovanou délku návazce a založit do návazcového boxu. Uzlík je krásně pravidelný a zasazením háčku špičkou dolů jsme mimochodem také docílili, že vlasec vede z uzlíku po zadní straně lopatky háčku.

Závěr

Věřím, že automatický vazač háčků může být velkým pomocníkem pro závodníky, kteří si potřebují na sezónu připravit desítky návazců a chtějí se spolehnout na to, že v uzlíku nebude slabé místo.

Využití najde určitě i v arsenálu nás běžných rekreačních feederařů či plavačkářů zejména proto, že je obzvlášť šikovný při manipulaci s malými háčky a tenkými vlasci. Namátkovým průzkumem jsem dohledal, že automatický vazač háčků se v České republice dá sehnat přibližně za něco málo přes 500 Kč.

Anebo pokud máte důvěru, můžete vyzkoušet některý ze zahraničních e-shopů. Z vlastní zkušenosti říkám, že automatický vazač háčků funguje skvěle. Uvázaný uzlík je nádherně pravidelný a pevný. Už se těším, až vyzkouším návazce přímo ve vodě.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,75 z 5)
Loading...
Inzerce

7 KOMENTÁŘE

 1. Děkuji za skvělý návod, konečně jsem se ním naučil pracovat a je to snadné a rychlé. Díky moc

 2. Děkuji za podrobný návod, jen malá připomínka, vlasec by vždy měl jít před lopatkou, zmensuje se tak pravděpodobnost jeho předření.

  • Ahoj Martine, díky za doplnění. Už se ti někdy návazec předřel, když jsi to měl navázané za lopatkou? Nebo to vždycky vážeš před lopatkou? Ten článek psal Péca, ale já to vážu takhle stejně s vlascem za lopatkou. A zatím se mi nikdy nestalo, že by se mi návazec předřel o lopatku. Když už utrhnu, tak někde vprostřed návazce nebo u horního uzlíku. Tak se chci zeptat, jestli s tím máš reálně blbou zkušenost.

   • Abych pravdu řekl, ještě se mi to nestalo, protože háčky s lopatkou vážu s vlasem před, tak jak jsem se to kdysi hodně dávno naučil.
    Ale opravdu by mě zajímalo, jestli se dá pozice vlasce před nebo za lopatkou ovlivnit i v tom automatickém vazači? Objednal jsem si totiž jeden.
    A ještě jednou děkuji za prima návod.

 3. Zdravim,
  Ohledne vlasce pred a za lopatkou. Nevim jak je to s predrenim, ale dle meho nazoru ma byt pred lopatkou z duvodu lepsiho zaseku hacek se nevyklani. Je to stejne jako u hacku s ockem.
  Prosim o vaše nazory.
  Dekuji
  S.

  • Ahoj Stenllly, moje zkušenost je taková, že to, jestli jde vlasec za lopatkou nebo před lopatkou nemá na nic zásadní vliv. Řešilo se to tady zhruba před rokem. Na ten popud jsem testoval návazce s vlascem před i za lopatkou a obě varianty jsou podle mých testů v pohodě. Tedy nestalo se mi, že by se vlasec předřel o lopatku háčku nebo by se mi utrhl. To se dříve poškodil návazec na jiném místě a byl na výměnu. A u varianty před lopatkou návazec fungoval stejně dobře jako za lopatkou, nepozoroval jsem rozdíl v počtu záběrů nebo úspěšnosti záseku. Ve feederu občas rozhodují drobnosti, ale podle mě má mnohem větší vliv to, jestli je háček dostatečně ostrý, tvar a velikost háčku, délka návazce, případně i jeho průměr, než to kudy vede vlasec od háčku s lopatkou.
   U háčku s očkem vázaném bezuzlově je to něco jiného, tam vždycky vedu vlasec z očka směrem dovnitř háčku. Ale u tohoto vázání nejde vlasec od háčku tak napřímo, jako u uzlu na lopatce háčku.
   Samozřejmě to nikomu nevnucuji, je to moje zkušenost. Důležité podle mě je, najít si uzly a postupy, kterým věříš.

 4. Ahoj Pavle,
  děkuji za vyčerpávající odpověď.
  Já to také nemám nijak potvrzené, byla jen má myšlenka hozená k debatě.
  Jen už teď vím, že když se mi náhodou uzel otočí vlascem za lopatku, že to nemusím převazovat.
  Hezký den
  Děkuji

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno