zdolávání ryby na feeder

Rád chytávám s feederem v těsné blízkosti břehu. Ryby se často zdržují u břehu, tak proč je tam nechytat?  Lov u břehu je velmi účinný a zábavný. Chce to jen chovat se u vody tiše. Lovit můžete v blízkosti vlastního břehu nebo protějšího břehu. Popíšu vám, jak postupuju při lovu na feeder u vlastního břehu.

Inzerce

Výhody lovu na feeder u břehu

Místo přirozeného výskytu ryb

Když mluvím o lovu u břehu, myslím tím lov do vzdálenosti okolo 5 metrů od břehu. U velké části revírů jsou příbřežní partie nejčlenitější a nejzajímavější místa z celého revíru. Vyskytuje se tam přirozená potrava ryb a různé úkryty. Tudíž se tam rády shromažďují i hladové ryby.

Přesnost krmení a nahazování

Díky tomu, že chytáte na velmi krátkou vzdálenost, je nahazování i krmení velmi přesné. A přesnost je při chytání na feeder klíčová. Nahazovat můžete spodem a krmit se dá rukou nebo vnadící lopatkou. Na krátkou vzdálenost si také snadno podrobně zmapujete hloubku a tvar dna v místě lovu. Doporučuji k tomu použít malý splávek.

Nevýhody lovu u břehu

Lov u břehu má i nevýhody. Jakýkoliv hluk, který způsobíte, může ryby na vašem lovišti vyplašit. Je potřeba se chovat velmi tiše. Místo u břehu si můžete vyplašit také delším zdoláváním ryby. Při chytání u břehu je nebezpečí, že si rozplašíte krmné místo, prostě větší.

Na druhou stranu když si vyplašíte místo u břehu, vždycky můžete na chvíli chytat dál od břehu, než se ryby vrátí zpátky na krmné místo.

Jaké druhy ryb se dají chytit u břehu

V blízkosti břehu se dají skvěle chytat kapři, líni, amuři, plotice, cejni. Z dravých ryb například okouni, úhoři, candáti.

Výběr místa

Při výběru místa se nejprve snažím najít nějakou zvláštnost na břehu. První, na co se dívám, jsou břehové porosty. Čím zarostlejší břeh, tím lépe. Pokud je břeh zarostlý trávou, rákosím nebo nad vodu ční stromy a keře, je to ideální. Tedy pokud se na takovém břehu dá rozumně usadit, nahazovat a zdolávat ryby.

Dalším kritériem výběru místa je hloubka. Ryby se dají chytat i ve velmi mělkých částech s hloubkou okolo metru. Čím mělčí však lovné místo je, tím snáze se ryby plaší. Proto raději volím místa s hloubkou od 1,5 m.

Důležitá je i členitost dna na lovném místě. Podél břehu často vedou různé hrany, kde se dno prudce láme do hloubky. Tato místa jsou pro ryby velmi přitažlivá. Zajímavé mohou být i různé prohlubně, výstupky a jiné členitosti.

Vybavení pro lov u břehu

Pro lov u břehu nepotřebujete žádné zvláštní vybavení. Důležitý je správný typ feederového prutu. Optimální je light nebo medium prut s parabolickou akcí.

Rybu zasekáváte a zdoláváte na krátkou vzdálenost a tuhý prut by v tomto případě byl spíš na obtíž. Pro signalizaci záběru stačí jemnější špička. Záběry jsou na krátkou vzdálenosti dobře čitelné.

Naviják stačí menší s dostatečně citlivou brzdou. Pro lov u břehu používám jednoduchou průběžnou montáž s malým lehkým krmítkem.

Taktika lovu a zdolávání

Při chytání u břehu krmím střídmě a přikrmuji až podle aktivity ryb. Používám partikl (kukuřice, řepka, pšenice, pelety..) a koule vnadící směsi.

Buďte připravení na brutální záběry a brzdu navijáku si mírně povolte. Jinak hrozí, že se se svým feederovým prutem již neshledáte.

Po záseku se rybu snažím co nejdříve zdolat. Pokud zabere větší ryba, je lepší jí pustit na volnou vodu dál od břehu a nechat ji vyřádit mimo krmné místo, abyste si ho moc nerozplašili.

Chytáte také rádi u břehu? Napište svoje zkušenosti do komentáře pod článek.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr: 4,67 z 5)
Loading...
Inzerce

4 KOMENTÁŘE

  1. hezký článek , naprosto souhlasím s nutností povolit brzdu u břehu chytám velmi často a už jsem se i díky své hlouposti s utaženější brzdou koupal:-).Obvzlášť kapr takhle nablízko občas umí kouzla.

    Díky

    Michal

  2. Naštěstí podařilo, na druhou stranu jsem už i viděl příliš povolenou brzdu a ostřejší zásek no a chuchvalec vlasce při dojezdu setrvačnosti cívky, možná to byl zapnutý baitrunner nevím , ale pán vedle měl plno starostí:-)

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno