naviják Daiwa Regal Z 4000 BR

V tomto článku si povíme, jaký vlasec použít při lovu na feeder. Feeder je charakteristický použití jemných koncových sestav. Proto se při výběru vlasců pohybujeme v nižších průměrech, než u klasické položené. Začneme tím, jaké vlastnosti by feederový vlasec měl mít.

Inzerce

Dobrá potápivost

Vlasec by se měl po náhozu rychle potopit. Pokud by plaval na hladině, obtížněji by se nám vypínal a byla by horší signalizace záběrů.

Nízká průtažnost

Každý vlasec má určitou míru průtažnosti. Na čím větší vzdálenost lovíme, tím více se průtažnost vlasce projeví. Vlasce s větší průtažností zhoršují viditelnost záběrů. Proto se při lovu na feeder uplatní vlasce s co nejnižší průtažností. Potřebujeme, aby se každý pohyb ryby přenesl co nejviditelněji na špičku. U feederu naštěstí většinou nehrozí, že by průtažnost vlasce potáhnutí ryby zcela vstřebala. Špička se vždy alespoň trochu zachvěje. Čím je ale vlasec průtažnější, tím jsou záběry méně zřetelné.

Vysoká odolnost

Možná si řeknete, že každý vlasec na ryby by snad měl být odolný. Ale u feederu klademe na odolnost mnohem větší důraz. Je to kvůli kombinaci nízkých průměrů vlasce a těžkých krmítek. Tenký vlasec musí běžně ustát odhoz krmítka se zátěží 20-50g a vahou krmení navíc.

Nízká paměť

Dobrý feederový vlasec by měl mít téměř nulovou paměť. To znamená, že pokud se například vlasec zamotá okolo špičky, měl by po rozmotání zůstat rovný bez náznaku poškození a ohybů v místě omotání.

Průměry a nosnosti vlasců

Jak už bylo řečeno, na feeder se používají slabé průměry vlasců. Běžně se pohybujeme v průměrech od 0,14 do 0,25 mm. Průměr a nosnost vlasce přizpůsobujeme cílové rybě a revíru. Čím nižší průměr vlasce zvolíme, tím je celá sestava jemnější a pro ryby méně nápadná.

Vlasec však musí mít dostatečnou nosnost, abyste bezpečně zdolali větší rybu. Nosnost vlasce se udává nejčastěji v kilogramech, případně v librách. Pro zjednodušení můžete počítat libru jako půl kilogramu. Nosnost vlasce neznamená, že na něj nevytáhnete větší rybu, než je uvedená nosnost. Na vlasec s nosností 3 kg bez problému vytáhnete i mnohem těžší rybu.

Na řeky a revíry plné vázek se používají silnější průměry vlasců. Na stojaté vody bez vázek stačí nižší průměry. Pokud se vypravíte primárně na bílou rybu stačí vám průměr vlasce do 0,18 mm. Na kapry, líny, amury je lepší vlasec v rozmezí 0,20-0,25 mm. Do extrémních podmínek může dávat smysl i použití kmenového vlasce okolo 0,28 mm a více.

Při volbě průměru vlasce je potřeba myslet také na to, že návazec by měl být vždycky o něco tenčí, než hlavní kmenový vlasec. Pro daleké náhody jsou lepší nižší průměry vlasce. Na řece silnější vlasec klade větší odpor proudu, takže je potřeba s vyšším průměrem použít těžší krmítko.

Závěr

Mnozí výrobci dnes dělají vlasce speciálně určené pro feederový rybolov a také je tak označují. To trochu usnadňuje výběr. Vlasce označené jako feederové by totiž měly mít všechny požadované vlastnosti. Při výběru doporučuji vyvarovat se velmi levným vlascům a vlascům s podezřele vysokou nosností.

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (6 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

5 KOMENTÁŘE

  1. chcel by som sa spýtať ktorý vlasec konkrétne by ste mi doporučil na heavy feeder

    za odpoveď ďakujem.

    • Hezký den, na heavy feeder bych použil klasické feederové vlasce, pouze ve vyšším průměru (cca 0,25-0,30 mm). Záleží na situaci. Vyšší průměr bych volil hlavně pokud by byl problém s vázkami nebo by bylo potřeba silovější zdolávání. Silnější průměr vlasce snižuje délku náhozu. Konkrétně mám oblíbené vlasce Colmic Fendreel, Stroft GTM, Trabucco T-force special Feeder nebo Korum Feeder Line.

  2. Dobrý den Pavle. Chtěl bych se zeptat jestli máte zkušenost s technikou floating feeder, která se doporučuje hlavně v těchto teplých letních měsících kdy ryba nesbírá potravu ode dna ale spíše ve sloupci až k hladině. Děkuji za odpověd. Miroslav.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno