Feederový Zig rig

Feederový Zig Rig je montáž, která je určená pro lov na plovoucí nástrahu uprostřed vodního sloupce. Tato montáž pochází z kaprařiny, ale je výborná také na feeder. Montáž je ideální do horkých letních dnů, kdy se ryby často zdržují u hladiny nebo v různých hloubkách ve vodním sloupci.

Postup navázání

Při přípravě montáže Zig Rig vycházím z průběžné montáže na feeder. Na kmenový vlasec nasadím obratlík na krmítko. Krmítko používám klasický drátěný košík. Je lepší dát o něco těžší, než obvykle. Omezíme tím zdvihání krmítka ze dna při záběru. Signalizace záběru tak bude citlivější. Používám obvykle krmítka okolo 40g.

Pod krmítko dám gumový stopper a připravím kroucený vlasec v délce cca 10 cm se smyčkou na návazec na konci. Návazec na Zig Rig má obvykle délku 50-250 cm. Záleží na hloubce v místě chytání. Používám návazce s vlasovým přívěsem pro nastražení plovoucího boilies nebo jiné nástrahy pod háček.

Nepřipravuji si speciální dlouhé návazce pro Zig Rig, ale používám návazce standardní délky na feeder nebo method feeder a mezi návazec a kmen dávám prodlužovací díl z vlasce, který má o něco nižší průměr než kmen a vyšší, než koncový návazec a má na každém konci smyčku. Například mám kmen 0,22 mm, prodlužovací díl 0,20 mm a návazec 0,18 mm.

Výhoda je, že když potřebuji změnit háček, nebo ho vyměnit kvůli poškození za nový, nemusím vytvářet nový dlouhý návazec. S prodlužovacím dílem je to flexibilnější. Nevýhoda tohoto řešení je, že kvůli prodlužovacímu dílu je v sestavě víc uzlů a tím i víc oslabených míst, kde může dojít snáze k přetržení.

Feederový Zig rig

Samotný koncový návazec může být z vlasce v průměru 0,18-0,22 mm. Používám háček velikosti 8-12 ze silnějšího drátu. Velikost háčku a nástrahy by měla být vyvážená a nástraha by měla mít dostatečnou velikost, aby zvedla háček s celým návazcem. Pokud mám menší plovoucí nástrahy, nastražuji jich více za sebou, jako je vidět na obrázku.

Cílové ryby

Touto montáží na feederu se dají chytat téměř všechny druhy kaprovitých ryb, které jsou zvyklé přijímat potravu i ve sloupci. Nejčastěji se dají ulovit kapři, bílá ryba (plotice, perlíni, cejni..), také amuři. Občas se může podařit i ne úplně typický úlovek. Například mám na tuto montáž několik menších bolenů.

Nástrahy

Nejčastěji používám jako nástrahu plovoucí boilies. Ale dá se použít jakákoliv jiná plovoucí nástraha, která dokáže zvednout háček na celou délku návazce. Dají se využít kombinace potápivých nástrah a plovoucí pěny, polystyrenových kuliček nebo plovoucích umělých nástrah.

Důležité pro mě je, aby nástraha plovala, byla dobře vidět (světlé zářivé barvy) a také byla dostatečně atraktivní. Méně výrazné nástrahy se dají zatraktivnit dipem nebo boosterem.

Krmení a taktika

Obvykle používám při lovu na Zig Rig krmítko, ale není to nutnost. Taktika lovu vždycky závisí na typu revíru, hloubce, obsádce ryb a dalších podmínkách. První otázka, kterou je potřeba vyřešit, je délka návazce.

Je dobré vědět alespoň orientačně, jaká je v místě lovu hloubka. Podle toho se můžete rozhodnout, jak dlouhý bude návazec. Můžete zkoušet různé varianty. Někdy dobře funguje nástraha okolo půl metru nade dnem, jindy je lepší nechat nástrahu vystoupat kousek pod hladinu.

Další otázkou je, zda chytat s krmením, či bez krmení a jestli zkoušet nahazovat do stejného místa nebo naopak pochytávat postupně větší oblast. Krmení může mít smysl i u Zig Rig montáže. Používám sušší krmení, které z krmítka částečně vypadne už při nárazu na hladinu.

Dají se použít klasické kaprové směsi. Můžete je doplnit drcenými oplatky, strouhankou nebo jinými částicemi, které se rozptylují do sloupce. Když chytám s  krmítkem, často se stane, že záběr přijde bezprostředně po nahození.

kapr lysec

Závěr

Zig Rig je dobrá alternativa ke klasickému lovu na feeder v blízkosti dna. Je to velmi účinný způsob rybolovu do letních parných dní, kdy často bývají běžné feederové montáže méně účinné, protože se ryby pohybují víc ve vodním sloupci, než u dna. Na této montáži se mi líbí její velká variabilita, která dává velký prostor ke zkoušení nových věcí.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 4,75 z 5)
Loading...
Inzerce

2 KOMENTÁŘE

  1. Tímto způsobem jsem chytal na feeder již před dvaceti lety. To jsem ještě nevěděl, že se to bude jednou jmenovat zig rig. Jako nástraha mi stačil obyčejný rohlík. Montáž jsem použil klasický paternoster, kdy jsem používal návazec o délce 1,5 m nebo takový, aby se dal ještě nahodit. Na krmítko jsem nechával asi půl metru. Rybáři v té době vůbec neznali feeder. Někteří si mysleli, že úspěch je v tom mít prut postavený se břehem. Proto své teleskopy otáčely podlé mého prutu, ale úspěch se nikdy nedostavil.

    • Díky za pěknou feederovou vzpomínku a doplnění o toho pátera. Ono je nakonec celkem jedno, jak se montáž nazve, jestli zig rig, nebo chytání ve sloupci. Hlavní je, že to funguje:)

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno