Ve čtvrtek jsem vyrazil na Orlici. Už delší dobu jsem měl vyhlédnuté místo s malou písčinou, kam se místní chodí v horkých dnech koupat. Přes léto se mi tam nechtělo bojovat s plavci o místo, a protože ve čtvrtek už bylo na plavání přeci jen trochu chladno, našel jsem místo prázdné. Voda byla krásně čistá, už pořádně studená, sluníčko se do ní ale opíralo a na pláži bylo příjemně.

Úsek řeky je to proudnější, poměrně úzký a za písčitou pláží se rozlévá do širší řeky. Přpravil jsem si kameru a nahodil ji do vody spolu s nástrahou. Z prosluněné, studené, podzimní křišťálové vody vznikly moc pěkné záběry.

Nad kameru jsem uvázal krmítko napěchované šrotem s trochou červů a pod háček zavěsil panáčka z malých boilies. Hlavně proto, aby nástraha byla pod vodou dobře vidět a aby ji nezhltla každá maličká rybka proplouvající kolem. Pro druhou část videa jsem změnil nástrahu a zkusil natočit reakci rybek na žížalu na háčku.

Z mé dvouhodinové vycházky vznikl fajn studijní materiál pro nás rybáře nejen o tom jaké ryby v divočejším úseku Orlice žijí, ale i o tom jak může fungovat zakrmené místo nebo jakou roli může mít velikost či charakter nástrah na četnost nebo podobu záběrů.

Na videu si můžete všimnout hejna ouklejek, které připlave zkontrolovat voňavou návnadu, a pak se zase rychle rozprchne, když uvidí poblíž okouna. O panáčka boilies se pokouší plotice, cejnci malí, zatímco ouklejky nástrahou spíš jen postrkují po dně.

Žížala je ale u ouklejí populární. Různě si s ní pohazují a snaží se z ní kousek odkousnout. Podoustve nejdřív šmejdí kolem a sbírají velkými pysky ze dna kousky šrotu a červů. Tu a tam se ukáže i jesen nebo tloušť a na chvilku rozeženou hejno ouklejí.

Krásnou, světlou, podzimní atmosférou pod vodou jsem se nechal trochu unést a video má téměř 9 minut. Takže pokud se vám nechce studovat chování ryb nebo přemýšlet nad nástrahami a návnadami, můžete si video pustit na velké televizi v obýváku namísto akvária – takové malé slow TV. Viditelnost byla ve čtvrtek pod vodou svkělá a tanec rybek v čisté vodě je uklidňující.

Příště zkusím nastražit a vnadit bez šrotu, jen pomocí pelet. A uvidíme, jestli se na kameře neukáže taky třeba něco většího.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (3 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno