Jak správně a přesně naplnit naviják vlascem

8
3417
Naviják Daiwa Emcast 4500
Naviják s přední brzdou
Inzerce

Aktualizováno:

Na YouTube kanálu firmy Preston Inovations zveřejnili pěkné video s postupem, jak správně navinout vlasec na naviják. Představte si situaci, že máte 150 metrů kvalitního vlasce na feeder v průměru 0,22 mm. Na navijáku je udávaná kapacita například 180m / 0,30mm. Jak správně odhadnout množství podkladového vlasce, aby byl naviják plný po okraj a nezbyl vám ani kousek kvalitního vlasce?

Přesně pro tuto situaci přináší video odpověď. Má to jen jeden háček. Potřebujete mít k navijáku volnou náhradní cívku.

Postup pro navinutí vlasce

Nejprve navinete kvalitní vlasec na záložní cívku navijáku. Cívku s vlascem umístíte do plastového kbelíku. Naviják si připevníte k prvnímu dílu prutu. Odklopíte řadič navijáku. Konec vlasce přivážete k prázdné cívce navijáku. Překlopíte zpátky řadič. Utáhněte si pořádně brzdu navijáku. A můžete začít namotávat. Vlasec stisknete mezi prsty, aby se ukládal do navijáku napnutý.

Oproti ukázce na videu si dávám do kbelíku s cívkou ještě vodu. Nevím, jestli to má v reálu na něco vliv, ale jsem už tak zvyklý. Minimálně to ničemu nevadí, že se vlasec před uložením na naviják trochu navlhčí. Jen pozor na koberec nebo dřevěnou podlahu, dost to z kbelíku stříká, když se navíjí. Taky jsem zvyklý si provléct vlasec přes první očko na dílu prutu. Líp se mi s tím při navíjení manipuluje. Ale je to opět spíše otázka zvyku.

Podkladový vlasec

Takže máme na náhradní cívce navinutou celou cívku kvalitního feederového vlasce. Tento vlasec spojíme uzlem s podkladovým vlascem. Můžete použít tzv. kravský uzel. Jako podkladový vlasec může sloužit starší silon nebo nějaký hodně levný nový. Stejným postupem, jako v předchozím případě, navinete podkladový vlasec na naviják.

Přemotání na hlavní cívku

Podkladový vlasec navíjíte, dokud není cívka optimálně naplněná. Vlasec by měl být zarovno s horníma spodním okrajem cívky. Neměl by z cívky sám padat. Pokud jste spokojeni, sundáte naplněnou náhradní cívku z navijáku. Na naviják dáte prázdnou hlavní cívku. Náhradní cívku položíte do kbelíku (tentokrát už raději bez vody) a přemotáte celý návin z náhradní cívky na hlavní cívku.

Když skončíte, budete mít podkladový vlasec vespod. Nahoře bude váš kvalitní vlasec a zároveň bude cívka optimálně naplněná vlascem.

TIP: doporučuji vyhnout se elektrickým navíječkám, které mají v rybářských potřebách.

Závěr

Tento postup mi přijde vcelku pracný a má jednu podstatnou nevýhodu. K navijáku potřebujete mít náhradní cívku a tato cívka musí být prázdná. Pokud byste takto chtěli naplnit dvě cívky navijáku, budete k tomu potřebovat tři cívky. Dá se to řešit také tak, že správné množství podkladového vlasce odhadnete. To chce ale trochu zkušeností a i tak nemusí odhad vyjít správně. Pak hrozí, že budete mít na navijáku méně kvalitního vlasce, nebo budete mít ne zcela naplněnou cívku. Obojí je špatně.

Druhou alternativní možností je koupit si větší návin kvalitního vlasce a naplnit jím celou cívku. To je jednoduché řešení s jistým výsledkem, ale poněkud drahé. Navíc při lovu na feeder většinou s přehledem stačí těch prvních 150 metrů návinu a zbytek stejně téměř s jistotou nikdy nevyužijete.

Někdo to řeší tak, že po sezoně celý návin otočí na druhou cívku. Tím se dostane nepoužívaný konec návinu nahoru. To mi ale nepřijde jako vhodné řešení. Silon vespod cívky stárne i když ho nevymotáte. Osobně bych na takový silon nespoléhal.

Jak řešíte navíjení vlasce na naviják vy? Napište do komentářů, co se vám nejvíc osvědčilo.

 

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

8 KOMENTÁŘE

 1. Pěkné stránky.Začínám s rybolovem,potřebova bych rady od někoho zkušeného.Pomohl by mi někdo třeba on line,nebo doporučíš nějaké hojně navštěvované stránky?Díky Petr

 2. Ahoj Pavle, předně tedy pochvala za skvělý web. Díky moc za tyhle stránky a hodně štěstí do nové sezony 😉 Svoji první výbavu na feeder budu v nejbližší době kupovat a tento problém nejspíš vyřeším koupí navijáku s mělkou cívkou. V hledáčku mám naviják Ryobi Magic Pro 4000 Match. V parametrech udávají 0,18 mm / 150m, což mi přijde pro moje účely ideální. Co si o tom myslíš ? Odkaz na navi: https://www.nordfishing77.at/ryobi-zauber-pro-4000-match-neu-2018-8099 Půjde na prut MH 3.6 90g.

  • Ahoj Lukáši, pochvala vždycky potěší, díky:-) Naviják je novinka, takže jsem ho ještě neviděl naživo, ale se značkou Ryobi mám dobrou zkušenost a tenhle konkrétní naviják vypadá opravdu skvostně. Takže já bych ho na tvém místě klidně bral. Na MH prut myslím padne skvěle. Jediné, nad čím bych popřemýšlel, je ta kapacita cívky 0,18 mm / 150m. Pokud opravdu myslíš, že ti bude stačit, není co řešit. Mě by se víc líbilo mít u navijáku na MH jednu hlubší cívku a jednu mělkou. Občas může být potřeba nasadit silnější silon 0,22 mm nebo 0,25 mm a vlasce takového průměru by se na mělkou cívku moc nevešlo. Ale nevím, jak a kde budeš chytat. Takže pokud máš jistotu, že ti bude stačit vlasec do průměru 0,20 mm (kterého se tam vejde ještě relativně rozumné množství), tak je tahle obava lichá a vybraný naviják ti velice dobře poslouží.

   • Ahoj Pavle, tak cenově jsou stejně (hluboká, mělká) a bohužel jsou oba pouze s jednou originální cívkou. Vlasce, které si představuji že dám jako kmenové se zase dělají na cívce 150m (trabucco). Tak teď nevím no. Zkusím se zeptat, zda se dá objednat náhradní cívka. Určitě chci mít na navijáku nějakou 0,22 abych mohl zkoušet i method. Jinak nejde udělat, aby přišlo nějaké upozornění, když odpovíš na komentář ?Takto musím případné odpovědi hledat a pokud jich bude víc, určitě by to pomohlo. Díky.

    • Ahoj Lukáši, s náhradními cívkami nevím, jak to je konkrétně u tohoto navijáku. Ale zkusil bych dát dotaz přímo prodejci. Většinou nebývá problém přiobjednat náhradní cívku i když ji třeba nemají v nabídce. Jinak díky za tip na vylepšení, přidal jsem funkci upozornění na mail o novém komentáři. Až budeš psát příští komentář, nech zaškrtnutou volbu že chceš dostávat upozornění.

  • Ahoj Jirko, díky za pochvalu. Ten důvod, proč se tam má dávat voda, který je v Jirkově videu jsem už slyšel. V praxi jsem ale neviděl rozdíl při návinu s vodou a bez vody. Myslím, že dát tam vodu není špatný zvyk, ale nepřikládal bych tomu velkou důležitost.

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno