
Kroucení vlasce dokáže pěkně znepříjemnit lov. Zkroucený vlasec se často zamotává a hlavně má tendenci se omotávat kolem špičky a hrozí její zlomení. Poslední dobou se sešlo několik dotazů, co se zkrouceným vlascem, tak si to pojďme rozebrat.
Obsah článku
Proč se kroutí vlasec
První je potřeba dopátrat se příčiny kroucení vlasce a odstranit ji. Důvodů může být hned několik. Postupně si je popíšeme.
Špatně navinutý vlasec na naviják
Pokud se vám kroutí nově navinutý vlasec už od samého začátku, možná jste udělali chybu už při namotávání vlasce na naviják. Správný postup je vložit cívku do kýble s vodou, připevnit naviják k prutu a navinout napnutý vlasec samotným navijákem. Podrobně je tento postup popsaný v článku o správném navíjení vlasce.
Raději zapomeňte na elektrickou navíječku v rybářských potřebách a jiné podobné zlepšováky, které vám sice mohou ušetřiit trochu práce, ale výsledek nemusí být optimální.
Poškozená rolnička na navijáku
Vlasec se na naviják navíjí přes takzvanou rolničku. To je ta část navijáku ze které vychází vlasec. V rolničce je obvykle ložisko, které zajišťuje, že se rolnička hladce otáčí při navíjení vlasce na naviják. Tím eliminuje kroucení vlasce.
Pokud se rolnička přestane hladce otáčet, vlasec se začne kroutit. Jestli je rolnička v pořádku zkontrolujete jednoduše, když přes ní přetahujete vlasec nebo po ní přejedete listem tvrdšího papíru. Podívejte se, jestli se při tom rolnička otáčí a jestli je její pohyb plynulý.
Nadměrné používání brzdy
Pokud příliš často taháte vlasec přes brzdu, dochází také k jeho zkroucení. Často vidím rybáře, jak používají povolenou brzdu při běžné manipulaci s prutem na břehu, při plnění krmítka a napichování nástrahy. To jsou situace, kdy je používání brzdy vcelku zbytečné.
Když si zvyknete používat v těchto situacích zpětný chod navijáku, případně na chvilku odklopit překlapěč cívky, zjistíte, že se v takových situacích bez brzdy snadno obejdete. Další velký nápor vzniká při dlouhém zdolávání velké ryby.
Pokud Vám ryba několikrát po sobě vytáhne z navijáku desítky metrů přes brzdu, nebude to pro vlasec rozhodně ideální. Opět v takových situacích můžete použít zpětný chod místo brzdy, přinejmenším na delší výpady ryby. Chce to ovšem trochu tréning. Je potřeba brzdit kličku navijáku opatrně, aby vám klička nepolámala prsty.
Pokud byste nebrzdili kličku rukou, hrozí že se velmi rychle roztočí a zamotá vám vlasec na navijáku (udělá takzvanou paruku). Pokud dodržujete ostatní body, tak samotné dlouhé zdolávání přes brzdu nebude mít většinou tak fatální následky, takže můžete dál rybě povolovat přes brzdu, jak jste zvyklí.
Nevhodná montáž
Trochu netypická příčina kroucení vlasce může být i v montáži. Pokud montáž ve vodě při stahování rotuje kolem své osy, může nadělat velkou paseku. Typické to je například u spirálových krmítek se symetrickou zátěží uprostřed.
Řešení tohoto problému je jednoduché. Nepoužívejte montáže, které rotují ve vodě. Toho si snadno všimnete, pokud montáž stahujete rychle a je vidět u hladiny. Eliminovat kroucení vlasce můžete také přidáním obratlíku do montáže. Někdy se může točit i nástraha na háčku. Například dvě zrnka kukuřice nešikovně napíchnutá tak, že vytvoří malou „vrtuli“.
Co se zkrouceným vlascem
Když odhalíte příčinu a zamezíte dalšímu kroucení vlasce, ještě by bylo fajn vědět, co dělat s vlascem, který už je zkroucený. Lehce zkroucený vlasec se může srovnat, pokud několikrát nahodíte a navinete vlasec pevně mezi prsty zpátky na naviják. Ideální pro ten účel je házet jen se samotnou zátěží a házet co nejdál to jde.
Pokud je vlasec příliš zkroucený, je lepší kus ho odříznout a nahradit novým, nebo vyměnit rovnou komplet návin na celé cívce. Pokud máte volnou náhradní cívku, můžete vlasec převinout na ní a opět odstranit alespoň nejhůř pokroucených pár metrů vlasce. Chybějící kus vlasce v tomto případě můžete nahradit nějakým kusem levnějšího podkladového vlasce na dně cívky.