kapři u hladiny

Nejste si jistí, jestli máte ryby na svém lovném místě? Pokud máte bystrý zrak a víte na co se zaměřit, můžete si to snadno ověřit. Přečtěte si seznam nejčastějších projevů ryb, díky kterým se dají vypozorovat na krmném místě.

Inzerce

Pomůcky pro pozorování ryb

Jak jsem psal v úvodu, stačí vám vlastně jenom dobrý zrak. Pokud ale lovíte na delší vzdálenost, hodí se také dalekohled. Pro lepší pohled „pod hladinu“ doporučuju taky polarizační brýle, které odfiltrují odlesky slunce na hladině. Mezi pomůcky pro pozorování ryb patří i echoloty, ale to by bylo na jiný článek. Dnes se budeme bavit o hledání ryb bez echolotu.

Projevy ryb

Ryby svým pohybem a tím jak se krmí vydávají spoustu signálů. Čím více ryb je pohromadě, tím bývají ryby aktivnější a projevy jsou líp čitelné.

Pohyby špičky, nesekatelné záběry

Pokud chytáte na feeder, tak vám nejvíc informací o aktivitě ryb může dát ohebná špička. Pokud se ryby pohybují na krmném místě, různě se otírají o kmenový vlasec a způsobují takzvané přejezdy nebo strunové záběry. To jsou nesekatelné pohyby špičky, které bývají často hodně razantní. Dají se poznat tak, že po ohnutí špičky brzy následuje prudké narovnání do původní polohy.

I když takové potahování vlasce úlovek nepřinese, dává nám to jasnou informaci o tom, že ryby jsou na lovném místě. Někdy se taky stane, že po vytáhnutí je kmenový vlasec od slizu. To dělají hlavně cejni.

Skákání nad hladinu

Skákání ryb zní naprosto samozřejmě, přesto ne každý rybář tomu přikládá patřičnou váhu. Ryby skáčou nad hladinu z různých důvodů. Někdy to může být dobré znamení, že se ryby krmí a jsou aktivní. Někteří rybáři to přisuzují tomu, že ryby si čistí žábry od hledání potravy v bahně.

Jsou ale situace, kdy skákající ryby nemusí být zárukou dobrého úlovku. Mám pocit, že zvláště v teplé vodě ryby občas vyskakují, aby se prokysličili a takové ryby obvykle nebývají moc při chuti. Nejčastěji vyskakují kapři a amuři.

Zákal vody

Pokud chytáte blíž u břehu, můžete si často všimnout zákalu, který vznikl buďto pohybem ryb, nebo při jejich hledání potravy v bahně. Takto se projevují hlavně kapři, cejni, karasi nebo líni. Spolu s tím často souvisí i další projev – bublinky na hladině.

Bublinky na hladině

Pokud na hladině uvidíte různě dlouhé pruhy bublinek, často je způsobují ryby, které ryjí v bahnitém dně. Bubliny se uvolňují při usilovném hledání potravy v nánosech dna. Spousta kaprovitých ryb se takto ráda krmí. Ve dně hledají různé larvy a hmyz. Podle velikostí bublin se dá usuzovat i velikost a druh ryby. Větší bubliny jsou od kaprů, menší od cejnů nebo línů.

Bubliny od ryb se dají zaměnit s bublinami, které se samovolně uvolňují ze dna. U ryb se ale vždycky dá vypozorovat pohyb. Ryba nikdy nezůstane rýt příliš dlouho na jednom místě, na rozdíl od plynu, který uniká ze dna právě pořád v jednom místě.

Pohyb listů vodních rostlin

Ryby se rády zdržují u zarostlých břehů. Pokud nad vodu přesahuje rákosí, keř, nebo traviny ze břehu, ryby se v nich často pohybují. To stejné platí o porostech vodních rostlin. Pole leknínů, stulíků i jiné rostliny jsou jako magnet pro ryby. Často jsou na rostlinách šneci nebo jiní živočichové, na kterých si ryby rády pochutnávají.

Při pohybu a krmení ryby rostlinami pohybují. Někdy se jen velmi nenápadně pohupuje pár listů. Jindy to může vypadat, že se ryby snaží rostliny vytrhat z kořenů. Speciální kapitolou jsou amuři, kteří se rostlinami také živí a to pak často bývá koncert. Jinak se tak projevují kapři, líni, ale také třeba tloušti.

Proplouvání pod hladinou

Podobně jako výskoky nad vodu, může proplouvání ryb pod hladinou působit banálně a samozřejmě. Je to ale skvělý zdroj informací o chování ryb. Ryby se u hladiny ukazují často v teplé vodě. To obvykle nevěští příliš dobrou žrací náladu ryb. Můžeme se je pokusit přimět k záběru nástrahou u hladiny nebo ve sloupci.

K pozorování ryb u hladiny se výborně hodí polarizační brýle i dalekohled. Někdy vidíme jen velké tmavé fleky pod hladinou. To bývají velcí kapři. Občas se vyhoupne nad vodu hřbetní ploutev. Pokud ploutve křižují vodu a vypadají téměř jako malí žraloci, bývají to cejni.

Při pozorování ryb pod hladinou je dobré být výš. Na řekách jsou ideálním místem k pozorování mosty. Na velkých přehradách hráze. Na obyčejném rybníku můžete pozorovat ryby ze stromu. Ale pozor, abyste nepřecenili svoje síly:-)

Zalovení dravců

V létě se často stává, že se hladina náhle rozprskne a na všechny strany se rozletí malé rybky – potěr. Bývá to na různých místech, ale nejčastěji právě tam, kde jste před chvilkou nahodili krmítko. Co to značí? Ke krmítku se okamžitě sjedou malé rybky a do nich najíždí dravci jako jsou štiky, okouni, candáti nebo boleni. Pokud chcete chytat dravce na feeder, je to celkem dobrá zpráva.

Pokud chytáte klasicky kaprovité ryby, svědčí to o tom, že menší ryby jsou hodně aktivní. Když v takové situaci chcete chytat větší ryby, vyplatí se do krmení přidat hodně partiklu a použít větší a selektivnější nástrahy, které lépe odolají nájezdům malých hladových rybek.

Tření ryb

Tření ryb si podle mě zaslouží samostatnou kapitolu. Při tření (=rozmnožování) jsou ryby jak smyslů zbavené a často skáčou nad hladinu nebo bezcílně proplouvají těsně pod haldinou. Nikdy nezapomenu na výjev, kdy jsem na Nových Mlýnech mohl pozorovat velké cejny před třením. Byly to neskutečně velké ryby, které proplouvaly u hladiny tři metry od břehu. Při tření ryby jen pozorujte. Dopřejte jim klid a nesnažte se je lovit. Stejně nemají myšlenky na krmení.

Závěr

Pokud vypozorujete ryby na krmném místě, ještě to neznamená, že je chytíte. „Rybu, kterou vidíš, nechytíš“, říká jedno rybářské přísloví. Pozorování ryb ale není jenom o tom, hned rybu chytit. Můžeme díky tomu získat lepší přehled o tom, jaké druhy a velikosti ryb v revíru žijí a také v jakém množství. To jsou velmi cenné informace, které se mohou hodit při dalších rybářských vycházkách.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (1 hlasů, průměr: 4,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno