Dubnový západ slunce nad Moravským mořem

V měsíci dubnu už na své první vycházky za rybami vyráží i rybáři, kteří lovy při nízkých teplotách nevyhledávají. Více obsazené břehy lze pozorovat kolem všech revírů, a ani jezera nejsou výjimkou.

Inzerce

Z několika rybářů, které je možné na břehu sledovat v únoru a březnu, se v dubnu postupně zaplňují břehy nejen více jednotlivci, ale i partičkami rybářů toužících po místních rybích obrech. I na vodě začíná být pěkně živo. Vlny jezer brázdí více lodí, člunů a zavážecích lodiček.

Já obvykle začínám s feederem na Mušově počátkem února, kdy už hladina není pokryta ledem. V únoru se snažím o ulovení čehokoliv, co plave pod hladinou, nejčastěji to jsou místní krásní cejni. Měsíc březen už bývá co do počtu druhů a velikosti ryb zajímavějším měsícem, v březnu zde lovím nejčastěji mimo velkých cejnů i překrásné plotice a perlíny, skaláky (cejnek malý), karasy a aktivní začínají být také kapři.

Duben

Duben je měsícem, kdy je aktivní většina ryb a můžu chytit téměř cokoliv. Ten pocit, kdy nevím, co se pod vodní hladinou skrývá a může mi skončit na háčku mám moc rád a o překvapení na jezerech často není nouze. Od dubna zkouším různé styly lovu na feeder, od jemného rychlostního chytání, po hrubší pasivnější lov zaměřený na větší ryby, či method feeder.

Jako vždy je pro mě důležité zvolit si vhodné místo k lovu. Jak jsem psal v předchozích článcích, mám na jezerech několik vytipovaných míst, na které se pravidelně vracím. V případě, že nevím, kam se posadit, bývá velmi dobrým ukazatelem vítr, který mi může pomoci vybrat místo pro daný den. Mnohokrát se mi osvědčilo posadit se tak, aby vlny narážely do břehu, u kterého chytám (tedy aby vítr foukal proti mně). Je to taková stará „babská rada“, která mi tu funguje.

Dubnová vycházka ve stylu „co dům dal“

Blíží se konec dubna, předpověď na dnešní den slibovala až 20 °C, jaké je ale moje překvapení, když přicházím kolem páté hodiny ranní k autu, které má zamrzlé čelní sklo. Nevadí, je čas vyrazit na ryby, přihazuji pár vrstev oblečení do auta a opět mířím na jezera. Dnes je v plánu hlubší úsek a pokus o nějakého kapříka.

Na místo přijíždím kolem šesté hodiny, rozbaluji věci a vše chystám. Společnost mi dnes dělá kamarád a neuvěřitelné množství cejnů, kteří se oddávají milostným hrátkám přímo pod mýma nohama, no že se nestydí :-).

Chci dnešní lov pojmout ve stylu „co dům dal“ a vyzkoušet, zda jsou ryby už tak rozmlsané a chtějí na háčku jen drahé nástrahy od prestižních značek. 🙂 Pro zakrmení použiji komerční vnadící směs s ovocnou příchutí. Jde o levnou, světlou směs s větším podílem hrubých částic, kterou dnes doplním o větší množství hrubých částic v podobě kukuřice z konzervy, vařené čočky a brambor.

Brambory, kukuřice a čočka
Dnes půjde do vody „co dům dal“

Za nástrahu jsem dnes zvolil brambory. Trošku jsem zavzpomínal, na co jsem jako kluk chytával a napadla mě právě napůl uvařená brambora, na kterou jsem v podobě kuliček nebo kostiček vytáhl z vody nejednoho kapra.

Musím říct, že brambora pro mě byla na dlouhá léta zapomenutou nástrahou. Abych byl trošku inovátorem připravuji si doma nejen obyčejné brambory, ale i brambory sladké, tedy batáty. V plánu je připravit z nich za pomoci vykrajovátka kuličky a chytat s nimi pod háčkem.

Příprava nástrahy – brambor za pomoci vykrajovátka

Lov feederem „na hromádce“

Klipuji pro dnešek na cca 30 metrů a chci na svém krmném místě udělat pěknou hromádku. Na základní zakrmení se snažím do vody dostat velké množství hrubých částic, což je dnes kukuřice, netradiční čočka a kuličky z brambor.

Záměrem je chytit větší rybu a proto chci, ať mi na dně leží hrubší částice, které nebudou zajímat menší ryby. Po delší době dnes vytahuji už skoro zaprášené feederové krmítko o objemu 1 dcl, které se dost používalo, když jsem začínal s feederovým závoděním a postupně se od něj dost ustoupilo. Krmítko je klecové, ve tvaru podlouhlého válce, o váze pouze 10 g.

Dnes mi pomůže dostat do vody co nejpřesněji větší dávku krmení za pomoci feederového prutu. Do tohoto velkého krmítka zátkuji hrubé částice vnadící směsí a delší dobu zakrmuji. Na dno jsem tímto způsobem poměrně přesně dostal cca 3 l směsi a hrubých částic a vytvořil si tak základ pro své dnešní místo.

Velkým krmítkem udělám na dně pěknou hromádku

Velkým krmítkem udělám na dně pěknou hromádku

Mám nakrmeno, je čas chytat. Dnes se pokusím o pasivnější lov, než na který jsem zvyklý. Budu proto lovit na dva feederové pruty. Na jednom prutu volím sestavu obsahující větší krmítko, kratší návazec o délce asi 30 cm, průměru 0,20 mm s háčkem č. 10. Pod háček nastražuji kuličku, kterou jsem vykrojil z brambory. Má hezkou žlutou barvu, jako zarážku použiji mrtvého červa.

Do krmítka dávám hodně partiklu, posouvám klip asi o metr a nahazuji za krmné místo. Na druhém prutu je sestava s krmítkem střední velikosti, návazcem asi 50 cm o průměru 0,16 mm a háček vel. 12. Na háček nastražuji kukuřici a nahazuji asi metr a půl na stranu od krmného místa.

Detail nastražení brambory s improvizovanou zarážkou z červa
Detail nastražení brambory s improvizovanou zarážkou z červa

Dnes chci přehazovat v delších časových intervalech, než jsem zvyklý. Sestavu, kde mám nastraženou bramborou, chci nechat ležet na dně bez přehazování 20 – 30 min. Druhý prut, na kterém mám sestavu jemnější, budu přehazovat do 10 – 15 min, pokud nepřijde záběr dříve.

Držím se této taktiky, ale delší dobu se nic neděje. Jsem asi hodinu bez záběru. Kamarád, se kterým jsem dnes na rybách vytahuje první ryby na masné červy. Já si dnes zatím užívám krásného slunečného rána, kochám se modrým nebem, pozoruji zdejší přírodu a cejny prohánějící se kolem břehu. Někteří z nich dosahují úctyhodných rozměrů.

Z rozjímání mě vytrhne až ohnutý prut. Rychle jej beru do ruky, ale zasekávám do prázdna. Tato situace se mi několikrát opakuje, až přijdu na to, že mi falešné záběry – přejezdy, nejspíše dělají cejni prohánějící se v blízkosti břehu. Zvedám proto špičky prutů výše od vodní hladiny. To mi od přejezdů pomáhá.

Lov „na hromádce“ vs. klasika

Přes hodinu a půl lovu a já jsem pořád „bezrybka“. Kamarád má asi 5 ryb, ani jednoho cejna, vypadá to, že dnes mají cejni jiné starosti než snídani. Je na čase něco změnit. Já si na tu rybu opravdu počkat neumím :-). Na druhou stranu si říkám, že alespoň vyzkouším srovnání dvou rozdílných taktik, když se rybám moc nechce.

Prut se silnější sestavou ponechávám na místě s hromádkou a budu se držet pasivní taktiky. S jemnější sestavou si vytvořím nové místo asi o 15 metrů dále od břehu, kde zkusím chytat aktivněji. Mám v ruce prut a vytvářím nové místo, když v tom mám záběr z hromádky.

Brambora se zalíbila pěknému karasovi stříbřitému s délkou kolem 40 cm. Dostává svobodu a na hromádku tentokrát nahazuji nastraženou bramboru sladkou, která má pěkně oranžovou barvu. Na místo přihazuji velkým krmítkem několik dalších kuliček.

Na novém místě, vzdálenějším od břehu, mám docela rychle živo. První rybu mám asi po 15 min, je to další karas. Chytám na 5 – 7 masných červů na háčku. To se rybám líbí o poznání více a daří se mi chytat další karasy, kteří si na mém novém místě dali dostavení. Velikost ryb je mezi 30 – 40 cm a jsem rád, že se bavím.

Na mém místě si dali dostavení karasi
Na mém místě si dali dostavení karasi

Kamarád mezitím chytá krásného jelce jesena. Udělali jsme rychlou fotku a míří zpět do vody. Jeseni na jezerech dosahují trofejních velikostí a mě vždy hezký jesen udělá velkou radost. Já jsem na ně letos zatím neměl štěstí, a tak doufám, že se s nějakým pěkným brzo potkám :-).

Z hromádky mi přichází další záběry, bohužel jen od karasů, kteří dnes mají velký apetit a je zajímavé, jak vystřídali cejny, kteří jsou nejčastěji lovenou rybou na feeder na jezerech, ti dnes neberou téměř vůbec. V průběhu lovu chytáme pouze několik středních skaláků (cejnek malý).

Jelec jesen se na jezerech dorůstá trofejních velikostí
Jelec jesen se na jezerech dorůstá trofejních velikostí

Pomalé plotičce a skalákovi mi ze vzdálenějšího místa přichází ostrý záběr. Zasekávám a ryba netypicky a divoce bojuje. Po chvíli ke břehu přitahuji zvláštní rybu. Už jsem si myslel, že mám dnešního prvního cejna nebo velkého skaláka, ale v podběráku se ukazuje, že jsem chytil jednoho ze zdejších kříženců. Vím, že občas se na jezerech tito kříženci chytají, ale vždy mě překvapí, jak si příroda umí pěkně pohrát i s rybími druhy. Kdoví, jaké měl tento kříženec rodiče :-).

Počasí je dnes jako na houpačce, chvíli je jasno, svítí slunce a u vody je teplo na triko, pak se rozfouká vítr, slunce zajde a my sedíme u vody v zimním oblečení. Vítr umí být ještě pěkně studený. V průběhu lovu zkouším nastražit kukuřici a brambory na háčku i na vzdálenějším místě. Rybám se dnes rostlinné nástrahy moc nelíbí, chtějí maso v podobě červů.

Občas se na jezerech chytí i zajímavý kříženec
Občas se na jezerech chytí i zajímavý kříženec

Přichází mrak a vypadá to, že padne i pár kapek, začal foukat velký vítr, který žene přímo proti nám velké vlny. Přemýšlím, co ještě změnit, abych se dostal na zoubek nějakému kapříkovi, pro kterého jsem dnes přišel, když v tom mám záběr z hromádky krmení, kde mám na háčku nastraženou sladkou bramboru.

Zasekávám a cítím pěkný odpor a váhu ryby rozhodně větší, než jako tomu bylo doposud. Ryba jede do strany a po chvíli souboje dojíždí až na klip, odklipuji a ryba si bere další metry vlasce z navijáku.

Snažím se rybu zvedat ode dna, kde jsou překážky. Po chvíli souboje přivádím rybu ke břehu. Je to krásně stavěný lysec. Udělá ještě několik výpadů a končí v podběráku. Jsem spokojený, kapr má kolem 60 cm a je krásně vysoký a tlustý. Pro toho jsem dnes přijel. Zachutnala mu kulička ze sladké brambory.

Po tomto kaprovi už další větší ryba nezabrala. Chytil jsem ještě pár menších ryb ze vzdálenějšího místa a ukončil dnešní lov. Bylo zajímavé zkusit si porovnat dvě různé taktiky lovu na feeder v dobu, kdy ryby moc neberou. Dnes se mezi úlovky neukazovali cejni, což není na jezerech typické.

„Na hromádce“ krmení s velkým množství hrubých částic, se selektivnější nástrahou a hrubší sestavou jsem chytil několik karasů a na závěr mi přišel bonusový kapřík, na kterého jsem touto taktikou cílil. Ukázalo se, že i na obyčejnou bramboru, na kterou už mnoho z nás jistě zapomnělo, se dá chytit pěkná ryba na feeder. Musím ale uznat, že jsem očekával trošku jiný průběh lovu a více kaprů.

Když jsem začal chytat aktivněji na novém krmném místě dále od břehu na „klasický“ feeder s jemnější sestavou a masnými červy na háčku, dočkal jsem se rychlých záběrů, nachytal více ryb střední velikosti, žádná větší nebo zajímavější ryba, mimo křížence, nepřišla.

Odměnou mi byl krásný kapřík
Odměnou mi byl krásný kapřík

Závěr

Na závěr si dovolím krátké shrnutí mých poznatků, které jsem si z nejen z dubnových lovů na Mušově odnesl a doporučuji vyzkoušet:

Vyzkoušejte:

  • zvolit vhodné místo – sednout si „proti vlnám“
  • lovit na pořádné hromádce krmení i v její blízkosti
  • chytat stylem „co dům dal“, někdy Vás možná překvapí, co rybám může chutnat
  • dříve tradiční nástrahy jako jsou třeba brambory, kolínka, těsta
  • netradiční přísady k vnadění např. různé druhy luštěnin či obilovin
  • zatraktivnit nástrahy např. použít magi, domácí sirupy, posypat je kořením

Pokud máte nějaký nápad, co bych měl na jezerech vyzkoušet já, a napsat o tom, jak jsem byl úspěšný v některém z dalších článků, ozvěte se 😉

Přeju Vám co nejvíce krásných dnů u Novomlýnských nádrží.

Za Maver feeder team Moravia
M.Koucký
Koudy

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno