Mrtví červi
Mrtví červi

Určitě většina z vás bude kroutit hlavou. Proč zrovna mrtví červi, když můžou být živí? Nebude přece živá návnada a nástraha pro ryby atraktivnější? Takové otázky jsem si kladl taky, vlastním zkoušením jsem zjistil, že to není úplně pravda.

Nakonec jsem si používání mrtvých červů tak oblíbil, že je používám nejen na svých vycházkách, ale i na závodech. Začneme porovnáním, v čem se liší oproti červům živým.

Rozdíly od červů živých

  1.  je lehčí než živý červ, díky tomu může být pro opatrné ryby výborná nástraha. Dám příklad k zamyšlení. Neutrálně vyvážené nebo odlehčené nástrahy se v kaprařině úspěšně používají už delší dobu.
  2. Nehýbe se. Při větším výskytu nežádoucí drobné ryby ji tolik nedráždí svým pohybem, proto větší ryba má více času na najití správného sousta. Zažili jste, že dáte větší množství červů do krmítka a než nahodíte, tak vám většina vypadá už při náhozu? Nemusíte proto používat zavřená krmítka, která nejsou ve vodě tolik atraktivní a přidat množství (mrtvolek) kolik chcete.
  3. Je měkčí než červ živý.
  4. Lepší prezentace na dně, při napíchnutí zůstane ve stejné poloze po celou dobu.
  5. Možnost použití většího počtu na malý háček, aniž by hrozilo zakrytí hrotu háčku.
  6. Při správném usmrcení se natáhne, takže velikostně se zvětší.
  7. Nemusíte se doma o ně starat.
Nastražení mrtvých červů
Detail dokonalá prezentace
Nastražení mrtvých červů za prostřdek
Při problémech se zaseknutím občas funguje napíchnutí červů za prostředek.

Příprava mrtvých červů

Koupíte si libovolné množství živých červů, zbavíte je od uhynulých pomocí síta. Nasypete krupici (můžete něco jiného) a necháte je v tom pohybovat. Odstraníte na nich čpavek. Obyčejným kuchyňským sítkem je od krupice oddělíte.

Nalijete do nádoby vlažnou vodu, tolik aby po přidání červů byli pod vodou. Nahřejete vodu v konvici nebo na vařiči do bodu varu a pomalu přiléváte. Až se červi přestanou hýbat, tak počkáte cca 30 sekund a slijete vodu. Červi zůstanou na sítě, které ihned začnete polévat studenou vodou. Díky tomu získají zpátky správnou barvu.

Takhle připravené červy si můžete rozdělit do sáčku a dát do mrazáku. Máte kdykoliv po ruce top nástrahu.

Uchování u vody

Červ je již usmrcený a probíhají v něm biologické procesy, které jsou nežádoucí. Při špatném uchování začnou smrdět. V zimě to neřeším, protože je chladno. V létě je potřeba umístit červy do vody, kde vydrží po celou dobu vaší vycházky ve skvělém stavu.

Kapr na mrtvé červy
Kapr neodolal v půlce února mrtvým červům a nebyl jediný.

Konkrétní vhodné situace pro použití mrtvých červů

1. Zimní období, studená voda

Živý červ se ve studené vodě smrskne a přestane se po chvilce hýbat. Vyprovokování ryby jejich pohybem nehrozí. Přichází na řadu mrtví červi, kteří jsou měkčí a lehčí. Na opatrné apatické ryby se jedná o opravdu účinnou zbraň.

Snadněji se jim sousto dostane do tlamy a pomůže to zvýšit vaši úspěšnost záseků. Taky je měkčí, a to se rybám líbí. V zimních měsících jsou vycházky jen třeba na 1-2 hodiny a když nemáte čas, tak nemusíte jezdit do rybářských potřeb nebo červy uchovávat v lednici. Mrtví červi jsou pro mě na lov bílé ryby, ale i kaprů v chladném období nástraha číslo jedna.

cejn na mrtvého červa
V zimě si je nemůžu vynachválit.

2. Opatrní kapři

Nastala situace, kdy máte hromadu přejezdů na prutu. Tušíte, že ryby máte na vašem krmném místě, ale žádná sláva. Kapr v krmném místě stojí a občas něco nasaje, a to bez většího pohybu.

S mrtvými červy, jak už jsem zde psal, je ryba dostane snadněji s menší použitou silou do tlamy a tehdy přichází ta správná chvíle. Kapr nemusí ani chtít konkrétně to vaše sousto sežrat, ale háček se mu zničehonic dostane do tlamy.

3. Velké aktivita drobné nežádoucí ryby

Není moc horších věcí, když vám do krmení najedou plotičky nebo třeba oukleje, a přestože nástrahu dostanete na dno, tak máte velmi rychle záběr. Nikdy mě to předtím nenapadlo, jak drobnou rybu může tolik dráždit její pohyb.

Dám příklad ze závodů. Přijel jsem na vodu, kde je hromada ryb slušných velikostí, ale i spousta ouklejí. Závodníci, kteří dávali živou do krmení, chytali dotěrné oukleje a nemohli se jich zbavit.

Díky svému pohybu je úspěšně drželi na dně, i když se jedná o sloupcovou rybu. Po nedávání živých červů do krmení oukleje odjely a hned se dařilo chytat slušnější ryby.

Nastává otázka, jsou mrtví červi vhodní i na řekách, kde je i proud? (z pohledu feedraře) Plavačkář utáhne koule, které se pomalu rozpouští a mrtví červi z nich vypadávají postupně.

Další výhodou plavačkáře je, že může prochytávat celou část úseku. A taky je známo, že největší proud v řece je na povrchu, u dna díky tření takový proud není. Spousta závodníků by je nikdy na řece nepoužila. Já jsem v tomhle zdrženlivější. Co si o tom myslíte? Klidně napište Váš názor do komentáře.

cejn na mrtvé červy

Shrnutí

Pohodlnost a účinnost mě přesvědčily, že má cenu mrtvé červy používat. Nemusím červy uchovávat v lednici s ostatními potravinami. Rybářský obchod mám celkem daleko, takže když mám čas, vytáhnu z mrazáku sáček s červy a můžu vyrazit.

Nehrozí, že se mi většina zakuklí než půjdu k vodě. Pomohly mi vyhrát na závodech, kde většina závodníku chytala a krmila červy živými. Tím nechci říct, abyste chytali jen na mrtvé červy… Spíš jen ukázat, že existuje i něco jiného a v některých případech i účinnějšího než červ živý. Petrův zdar.

Za Maver feeder team Moravia.
Honza T.

Jan Tomšík feeder fishing

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (12 hlasů, průměr: 4,83 z 5)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno