Moje začátky s feederem

0
307
vrba u rybníka
Inzerce

Aktualizováno:

Moje první setkání s feederem proběhlo v roce 2002, kdy jsem na internetu narazil na článek o chytání na feeder. Článek mě nadchl a rozhodl jsem se feeder vyzkoušet.

Moje první pokusy o chytání na feeder byly dost úsměvné. Zkoušel jsem chytat s klasickým teleskopickým prutem s jemnější špičkou. Záběry nějaké byly, ale nic se mi takto nepodařilo chytit. Klasický prut má málo oček a brzy jsem zjistil, že to s ním nepůjde.

Můj první feederový prut

V roce 2003 jsem si pořídil první feederový prut. Koupil jsem ho na rybářské výstavě v Brně. Byl to pickerový prut Shakespeare Mustang v délce 3 metry a s gramáží do 40 g.

Ještě v březnu jsem vyrazil s novým feederem na svoje oblíbené jarní místo. První chytání bylo dost rozpačité. Záběrů bylo relativně dost, ale žádná zaseknutá ryba. Dnes už vím, že to bylo potahování cejnů a že jsem zasekával moc brzo.

První montáže

Ze začátku jsem používal hroznou montáž. Byla to klasická průběžná montáž. Moje první návazce obsahovaly klasický kaprový háček vel. 6 a návazec byl z tenké pletené šňůrky. Krmítko jsem měl domácí výroby z novodurové trubky. Pod krmítkem byl gumový korálek a obratlík.

Udělal jsem hned několik chyb, na které jsem docházel postupně během celého prvního roku chytání. Ze začátku jsem používal příliš velké háčky. Moje návazce byly příliš krátké (okolo 20 cm). Pletená šňůrka nebyla ideální návazcový materiál, při nahazování se zamotávala.

První úlovky na feeder

Při své první vycházce s feederem jsem se úlovku nedočkal. Nepodařilo se mi proměnit jediný záběr. Napodruhé už jsem se dočkal. Chytil jsem pár cejnů z toho největšího 40 cm. Tenkrát to pro mě byl velký úspěch, který mě motivoval, abych se dál feederu věnoval.

Nejvíc jsem se trápil s úspěšností záseku. Nedařilo se mi příliš často proměňovat záběry. Dnes vím, že to bylo díky kombinaci velký háček, krátký návazec a příliš krátký a jemný prut.

Konečně větší úspěch

Počáteční nezdary mě neodradily a neustále jsem zkoušel a testoval. Hledal jsem si informace o chytání na feeder na internetu a v rybářských prodejnách. Jednou mi prodavač rybářských potřeb nabídl směšně malé háčky. Moc důvěry jsem v ně neměl, ale rozhodl jsem se je vyzkoušet.

Používal jsem pořád návazce z pletené šňůrky. Ale svoje velké kaprové háčky jsem vyměnil za nové drobné háčky velikosti 14. Během první vycházky s malými háčky jsem chytil 8 kaprů a dalších nejméně 5 jsem ztratil kvůli ohnutému nebo zlomenému háčku.

Všech 8 kaprů v délce 45-50 cm jsem tenkrát chytil na rohlíkové boilies.

To byl pro mě tenkrát neskutečný výsledek. Hodně ryb jsem ztratil opět díky nezkušenosti. Háčky byly na kapry až moc jemné. Navíc jsem používal kmenový vlasec 0,22 a návazec z pletenky. Prudké výpady kaprů jsem nedokázal dostatečně utlumit a tak to povolilo v nejslabším místě – v háčku.

Pomalu ale jistě se učím

Tak jsem postupně získával zkušenosti s feederem a učil se dál z vlastních chyb. Začal jsem používat návazce z tenčích vlasců i slabší kmenový vlasec. Vylepšil jsem úspěšnost záseku. Naučil se rozpoznávat záběry od různých druhů ryb. Zpřesnil jsem krmení a náhozy.

Nejsem žádný feederový přeborník. Základní techniku lovu mám az těch pár roků zvládnutou, ale pořád se učím a zdokonaluju. Stále jsou vycházky, kdy mě u vody něco překvapí. To je jedna z věcí, které mě na feederu moc baví. Pořád se dá zkoušet a experimentovat. Nebo vsadit na jistotu a tahat cejny a jinou droboť.

Rada pro začínající feederaře

Z vlastní zkušenosti vím, že začátky bývají těžké. Pokud vás feeder opravdu baví, věnujte se mu a nenechte se odradit počátečními nezdary. Místo čtení článků a diskusí na webu běžte k vodě a chytejte. Pokud se feederu budete věnovat dostatečně dlouho, úspěch se časem dostaví. Postupem času získáte jistotu a najdete svůj styl, který vám vyhovuje. To vám žádný článek nedá.

Jaké byly nebo jsou vaše začátky s feederem? Pochlubte se v komentářích.

Ohodnoťte článek: 1 hvězdička2 hvězdičky3 hvězdičky4 hvězdičky5 hvězdiček (Zatím nehodnoceno)
Loading...
Inzerce

PŘIDAT KOMETNÁŘ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno